Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

:blek: :blek: :blek:

 

Christian militias in Central African Republic have carried out ethnic cleansing of the Muslim population during the country's ongoing civil war, but there is no proof there was genocidal intent, a United Nations commission of inquiry has said.

 

:haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Što je najjače, Isus je pričao baš o tome (ima u Novom Zavetu), kako će mnogi reći "video sam ga tu i tu", "bio je to i to", i tako dalje, ali da to nije on.

Zli jezici bi rekli da je sebi pravio alibi za budućnost, ali ako je i tako, svaka mu čast na proceni budućnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije procena budućnosti, to je elementarno poznavanje ljudske prirode.

 

Kad smo kog toga, ovim delom "Isus je rekao" si me podsetio na pitanje koje me je večno interesovalo - imamo li ijedan jedini izvor da je istorijski Isus zapravo postojao i ikada hodao Zemljom? Koliko ja znam, prvi spomen Isusa i najstarije jevanđelje dešavaju se najranije 40 godina, a verovatno i više, nakon njegove navodne smrti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gojak

Pa ako nemamo za Miloša Obilića, star Jug Bogdana, Kosačić Ivana i Toplicu Milana, naravno da nemamo ni za Isusa.

Nema koliko ja znam ni jedan (istorijski) dokaz da je postojao, ali izgleda da ima mnogo dokaza da je imao ženu i decu, da nije vaskrsnuo, da je bio vamo, da je bio tamo. :haha:

 

Isus je svojvremeno (u okvirima čovečanstva) bio anonimus, a čak i mnogo kasnije hrišćanstvo nije tretirano ikako drugačije do kao sekta. I od jevreja naravno (što je i logično, je l' te). Tako da nije ni čudo što istoričari ne mogu baš tako lako otkriti detalj neki o njemu. Verujem i da je tada bilo mnogo proroka, i da se o mnogima zna iz predanja, a ne istorijski.

To je nebitno na kraju krajeva, zbog jačine svega onoga što je rekao, i što je zapisano u 4 različite verzije jevanđelja. Različite po pisanju, i citatima možda, ali ne po suštini.

 

Uzgred, rekao je još nešto povodom budućnosti (isto ima u Novom Zavetu), a to je da će se jevađelje o tim događajima preneti na čitav svet. Čini mi se da je to rekao u okviru reči o smaku sveta, pa da će prvo da se čuje o jevađelju, a ne pre toga da bude sudnji dan. Sveti apostoli su naivno verovali da će se to desiti još za njihovih života.

Edited by Dark_Elf
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gojak

Pa ako nemamo za Miloša Obilića, star Jug Bogdana, Kosačić Ivana i Toplicu Milana, naravno da nemamo ni za Isusa.

Nema koliko ja znam ni jedan (istorijski) dokaz da je postojao, ali izgleda da ima mnogo dokaza da je imao ženu i decu, da nije vaskrsnuo, da je bio vamo, da je bio tamo. :haha:

 

da naravno da nemamo dokaze za likove koji su verovatno izmisljeni. pri cemu je milos obilic daleko verodostojnija licnost jer murat barem izvesno jeste umro i neko ga je ubio tako da je bar nesto istina. a da vidimo te dokaze o isusu, zeni deci i sl?

 

isus se "dokazuje" putem famoznog "kriterijuma blama" koji je do daske proizvoljan i prilicno blesav vid tekstualne kritike. takodje se posredno "dokazuje" da je bilo znatno starijih dokumenata sa jevandjeoskim sadrzajem od samih jevandjelja ali ti dokumenti bukvalno. ne. postoje. oni su kao posredno dokazani jer je neko smislio da su oni morali da postoje da bi se objasnile slicnosti i razlike u jevandjeljima. to ti je to sto se tice dokaza. istorijskih izvora nema, sve ide od jevandjelja.

 

btw. pavlove poslanice su napisane pre jevandjelja (sto hriscani ne spore). ako je isus bio toliko stvaran i impresivan sa sve cudima zasto ga ne pominje i ne citira skoro nista sto je ovaj rekao a sto se nalazi u jevandjeljima i sto bi bilo pogodno za citirati za te namene za koje su poslanice pisane?

  • Upvote 5
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imajte malo postovanja. Prvo da znate celu situaciju ne biste srali i podsmevali se.

 

Crkva je stara 146, otprilike tako nesto, znaci jedna od najstarijih u celom kolubarskom okrugu, a drugo ruse je da bi od gradnje nove pokrali pare.

 

Nista im nije sveto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...