Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

E to vidim sad kakav si lik . To sto ja drzim u potpisu nema nikakve , ali apsolutno nikakave veze sa mojim osecanjem Hriscanstva . Napisao sam ti gore sta je istinski post , a ne dijeta , to bi znao da si procitao bilo sta vezano za ovu temu o kojoj diskutujes , pa makar i Crkveni kalendar . Pokusava da potkopa sve se bojim da ce da se mu se uruse pravo na glavu .

 

Ima veze.Jer hriscanstvo ne opravdava takva razmisljanja,I to smatra grehom.Sto znaci da ti nisi hriscanin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jebiga,ocigledno ti je nepoznanica cim veru smatras negativnom stvari.I ja sam ateista,pa je ne smatram.Crkva kao institucija je sasvim druga prica naravno.

 

ja sam čak i izabrao veronauku u srednjoj a ne građansko, jer sam hteo znanje iz ove oblasti :D

 

da se razumemo oko jedne stvari ovde, ne smeta meni vera kao nešto što mene lično napada nego kao nešto što čoveku skreće pažnju sa sopstvenih mogućnosti, baš je ova priča o molitvi suština svega toga, na stranu to što ta ista vera čoveku namiče razne stavove od pre 2000 godina koji bi u današnjem društvu trebali biti davno prevaziđeni, to je moja poenta.

 

najprostije rečeno, smatram da bi društvo bez crkve kao institucije bilo daleko bolje društvo, a ta lična vera o kojoj govoriš naravno nije ništa loše, ali je to samo posledica organizovane religije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa rekao si da nikada ne postis jer te mrzi.

Sa ostalim se slazem.

 

a jebiga, prebrzo idu postovi na temi

 

елем, погрешно сам се изразио, мислио сам на велике постове, на пример васкршњи, за којег моји имају по некад тенденцију добар део да испосте, ја испостим задњих неколико дана,

 

наравно, бадње вече се подразумева, такодђе ако идем неки дан на посну славу, гледам да постим тај дан

 

 

надам се да су решене нејасноће

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Da bi mu Bog dao snage da prebrodi buduće nedaće (ako ih bude).

- Zato što mu je Bog omogućio da zaradi večeru, samim tim što ga je stvorio.

 

Da ti kažem to ovako plastičnije... i ljudi se zahvale zubaru, iako su platili njegovu uslugu.

 

Nije ga stvorio bog,vec roditelji seksualnim odnosom.

Zubar je bice od krvi i mesa koje ti je svojim radom popravilo zub.Bog je entitet koji niko nikada nije video i apsolutno nista nije uradio po pitanju popravke tog zuba.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima veze.Jer hriscanstvo ne opravdava takva razmisljanja,I to smatra grehom.Sto znaci da ti nisi hriscanin.

Zar je moguce da toliko ne razumes osnove Hriscanstva ? Znaci covek koji gresno razmislja nije Hriscanin ? ahahahaha Au Lemmy ajde nastavi prosvecenje :haha: :haha: :haha:
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ga stvorio bog,vec roditelji seksualnim odnosom.

Zubar je bice od krvi i mesa koje ti je svojim radom popravilo zub.Bog je entitet koji niko nikada nije video i apsolutno nista nije uradio po pitanju popravke tog zuba.

 

Odok da gledam košarku (odnosno, palamuđenje na prvom pre košarke)... u principu, ionako do ovde negde možemo da se složimo, tu nam se razilaze stavovi.

Ja samo htedoh da ti kažem da molitva ne mora nužno biti uvek kada se traži nešto od Boga, može biti i čin zahvalnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo htedoh da ti kažem da molitva ne mora nužno biti uvek kada se traži nešto od Boga, može biti i čin zahvalnosti.

 

Срж си погодио човече. Ја углавном када упражњавам молитве, ја то радим да бих се захавало Господу на животној ситуацији у коју ме је ставио, која је врло фер према мени, јер знам да неки нису благословени да живе угодно колико и ја.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam čak i izabrao veronauku u srednjoj a ne građansko, jer sam hteo znanje iz ove oblasti :D

 

da se razumemo oko jedne stvari ovde, ne smeta meni vera kao nešto što mene lično napada nego kao nešto što čoveku skreće pažnju sa sopstvenih mogućnosti, baš je ova priča o molitvi suština svega toga, na stranu to što ta ista vera čoveku namiče razne stavove od pre 2000 godina koji bi u današnjem društvu trebali biti davno prevaziđeni, to je moja poenta.

 

najprostije rečeno, smatram da bi društvo bez crkve kao institucije bilo daleko bolje društvo, a ta lična vera o kojoj govoriš naravno nije ništa loše, ali je to samo posledica organizovane religije

 

Pa dobro,ja se bas ne slazem da kod vecine vernika skrece paznju sa sopstvenih mogucnosti.Malo je tih koji se bas do kraja pridrzavaju toga o cemu pricas.A na kraju krajeva,sta te briga,na tebe to ne utice.Jebe mi se tacno za sve osim za sebe i ljude koje volim.

Da bi drustvoj bez crkve kao institucije bilo bolje,to se slazem 100%.

