Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Па, и то је истина.

Људи, најчешће, не схватају да су они сами узрок спама и којекаквих малициозних софтвера и да се "зло" шаље управо са њихових рачунара.

Windows је сасвим солидно безбедан ако није у рукама ирационалних мајмуна који кликћу и на оно што их се тиче и на оно што их се, ама баш никако, не дотиче.

Са Linuxom су, безбедносни проблеми, једноставно сведени на минимум а то је значајна предност за нас који смо на Мрежи доста времена.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://downloads.videolan.org/pub/videolan....8.5-i686-3.tgz

 

su

installpkg vlc-0.8.5-i686-3.tgz

 

i to je to. simplicity is divine, slax :cool:

 

Jesi probao sam ili mi navodis uobicajenu proceduru? ;)

Well?

Koristim ja Slack jos uvek-mada ce verovatno da leti sa harda cim izadje Debian Etch ili ce mozda to biti i Fedora 7

Svidja mi se mogucnost da sa 3 prepuna dvd-a instaliram sav nemoguc i moguci free software(inace imam dial-up)na dva klika preko Synaptica u Debian-u :da:

 

 

@imaginos

На несрећу, ово је, понекад болно истинито.

На Linuxu се ретко кад ишта деси "из прве", увек ти за "нешто" треба "још нешто", "још само ово" ...

Јеби га ...

 

Zavisi koja distribucija :)

 

Људи, најчешће, не схватају да су они сами узрок спама и којекаквих малициозних софтвера и да се "зло" шаље управо са њихових рачунара.

Windows је сасвим солидно безбедан ако није у рукама ирационалних мајмуна који кликћу и на оно што их се тиче и на оно што их се, ама баш никако, не дотиче

 

Nazalost ogromna vecina Windows korisnika se uklapa u ovaj profil

Samim tim sto je IE najzastupljeniji browser govori dosta o profilu prosecnog Windows korisnika

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi probao sam ili mi navodis uobicajenu proceduru? ;)

Well?

nisam probao, ne koristim vlc.

to je standardni slackware package koji se instalira standardnom procedurom preko package managera. ne verujem da ce biti problema sa dep-ovima

"This VLC package for Slackware 10.x/11.0 should not require any additional (i.e. not already included in a normal SW installation) packages to work"

 

paket jeste neoficielan ali s' obzirom da je linkovan na oficielnom sajtu ne verujem da ce biti problema.

 

probaj, sta ti fali :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Људи, најчешће, не схватају да су они сами узрок спама и којекаквих малициозних софтвера и да се "зло" шаље управо са њихових рачунара.

Windows је сасвим солидно безбедан ако није у рукама ирационалних мајмуна који кликћу и на оно што их се тиче и на оно што их се, ама баш никако, не дотиче.

da, windows moze da bude vrlo mocna, stabilna i sigurna platforma. ja nikad nisam imao problema sa njim. NT ima svoj specificni "shmek" kada se sve podesi kako treba.

 

I, j*b*li ih nazivi! :mrgreen: Da M$ ne razmislja samo o zaradi, Windows XP SP2 bi ustvari bio Windows NT 5.02 SP6 (Windows 2000 = Windows NT 5.0). Da su od starta bili malo manje halapljivi i malo vise pametni, windows bi bio ubedljivo najbolji OS na planeti. s' obzirom da ova izjava dolazi od jednog freaka linuksasha, mislite o tome :bigblue:

 

eh da, kad sam se vec raspisao :bigblue:

KDE, koji uglavnom koristim, je mnogo lepse, funkcionalnije i konfigurabilnije okruzenje od windowsa.

 

(klikni za vecu sliku)

snapshot_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' ima ovde bre neki softverski inzenjer ili ga samo tupite, negde ste preculi neku zvaku? Koja su vasa merila kvaliteta OS-a generalno, to je cudo jedno. Zderaci pite.

 

P.S. Windows jebe kevu. Take it from the real programmer.

 

P.P.S. Linux je jedno desetak godina iza Windowsa. Ali priblizava se. The name of the game is Mono.

 

Sto se tice ovih vocnih podvarijanti ATT Unixa, tipa FreeBSD, na to ne treba ni trositi vreme. Igracka za studentariju. Solaris i AIX su majka Mara za sve te vocne flavore.

