Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

А шта је то хришћанство но отпадник од јудаизма? Изворно учење је у јудаизму. Како се то онда тумачи? Па секта. Можда си некада слушао православне свештенике који на питање за шта сматрају протестантизам одговарају са секта, и додају да није битно колико вјерника имају. У исти кош аутоматски иде и хришћанство, без обзира да ли имају милион или милијарду сљедбеника.

Цео концепт јудаизма се може свести на чекање Месије. То што су они били слепи када је Месија дошао, њихов је проблем. Хришћанство није отпадник од јудаизма, већ религија коју је сам Месија створио (својим доласком) и уоквирио (својим учењем). Што се протестантизма тиче, лично сматрам да је Мартин Лутер био на веома добром путу (на жалост, није био довољно јак да издржи искушења) и жао ми је што се његова реформа није свела на повратак изворном Хришћанству, то јест Православљу.

 

@Diamond

Драго ми је што си се ти, моја савест, појавио. Замолићу те да наставиш са благовременим опомињањем мене грешног.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па то ако су те они пљували не значи да су они ишта бољи од било кога. Исти су сви људи, у шта год вјеровали...

У неком основном смислу хришћанство заиста јесте секта, јер излази из учења јудаизма, тј. одваја се од матичне религије. То је просто тако, то је дефиниција секте. Као што су и адвентисти секта секте, јер су изашли из учења хришћанства итд. Као што рекох, јако ми је жао што људи ријеч секта доживљавају на погрешан начин. То можемо захвалити вишедеценијској употреби те ријечи.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Цео концепт јудаизма се може свести на чекање Месије. То што су они били слепи када је Месија дошао, њихов је проблем. Хришћанство није отпадник од јудаизма, већ религија коју је сам Месија створио (својим доласком) и уоквирио (својим учењем). Што се протестантизма тиче, лично сматрам да је Мартин Лутер био на веома добром путу (на жалост, није био довољно јак да издржи искушења) и жао ми је што се његова реформа није свела на повратак изворном Хришћанству, то јест Православљу.

 

@Diamond

Драго ми је што си се ти, моја савест, појавио. Замолићу те да наставиш са благовременим опомињањем мене грешног.

Овдје се постови редају невиђеном брзином. Претходни пост је био упућен Тотему.

 

Ти овдје говориш из позиције једног вјерника и за тебе је Исус син бога, месија итд. За мене није, и ја о свему томе говорим искључиво са научног или ако баш хоћеш лнгвистичког становишта (шта значи секта). Одвајањем једног учења из другог настају секте. Тачка.

 

Р.Ѕ. католицизам значи "православље" icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Не сматрам се паганином.

2. Не можеш рећи да је политеизам секта. То просто не функционише тако.

3. Паганизам није једна религија, већ под својом круном окупља доста различитих религија.

4. Када бих ја рекао да сам сљедбеник Цркве Даждбогове, онда би ти могао рећи да сам ја секташ, јер сам одступио од оригиналног учења словенског паганизма.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Не можеш рећи да је политеизам секта. То просто не функционише тако.

Odstupio si, aj ziv bio za to pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

 

A sa ovim se ne bi slozio

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти овдје говориш из позиције једног вјерника и за тебе је Исус син бога, месија итд. За мене није, и ја о свему томе говорим искључиво са научног или ако баш хоћеш лнгвистичког становишта (шта значи секта). Одвајањем једног учења из другог настају секте. Тачка.

 

Р.Ѕ. католицизам значи "православље" icon_smile.gif

Аха, играмо се лингвистике. Што не рече одмах, да не пишем претходни пост безвезе.

Сад видех да си написао да се многобожачке религије не могу сматрати сектама. Зашто?

Исто тако, како функционишу словенски политеисти и германски политеисти. Мислим, има ли ту свађе, тражи ли се заједнички језик (оно као, богови су нам исти, само их различито зовемо) или је посреди она прича - мој бог је јачи од твог (то јест, наши богови су јачи од ваших). Ово није зајебанција, стварно ме интересују ове ствари.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Са чим се не би сложио?

Нисам ја одступио ни од чега, пошто нисам ни ушао у било шта... Држим се на дистанци. Некад бијах секташ, као и сви други, а сада сам нешто треће.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Са чим се не би сложио?

Нисам ја одступио ни од чега, пошто нисам ни ушао у било шта... Држим се на дистанци. Некад бијах секташ, као и сви други, а сада сам нешто треће.

 

ok, neka bude tako.

 

 

 

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рекао сам да нећу да се расправљам, и будала сам што то чиним.

