Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

јер свако и од њих има утиснут морал у срцу

Takav je upravo moj stav po ovom pitanju!

Od pamtiveka čovek u srcu zna šta je dobro, a šta je zlo.

 

Sve više uviđam koliko ja i ti imamo skoro identičan, ako ne potpuno identičan stav prema Pravoslavlju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази,сад нисам никад размишљао о томе :)

 

Не знам да ли смо се добро разумели.Морал у срцима постоји,али то важи само и само за оне који никада нису сазнали да негде постоји Исус Христос и права вера у њега.А данас у времену када је интернет и људски корак закорачио у скоро сваки кутак земље... углавном нема неког оправдања.

Посебно данас када је морал нешто потпуно другачије,јер се морал равна са овим и оваквим светом какав јесте.Није ни некада свет био посебно бољи,али данас живећи по моралу који се намеће из медија нећеш далеко стићи.Тј то и није морал,то је неморал али се само тако назива.И оно мало морала је некада тешко разабрати између свега што видиш и чујеш.

 

Јел си мислио овако ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Морал у срцима постоји,али то важи само и само за оне који никада нису сазнали да негде постоји Исус Христос и права вера у њега

a odakle ti ovo? kod kog Svetog Oca si prochitao ovo? ako nisi ni kod jednog, greshish time shto sam umujesh. nebitno da li se radi o ovoj rechenici, chini mi se kao da uopshte imash takav stav prema veri- pa dobro, kazhu Sveti Oci, ali ja imam neko svoje mishljenje- pa samo da te upozorim da chim je tvoje mishljenje, to vishe nije Pravoslavlje. mozhesh ti formalno da ostanesh u Crkvi, idesh na Liturgije, ali ti nisi Pravoslavan, ako imash "svoja mishljenja" o stvarima vere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази,сад нисам никад размишљао о томе :)

Посебно данас када је морал нешто потпуно другачије,јер се морал равна са овим и оваквим светом какав јесте.Није ни некада свет био посебно бољи,али данас живећи по моралу који се намеће из медија нећеш далеко стићи.Тј то и није морал,то је неморал али се само тако назива.И оно мало морала је некада тешко разабрати између свега што видиш и чујеш.

Ne.

Nisam mislio na moral koji se gradi tokom čovekovog bivstvovanja na ovome svetu pod uticajem okoline, već na usađeni osećaj prema dobru i zlu koji je upisan svima u srcu, bez izuzetaka. Može otac podučavati sina da je u redu zajebati komšiju, ali će i otac i sin duboko u sebi znati da su pali nisko u toj stvari, iako će pokušavati da osećaj krivice zatrpaju mislima o nekoj materijalnoj dobiti nakon što su zeznuli komšiju. Ili može čovek biti hladnokrvni ubica, ali da ga pitaš da li on misli da je u redu ubijati ljude, reći će ti da nije, ako je iskren.

 

E sad, što se javnog (ne)morala tiče, nema tu šta da se priča. Ne postoji tako nešto. Postoji samo gomila opravdanja koji ljudi pričaju da bi opravdali svoj (ne)moral. Neki se pozivaju na filozofe, drugi na glupe doskočice ("umri mlad i bićeš lep leš"), treći na sopstvene varijante morala u kojima bi hteli da se profilišu kao individue, a generalno pričaju gluposti, četvrti su svesni nemorala, ali opravdaju svoje učešće u tome dnevnim obavezama i tako dalje.

Ponavljam, svi oni bez premca znaju šta je dobro, a šta ne. Razgrni trulež njihovih misli i opravdanja koji se taložio godinama i videćeš da svi znaju. To je nešto na šta će da nas pozove Gospod u sudnjem danu (bar tako mislim, možda grešim oko ovoga zadnjeg).

 

a odakle ti ovo? kod kog Svetog Oca si prochitao ovo? ako nisi ni kod jednog, greshish time shto sam umujesh. nebitno da li se radi o ovoj rechenici, chini mi se kao da uopshte imash takav stav prema veri- pa dobro, kazhu Sveti Oci, ali ja imam neko svoje mishljenje.

