Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Не бих се сложио са тобом,једноставно метал није синоним за негативну поруку.А DM je генерално такав,знаш и сам да Schuldiner и није имао неке хришћанске текстове,а опет је веома важан у целој историји DM-a.A да је сад имао неке претерано мрачне и текстове без великог смисла...углавном није.

 

 

Види друже,групе као што су Перо Деформеро постоје,желели ми то или не.Навео сам само да су данас могуће неке комбинације које некада нису.

 

 

Наравно,а то је за сваког различито.

 

Што се тиче наше мало одужене расправе,мислим да је све у оку посматрача.Ако неко не воли rap,rock,pop,metal са елементима хришћанства,можда тај неко уствари не воли хришћанство ? Тј није проблем у музици већ у мерилима посматрача.

 

Као што је некоме Depeche Mode група живота,а некоме је то смешно,другом је Manowar група живота,опет неком металцу је то смешно.Јел воли Panteru.A за неког је све то "само метал",тј не прави разлике између метал бендова,јел му је све то безвезе.

 

Ne citav metal, ne ostalih 200000 muzickih (pod)pravaca - problem je samo fuzija hriscanstva sa sa extremnim pravcem kao sto je black(donekle i death). Ali dzabe kad se ti stalno vadis na neku liberalnu pricu i muzicku (umjetnicku) slobodu. Nego, da vise ne smaramo i pricamo o metalu na metal forumu :mrgreen:

Prastajte..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Разговарајући са пријатељицом, пре неку ноћ, дошао сам до запањујућег закључка да људи стварно не знају шта је вера и да нису баш сасвим у стању да разграниче одређене ствари, не да је са њом нешто погрешно већ се неке ствари преплићу и стварају забуну рекао бих (наравно, ђаво није непријатељ зато што је пријатељ) јер немају ама баш никакве везе са вером а пре са сујеверјем и којекаквим паганским измишљотинама.

Из тога ми се, просто, родила мисао да и овде - као и свуда, изгледа - људи нису баш сасвим упућени и бацају се камењем на Православље, при том мислећи да су црвени конци, црне мачке које прелазе пут, ходање испод мердевина или устајање на десну ногу, саставни делови неке вере, конкретно Православља и да, будући да Православни обреди јесу мистични али смислени, та сама тајновитост сујеверја даје некакву озбиљност и мистицизам оваквим појавама и људима вероватно и то делује као неки обред или својеврсна молитва а свакако га чини делом "неког вишег бића" "које то, одозго, види све".

Требам ли, на крају, да закључим да је то заблуда и да је сасвим погрешно а понекад и претерано наивно а потенцијално веома опасно?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni smeta pomalo to što ljudi odbijaju da idu u crkvu zato što su sveštenici ovakvi ili onakvi. To je samo opravdanje za sopstvenu lenjost, jer ljudi ne shvataju da se neko može ispovediti i lošem svešteniku, pa ne vidim zbog čega bi suština te ispovesti ili pokajanja bila manja nego da su se ispovedili nekom dobrom svešteniku. Bog je tu da sudi lošim sveštenicima, ne mi. A što se tiče ovoga što Gavrosaurus navodi, na žalost, nije samo mešanje sujeverja u pitanju, nego i mnogo dublje neznanje koje se tiče same molitve, posta, suštine kajanja. No opet, nisam ni ja bolji u delima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислим да са једне стране сујеверје показује жељу да човек верује.На погрешан начин,наравно.И нажалост,као што знамо,то је код нас испреплетано,и могу се чути изјаве "ја верујем (јер,зато што сам,јер сам) доста сујеверан/на".

У сваком случају све то иде некако на боље.Ипак толике године комунистичке владавине,опет и касније године где људи нису имали у школама елементарно верско образовање оставља трага.

Мени се рецимо исто догодила непријатна ситуација кад објашњавам особи која сматра да је верник да је тотално супротно вери ако свратиш у цркву ето тек тако.Добро,није то забрањено,али то није ни на литургију,нити ни на шта.Лепо је ући,помолити се,наравно да је добро,али не ако се ствара нека одбојност према много људи у цркви на литургији и да је "лепше" ако неко оде сам кад пожели.Мислио сам да су то усамљени случајеви али ми се чини да их има мало више.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Разговарајући са пријатељицом, пре неку ноћ, дошао сам до запањујућег закључка да људи стварно не знају шта је вера и да нису баш сасвим у стању да разграниче одређене ствари, не да је са њом нешто погрешно већ се неке ствари преплићу и стварају забуну рекао бих (наравно, ђаво није непријатељ зато што је пријатељ) јер немају ама баш никакве везе са вером а пре са сујеверјем и којекаквим паганским измишљотинама.

