Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Zahvaljujem se svima na informacijama o FFu, biće, što bi rekli anglosaksonci, trial ovih dana.

Treba da testiram par nekih programa, pa ću da vratim duha ako mi se ne svidi kako se ponašaju...

 

Dragi zabavnče,

Kako se u cmd-u, 'ajde DOSu, ako hoćete, uklanjaju svi direktorijumi iz referentnog. Recimo da su prazni i recimo da mi iz nekog razloga ne radi rd *.*. Jel može neko da mi objasni ovo, pošto sam očigledno glup.

 

Hvala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod TFT-a dve kompanije daju "Zero bright dot" garanciju, Phillips i Asus. Asus ima vrlo dobre ekrane sa obzirom da su uglavnom jeftini, ja sam uzeo jednu sedamnaesticu i više mi se dopada nego samsung-ovi paneli, generalno ta sumanuta "ne možemo da reklamiramo sve dok bla bla truć ne znam koliko mrtvih tačaka na kolikom prostoru itd" varijanta je upravo vezana za Samsungove ekrane i ne bih ni štapom pipnuo jedan ako ne moram, jer tehnički kod manjeg broja tačaka zamena zavisi od dobre volje firme kod koje ste kupili ili servisa. Jedino sam morao da se cimam dok sam uspeo da se razjasnim sa firmom kod koje sam uzeo monitor šta tačno pokriva zero bright dot garancija jer nisu imali pojma o tome u startu i počelo je sa nekim varijantama ne znamo mi, to ne postoji i tako to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uklanjaju svi direktorijumi iz referentnog.

 

RMDIR /s

RD /s

 

Ako vristi 'Directory not empty' a ti ne vidis nijedan fajl, moraces da ih 'otkrijes' sa ATTRIB. Ukucas ATTRIB/? za tacnu sintaxu.

 

Molim.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ali ja nešto očigledno ne kapiram-

RD (ili RMDIR) ime_direktorijuma /s, goddamnit! Pogledaj sintaksu sa RD /? (važi sa većinu, ako ne i sve DOS komande). Ako hoćeš da brišeš ceo A, uključujući i njega, vrati se u prethodni dir i kucaj RD A /s. Ako hoćeš da brišeš poddirektorijume u direktorijumu A a da ne obrišeš i njega, onda moraš ručno da brišeš jedan po jedan, u ovom slučaju RD B /s i RD C /s.

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

pokusaj ovako:

 

udjes u dir koji hoces da izbrises

rmdir . /s

 

 

koliko ja znam svicevi idu posle imena dira, na kraju komande, zar ne? doduse, nikad nisam probao da ih kucam pre?

 

sto se tice brisanja svih poddirova, ali ne i tog dir-a, mozda je najbolje napravit .bat fajl koji ce da obrise sve, pa da potom napravi taj dir...

Share this post


Link to post
Share on other sites

RD (ili RMDIR) ime_direktorijuma /s, goddamnit!

Ooops, jao jeste... Hej, ali radi i ovako (WTF?)... Nevermind...

onda moraš ručno da brišeš jedan po jedan, u ovom slučaju RD B /s i RD C /s.

Jeste da M$ ima očajno glup sistem i softver, ali ne verujem da je baš toliko glup, uostalom,

cmd2.jpg

udjes u dir koji hoces da izbrises

rmdir . /s

Hvala care! :pivopije:

Pazi fazon, skonta da ne može da obriše direktorijum (A), jer je on referentni, i obriše sve u njemu i prijavi grešku! Ha, dobar štos, tačno ono što mi treba! BTW, ispalo je dojajno, jer je obrisao sve hidden i read_only fajlove u svim poddirektorijumima... A ja mislio da ću morati pre toga da kucam del *.* /f /s /a:h...

sto se tice brisanja svih poddirova, ali ne i tog dir-a, mozda je najbolje napravit .bat fajl koji ce da obrise sve, pa da potom napravi taj dir...

