Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ja dok cekao na Tesli avion pre koju godinu Mile Kitic licno bio sa mnom u gejtu, jedini stoji, navaljen na zid, ceka neko mu se obrati, naocare za sunce full. Htedoh da mu pridjem u ime JV dana, al me preduhitrila ciganska sestoclana familija za slike i autograme, nema veze s pravoslavljem al valja da se zna.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć sedeo u avionu pored Irineja Bulovića.

 

Imali su priority check-in i priority boarding. Ne daj Bože da stanu u red sa rajom. Ipak su oni privilegovani i na nebu i na zemlji.

 

Naravno kao svaki uzoran covek trazio si blagoslov?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imajte malo postovanja. Prvo da znate celu situaciju ne biste srali i podsmevali se.

 

Crkva je stara 146, otprilike tako nesto, znaci jedna od najstarijih u celom kolubarskom okrugu, a drugo ruse je da bi od gradnje nove pokrali pare.

 

Nista im nije sveto!

Nebitno, crkve i hrišćanstvo nemaju veze jedno sa drugim. Zato sam i pitao pre koju stranu ko je od ovdašnjih vernika čitao Bibliju, da vidim koliko ljudi je pročitalo (i skontalo) suštinske stvari. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno kao svaki uzoran covek trazio si blagoslov?

 

Videh mnoge ne bas uzorne ljude da uzimaju blagoslov ;)

 

Salu na stranu, mnogi ljudi ne znaju za takav protokol da ga treba uzeti, nisam ni ja znala dok mi nisu na odredjenom dogadjaju objasnili da to tako mora i da je red. Mislim ok, nemam problem da ispostujem etikeciju da se razumemo ali kada trazis blagoslov treba da ga iskreno trazis i zelis a ne samo zbog etikecije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja se taman ponadah za tebe.

 

Elem, Lou, nije bitna crkva za veru, svakako da je Bog svuda, ali s obzirom da su crkve osvećene i svetovne (znaci svako moze uci u crkvu) tu se ljudi okupljaju, traze blagoslov, idu na liturgije, ucestvuuu u verskom zivotu.

 

I da nema crkava, manastira i hramova opet bi bilo vere. Ali s obzirom da su tu, imaj neko postovanje, prvo ako ti je neko skrivio niti je Bog niti zgrada nego neki covek ili drustvo samo. Mada s obzirom da sam te upoznao uzivo video sam da ti ide koliko toliko ok u zivotu, pa sa time ne bi trebalo da imas toliki hejt prema pravoslavlju.

 

Koju slavu slavite Gojko, Talvi i ti, to me zanima. :-)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali su hristijanizivane. Pa i Bozic sam je bio proslavljanje radjanja Dajboga. Na zimu njegova moc slabi, sunce umire, u sledecem ciklusu sunce se radja.

 

Svakako je hriscanstvo nastalo van nasih prostora, pa se prilagodilo nasem narodu. Zar su misionari kod bas trebali da kolju i pokrstavaju kao Olaf Trigvason po Norveskoj?

 

Ne znaci ITF da je neistinito, u nasem narodu se zadrzalo u najpribliznijoj formi ranohriscanstva. Doduse da, ima dosta pomodaraca danas.

 

Samo ne razumem čemu toliko pljuvanje, kao da su im zivoti unisteni od vere i Boga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem, Lou, nije bitna crkva za veru, svakako da je Bog svuda, ali s obzirom da su crkve osvećene i svetovne (znaci svako moze uci u crkvu) tu se ljudi okupljaju, traze blagoslov, idu na liturgije, ucestvuuu u verskom zivotu.

 

I da nema crkava, manastira i hramova opet bi bilo vere. Ali s obzirom da su tu, imaj neko postovanje, prvo ako ti je neko skrivio niti je Bog niti zgrada nego neki covek ili drustvo samo. Mada s obzirom da sam te upoznao uzivo video sam da ti ide koliko toliko ok u zivotu, pa sa time ne bi trebalo da imas toliki hejt prema pravoslavlju.

 

Koju slavu slavite Gojko, Talvi i ti, to me zanima. :-)

1. Da hoću da se priča o meni i mom životu, to bih radio sam i blejao na fejsu.

 

2. Ovo oko toga da li mi je neko nešto skrivio je zamena teze, kao i to što kažeš da "imam hejt prema pravoslavlju".

 

3. Ako si makar preleteo preko Novog zaveta, mogao si da vidiš Hristove reči u kojima strogo kaže da se ne gradi ništa u njegovo ime. Baš smo skoro dohvatili tu temu na BTŽ, ne sećam se da li si video. Ostaviću citat i ovde.

 

Levitski zakonik, poglavlje 26:

 

1 Nemojte graditi sebi idola ni likova rezanih, niti stupova podižite, ni kamena sa slikama mećite u svojoj zemlji da mu se klanjate; jer sam ja Gospod Bog vaš.