Из тога ми се, просто, родила мисао да и овде - као и свуда, изгледа - људи нису баш сасвим упућени и бацају се камењем на Православље, при том мислећи да су црвени конци, црне мачке које прелазе пут, ходање испод мердевина или устајање на десну ногу, саставни делови неке вере, конкретно Православља и да, будући да Православни обреди јесу мистични али смислени, та сама тајновитост сујеверја даје некакву озбиљност и мистицизам оваквим појавама и људима вероватно и то делује као неки обред или својеврсна молитва а свакако га чини делом "неког вишег бића" "које то, одозго, види све".

Требам ли, на крају, да закључим да је то заблуда и да је сасвим погрешно а понекад и претерано наивно а потенцијално веома опасно?

 

 

Da, Gavro, u pravu si sto se tice sujeverja, i u Islamu je isto, tj. osobama koje tvrde da su muslimani, oni koji to rade. i to je zabluda koja prethodi vecoj zabludi, jer od grudve snega postane ogromna lopta koja rusi sve pred sobom. i to je stvar neznanja i nemarnosti da naucis svoju veru. Onda na scenu stupaju vracari, carobnjaci, hodze koje daje nekakve zapise, hamajlije... sve same vojske Iblisa (lucifera). Da Bog Uzviseni sacuva.

Mada ima veceg zla i od ovog, a kao na primer: ostvljanje sudjenja Bozjim zakonom, menjanje Bozjeg zakona, to je najvece zlo koje se ikad pojavilo. Jer da neko glumi Boga, da propisuje ljudima obaveze mimo Bozjih, je najvece zlo, Bogohuljenje, najveca nepravda. I na kraju ce se to ljudima obiti o glavu, jer nece sa tim naneti Bogu stetu, niti ce od Njega pobeci. Jer sto covek uradi na svoju stetu ili korist ucini. Onaj koji uradi koliko trun dobra, videce ga, i onaj koji uradi koliko trun zla, videce ga. Ono sto posijes to ces i poznjeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Gavro, u pravu si sto se tice sujeverja, i u Islamu je isto, tj. osobama koje tvrde da su muslimani, oni koji to rade. i to je zabluda koja prethodi vecoj zabludi, jer od grudve snega postane ogromna lopta koja rusi sve pred sobom. i to je stvar neznanja i nemarnosti da naucis svoju veru. Onda na scenu stupaju vracari, carobnjaci, hodze koje daje nekakve zapise, hamajlije... sve same vojske Iblisa (lucifera). Da Bog Uzviseni sacuva.

Mada ima veceg zla i od ovog, a kao na primer: ostvljanje sudjenja Bozjim zakonom, menjanje Bozjeg zakona, to je najvece zlo koje se ikad pojavilo. Jer da neko glumi Boga, da propisuje ljudima obaveze mimo Bozjih, je najvece zlo, Bogohuljenje, najveca nepravda. I na kraju ce se to ljudima obiti o glavu, jer nece sa tim naneti Bogu stetu, niti ce od Njega pobeci. Jer sto covek uradi na svoju stetu ili korist ucini. Onaj koji uradi koliko trun dobra, videce ga, i onaj koji uradi koliko trun zla, videce ga. Ono sto posijes to ces i poznjeti.

Zar nisu isti ljudi sastavljali 'bozje' zakone? Nema razlike kroz istoriju, samo je pitanje monopola nad istim. I u njemu lezi korijen zla, prikriven pod idealom dobrog i bozanskog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nisu isti ljudi sastavljali 'bozje' zakone? Nema razlike kroz istoriju, samo je pitanje monopola nad istim. I u njemu lezi korijen zla, prikriven pod idealom dobrog i bozanskog.