Ovo i pišem zbog jednog .bat-a, inače, to sa čupam-sadim baš i ne mogu da primenim, zbog nedostatka privilegija...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko ja znam svicevi idu posle imena dira, na kraju komande, zar ne? doduse, nikad nisam probao da ih kucam pre?

Yap, to sam i napisao u prethodnoj poruci. Ovo sa RD . /s će obrisati sve poddirektorijume, i javiti grešku jer ne može da obriše sam sebe. U suštini, radi posao. :da:

 

[Edit] Preduhitrio si me sa odgovorom. :) Da, RD radi čuda. Pod Windows-om 98 postojao je program DELTREE koji je radio istu tu stvar, a RD (čini mi se) nije imao switch /s. Inače, to što briše hidden, system i read-only fajlove (ako je to tačno, nisam probao) je jako loše - upravo da se ne bi slučajno obrisali postoje ti atributi. Ovako možeš da sjebeš sve i svašta što ne bi smelo da se sjebe.

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, to što briše hidden, system i read-only fajlove (ako je to tačno, nisam probao) je jako loše - upravo da se ne bi slučajno obrisali postoje ti atributi. Ovako možeš da sjebeš sve i svašta što ne bi smelo da se sjebe.

Trust me, I know what I'm doing.

:)

:pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

:pivopije:

Ma mislio sam uopšteno da je loše što su to tako uradili. Jedna komanda i ode sve dođavola. :)

 

Ček, kako Martin Riggs? To su reči Sledge Hammer-a! :da:

 

Ili se rečenica ipak pojavila i u Leathal Weapon-u? Ne mogu da se setim... možda na samom kraju nekog od filmova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček, kako Martin Riggs? To su reči Sledge Hammer-a! :da:

 

Ili se rečenica ipak pojavila i u Leathal Weapon-u? Ne mogu da se setim... možda na samom kraju nekog od filmova?

Sledge Hammer!! AAAAAhahha! Koliko to dugo nisam video... Lik je zakon...

Ma pojavljuje se bre u lethal weapon, i to milion puta, npr onda kada uzme da secka žice na bombi na parkingu... to je, u pravom smislu reči, roflmao...

 

p.s. ima fora da se prosledjuju i parametri .bat fajlu preko %1 i slicno (za detalje vidi ovde: http://furies.senecac.on.ca/~cpang/ios100/dosbatch.html ) i da jedni pozivaju druge, i bla, bla bla...

Zahvaljujem, biće od koristi, svakako!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je to opstenamenski oprativni sistem jaci od Majkrosoftovog? O razvojnim alatima jos je i diskutabilno, stvar preferencije.

Ceo život radim na sistemima koji nisu pendžeri... I onda sam u jednom trenutku bio primoran da pređem na njih zbog specifičnog softvera. Pričam o cubaseu na prvom mestu, a zatim aplikacije za astronome, astrofizičare, elektroničare itd... Sa pendžerima imam petogodišnje iskustvo, i dalje me nervira brdo stvari, ali sam u međuvremenu i oguglao...

 

BTW, na faxu nas uče da voršipujemo nasleđe UNIXa... :rockdevil:

Pa, recimo da bi odgovor na tvoje pitanje bio Mandrak devetka...

Inače, ova sprava ispred koje sedim (W2K @ P3 @ 814MHz w/ 512MB) mi maximalno vrši posao, tako da se ne bunim...

 

Ja sam po tim pitanjima stara škola...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW, na faxu nas uče da voršipujemo nasleđe UNIXa... :rockdevil:

 

To me i brine. Na faxovima uvek tupe da se worshipuju arhaicne stvari, i uvek imaju neke kontra teorije i od Amera i Rusa. Sve kao, mi smo bre najpametniji. Generalno, beogradski univerzitet nije bogzna sta.

 

Inace, kad sam pitao koji je to OS bolji, mislio sam da odgovor bude argumentovan a ne nesto tipa, 'to mi ulivaju u glavi'. Mislis da Mandrake ima bolji virtualni memorijski menadzer od Windowsa? Ili bolji IO. Efikasniji kernel. Bolju ravojni model za drajvere? Sta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To me i brine. Na faxovima uvek tupe da se worshipuju arhaicne stvari, i uvek imaju neke kontra teorije i od Amera i Rusa. Sve kao, mi smo bre najpametniji. Generalno, beogradski univerzitet nije bogzna sta.

