Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

sestra ima za lektiru neka sranja o sv. Savi da piše, pa uzeli da češljamo po netu i bo'me ovaj ispade popriličan zlotvor

 

proklinjao cela sela, prozivao ljude na svakom koraku... jedna legenda kaže da je prokleo sve zanatlije i da od tada oni ne mogu da sačuvaju pare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prelsusala klip gorepostavljen. Ono sto monah prica, je generalno zastupljeno u svim religijskim ucenjima (pre svega istocna filozofija), da kroz bolest=patnju covek sazreva, raste i dolazi do samoostvarenja, prosvetljenja, samadhija itd.

 

Istice da bolest nije kazna jer ona dolazi i ljudima koji su vodili uzoran zivot, karmicki uravnotezen prema drugima, ali opet sugerise da to sto su bili dobri prema drugima ne znaci da su bili dobri za sebe, jelte, pa im bolest dolazi kao lekcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do jaja si liberalna za jednu ženu od nauke kad kontaš na filozofski i metaforički način čoveka koji priča ''U Starom Zavetu imamo dokaze da je čovek živeo 600 godina. Nije to nikakva metafora, Bog je to učinio.''

 

Kroz sve čovek sazreva i napreduje, kroz svaku patnju i prepreku, to je savršeno logično i bez prolupalog čičice i njegove biblije.

 

Hajle Sotono

 

:blek:

 

koliko ovde fali elementarne kulture

jum ateisti na niovu najcrnjih religijskih fanatika

isti slepci

 

Lupaš kao otvoren prozor na promaji :*

 

Bre, ovo je onaj r'n'r monah što je pričao pričice o drogiranju članova EKVa ne bi li izašao u novinama.

 

hqdefault.jpg

Edited by Demon Seed
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do jaja si liberalna za jednu ženu od nauke kad kontaš na filozofski i metaforički način čoveka koji priča ''U Starom Zavetu imamo dokaze da je čovek živeo 600 godina. Nije to nikakva metafora, Bog je to učinio.''

 

Kroz sve čovek sazreva i napreduje, kroz svaku patnju i prepreku, to je savršeno logično i bez prolupalog čičice i njegove biblije.

 

 

Liberalna jesam i to poprilicno, to je valjda jedino i moguce ako se bavis i naukom i filozofijom da stvari sagledas iz vise uglova a ne smo iz jednog ;)

Kao sto vidis nema kritike ni izjasnjavanja vec sam istakla ono sto je sustinski i korisno... a to ko je ziveo i koliko me ne interesuje.

 

Simone jos si mlad, slusaj i naucies, pricaj i ponavljaces samo ono sto je nauceno vec ;)

U skladu sa tim, uvek treba poslusati, razmisliti i zadrzati ono sto se uklapa u tvoj sistem a izbaciti ono sto se ne uklopa, to je tvoja sloboda i ono sto tebe cini takvim kakav jesi, cak to bio i covek za koga verujes da je lud ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus za pesmu Simone! :bigblue:

 

Anyway dok ne saslusas nekog ne mozes da znas o cemu prica, to je ono sto hocu da ti kazem jer nit znam koji je monah nit odakle, takoreci nebitno mi je...

Opet sklona sam da citam kako duhovne knjige, tako i filozofske i da sve to sklapam i povezujem u sisteme... izgleda da mi je takav horoskop :haha:

 

Filozof koji je super povezao npr istocna ucenja sa klasicnom filozofijom i napravio bum u filozofskoj misli bio je Ralf Valdo Emerson jedan od omiljenih mi posle Kanta koji je načeo ovaj indvidualistički trip... jer na kraju sve se bazira na individualnom shvatanju svega.

Nesto sto je istina za mene ne mora da bude istina za tebe a filozofi su jos davno razmatrali da ne mozes da dokazes "čudo" jer ne mozes verovati culima (the fuck?!), npr Frensis Bejkon koji je empirista rekao bi ti "ja vidim svojim ocima to i to" a onda se pojavi skeptik Dzon Lok i kaze "jebe mi se sto ti vidis, kad ja to ne vidim (jer je miop npr)" i time baca u vodu njegovu teoriju da je ono sto se vidi jedino i istinito. Dajem ti glup primer :haha:

 

Tako se kao i nauka razvijala i religijska misao... samo sto se ona bavila pitanjima duse, duhovnoscu i tome sl. jer je religija, vera, nekim ljudima neophodna... zato volim da istaknem da se na taj iracionalni deo coveka ne moze i ne treba uticati to je nesto individualno i nije za osudjivanje, tj nemam nikakvog prava da osudjujem ono sto ne razumem ili razumem ali ne prihvatam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sestra ima za lektiru neka sranja o sv. Savi da piše, pa uzeli da češljamo po netu i bo'me ovaj ispade popriličan zlotvor

 

proklinjao cela sela, prozivao ljude na svakom koraku... jedna legenda kaže da je prokleo sve zanatlije i da od tada oni ne mogu da sačuvaju pare

pa ti kao prosvetljeni ateista ne verujes u natprirodne sile ,magije i prokletsva sta se onda ti cimas oko toga kad to ne postoji
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daće Bog da progledamo metaforički pa da vidimo bukvalna nemetaforička čuda. Amin.

 

Meni dao Bog i ja progledao i video bukvalno nemetaforicko cudo. Amin.

  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liberalna jesam i to poprilicno, to je valjda jedino i moguce ako se bavis i naukom i filozofijom da stvari sagledas iz vise uglova a ne smo iz jednog ;)

Simone jos si mlad, slusaj i naucies, pricaj i ponavljaces samo ono sto je nauceno vec

U skladu sa tim, uvek treba poslusati, razmisliti i zadrzati ono sto se uklapa u tvoj sistem a izbaciti ono sto se ne uklopa, to je tvoja sloboda i ono sto tebe cini takvim kakav jesi, cak to bio i covek za koga verujes da je lud.