 

Библију сам прочитао два пута и то у време када сам био верник и мислио како је све то тачно, временом сам схватио да то није тако.

 

Његове лажи су те што говори како постоји бог који ће нас све спасити, опет питам од чега? Баш би волео да ми неко каже.

 

Ислам је створио мухамед тако што је преписао библију и додао неке ситнице, Исусова кривица је ту индиректна, али он је дао подлогу за бога коме сви треба безусловно да се покоравају.

 

Шири љубав? То се само тако чини. Хришћанство подразумева да сви који нису хришћани то треба да буду, јер је то једини пут. „само сиромашни и немоћни су добри, само су паћеници, болесни и ружни заиста блажени. А ви отмени и силни на земљи бићете занавек зли окрутни, грамзиви и безбожни, и због тога осуђени и проклети.“ То се у психологији зове потискивање, одбијање да се призна жеља за оним што се не може добити. Потсећам да је Исусова вера у својим коренима вера римских робова, па је ваљда ствар мало јаснија. Они су немоћни, над њима се стално неки идиот иживљава, бацају их лавовима, а они певају јер иду ка богу. Да ли разумете који је то идиотизам?

 

Исус је крив за средњи век на тај начин, што је његово догматско учење било тада прихваћено. Свако ко би му се супротстављао био је кажњаван. Свака мисао која је водила ка било каквој прогресивности била је гушена јер се није слагала са булажњењима једног исуса.

И немој да ми се неко јавља како је то црква, а не исус, и да је црква искварила хришћанство. То је тачно, али нема везе са овим. Исусове идеје су биле референца ту.

 

Секта је све што захтева слепу веру и покорност, реч је настала од латинског „следити“.

 

„Царство небеско је за сиромашне духом“ - Исус Христ

 

Најцрње од свега, али неизбежно је то што се верници овде врло вређају. Мени је жао због тога, али немојте онда као гује да уједате, реците то је твоје мишљење, а ми не мислимо тако. Ја вас нећу да убеђујем, јер знам да је то немогуће, само желим да кажем шта мислим.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рекао сам да нећу да се расправљам, и будала сам што то чиним.

 

Библију сам прочитао два пута и то у време када сам био верник и мислио како је све то тачно, временом сам схватио да то није тако.

 

Његове лажи су те што говори како постоји бог који ће нас све спасити, опет питам од чега? Баш би волео да ми неко каже.

 

Ислам је створио мухамед тако што је преписао библију и додао неке ситнице, Исусова кривица је ту индиректна, али он је дао подлогу за бога коме сви треба безусловно да се покоравају.

 

Шири љубав? То се само тако чини. Хришћанство подразумева да сви који нису хришћани то треба да буду, јер је то једини пут. „само сиромашни и немоћни су добри, само су паћеници, болесни и ружни заиста блажени. А ви отмени и силни на земљи бићете занавек зли окрутни, грамзиви и безбожни, и због тога осуђени и проклети.“ То се у психологији зове потискивање, одбијање да се призна жеља за оним што се не може добити. Потсећам да је Исусова вера у својим коренима вера римских робова, па је ваљда ствар мало јаснија. Они су немоћни, над њима се стално неки идиот иживљава, бацају их лавовима, а они певају јер иду ка богу. Да ли разумете који је то идиотизам?

 

Исус је крив за средњи век на тај начин, што је његово догматско учење било тада прихваћено. Свако ко би му се супротстављао био је кажњаван. Свака мисао која је водила ка било каквој прогресивности била је гушена јер се није слагала са булажњењима једног исуса.

И немој да ми се неко јавља како је то црква, а не исус, и да је црква искварила хришћанство. То је тачно, али нема везе са овим. Исусове идеје су биле референца ту.

 

Секта је све што захтева слепу веру и покорност, реч је настала од латинског „следити“.

 

„Царство небеско је за сиромашне духом“ - Исус Христ

 

Најцрње од свега, али неизбежно је то што се верници овде врло вређају. Мени је жао због тога, али немојте онда као гује да уједате, реците то је твоје мишљење, а ми не мислимо тако. Ја вас нећу да убеђујем, јер знам да је то немогуће, само желим да кажем шта мислим.

Prvo da ti pozelim sve najbolje kao novom clanu (ako to jesi ) a drugo, nije potrebno da pises toliko duge tekstove jer tvoji istomisljenici pisu isto, pa tesko da ce neko sad bas da ih cita.