1. Ne volim kada se koristi termin "arhaično" i "matoro" i tome sl. u kontekstu računara, ja uvek skrećem pažnju ljudima na to da je čovek otišao na Mesec (i uspešno se odande vratio) zahvaljujući ralunaru sa 2KB memorije.

2. Baš sam pokušao objektivno da sagledam, uz pomoć prijatelja preko bare/kanala/reke, i zaključio sam da je krajnje prosečan, kao i u većem delu Evrope... Makar ovaj moj fax/smer...

Inace, kad sam pitao koji je to OS bolji, mislio sam da odgovor bude argumentovan a ne nesto tipa, 'to mi ulivaju u glavi'. Mislis da Mandrake ima bolji virtualni memorijski menadzer od Windowsa? Ili bolji IO. Efikasniji kernel. Bolju ravojni model za drajvere? Sta?

1. Ne ulivaju ništa oni nama u glavu, šalio sam se... Samo radimo na tome jedan deo posla...

2. Ne primam se ja na te fore, znao sam ja za UNIX/LINUX i ostalo još od ranije...

3. Da, mislim da ima bolji MM od Wina, evo- posle 10 sati intenzivnog otvaranja/zatvaranja aplikacija, premeštanja velikih sadržaja clipboarda tamo-amo, krene da radi sporije i da se koči... A u Wordu ne smem da radim duže od 6 sati, jer prolupa... Zato furam OO Writer... A i znaš ono kada ostaviš XP mašinu uključenu godinu dana, padne sistem uz izjavu da mu je ponestalo slobodne memorije... Dobar mu MM, nema šta...

4. Meni se generalno sviđa ta UNIXoidna ideologija I/Oa i generalno "drajvera", to da sve piči preko fajla... Nekako se snalazim sa tim, znam šta radim... A na Winu mi iskoči neki čarobnjak, i ja klikćem "next" k'o gorila kvadrat na touchscreenu na testu inteligencije u nadi da će dobiti bananu, i kao imam nameštenu devicu (device). Da se razumemo, nemam ja ništa protiv toga, ionako bi me mrzelo da sve montiram ručno...

5. Ćale, možemo ti i ja da pričamo o čemu god hoćeš i koliko god hoćeš, ali po cenu spama od minimum tri strane, gde bi smo se na kraju našli na nekoj Mauni Kei, nosačima aviona, ostvarenim/neostvarenim snovima itd...

6. Sasvim je normalno da imaš mnogo veće iskustvo i znanje od mene, ali ja imam utisak da ti mene zajebavaš. Paz', ja napišem neki zbubani post (da bi bio što kraći) i onda ti dođeš i kreneš da mi ispravljaš lapsuse... Ili još bolje kada mi postaviš neko trik pitanje u fazonu "aj' baš da vidim kako će mali da se snađe", a ja ti odgovaram kako znam i umem sa svojih dva'es ljeta, a ti onda odgovoriš nešto u fazonu "Ne, ne, ne, ne, deeeečko, ne prave se tako avioni!"...

7. Da si ti meni živ i zdrav, i da mi kažeš koristiš li skype. Takode, da popraviš taj MIDI setup, vidi ide li na canvas ili na port, pusti makar u cubaseu, pa poslušaj ono moje sranje...

 

Živ bio :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ne volim kada se koristi termin "arhaično" i "matoro" i tome sl. u kontekstu računara, ja uvek skrećem pažnju ljudima na to da je čovek otišao na Mesec (i uspešno se odande vratio) zahvaljujući ralunaru sa 2KB memorije.

 

Cenis? To je samo AGC a svaki Apollo ih je imao dva. A sta cemo sa 5 IBM7094, 2 IBM 360/775 i 3 Univac 494. Plus par Olivetti masina za analizu podataka. Zaboravljas da je AGC imao i 32K word ROM.