 

Malo ambiciozniji likovi se bace na VAX/VMS i u skorije vreme OpenVMS.

 

Najjaci borci naravno rade na krajnje proprietary sistemima. Tipa GCOS i CrayOS. Ili ga sami napisu, jer treba to da 'proradi' na Voyageru, Space Shuttle ili DS1. Kad kazem rade, mislim bave se necim korisnim, ne kopiranjem piratskih DVD-a.

 

Aj' sad razlaz ;) .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidi se da nikada nisi ozbiljnije podesavao windows instalaciju

tako je! ja samo znam da klikcem na next i da skidam warez i pr0n sa neta, a kompjuter sam kupio pre 6 meseci! ;):)

 

---

 

На Linuxu се ретко кад ишта деси "из прве", увек ти за "нешто" треба "још нешто", "још само ово" ...

to ti je kao kad kupis auto, ali u febrici mu nisu stavili sofersajbnu, vec za to moras da ides u fabriku stakla da ti ugrade. takodje, taj auto ti isporucuju na klocnama :) , posto nisu stavili felne, ali za to ides u fabriku felni gde ti nameste.. zapravo, sa linuxom imas samo motor i sasiju, sve ostalo moras da instaliras naknadno. ;)

 

ali da se ne lazemo, i pored svega toga, linux moze da se namesti da bude bombona, i ima rezona instalirati ga ako su potrebe korisnika/zadatka takve da predosti linuxa dolaze do izrazaja. cena, skripting, vise-korisnicki sistemi, itd..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to ti je kao kad kupis auto, ali u febrici mu nisu stavili sofersajbnu, vec za to moras da ides u fabriku stakla da ti ugrade. takodje, taj auto ti isporucuju na klocnama :) , posto nisu stavili felne, ali za to ides u fabriku felni gde ti nameste..

 

Сасвим солидан опис и паралела.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je! ja samo znam da klikcem na next i da skidam warez i pr0n sa neta, a kompjuter sam kupio pre 6 meseci! ;):)
ehej! skinuo si smajli kad si me citirao! nisam bio skroz ozbiljan! :P

 

to ti je kao kad kupis auto, ali u febrici mu nisu stavili sofersajbnu, vec za to moras da ides u fabriku stakla da ti ugrade. takodje, taj auto ti isporucuju na klocnama :) , posto nisu stavili felne, ali za to ides u fabriku felni gde ti nameste.. zapravo, sa linuxom imas samo motor i sasiju, sve ostalo moras da instaliras naknadno. ;)
ne mrzim windows, trudim se da budem realan, ali to sto si napisao je cista demagogija (bez smajlija).

kada instaliras windows, on je prakticno neupotrebljiv dok ne instaliras gomilu aplikacija (koje se u normalnim zemljama kupuju, kao i windows :mrgreen:). ako zelis da bude koliko toliko upotrebljiv bez dodatnih aplikacija, moras da das cetvorocifrenu sumu dolara za serversku verziju.

 

sa druge strane, vecina linux distribucija dolazi sa sveobuhvatnim setom aplikacija i razvojnih alata, tako da posle instalacije ni "obicni" ni "napredni korisnici" uglavnom ne moraju bas nista dodatno da instaliraju. daklem, tvoja izjava se pre odnosi na windows.

 

btw, podseti me tvoja izjava na onu cuvenu ms vs gm raspravu:

At a recent computer expo, Bill Gates reportedly compared the computer industry with the auto industry and stated: "If GM had kept up with technology like the computer industry has, we would all be driving twenty-five dollar cars that got 1000 miles to the gallon."

 

In response to Bill's comments General Motors issued a press release stating the following: "If GM had developed technology like Microsoft, we would be driving cars with the following characteristics:

1. For no reason whatsoever, your car would crash twice a day.

2. Every time they repainted the lines on the road, you would have to buy a new car.

3. Occasionally, your car would die on the freeway for no reason, and you would accept this, restart, and drive on.

4. Occasionally, executing a maneuver such as a left turn would cause your car to shut down and refuse to restart; in which case you would have to reinstall the engine.