Ja ne vidim do sada koju je stvar Diamond rekao koja se ne poklapa sa Pravoslavnim učenjem. Nije loše umovati, ali je loše praviti sopstvene projekcije, kao što si lepo rekao. Ja sam puno puta "umovao" i došao do toga da se moj stav potpuno poklapa sa stavovima svetih otaca, pa i samim Novim Zavetom, te mi je čitanje samo upotpunilo sliku koju sam već negde imao u obrisima. Možda te buni njegova treća rečenica koju je rekao možda malko nespretno, ali mislim da ga nisi ukapirao, pošto treću i četvrtu rečenicu treba da posmatraš kao celinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

već na usađeni osećaj prema dobru i zlu
Prije ce bit da je 'moral' pitanje naucenog, a ne urodjenog. Covjek je prazna tablica koju vremenom oblikuju porodica, skola, drustvo i internet. Lopovu je 'urodjeno' da krade, a sto se (eventualno) osjeca lose, ili zna da cini lose, vjerovatno je odgovorna stroga mama koja ga je tukla zato jer je krao pekmez iz spajza. Isto vazi i za lazova, ubicu, dobricu itd.

 

Urodjena moze biti sklonost ka necemu, vjerovatno putem gena. Ali to su samo predispozicije, osobine se stecu vremenom uticajem spolja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

iz Velikog katihizisa Pravoslavne Crkve

 

On the Law of God and the Commandments.

 

485. What means have we to know good works from bad?

 

The inward law of God, or the witness of our conscience, and the outward law of God, or God's commandments.

 

486. Does holy Scripture speak of the inward law of God?

 

The Apostle Paul says of the heathen: Which show the work of the law written in their hearts, their conscience also bearing witness, and their thoughts the mean while accusing or else excusing one another. Rom. ii. 15.

 

487. If there is in man's heart an inward law, why was the outward given?

 

It was given because men obeyed not the inward law, but led carnal and sinful lives, and stifled within themselves the voice of the spiritual law, so that it was necessary to put them in mind of it outwardly through the Commandments. Wherefore then serveth the law? It was added because of transgressions.. Gal. iii. 19.

 

488. When and how was God's outward law given to men?

 

When the Hebrew people, descended from Abraham, had been miraculously delivered from bondage in Egypt, on their way to the promised land, in the desert, on Mount Sinai, God manifested his presence in fire and clouds, and gave them the law, by the hand of Moses, their leader.

 

489. Which are the chief and general commandments of this law?

 

The following ten, which were written on two tables of stone:

 

1. I am the Lord thy God: thou shalt have none other gods beside me.

 

2. Thou shalt not make unto thyself any graven image, nor the likeness of any thing that is in heaven above, or that is in the earth beneath, or that is in the waters under the earth: thou shalt not bow down to them, nor serve them.

 

3. Thou shalt not take the name of the Lord thy God in vain.

 

4. Remember the Sabbath day, to keep it holy: six days shalt thou labor, and do all thy work; but the seventh day is the Sabbath to the Lord thy God.

 

5. Honor thy father and thy mother, that it may be well with thee, and that thy days may be long upon the earth.

 

6. Thou shalt not kill.

 

7. Thou shalt not commit adultery.

 

8. Thou shalt not steal.

 

9. Thou shalt not bear false witness against thy neighbor.

 

10. Thou shalt not covet thy neighbor's wife, thou shalt not covet thy neighbor's house, nor his land, nor his man-servant, nor his maid-servant, nor his ox, nor his ass, nor any of his cattle, nor any thing that is thy neighbor's. Exod. xx. 1-17; Deut. v. 6-21.

 

490. You said that these Commandments were given to the people of Israel: must we, then, also walk by them?

 

We must: for they are in substance the same law which, in the words of St. Paul, has been written in the hearts of all men, that all should walk by it.

Share this post


Link to post
Share on other sites

па можда би помогло када би боље познавао Православно учење...

Pravoslavno učenje uvek pomaže.

Kamo sreće da ga poznajem (i sprovodim sopstvenim delima) mnogo više nego sad.

 

 

Prije ce bit da je 'moral' pitanje naucenog, a ne urodjenog. Covjek je prazna tablica koju vremenom oblikuju porodica, skola, drustvo i internet. Lopovu je 'urodjeno' da krade, a sto se (eventualno) osjeca lose, ili zna da cini lose, vjerovatno je odgovorna stroga mama koja ga je tukla zato jer je krao pekmez iz spajza.

 

Kontam na koji način postavljaš stvari, ali ja malo "epskije" gledam na celu stvar. Čovek nije tele, pa da radi samo ono što ga naučimo i što je video od okoline. Čovek je individua koja ima sopstveni izbor, sopstvenu mudrost, a okolina ne verujem da utiče na više od 30% njegovog finalnog sklopa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam na koji način postavljaš stvari, ali ja malo "epskije" gledam na celu stvar. Čovek nije tele, pa da radi samo ono što ga naučimo i što je video od okoline. Čovek je individua koja ima sopstveni izbor, sopstvenu mudrost, a okolina ne verujem da utiče na više od 30% njegovog finalnog sklopa.