 

Daj nam neku zanimljiviju temu, nesto da naucimo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рекао сам да нећу да се расправљам, и будала сам што то чиним.

 

Библију сам прочитао два пута и то у време када сам био верник и мислио како је све то тачно, временом сам схватио да то није тако.

 

Његове лажи су те што говори како постоји бог који ће нас све спасити, опет питам од чега? Баш би волео да ми неко каже.

 

Ислам је створио мухамед тако што је преписао библију и додао неке ситнице, Исусова кривица је ту индиректна, али он је дао подлогу за бога коме сви треба безусловно да се покоравају.

 

Шири љубав? То се само тако чини. Хришћанство подразумева да сви који нису хришћани то треба да буду, јер је то једини пут. „само сиромашни и немоћни су добри, само су паћеници, болесни и ружни заиста блажени. А ви отмени и силни на земљи бићете занавек зли окрутни, грамзиви и безбожни, и због тога осуђени и проклети.“ То се у психологији зове потискивање, одбијање да се призна жеља за оним што се не може добити. Потсећам да је Исусова вера у својим коренима вера римских робова, па је ваљда ствар мало јаснија. Они су немоћни, над њима се стално неки идиот иживљава, бацају их лавовима, а они певају јер иду ка богу. Да ли разумете који је то идиотизам?

 

Исус је крив за средњи век на тај начин, што је његово догматско учење било тада прихваћено. Свако ко би му се супротстављао био је кажњаван. Свака мисао која је водила ка било каквој прогресивности била је гушена јер се није слагала са булажњењима једног исуса.

И немој да ми се неко јавља како је то црква, а не исус, и да је црква искварила хришћанство. То је тачно, али нема везе са овим. Исусове идеје су биле референца ту.

 

Секта је све што захтева слепу веру и покорност, реч је настала од латинског „следити“.

 

„Царство небеско је за сиромашне духом“ - Исус Христ

 

Најцрње од свега, али неизбежно је то што се верници овде врло вређају. Мени је жао због тога, али немојте онда као гује да уједате, реците то је твоје мишљење, а ми не мислимо тако. Ја вас нећу да убеђујем, јер знам да је то немогуће, само желим да кажем шта мислим.

И шта ти сада нама Православцима предлажеш?

Шта да учинимо?

icon_biggrin.gificon_biggrin.gificon_biggrin.gif

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara
Рекао сам да нећу да се расправљам, и будала сам што то чиним.

 

Библију сам прочитао два пута и то у време када сам био верник и мислио како је све то тачно, временом сам схватио да то није тако.

 

Његове лажи су те што говори како постоји бог који ће нас све спасити, опет питам од чега? Баш би волео да ми неко каже.

 

Ислам је створио мухамед тако што је преписао библију и додао неке ситнице, Исусова кривица је ту индиректна, али он је дао подлогу за бога коме сви треба безусловно да се покоравају.

 

Шири љубав? То се само тако чини. Хришћанство подразумева да сви који нису хришћани то треба да буду, јер је то једини пут. „само сиромашни и немоћни су добри, само су паћеници, болесни и ружни заиста блажени. А ви отмени и силни на земљи бићете занавек зли окрутни, грамзиви и безбожни, и због тога осуђени и проклети.“ То се у психологији зове потискивање, одбијање да се призна жеља за оним што се не може добити. Потсећам да је Исусова вера у својим коренима вера римских робова, па је ваљда ствар мало јаснија. Они су немоћни, над њима се стално неки идиот иживљава, бацају их лавовима, а они певају јер иду ка богу. Да ли разумете који је то идиотизам?

 

Исус је крив за средњи век на тај начин, што је његово догматско учење било тада прихваћено. Свако ко би му се супротстављао био је кажњаван. Свака мисао која је водила ка било каквој прогресивности била је гушена јер се није слагала са булажњењима једног исуса.

И немој да ми се неко јавља како је то црква, а не исус, и да је црква искварила хришћанство. То је тачно, али нема везе са овим. Исусове идеје су биле референца ту.

 

Секта је све што захтева слепу веру и покорност, реч је настала од латинског „следити“.

 

„Царство небеско је за сиромашне духом“ - Исус Христ

 

Најцрње од свега, али неизбежно је то што се верници овде врло вређају. Мени је жао због тога, али немојте онда као гује да уједате, реците то је твоје мишљење, а ми не мислимо тако. Ја вас нећу да убеђујем, јер знам да је то немогуће, само желим да кажем шта мислим.

Pa jebote nije Isus terao Muhameda da prepisuje bibliju.