 

daj dokaz ako istinu govoriš. jel možda teorija evolucije istina!? pa nikako da majmun iz vukovog zoovrta da postane razumno biće (čovek), dok su ljudi postajali i niži od majmuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko nigde nikad nije rekao da je čovek nastao od majmuna. Lakše mi je da zamislim da smo majmun iz Vukovog zoo-vrta i ja imali zajedničkog pretka nego da je žena stvorena iz muškarčevog rebra.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

daj dokaz ako istinu govoriš. jel možda teorija evolucije istina!? pa nikako da majmun iz vukovog zoovrta da postane razumno biće (čovek), dok su ljudi postajali i niži od majmuna.

Trazis od mene dokaz za nepostojanje neceg sto u startu nije dokazano. Teorija evolucije ne objasnjava nastanak zivota, prima causa, vec samo njegov razvoj. Inace, ne zagovaram istu, skoro je ocigledno da nas je kreiralo nesto vise od obicne slucajnosti. Ali opet, ja ovdje govorim o organizovanim religijama koje polazu MONOPOL na boga, kreatora, arhitektu univerzuma. Mozda su ti isti proroci bili zavaravani od duhova i demona, jer religije uglavnom donose lose, iako teze dobrom(znas vec, put do pakla je poplocan dobrim namjerama). Mozda su oni imali kontakt sa visim duhovnim bicima, ali mi sve to zvuci sumnjivo, jer bi neko ko je tako svemocan izabrao mnogo bolji nacin da se objavi, nego ovako kroz ratove, muke, holokauste, potope, zrtve i slicno. Nek svako vjeruje u sto zeli, ali neka ne nabija to drugima kao nesto ispravno i tacno. Da je srece, svako bi svoja vjerska uvjerenja drzao za sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo ocekujem Mormone da mi dodju na vrata uh jedva cekam :D

posto kod nas svakojaki debili dolazili samo ocekujem Mormone :twisted:

bice samo

 

Joseph Smith was called a prophet

dum dum dum dum dum

Edited by Mita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lakše mi je da zamislim da smo majmun iz Vukovog zoo-vrta i ja imali zajedničkog pretka nego da je žena stvorena iz muškarčevog rebra.

нико не постаје Хришћанин да би му било лакше.

 

Mozda su oni imali kontakt sa visim duhovnim bicima, ali mi sve to zvuci sumnjivo, jer bi neko ko je tako svemocan izabrao mnogo bolji nacin da se objavi, nego ovako kroz ratove, muke, holokauste, potope, zrtve i slicno.

значи ако се Божије Откривење не поклапа са МОЈИМ мишљењем о томе какво Божије Откривење треба да буде, одбацићу га. то је егоизам и хедонизам, а не тражење истине.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Trazis od mene dokaz za nepostojanje neceg sto u startu nije dokazano. Teorija evolucije ne objasnjava nastanak zivota, prima causa, vec samo njegov razvoj. Inace, ne zagovaram istu, skoro je ocigledno da nas je kreiralo nesto vise od obicne slucajnosti. Ali opet, ja ovdje govorim o organizovanim religijama koje polazu MONOPOL na boga, kreatora, arhitektu univerzuma. Mozda su ti isti proroci bili zavaravani od duhova i demona, jer religije uglavnom donose lose, iako teze dobrom(znas vec, put do pakla je poplocan dobrim namjerama). Mozda su oni imali kontakt sa visim duhovnim bicima, ali mi sve to zvuci sumnjivo, jer bi neko ko je tako svemocan izabrao mnogo bolji nacin da se objavi, nego ovako kroz ratove, muke, holokauste, potope, zrtve i slicno. Nek svako vjeruje u sto zeli, ali neka ne nabija to drugima kao nesto ispravno i tacno. Da je srece, svako bi svoja vjerska uvjerenja drzao za sebe.

 

Не полажу религије никакав монопол на Бога,јер човек ако верује припада некој религији.Ако не,онда или оснива нову религију или прави неки микс религија који не служи фактички ничему.

Ако сам те добро разумео,извињавам се унапред.

Религија је таква да се не може донети доказ на тацни да је све то тако.Вера је - вера.Ако сумњаш,ма шта да се догоди - увек ћеш сумњати,јер умом не можеш ући у логику вере,која је изван овосветске логике.

Да нисмо имали ратове,холокаусте и слично,можда би смо живели у рају,али ипак не,сви добро знамо у каквом свету живимо.

Нека свако верује у шта жели,слажем се,али то што си рекао важи и за атеисте,да не објашњавају онима који верују да је логично да је то у шта неко други верује - безвезе.Јер то једоставно не иде тако.