 

Ajoj, liberalna jesi, ali ipak zadržavaš svoj stav po svaku cenu.

Isto ko treći rajh.

 

Opet sklona sam da citam kako duhovne knjige, tako i filozofske i da sve to sklapam i povezujem u sisteme... izgleda da mi je takav horoskop :haha:

 

Ako toliko čitaš, sigurno imaš najomiljenija dela koja si pročitala iz obe teme?

Koja ti je omiljena filosofska knjiga? Koje žitije?

 

Filozof koji je super povezao npr istocna ucenja sa klasicnom filozofijom i napravio bum u filozofskoj misli bio je Ralf Valdo Emerson jedan od omiljenih mi posle Kanta koji je načeo ovaj indvidualistički trip... jer na kraju sve se bazira na individualnom shvatanju svega.

Nesto sto je istina za mene ne mora da bude istina za tebe a filozofi su jos davno razmatrali da ne mozes da dokazes "čudo" jer ne mozes verovati culima (the fuck?!), npr Frensis Bejkon koji je empirista rekao bi ti "ja vidim svojim ocima to i to" a onda se pojavi skeptik Dzon Lok i kaze "jebe mi se sto ti vidis, kad ja to ne vidim (jer je miop npr)" i time baca u vodu njegovu teoriju da je ono sto se vidi jedino i istinito.

Lupanje na kvadrat.

I osnovac zna da je uvertira, svega što pričaš. čuveno delo Šopenhauera: "Svet, kao volja i predstava".

Sve to što pišeš, imho, ima uzrok u njemu... čak i sam Matrix film..

I nije to uopšte tolika filosofija, koliko se tebi čini..

 

Apropo Kanta, preporučujem ti njegovo delo: "O lepom i uzvišenom".

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Elfe na preporukama, nešto sam proičtala ali možda treba da ponovo pročitam i sagledam iz tvog ugla ;)

 

Mislim da je Šopenhauer iako zacetnik ideje da bi negativizirao Hegela (velikog sistematicara posle Aristotela, kome skidam kapu) a nastavio rad Kanta (koji je sto se mene tice bio mudar da tu uslovnu recenu poslednju instancu u nizu "nedokuciva stvar sama po sebi" ostavi upravo takvu kakva je). Spenhauer se okrenuo iracionalnom i oznacio volju, a istakao intuitivni oblik znanja kao najvisi. E sad tu je caka, slazem se sa njim za intuitivni oblik znanja koji istice i Lajbnic kasnije dok za uspostavljanje iracionalne komponentne tj volje, tu imam problem sa ovim likom jer njmu je ta volja "slepa volja" koja stalno izmice nasem razumu. Opet ja jesam idealista u neku ruku i smatram da volja nije dovoljna, kao objasnjenje za tu nedokucivu stvar, pokretaca sta-god i zato mi lezi vise Kant koji je tragao za univerzalnijim normama.

Sve ovo gore je više diskusija radi diskusije u smislu da ljudi treba stalno da se pitaju na kojoj god strani ekstrema da su, a moj stav a propo religije nije ni bitan, opet interesantno mi je sto si doneo zakljucak da sam iznela stav ;)

Uslovno receno neki moj stav bi bio kao Pijev iz "Life of Pi", "Life is a story... You can choose your story... A story with God is the better story"

 

Ima jedna lepa kineska legenda koju je Hese voleo da citira: nisam nasla na srpskom ali je razumljivo i tu je sustina

Kineska legenda

Priča kaže o Meng Hsijui

Do ušiju kad mu dopre nedavno da umjetnici mladi dubiti vježbahu na glavi da bi gledanja nov način iskušali, Meng Hsia toj vježbi se odmah i sam podvrgnu i pošto ju neko vrijeme iskušavaše, on reče svojim učenicima: "Nov i ljepši sadzrijem ovaj svijet kada na glavu se postavim."To se proču, te novatorima među mladim umjetnicima ta potvrda starog majstora na veliku diku bijaše. Kako on bi veoma šutljive ćudi i sljedbenike prije nazočnošću odgajaše i primjerom doli naukom, svaku mu izreku pozorno slušahu i drugima prenošahu.

No doskora, pošto riječi one ushitiše novatore, starce začudiše, pa i razljutiše, oglasi se opet izrekom novom. On nedavno, rekoše, izjavi ovo:"Dobro je što čovjek dvije noge ima! Dubljenje na glavi za zdravlje ljudsko dobro nije, a dubilac ponovno kada se uspravi, svijet ga tada, na noge osovljena, dvostruko lijepo u oči gleda."Te riječi velikoga majstora zgranuše silno kako mlade dubioce, što se izdanima il' izruganima nađoše, tako i mandarine."Danas", rekoše mandarini, "Meng Hsia tvrdi jedno, sutra posve oprečno. No,nije moguće dvije da istine ima. Tko bi od starosti nepametna starca još ozbiljno shvaćao?"Majstoru bi dojavljeno kako novatori i mandarini o njem govorahu. Nasmija se. No pošto ga njegovi zamoliše, on objasni:"Postoji stvarnost, dječaci, i u nju ne treba dirati. Istine, međutim,riječima iskazana mišljenja o zbilji, bezbrojne su, i svaka je koliko točna toliko i pogrešna."Na daljnja ga objašnjenja učenici, ma koliko se trsili, ne uspješe potaknut."

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...