 

A i znaš ono kada ostaviš XP mašinu uključenu godinu dana, padne sistem uz izjavu da mu je ponestalo slobodne memorije... Dobar mu MM, nema šta...

 

Ja nikad ne gasim svoju glavnu masinu. Nema nikakvih problema. XP (pa i 2k) imaju sasma okay MM system, jedan od jacih u istoriji. Problem je sto neka aplikacija koju koristis ima 'memory leak'. Windows godinama uopste nije bilo lako programirati (te C/SDK, te C++/MFC/STL/ATL) a to samo veliki mangupi znaju. Bitno je i poznavanje hardvera. Elem, milioni ljudi programiraju na Windows platformi ali vecini nije ni jasno sta se tu desava. 99% problema sa Windows-om je 3rd party softver koji rusi isti. E sad, zasto su ovi dozvolili da ga rusi, pa moralo je tako. Rani Windows nije preterano modularni dizajn. Tojest, modularan je ali veoma interdependentan. To se sve sad menja.

 

koristiš li skype. Takode, da popraviš taj MIDI setup,

 

Popravio i cuo. Nije lose, uopste. Skype ne koristim, a i koji ce mi. Skype iz hype. Uopste, nisam ja neka hype faca. Volim proverene stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cenis? To je samo AGC a svaki Apollo ih je imao dva. A sta cemo sa 5 IBM7094, 2 IBM 360/775 i 3 Univac 494. Plus par Olivetti masina za analizu podataka. Zaboravljas da je AGC imao i 32K word ROM.

Evo ga ovaj opet... Baš ti je zabavno, a? Evo pitanje za tebe (nema guglanja i vikipedicije): koji CPU koristi HST (vidim da voliš skraćenice, ki ameri)?

XP (pa i 2k) imaju sasma okay MM system, jedan od jacih u istoriji.

Š'a ti ja znam... U svakom slučaju, čini mi se da je 2K stabilniji od bilo kojih drugih pendžera...

Problem je sto neka aplikacija koju koristis ima 'memory leak'.

IEXPLORE.EXE, na prvom mestu. Ćale i ja nešto gledali...

Inače, win XP solo, bez ikakvih aplikacija pada posle dužeg (tih nekih 400 dana) rada. To je ja mislim sređeno SP kecom...

Elem, milioni ljudi programiraju na Windows platformi ali vecini nije ni jasno sta se tu desava.

Tako ti je sa svim stvarima u životu... Svet je pun takvih likova...

99% problema sa Windows-om je 3rd party softver koji rusi isti.

Pa svet je pun likova koji misle da umeju da programiraju... Evo mene na prvom mestu :lol:

To ti je razlog...

Popravio i cuo. Nije lose, uopste.

Zahvaljujem. :pivopije:

Jel postoji neka mogućnost da se čuje nešto tvoje, da gruneš na PP?

Skype ne koristim, a i koji ce mi.

Pa rek'o da razgovaramo u realnom vremenu, ima faza dana kada smo obojica online...

Volim proverene stvari.

Sač ez?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema guglanja i vikipedicije): koji CPU koristi HST (vidim da voliš skraćenice, ki ameri)?

 

Nekoliko...a i upgrade-ovan je sistem u proslosti. Uglavnom 386/486 baziran, MIL-STD 883 i MIL-STD 1750. Ali ne Intelov. Na FlightLinuxu ovih dana. Ja se bre spremao da polazem 1750. Zato sam i gledao kako radi AGC. Imas virtualni simulator online.

 

Jel postoji neka mogućnost...

 

Bice, kad se smiri situacija malo.

 

Pa rek'o da razgovaramo u realnom vremenu, ima faza dana kada smo obojica online...

 

A ICQ ili MSN Messenger? Ja sam tamo non-stop. Sta skype ima sto ovi nemaju? Imao sam jos i Yahoo Messenger i Bog-te-pita sta, i presekoh haos.

 

Sač ez?