 

Dakle, samim tim što odobravaš postojanje crkve, ideš protiv svog božanstva, svoje svete knjige i principa svoje religije. Ne može biti jednostavnije od toga.

"Pravoslavlje" u današnjem obliku je tu da zgrće novac, kao i katolicizam. Hristijanizacija je nešto čega izvorno nema u tvojoj veri, nego je dodato, jer je ljudima koji su hteli da vladaju, uteraju narodu strah i ućare koji dukat to bio prilično zgodan instrument. Time što zagovaraš današnje crkve, hramove i manastire praktično priznaješ veću moć samopostavljenim licima na Zemlji nego onome ko je srž tvoje religije. Nema tu prilagođavanja konkretnom narodu. Ako je vera - vera je, a ne da biraš kako ćeš da veruješ, pa da drugome soliš pamet. Pravo pravoslavlje bi bilo kada bi se držao samo Biblije kao izvora pravila, morala i svega što ide uz to. Ne može da bude jednostavnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Slazem se ali pitanje je koliko je Biblija sama po sebi istinita u formatu u kome se nalazi...

Tako da Stari Zavet, vise je kao istorijski pregled sa interesantnim pricama koje imaju elemente grckih tragedija... dok Novi Zavet ima dobrih pouka, univerzalnih istina ali pitanje je koliko je i sa njim manipulisano...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ti si naslednik bogumila?

 

Kakve to veze ima? Poenta je da su ljudi proganjani i brutalno ubijani, ne zato što nisu priznavali hrišćanskog Boga i bibliju, nego zato što nisu priznavali Crkvu.

 

dok Novi Zavet ima dobrih pouka, univerzalnih istina ali pitanje je koliko je i sa njim manipulisano...

 

Uopšte nije pitanje, zna se vrlo dobro koliko ima apokrifnih jevanđelja. Istina je stvar konsenzusa kad je rano hrišćanstvo u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Slazem se ali pitanje je koliko je Biblija sama po sebi istinita u formatu u kome se nalazi...

Tako da Stari Zavet, vise je kao istorijski pregled sa interesantnim pricama koje imaju elemente grckih tragedija... dok Novi Zavet ima dobrih pouka, univerzalnih istina ali pitanje je koliko je i sa njim manipulisano...

Ja, zarad diskusije, uzimam da je Biblija istinita kao što je i hrišćani uzimaju i tumačim istu na taj način. Dakle, ovde uopšte ne pričam o istinitosti bilo čega tamo, nego o poenti koja u tako uobličenoj svetoj knjizi postoji. ;)

 

I uvek se tako postavljam kada je u pitanju ozbiljan razgovor o religiji, jer drugačije ne bi moglo da se funkcioniše. Vernici nisu u mogućnosti i odbijaju da gledaju stvari iz drugog ugla (izuzeci su toliko retki da ne mogu nijednog da se setim), te ja posmatram stvari iz ugla religije. U suprotnom, svaka moja stavka bi bila prožeta preispitivanjem istinitosti koječega i ne bi se se stiglo nigde, a hrišćani svakako ne idu protiv dogme.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Ako si makar preleteo preko Novog zaveta, mogao si da vidiš Hristove reči u kojima strogo kaže da se ne gradi ništa u njegovo ime. Baš smo skoro dohvatili tu temu na BTŽ, ne sećam se da li si video. Ostaviću citat i ovde.

 

Dakle, samim tim što odobravaš postojanje crkve, ideš protiv svog božanstva, svoje svete knjige i principa svoje religije. Ne može biti jednostavnije od toga.

"Pravoslavlje" u današnjem obliku je tu da zgrće novac, kao i katolicizam.

 

A gde je to Isus rekao?

Ovo što citiraš je valjda iz starog zaveta, a ne iz novog?

Uostalom, to je druga Božja zapovest: "Ne pravi sebi idola, niti kakva lika, nemoj im se klanjati, niti im služiti".

A to što pišeš je čisto propagiranje adventizma. Odnosno, to je klasična spika jednog adventiste. Najbukvalnije shvaćena zapovest, iako je jasno o čemu se tu radi. Tu se u starom zavetu misli uglavnom na stvari kao što je ono zlatno tele, koje su jevreji napravili dok su bežali od egipćana, i na slične stvari. Niko u crkvi ko se klanja ikoni, ne čini to iz idolopoklonstva, niti joj služi u bukvalnom smislu, već je klanjanje više čin poštovanja, a molitve upućene svecima su molitve u kojima se nadamo da će sveci u naše ime zamoliti Boga.

 

 

Time što zagovaraš današnje crkve, hramove i manastire praktično priznaješ veću moć samopostavljenim licima na Zemlji nego onome ko je srž tvoje religije.

 

A otkuda sad to? Crkva je zajednica ljudi, i ništa više u suštini. Crkva može biti i nekoliko okupljenih ljudi u zajedničkoj molitvi. Suština je upravo zajednička molitva - liturgija.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...