Ti si protiv pravoslavlja, 90 % posto neseg pravoslavlja je zasnovano na paganizmu znaci trebao bi da mrizs paganizam jer je stvorio nase pravoslavlje za koje se narod vezao i zbog kojeg "nikad nece moci da se vrati starim bogovima" i slicne gluposti

 

 

Bog ukoliko postoji ce nas spasiti od smrti a i mnogi pre Isusa su to govoril. To su govorili i paganski zreci..Uostalom otkud ti znas da ne postoji bog ,da bi zakljucio da neko laze ti treba da znas da to nije tako kako on prica.

 

A da li si se nekad zapitao zasto je toliko ljudi primilo hriscanstvo mozda zato sto im je dosadilo da se klanjaju drvecu i gromu.

 

A to sto ti pricas za to je kriva crkva a ne Isus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li si se nekad zapitao zasto je toliko ljudi primilo hriscanstvo mozda zato sto im je dosadilo da se klanjaju drvecu i gromu.

 

A to sto ti pricas za to je kriva crkva a ne Isus.

Činjenica jest da je u celom ranome srednjemu veku bilo nasilno pokrštavanje gotovo cele Europe, a negde je ono proteklo dobrovoljno, no negde se morala primeniti sila. Dobar primer upijanja paganizma u religiju jest onaj iz Irske(uz ovaj naš domaći) - velika većina ranosrednjevekovnih svetaca u Irskoj su u biti preuzeti iz legendi otočnih Kelta, kao i većina blagdana koji su prije bile paganske svetkovine.

Isus Hrist je kao prvo bila istorijska ličnost i njegov lik i delo ima tek indirektnu vezu sa današnjim stanjem u Crkvi kao instituciji. Ja sam pravoslavka, idem u crkvu i slavim sve blagdane, i verujem u Boga. Isus Hrist je za mene jedna osebujna ličnost svetske religije, a oni koji neznaju ceniti njegovu veličinu, bolje neka šute jer sramote samo sami sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Рекао сам да нећу да се расправљам, и будала сам што то чиним.

 

Библију сам прочитао два пута и то у време када сам био верник и мислио како је све то тачно, временом сам схватио да то није тако.

 

Његове лажи су те што говори како постоји бог који ће нас све спасити, опет питам од чега? Баш би волео да ми неко каже.

 

Dva puta ? hm,cini mi se da malo zaobilazis istinu.Citat,momce,citat.Gde je rekao da ce sve spasiti ? rekao je da SVI IMAJU SANSU DA SE SPASU.

 

Ako bi spasio SVE onda bi mogao komotno da ukine pakao.

 

negde si pogresio.

 

Ako si citao Bibliju onda znas od cega moze da se spasi covek,a i verovatno znas da je vera stvar slobodnog izbora.

 

I otkud to da isus ima veze sa srednjim vekom ? nesto si i tu izgresio.

I ti KRIVIS ISUSA HRISTA ZBOG NACIZMA ? decko,ako ti je Isus kriv za sva zla na ovom svetu...

 

I DA PONOVIM JOS JEDNOM,STA TI PODRZAVAS OSIM STO U SVAKOM POSTU PLJUJES NA HRISCANSTVO ?

 

Dokle vise ljudi koji samo su ANTI a nikada ne saznamo sta podrzavaju ?

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Немој да се хваташ за сламку, када кажем "сви" мислим на све који верују.

 

Нацизам је настао из антисемитизма који вуче корене чак из средњег века, они су проклет народ, каже се, јер су разапели исуса. Ту нема неке исусове кривице, али на глупкасто питање мора исто тако условно да се одговори.

 

Исус не сноси некакву моралну кривицу за настанак ислама, као што сам рекао он је дао бога коме сви морају да се покоравају. Он је један од узрока.

 

Ајде доста је било расправе, не можемо се поубеђивати. Ја се искључујем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mislim da je on bio verski reformator

 

lep deo rechi mu se odnosio na farisejski judaizam

 

ali tako je moralo biti jer je to ono sa chim se sretao

 

reformator je u smislu iskrenosti u religijskom osecanju

 

amo shto mnogi ne dele pravac u kojem se krece njegova iskrenost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нацизам је настао из антисемитизма који вуче корене чак из средњег века

Да си ти мени жив и здрав друже, али анти-семитизам вуче коријене још из доба Рима и Картагине (нећемо сада ићи толико далеко да говоримо и о Бабилону и Египту icon_wink.gif). Картагињани су били први који су Јевреје протјерали из своје државе, због начина на који су живјели и "радили".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...