 

Strudlu sa makom, prava, sremacka

Coca-colu

Pielsner

Neki put i lager

Highlands single malts (any)

Sex (every :no: )

Assembler

Ziku

Tisinu

Dan

Noc

Pasulj sa suvim rebrima, krompirom i zaprskom, pravi, sremacki

Cevape od svukuda

File minjon

Plavu tunu

Zene

Pajtose

Volvo

Hondu

Sinclair Spectrum

Mesa Boogie

Scala Guitars

 

i

t

d

.

.

.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo jedna stvar za pocetak. ako kazes na primer:

Koji je to opstenamenski oprativni sistem jaci od Majkrosoftovog?

onda bi bilo ispravno da PRVO TI navedes argumente, pa da ih onda trazis od sagovornika. burden of proof, i te fore. ;) dakle, sta god naveo, neko ce sa pravom da navede primer koji to rusi, itd. tako se price na relaciji win-*nix vrte iz supljeg u prazno vec godinama po netu. ;)

 

To me i brine. Na faxovima uvek tupe da se worshipuju arhaicne stvari, i uvek imaju neke kontra teorije i od Amera i Rusa. Sve kao, mi smo bre najpametniji. Generalno, beogradski univerzitet nije bogzna sta.

na ETF-u odavno nisam ni video *NIX. doduse, kad zadjes malo u one sobe iza RC-a, tu vec stvar stoji drugacije. ;) u novom RC-u pici xp na terminalima (ne znam na cemu su glavni racunari). inace, linux je (po meni) neuporedivo bolji kao nastavno sredstvo iz predmeta "operativni sistemi", posto se dosta jasnije vidi koncepcija i modularnost OS-a. pogledas skripte, i jasno ti je STA se i KAD ucitava, zasto je ovo ovako, a ono onako. svaki sloj za sebe, sve mozes da zamenis, izvadis, itd.. u winu je to malo teze izvesti, pa je na primer sa tog aspekta linux bolji za nastavu.

 

Ja nikad ne gasim svoju glavnu masinu. Nema nikakvih problema. XP (pa i 2k) imaju sasma okay MM system, jedan od jacih u istoriji.

pazi, objektivnost bi trebalo da bude prisutna u svakoj raspavi, zar ne. u firmi gde sam radio bile su masine koje su radile non stop na linuxu koji je napisan pre 10-ak godina, bukvalno se nikad nisu gasile, i malo vremena su se vrtele u prazno. sa druge strane, da se ne lazemo, u toj istoj firmi je picio oracle na win 2000, isto non stop. tako da ta prica "ovo radi, ovo ne radi" to zavisi debelo od toga ko odrzava sistem, kako ga je postavio i kako se koristi.

 

Problem je sto neka aplikacija koju koristis ima 'memory leak'. Windows godinama uopste nije bilo lako programirati (te C/SDK, te C++/MFC/STL/ATL) a to samo veliki mangupi znaju. Bitno je i poznavanje hardvera.

ne moze se reci da je tako u opstem slucaju. za dobar procenat aplikacija uopste nije potrebno poznatavi hardver, ama bas. narocito za one najkomercijalnije aplikacije gde se vrti solidan procenat para od ukupnog svetskog programiranja, pre svega mislim da baze i zajebancije tipa access i slicno. mozda nije rocket science, ali to je i te kako bitan vid programiranja od koga zivi dosta ljudi.

 

 

kao zakljucak, meni nekad xp radi danima, kad za tim ima potrebe, ali konkretno ovu poruku ti kucam iz linuxa. sad, ne znam sta ti to govori, ali znam zasto sam tako postavio sistem. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ XP sam pada posle godinu dana

 

Klasična zamena teza.

 

XP nije serverski OS. U mojoj firmi W2K3 ima isti uptime kao i CentOS serveri. Reda od kada su instalirani i konfigurisani (godinu - par godina)...

 

EDIT: U stvari CentOS mašine su par meseci rebootovane jer je rađen upgrade na 4.4 verziju..ali nikad zbog nestabilnosti.. kao i Windoze

Edited by Cynic

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...