5. Only one person at a time could use the car, unless you bought 'Car95' or 'CarNT.' Then you would have to buy more seats.

6. Macintosh would make a car that was powered by the sun, was more reliable, five times as fast, and twice as easy to drive, but would only run on five percent of the roads.

7. The oil, water, temperature and alternator warning lights would be replaced by a single 'general car fault' warning light.

8. New seats would force everyone to have the same butt size.

9. The airbag system would say 'Are you sure?' before going off.

10. Occasionally, for no reason whatsoever, your car would lock you out and refuse to let you in until you simultaneously lifted the door handle, turned the key and grabbed hold of the radio antenna.

11. GM would require all car buyers to also purchase a deluxe set of Rand McNally road maps (now a GM subsidiary), even though they neither need them nor want them. Attempting to delete this option would immediately cause the car's performance to diminish by 50 per cent or more.

12. Every time GM introduced a new model, car buyers would have to learn how to drive all over again because none of the controls would operate in the same manner as the old car.

13. You'd press the 'Start' button to shut off the engine.

:) naprocenjivo!

 

 

 

ali da se ne lazemo, i pored svega toga, linux moze da se namesti da bude bombona, i ima rezona instalirati ga ako su potrebe korisnika/zadatka takve da predosti linuxa dolaze do izrazaja. cena, skripting, vise-korisnicki sistemi, itd..
da, windows moze da bude vrlo mocna, stabilna i sigurna platforma. ja nikad nisam imao problema sa njim. NT ima svoj specificni "shmek" kada se sve podesi kako treba.
uz ovakve izjave "suprotstavljenih strana" ova rasprava ima mnogo vise smisla :pivopije:

 

 

 

Jel' ima ovde bre neki softverski inzenjer ili ga samo tupite, negde ste preculi neku zvaku? Koja su vasa merila kvaliteta OS-a generalno, to je cudo jedno. Zderaci pite.
prijatelju, ti si snob

u potpisu: kolega programer

Edited by TtuEd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Морам да кажем да ову (и било коју другу јер их слушам стално) Windows vs. Linux расправу сматрам беспредметном.

Зар неко хоће да каже да је непотребно и излишно познавати Linux или бар његове основе, без задирања у структуру самог система?

Зар је то вишак?

Зар је, пак, бесмислено рећи да је, у овом тренутку, Windows, ипак ближи кориснику тј. у већој мери је user friendly?

Данас, када је минимални просек капацитета HD 80GB, 256 RAM-a и 1 GHz зар је немогуће имати и баратати са оба система?

Капирам да је основа информатике - усавршавање, отвореност за нове ствари и луцидност; зашто елиминисати неке од тих компоненти?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' ima ovde bre neki softverski inzenjer ili ga samo tupite, negde ste preculi neku zvaku? Koja su vasa merila kvaliteta OS-a generalno, to je cudo jedno. Zderaci pite.

 

Kao prvo-prijatelju mnogo si mi nekako uobrazen :redface:

Ja OS posmatram iz ugla obicnog korisnika te da li moze(i kako)da mi zavrsi neki posao ili ne-zabole mene ona stvar sto npr BSD ima mnogo bolju strukutru kernela/userland-a nego onaj kod linux-a ili sto ext3 ne moze ni da prismrdi UFS-u,dokle god meni ovaj drugi radi i zavrsava posao ;)

 

P.S. Windows jebe kevu. Take it from the real programmer.

 

Tacno je-ali samo za odredjene segmente profesionalne upotrebe(CAD,audio/video obrada,profesionalna obrada forografije) i za gaming-u

Kao sto sam i rekao gore-prilicno je mali broj ljudi koji se profesionalno bave necim(oni ce koristi ono sto im donosi pare/profit)u odnosu na masu desktop korisnika kojima linux moze da zavrsi posao kao i Windows i cije se koriscenje kompa svodi na net,muziku,kucanje teksta,filmove i pokoju igru

Mislim-sta ce takvim likovima uopste Windows sem ako nisu strastveni gameri?

 

 

P.P.S. Linux je jedno desetak godina iza Windowsa. Ali priblizava se. The name of the game is Mono.

