Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

 

Etika i empatija su isto suštinski, samo što jedno od njih obuhvata malo veći spektar.

Etika je objektivna, empatija je subjektivna. Etika je kad brinem o mnogima, empatija je kad brinem o individui.

 

E etika je urođena stvar. Čak i Darvinovski razmišljajući. Na primer: Našli su ostatke jednog neandertalca - starca bez zuba (ima baš dokumentarac o tome) To znači da su jedino članovi njegovog plemena mogli da žvaću umesto njega, i daju mu da guta (ma koliko to nama gadno zvučalo). Zašto? Neandertalci, živeći u najgrubljim uslovima zime, ne bi trebali to da imaju. Mnogi homosapiensi (i danas) u pojedinim afričkim plemenima ubijaju svoje najstarije (sa ritualom), da bi ostalo više hrane za ostale.

 

 

Da je etika urodjena ne bi toliko filozofi drvili da istu definisu, ketgorizuju i tome slicno...

Uostalom uvek se pozovem na svoju bransu, ono sto je eticki za mene ne mora za nekog drugog, srecom postoji pravilnik koji definise sta je eticno a sta nije, sto znaci da je to stavka odredjena i definisana razmisljanjem od strane velikog broja ljudi, nema tu urodjenost nikakvu ulogu.

Mozda mislis o moralu? Moral i etika nisu isto, oko morala vec mozes da me osporis sa tim da je urodjen jer postoje zapravo neki autori koji tvrde da jeste (na neki nacin) doduse moje vidjenje se sastoji da je i to aspekt koji se uci, tj tvoje sposobnosti da razlikujes sta je dobro a sta nije. E vidis tu dolazimo do aspekta da je moral u vezi sa empatijom, koja se takodje uci (skoro citala jedan psiholoski clanak na tu temu, videcu da ga iskopam i podelim ovde) to me je npr iznenadilo, ali argumenti su bili sasvim smisleni i na mestu.

 

Tako da radjamo se kao tabula rasa sto se tice neokorteksa ali za starije strukture mozga nisam sigurna, mozda one nose nesto sa sobom sa cime se radjamo i sto jos moramo da dokucimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipično elitističko proseravanje za koje koji "shvataju" za razliku od nas okljaštrenih koji ne shvatamo.

 

Ono gde svi tekstovi ovog tipa skreću levo kod Albukerkija je kad kažu da je materijalni svet prolazan, a da mi tragamo za onim što je večno. Istina je da je materijalni svet večan, a da smo MI ti koji su prolazni i koji tragamo za načinom da postanemo večni. Za one koji nemaju hrabrosti da sebi priznaju prazninu koju ta potraga ostavlja, religija ima spremno rešenje u vidu obećanja večnog života. Lepo narod kaže - obećanje, ludom radovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipično elitističko proseravanje za koje koji "shvataju" za razliku od nas okljaštrenih koji ne shvatamo.

 

Ono gde svi tekstovi ovog tipa skreću levo kod Albukerkija je kad kažu da je materijalni svet prolazan, a da mi tragamo za onim što je večno. Istina je da je materijalni svet večan, a da smo MI ti koji su prolazni i koji tragamo za načinom da postanemo večni. Za one koji nemaju hrabrosti da sebi priznaju prazninu koju ta potraga ostavlja, religija ima spremno rešenje u vidu obećanja večnog života. Lepo narod kaže - obećanje, ludom radovanje.

A ti si bese umro pa znas da je posle smrti praznina JeRi tako?

 

Zbog cega bi se neko ko je iskreni vernik bojao smrti, jelte taj sto veruje iskreno on je ubedjen da je smrt samo stepenik za dalje cega on ima da se plasi? Pre bi bilo logicno da se neko ko je ateJista boji smrti jeRi smrt je kraj za ateJiste nema nicega poEdu crvi les i Di end...

 

Edited by bo88gdan
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa upravo u tome je poenta, gledaš sa suprotne strane. ljudi veruju u život posle smrti zato što se plaše tog ništavila. ateisti su sa tim ništavilom okej i nema potrebe za strahom. znaš kako je rekao Mark Tven: “I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it."

 

taj "A ti si bese umro pa znas da je posle smrti praznina JeRi tako?" argument je savršeno podjednako validan i kod letećeg špageti čudovišta recimo

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam razloga da verujem u tako nešto.

 

sve što ja znam o eventualnom životu posle smrti jeste ono što sam video radeći u mrtvačnici, a to nije nimalo romantično.

 

najprostije rečeno, nemam bukvalno nijednog razloga da verujem u nešto što niko nikada nije uspeo da na bilo koji način dokaže, nego je prosto eto tako neko došao i rekao da to ima.

 

u svakakva sranja bi trebalo verovati ako idemo tom linijom

Share this post


Link to post
Share on other sites

čuo, i nemam nikakvog dokaza u njegovo postojanje osim rekla-kazala priča iz knjige jevrejskih čobana od pre 2000 godina koju je, naročito tokom prvih nekoliko vekova, prepravljao, dopisivao i grešio u prevodu kako je ko stigao.

 

hvala, ali ne hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slazem se

 

za postojanje Tora nema istorijskih dokaza

 

Ozirisa isto

 

Manitua isto

 

Babaroge isto

 

Betmen je Dc superheroj :D Marvel>Dc

 

Za Isusa postoje

 

Elem evo Profesor Krejg je sazeto, racionalno i realno odgovorio umesto mene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte mi jedan validan istorijski dokaz da je Isus postojao. Jedan jedini.

 

Pošto bi čovek očekivao da je negde ostalo zapisano da postoji čovek koji hoda po vodi i leči slepe, makar bio i šarlatan ili prevarant.

 

nije dokaz da to nesto 100% ne postoji

 

Nepostojanje nečega se ne dokazuje. To bi bila logička greška.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...