Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

U svakom slučaju, nemam problem sa tim da neko veruje u život posle smrti, ali da veruje u hrišćansku verziju tog života, sa rajem i paklom, to mi je već teško da sažvaćem. Sam koncept hrišćanskog Boga je toliko pun kontradiktornosti da se može iščupati jedino misticizmom i nerazumevanjem (što crkva obilato koristi, što kroz "svete oce" i ostale autoritete za tumačenje religije, što kroz žvakanje gradiva svojim vernicima).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte mi jedan validan istorijski dokaz da je Isus postojao. Jedan jedini.

 

 

 

Pošto bi čovek očekivao da je negde ostalo zapisano da postoji čovek koji hoda po vodi i leči slepe, makar bio i šarlatan ili prevarant.

 

 

 

Nepostojanje nečega se ne dokazuje. To bi bila logička greška.

 

Mnostvo istoricara i to zapadnih tvrde da je postojao kao istorjska licnost

 

Nepostojanje necega se moze dokazati i to vrlo lako :D

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko to tvrdi i na osnovu čega?

 

prvi hroničari koji spominju Isusa su bili ova gospoda:

 

Titus Flavius Josephus (37 – c. 100)

 

Publius (or Gaius) Cornelius Tacitus (c. AD 56 – after 117)

 

interesantni datumi rođenja, nisu li? zanimljivo kako niko od hroničara pre njih nije ni slova o njemu napisao

 

Nepostojanje necega se moze dokazati i to vrlo lako :D

 

dokaži mi da na dnu Tihog okeana ne živi Ktulu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa po ucenju nisu odleprsali od Boga, svi smo tu negde i lebdimo, jer Bog je ljubav i u svima nama je, zar ne?

Vidis odusevila sam se cinjenicom da postoji praznik 'Vera, ljubav i nada i mati im Sofija'. Kada razmislis posle rodjenja i vaskrsenja Isusa ovo bi trebalo da bude jedan od vecih praznika. Sto nas dovodi do sledeceg da trebamo biti mudri (Sofija) u veri, ljubavi i nadanju. A kako biti mudar kada se radi o tri pojma koja ne mozes da racionalizujes a mudrost zahteva racionalizaciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema to sta da se dovodi u pitanje. Sto si dalji od vere, istine i ljubavi kao vecina nas mirjana tako si i dalje od Boga.

Doduse ovi nasi dzihad ateisti su poprilicno odleprsali od Boga. :)

 

E al pazi ovo "mirjana", pa šta znači ako sam ja ateista, da sam divljak, manijak, ne znam šta je istina, ljubav...

Pa ja sam baš medju tim velikim vernicima nalazio najveći stepen divljaštva, netolerancije, mržnje i traženja i najmanjeg povoda za

neku vrstu konflikta i obračuna!(naravno ne kažem da su svi takvi i da i medju ovim drugim nema svakakvih bolida)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko to tvrdi i na osnovu čega?

 

prvi hroničari koji spominju Isusa su bili ova gospoda:

 

Titus Flavius Josephus (37 – c. 100)

 

Publius (or Gaius) Cornelius Tacitus (c. AD 56 – after 117)

 

interesantni datumi rođenja, nisu li? zanimljivo kako niko od hroničara pre njih nije ni slova o njemu napisao

 

 

 

dokaži mi da na dnu Tihog okeana ne živi Ktulu

Imas izguglaj mnostvo radova zapadnjackih Istoricara koji se bave tim razdobljem sto se tice Istorijskog Isusa

 

Nema potrebe da ti dokazujem ono sto vec znas, a to je da je postojanje ktulu-a glupost, imaginarni lik nastao u Lavkraftovom umu

 

E al pazi ovo "mirjana", pa šta znači ako sam ja ateista, da sam divljak, manijak, ne znam šta je istina, ljubav...