Одприлике,што каже Рогозуб,кад би се сваком угодило да свет буде баш какав свако жели,не би се нигде стигло.Свет би се поцепао јер би увек било незадовољних.

 

Naprotiv, gotovo svi to postaju da bi im bilo lakše. A cenim da ti koji spadaš u preostalih 0.1% znaš na šta mislim.

Κад неко није хришћанин,и нема нека искушења.Јер кад демони владају,зашто би неког кушали када је у њиховој власти.Када се он отргне опет се труде да га врате у неко раније стање греха.И тако док се човек мало не тргне...

 

Верујући човек има више искушења него неверујући,али има и благодат,не као награду,већ као олакшање за искушења.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavio bih jedno pitanje:

 

Šta je sa nekim Bušmaninom koji je celog života učio da treba kamenom da rascopa glavu svom ocu (da bi ostalo više hrane za pleme) i koji nikada nije došao u dodir sa hrišćanstvom, te je sve što zna samo tradicija njegovog naroda. Da li će i taj Bušmanin biti kriv pred Bogom za (oce)ubistvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozub:

Pročitao sam, ali mislim da se tu ne krije odgovor na moje pitanje, jer je pomenuti bogataš, po svemu sudeći, znao za Božiju reč, ali je opet nije sprovodio.

 

 

Prvi ću odbaciti Boga koji bi bio toliko licemeran da kažnjava ljude samo zato što do njih nije doprla Njegova Reč. Što i jeste jedan od jačih argumenata protiv hrišćanstva.

Ja imam neki svoj odgovor (objašnjenje) za ovo, ali me zanima isto tako šta će drugi kažu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi ću odbaciti Boga koji bi bio toliko licemeran da kažnjava ljude samo zato što do njih nije doprla Njegova Reč.

Promislao Bozhija uredjuje sve, i to uvek na Premudar i Svedobar nachin.

 

U adu postoje dve mogucjnosti- vechne muke, za zle i vechno zatochenishtvo, za manje loshe. taj do koga nije doprlo Bozhije Otkrivenje se nije sluchajno rodio tu, da je imao vecje shanse za spasenje u Pravoslavnoj (ili bilo kojoj drugoj) porodici, Bog bi ga stavio da se rodi tamo.

 

Pročitao sam, ali mislim da se tu ne krije odgovor na moje pitanje, jer je pomenuti bogataš, po svemu sudeći, znao za Božiju reč, ali je opet nije sprovodio.

u poglavlju se vrlo jasno odgovara na tvoje pitanje. pishe da ko je krivoveran (nije Pravoslavan ili je jeretik), ne mozhe da udje u Raj, jer je krivoverje smrtni greh. a od njihovog zhivota zavisi da li cje biti, kako kazhe Hristos, biti mnogo ili malo bijeni. to kada Gospod pricha o bijenju kazhe- sluga koji je znao volju Gospodara a nije ispunio bicje mnogo bijen, a sluga koji nije znao a nije ispunio bicje malo bijen. dakle, ljudi koji nisu chuli za Pravoslavlje ne mogu da udju u Raj, ali mogu da izbegnu vechnu vatru.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne misliš li da je Gospod malo (mnogo) milostiviji?

моје мишљење није битно. као ни било ког дугог човека. о Богу знамо само оно што нам је Он Сам открио. ако неко хоће да упозна Бога, окрене се Божијем Откривењу- Православљу. нико нигде није рекао да ће да нам се свиди какав је Бог. чак супротно, Православље учи да ће пала људска увек тежити да (или одбаци или) осуди Бога. а зато ће свако ко прихвати ту тежњу бити од Њега осуђен.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

моје мишљење није битно. као ни било ког дугог човека. о Богу знамо само оно што нам је Он Сам открио. ако неко хоће да упозна Бога, окрене се Божијем Откривењу- Православљу. нико нигде није рекао да ће да нам се свиди какав је Бог. чак супротно, Православље учи да ће пала људска увек тежити да (или одбаци или) осуди Бога. а зато ће свако ко прихвати ту тежњу бити од Њега осуђен.

 

Vidis to je upravo ono zbog cega je vecina ljudi koja razmislja svojom glavom upravo protiv crkve kao institucije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...