 

Ja verujem da je procenat 80-90%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a odakle ti ovo? kod kog Svetog Oca si prochitao ovo? ako nisi ni kod jednog, greshish time shto sam umujesh. nebitno da li se radi o ovoj rechenici, chini mi se kao da uopshte imash takav stav prema veri- pa dobro, kazhu Sveti Oci, ali ja imam neko svoje mishljenje- pa samo da te upozorim da chim je tvoje mishljenje, to vishe nije Pravoslavlje. mozhesh ti formalno da ostanesh u Crkvi, idesh na Liturgije, ali ti nisi Pravoslavan, ako imash "svoja mishljenja" o stvarima vere.

Ovo poslednje je tako- tako nas uchi nasha religija. Bog, ako nam uopshte daje pravo na izbor, daje nam i to pravo da mislimo svojom glavom i to ne bi trebalo da bude neshto shto je izvan nashe vere, neshto shto chini da nismo pravoslavni. Ta iskljuchivost je zastarela i trreba da se menja. Ako sam pravoslavka ne znachi da ne treba sebi da postavljam neka pitanja. Jeste, to je moj izbor, ali Bog kao sveznajuci zna da cu ja to izabrati, tako da se pitam da li izbor postoji ili smo zaista marionete u Bozjim rukama. Takodje, smatram da nije tachno to da je osecaj za dobro ili loshe urodjen u nashim srcima. Prvo- tu su nasledni geni. Drugo- sve je nekada neko rekao i sve je nekada bilo prihvaceno- bash sve tipa "dobro je to i to" i "loshe je to i to".

Ali ipak, pravoslavlje, kao i celokupno hrishcanstvo i sve druge religije koje ne propovedaju satanizam, je tu da, koliko god ogranichavalo choveka, daje i neke izlazne putanje koje mogu choveka dovesti do uspeha i do dushevnog mira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo poslednje je tako- tako nas uchi nasha religija. Bog, ako nam uopshte daje pravo na izbor, daje nam i to pravo da mislimo svojom glavom i to ne bi trebalo da bude neshto shto je izvan nashe vere, neshto shto chini da nismo pravoslavni. Ta iskljuchivost je zastarela i trreba da se menja. Ako sam pravoslavka ne znachi da ne treba sebi da postavljam neka pitanja. Jeste, to je moj izbor, ali Bog kao sveznajuci zna da cu ja to izabrati, tako da se pitam da li izbor postoji ili smo zaista marionete u Bozjim rukama. Takodje, smatram da nije tachno to da je osecaj za dobro ili loshe urodjen u nashim srcima. Prvo- tu su nasledni geni. Drugo- sve je nekada neko rekao i sve je nekada bilo prihvaceno- bash sve tipa "dobro je to i to" i "loshe je to i to".

Ali ipak, pravoslavlje, kao i celokupno hrishcanstvo i sve druge religije koje ne propovedaju satanizam, je tu da, koliko god ogranichavalo choveka, daje i neke izlazne putanje koje mogu choveka dovesti do uspeha i do dushevnog mira.

 

Rekao bih da Bog (u hrišćanskom smislu) pre daje pravo da mislimo u smislu da razumemo, a ne da preispitujemo ili preinačujemo. Takođe, dodao bih da vera koja se menja gubi svoju autentičnost (što se i dešava svim monoteističkim religijama otkako je sveta i veka). Inače, Bog jeste sveznajući, ali samim tim što ti je dao slobodu izbora je nemoguće da zna šta ćeš ti izabrati - jedno isključuje drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao bih da Bog (u hrišćanskom smislu) pre daje pravo da mislimo u smislu da razumemo, a ne da preispitujemo ili preinačujemo. Takođe, dodao bih da vera koja se menja gubi svoju autentičnost (što se i dešava svim monoteističkim religijama otkako je sveta i veka). Inače, Bog jeste sveznajući, ali samim tim što ti je dao slobodu izbora je nemoguće da zna šta ćeš ti izabrati - jedno isključuje drugo.

Ako nisi, preporuchujem ti da prochitash knjigu "Tajanstveni stranac" Marka Tvena, gde on govori o poimanju Boga i Djavola. U jednom delu knjige govori o sudbini i o predodredjenosti stvari- kaze da je sve shto chovek chini u zivotu predodredjeno- bilo shta da izabere to je samo karika u lancu, a kombinacija je mnogo. Sa tim se slazem. Ovo shto govorim nema veze samo sa pravoslavljem, nego sa zivotom uopshte. A pravoslavlje kao pravoslavlje svako moze da razume na svoj nachin i da ga ne preinachava. Mada svaka religija s vremenom trpi promene. I treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto bi jedno isključivalo drugo, pogrešno si ti to shvatio.