Pa ja sam baš medju tim velikim vernicima nalazio najveći stepen divljaštva, netolerancije, mržnje i traženja i najmanjeg povoda za

neku vrstu konflikta i obračuna!(naravno ne kažem da su svi takvi i da i medju ovim drugim nema svakakvih bolida)

Pazi sad

 

ako se neko izjasni kao Hriscanin to ne znaci da je on po defaultu dobar covek, i da postuje zapovesti itd

 

vecina ljudi koji se izjasnjavaju kao verujuci uopste ne veruju, nego su u fazonu e ima nesto... znas ono... Ti ljudi su samo deklarativno vernici i normalno da je veliki broj njih netolerantan, mrzi itd

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema potrebe da ti dokazujem ono sto vec znas, a to je da je postojanje ktulu-a glupost, imaginarni lik nastao u Lavkraftovom umu

 

i postojanje boga je isto to, imaginarni lik nastao u umu nekog čobana pre 2000 godina

 

Imas izguglaj mnostvo radova zapadnjackih Istoricara koji se bave tim razdobljem sto se tice Istorijskog Isusa

 

daj linkove pliz, nije baš da mi se život vrti oko potrage za time

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, ne dovodi se u pitanje da li je postojao(Isus)

 

Naravno da se dovodi. Ne postoji nijedan validan istorijski dokaz o postojanju osobe pod imenom Isus Hrist.

 

a to je da je postojanje ktulu-a glupost, imaginarni lik nastao u Lavkraftovom umu

 

Jasno ti je da je kontraargument na ovo da je postojanje hrišćanskog Boga glupost i da je u pitanju imaginarni lik nastao u jevrejskom umu?

 

Ne videh Talvijev odgovor, hahah.

 

Imas izguglaj mnostvo radova zapadnjackih Istoricara koji se bave tim razdobljem sto se tice Istorijskog Isusa

 

Većina istoričara se slaže ne samo da ne postoji zapis o Isusu od strane bilo kog savremenika, već i da je većina kasnijih dela (koje je Talvi naveo) delimični ili potpuni falsifikat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus

 

imas gomilu linkova unutar ovoga, znam vikipedija znam

 

Naravno da se dovodi. Ne postoji nijedan validan istorijski dokaz o postojanju osobe pod imenom Isus Hrist.

 

 

 

Jasno ti je da je kontraargument na ovo da je postojanje hrišćanskog Boga glupost i da je u pitanju imaginarni lik nastao u jevrejskom umu?

 

Ne videh Talvijev odgovor, hahah.

 

 

 

Većina istoričara se slaže ne samo da ne postoji zapis o Isusu od strane bilo kog savremenika, već i da je većina kasnijih dela (koje je Talvi naveo) delimični ili potpuni falsifikat.

Samo sto je razlika sto nije imaginarni vec stvaran lik za razliku od Ktulua

 

Khm... Isus je proveo 40 dana u pustinji u molitvi/meditaciji nije citao nista, kao i vecina svetitelja kada su pokusavali da spoznaju istinu. Tako da sve sto citas ako te radi super, ali treba se covek osamiti i pozabaviti sobom, pa onda drugima deliti iskustvo, pricati and stuff.

Ko je Isusu pravio drustvo u pustinji? a da...
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa bog te tvoj, ovde se kao glavni izvori navode upravo ova dvojica koju nabrojah gore :haha:

mislio sam na npr

 

Bogdane, mislim da sam bio jasan(vidi u zagradi), rekoh da i medju jednima i drugima ima dobrih, poštenih ljudi, ali takodje i degena!

da da ok slazemo se :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj Aslan lik neki Deretić bre :haha: nikakve dokaze on ovde nije izneo, samo neke njegove pretpostavke i mogućnosti, sve mu je "possibly" i "might have been"

 

vidim da mu čak i u hrišćanskim krugovima nalaze rupe:

 

Craig A. Evans, writing in Christianity Today, states that Aslan made many basic errors in geography, history and New Testament interpretation. He said it "relies on an outdated and discredited thesis", consistently fails to engage the relevant historical scholarship and is "rife with questionable assertions"

 

a i dobra su mu verovanja :haha:

 

Aslan was born into a Muslim family.He converted to evangelical Christianity at the age of 15 and converted back to Islam the summer before attending Harvard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Academic degrees awarded to Reza Aslan

  • B.A in religion, Santa Clara University
  • M.T.S in theology, Harvard
  • M.F.A in fiction, University of Iowa
  • Ph.D in sociology, University of California, Santa Barbara

 

Ako navedem akademska priznanja najvećih ateista 20. veka, hoće li to učiniti njihove argumente jačim?

 

Pošto realno Aslan može da se sagne jednom Dokinsu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...