Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Moji su ove godine preuzeli slavu. Ne prave žito za Aranđelovdan zato što se ono sprema samo kad neko umre. Sad čitam da je to pogrešno jer se žito služi zbog umrlih predaka. Dobro, reći će im sveštenik valjda.

Edited by temper
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moji su ove godine preuzeli slavu. Ne prave žito za Aranđelovdan zato što se ono sprema samo kad neko umre. Sad čitam da je to pogrešno jer se žito služi zbog umrlih predaka. Dobro, reći će im sveštenik valjda.

Tako je, zito se po obicaju sluzi sa pokojne koji su slavili tu slavu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na kraju su imali žito. U crkvu je tata nosio pogaču, žito i vino. Deda ništa nije nosio u crkvu. Kod kuće je sekao pogaču i polivao je vinom unakrst, a onda smo je svi podizali. Pre nego što je moj tata preuzeo slavu, običaj je bio da sa dedom komada pogaču i po tri puta je poljube. Kapiram da je to običaj sa sela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas za svetog Nikolu lome otac, deda, brat i ja, vrtimo je i ljubimo tri puta, deda polije i presece pre toga, pa je lomimo i onda se po srpski izljubimo cestitajuci slavu svim ukucanima.

 

Svakako ujutro rano idemo u crkvu da nam osvete kolac i zito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na kraju su imali žito. U crkvu je tata nosio pogaču, žito i vino. Deda ništa nije nosio u crkvu. Kod kuće je sekao pogaču i polivao je vinom unakrst, a onda smo je svi podizali. Pre nego što je moj tata preuzeo slavu, običaj je bio da sa dedom komada pogaču i po tri puta je poljube. Kapiram da je to običaj sa sela.

Mi kuci lomimo pogacu, a nosimo zito u Crkvu na osvecenje, pa dobro slicno je u vecini krajeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj deda ne nosi panaiju za Arandjelovdan na svecenje jer je tako naucio od svojih, sto naravno ne treba ciniti, jer kao ne nose jer je Arhangel Mihail zivi svetac.

A ustvari svi sveci su zivi, tako da za sve treba da se nosi panaija.

Medjutim stari ljudi koji naviknu godinama na neki obicaj neće da menjaju cak i kad pop lepo objasni zasto je to tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...