 

Pa jednostavno - ako ti zaista imaš slobodu da odabereš da li ćeš na raskršću levo ili desno, onda to ni sam Bog ne može znati unapred, jer ti je on tu slobodu i dao. Ako to Bog zna unapred, onda je to što ti imaš samo iluzija slobodnog izbora, jer je već unapred određeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jednostavno - ako ti zaista imaš slobodu da odabereš da li ćeš na raskršću levo ili desno, onda to ni sam Bog ne može znati unapred, jer ti je on tu slobodu i dao. Ako to Bog zna unapred, onda je to što ti imaš samo iluzija slobodnog izbora, jer je već unapred određeno.

O tome ja pricham- zato sam se u jednom od prethodnih postova pitala da li izbor uopshte postoji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Pa jednostavno - ako ti zaista imaš slobodu da odabereš da li ćeš na raskršću levo ili desno, onda to ni sam Bog ne može znati unapred, jer ti je on tu slobodu i dao. Ako to Bog zna unapred, onda je to što ti imaš samo iluzija slobodnog izbora, jer je već unapred određeno.

 

nema to veze sa znanjem, ima samo veze sa spriječavanjem. Sloboda izbora je da te on neće spriječiti da uradiš to što hoćeš, ali, budući da te poznaje bolje nego ti sam sebe, on će znati šta ćeš ti izabrati. Ali te neće spriječiti.

 

Jer ako baš tako apsurdno postavimo slobodu izbora, onda je iluzija da postoji sloboda izbora između npr rata i mira, smrti ili života, pošto će većina izabrati mir i život po svaku cijenu. Dakle, sloboda izbora u tom smislu je iluzija

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema to veze sa znanjem, ima samo veze sa spriječavanjem. Sloboda izbora je da te on neće spriječiti da uradiš to što hoćeš, ali, budući da te poznaje bolje nego ti sam sebe, on će znati šta ćeš ti izabrati. Ali te neće spriječiti.

 

Jer ako baš tako apsurdno postavimo slobodu izbora, onda je iluzija da postoji sloboda izbora između npr rata i mira, smrti ili života, pošto će većina izabrati mir i život po svaku cijenu. Dakle, sloboda izbora u tom smislu je iluzija

 

Tacno tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali je stvorio ljude sa tim predznanjem i unaprijed ih osudio na paklene muke :) Zato il pakao il te sarene laze ne postoje, ili je taj bog jedan veliki sadomator (sa cudnim smislom za humor)

Edited by deadsy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

to kao da bi ja brinuo da li sam ubio milion ili dva miliona bakterija kad operem ruke :)

 

potpuno si nevažan deadsy, vjerovao ti ili ne vjerovao u Boga. A tebi mnogo smeta što si na kosmičkom nivou nevažan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to kao da bi ja brinuo da li sam ubio milion ili dva miliona bakterija kad operem ruke :)

 

potpuno si nevažan deadsy, vjerovao ti ili ne vjerovao u Boga. A tebi mnogo smeta što si na kosmičkom nivou nevažan.

 

Znaci istina je sto kazu da je svemirski bog :bigblue: . Pazi ti njega frlja se recima i govori drugima kako su nevazni na, cuj, kosimickom nivou :rolleyes: . Nigga imas toliko te hriscanske arogancije i taj "hoolier than thy" stav da je bolje diskutovati sa ovim mojim drvenim zvucnikom nego sa tobom...

 

P.S. Kada ti operes ruke ne ubijes milion ili dva miliona bakterija, nego spermatozoida :bigblue: . Think 'bout it :opusteno:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, Bog jeste sveznajući, ali samim tim što ti je dao slobodu izbora je nemoguće da zna šta ćeš ti izabrati - jedno isključuje drugo.

не искључује се.

 

Ako to Bog zna unapred, onda je to što ti imaš samo iluzija slobodnog izbora, jer je već unapred određeno.

Бог зна шта ћеш ти изабрати јер ћеш ти то изабрати, али нећеш ти то изабрати јер Бог то зна. да, ово је још једно Православно учење које једноставно треба прихватити, и не ломити се много око тога..

 

Mada svaka religija s vremenom trpi promene.

свака сем Православља.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to kao da bi ja brinuo da li sam ubio milion ili dva miliona bakterija kad operem ruke :)

 

potpuno si nevažan deadsy, vjerovao ti ili ne vjerovao u Boga. A tebi mnogo smeta što si na kosmičkom nivou nevažan.

A tebi jos vise smeta sto si nebitan na nivou foruma :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...