 

Zar je moguce da toliko ne razumes osnove Hriscanstva ? Znaci covek koji gresno razmislja nije Hriscanin ? ahahahaha Au Lemmy ajde nastavi prosvecenje :haha: :haha: :haha:

 

Ne,vec nije hriscanin ako ne uvidja greske i ne ispravlja ih.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ono, briga me je u meri u kojoj me je briga i za društvo u celini, nije da nešto živim ovaj stav 24/7 ali kad se već nađosmo na temi, da ga iznesem u potpunosti dok sam tu :D

 

no u pravu je elf, treba se već spremati za basket polako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odok da gledam košarku (odnosno, palamuđenje na prvom pre košarke)... u principu, ionako do ovde negde možemo da se složimo, tu nam se razilaze stavovi.

Ja samo htedoh da ti kažem da molitva ne mora nužno biti uvek kada se traži nešto od Boga, može biti i čin zahvalnosti.

 

Ok,kao cin zahvalnosti i mogu da razumem.Kao trazenje ne mogu.

No dobro,istina je ovo prvo sto si napisao.Tako da,prebacujemo se na Sarenca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro,ja se bas ne slazem da kod vecine vernika skrece paznju sa sopstvenih mogucnosti.Malo je tih koji se bas do kraja pridrzavaju toga o cemu pricas.A na kraju krajeva,sta te briga,na tebe to ne utice.Jebe mi se tacno za sve osim za sebe i ljude koje volim.

Da bi drustvoj bez crkve kao institucije bilo bolje,to se slazem 100%.

 

 

 

Ne,vec nije hriscanin ako ne uvidja greske i ne ispravlja ih.

Da da Lemmy sad reci nesto sasvim drugo u pokusaju da opravdas elementarno nepoznavanje teme o kojoj pricas , ja sam mojih mana i slabosti i vise nego svestan , ali tvoj sud mi ne priznajem , samo Strašni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja mislio na zahvalnost zbog zuba i zubara,naravno da se to podrazumeva.Vec na generalno neku zahvalnost bogu,hriscani su to.

 

, ja sam mojih mana i slabosti i vise nego svestan , ali tvoj sud mi ne priznajem , samo Strašni .

 

Nisi,jer da jesi obrisao bi to iz potpisa.

Ali posto si internet hriscanin,onda je dovoljno i sto samo kenjas.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lemmy kakav ti problem imas samnom ? Ovo nije prva tema u kojoj me prozivas . Mozda si poludeo zbog toga sto si umisljeni stub foruma , jelte mangas ima 27 + hiljada postova ili zbog toga sto su te deca zezala mnogo u skoli zbog spojenih obrva ? Nesto sigurno jeste ...

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=MjyTvC_pwGs

 

Lemmy kakav ti problem imas samnom ? Ovo nije prva tema u kojoj me prozivas . Mozda si poludeo zbog toga sto si umisljeni stub foruma , jelte mangas ima 27 + hiljada postova ili zbog toga sto su te deca zezala mnogo u skoli zbog spojenih obrva ? Nesto sigurno jeste ...

 

Ajde ne cmizdri,na yumetalu si.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je autosugestija pozitivna strana molitve, onda je defetizam negativna. Moliti se Bogu (a donekle i uopšte verovati u više biće koje se meša u život smrtnika) podrazumeva implicitno prihvatanje da čovekov život nije u potpunosti u njegovim rukama. To vodi ka slabljenju volje pojedinca i bar u nekoj meri prepuštanju "višoj sili", kao i opravdavanju sopstvenih neuspeha i guranju problema pod tepih.

 

Što se nacije tiče, nacija kao koncept je nastala tek u doba nacionalromantizma u 19. veku, i pre toga se može govoriti samo o pojmu naroda. Narod je skupina ljudi vezana zajedničkim poreklom, genetikom, jezikom i donekle kulturom, i teško je razgraničiti gde počinje i gde se završava jedan narod. Nacija je mnogo precizniji pojam, i podrazumeva ljude koji dele zajednički identitet i poimanje sveta. Taj identitet se apsolutno ne mora zasnivati na jeziku, kulturi, boji kože itd. Samim tim, dok je narod nešto što nastaje spontano omasovljavanjem plemenske zajednice, nacija je nešto što se uči, prevashodno kroz porodicu i obrazovni sistem.

 

Primera ima pregršt. Švajcarci govore tri različita jezika, ali im ne pada na pamet da se poistovete sa govornicima istih jezika preko granice; naprotiv, preziru ih. Amerikanci su bukvalno svih mogućih boja i porekla, ali su svi spremni da ratuju i ginu pod američkom zastavom.

 

Kad je u pitanju Balkan, ovde je religija utkana u lični, pa samim tim i nacionalni identitet, iz prostog razloga što je to bila praktično jedina stvar koja nas je razlikovala jedne od drugih. Jezik nam je svima isti, kultura takođe praktično ista, poimanje sveta veoma slično, i kola su se morala slomiti na religiji. Zato je Jugoslavija kao društveno uređenje podrazumevala uništenje religije, jer drugačije nije mogla da bude stvorena jugoslovenska nacija (projekat koji je na kraju i propao). Međutim, viševekovni uticaj crkava na poimanje identiteta nije mogao biti prevaziđen kroz jednu generaciju. Upravo taj uticaj, koji razdvaja balkanske narode na silu radi sopstvenih političkih ciljeva, jeste razlog zašto ateisti na Balkanu oštrije kritikuju i preziru religiju i religijske institucije nego u drugim delovima sveta. Religija je na ovim prostorima u poslednjih dvesta godina bila isključivo konfliktni, rušilački faktor, i crtala granice između "nas" i "njih".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...