 

Bla bla truc truc :rolleyes:

 

Sto se tice ovih vocnih podvarijanti ATT Unixa, tipa FreeBSD, na to ne treba ni trositi vreme. Igracka za studentariju. Solaris i AIX su majka Mara za sve te vocne flavore.

 

Uz malo truda i znanja i dobar link FreeBSD moze da se pretvori u izuzetno mocan OS kome malo sta moze da prismrdi(hint:port sistem i rc skripting)

Tek da ne spominjem PCBSD projekat koji je vec sada extra,a tek za koju godinu....

A sto se tice Solaris-a-on je nekad bio dominantan u velikim corporate/enterprise sistemima i server trzistu gde je potpuno potisnut sa ostalim unix derivatima u korist "inferiornog" i "kupusavog" linux-a

Pa upravo je zbog toga Sun pustio kod Solaris-a u open-source,da napravi kakvu-takvu konkurenciju linux-u,povrati trzisni udeo i da izvuce svoj projekat iz stagnacije i cabra

Da se razumemo-ne kazem ja da je linux bolji OS od Solarisa,ali je ipak od svih *nixa uspeo da se nametne kao jedina ozbiljna konkuracija MS-u i Windows-u sto ukazuje da mu sam razvojni "model" uopste nije los kako neki tvrde

AIX,koliko ja znam,ne postoji za x86 arhitekturu,a slicno je doskora bilo i za Solaris koji je zapravo jedini pravi unix portovan na x86 i to opet iz razloga koje sam naveo gore

 

Najjaci borci naravno rade na krajnje proprietary sistemima. Tipa GCOS i CrayOS. Ili ga sami napisu, jer treba to da 'proradi' na Voyageru, Space Shuttle ili DS1. Kad kazem rade, mislim bave se necim korisnim, ne kopiranjem piratskih DVD-a.

 

Interesantno,ali stvari koje si pobrajao interesuju mozda 0.001% korisnika kompjutera

Share this post


Link to post
Share on other sites

ehej! skinuo si smajli kad si me citirao! nisam bio skroz ozbiljan!

ma, nisam zahvatio smajli posto kvotujem sa cut-paste misem, ali mislim da smo se skapirali. :da:

 

ne mrzim windows, trudim se da budem realan, ali to sto si napisao je cista demagogija (bez smajlija).

brate, prijatelju, zar nije ocigledno da sam to pisao tako da bude saljivo? mislim, sama rec "klocna" je dovoljna (bar meni), da odmah asocira na zajebanciju. hteo sam da ukazem na nesto, a da ne izgleda kao da nekom solim pamet.

 

kada instaliras windows, on je prakticno neupotrebljiv dok ne instaliras gomilu aplikacija (koje se u normalnim zemljama kupuju, kao i windows ). ako zelis da bude koliko toliko upotrebljiv bez dodatnih aplikacija, moras da das cetvorocifrenu sumu dolara za serversku verziju.

mogu da ti pokazem racunar na kome je SVAKI program (osim xp-a) freeware. ni dinara ne kosta nista, a radi sve sto treba za kucnu upotrebu (i malo sire). licno mislim da je izbor freeware programa za win odlican da pokriva veliki deo potreba korisnika. mogu da navedem primere ako treba.

 

sa druge strane, vecina linux distribucija dolazi sa sveobuhvatnim setom aplikacija i razvojnih alata, tako da posle instalacije ni "obicni" ni "napredni korisnici" uglavnom ne moraju bas nista dodatno da instaliraju. daklem, tvoja izjava se pre odnosi na windows.

istina je da uz mnoge linux distribucije dolazi gomila programa, ali mislim da nije bas 100% tacno da ne moras "bas nista da instaliras" naknadno. ima tu posla koji uglavnom nije za "prosecnog korisnika".

 

- kad instaliras linux, da li mozes odmah da slusas mp3? kod nekih distrubucija mozes, ali kod vecina moras naknadno da instaliras kodeke zbog pravnih zavrzalama oko licence, ili da instaliras programe koji podrzavaju to interno.

- kad instaliras linux, kolika je verovatnoca da ce sav hardver biti podrzan? manja nego na windowsu. prava je mudrost naterati neke modeme da rade na linuxu. adsl-usb modem dok instaliras ima da rodis mecku, vadeci firmware iz uredjaja, pa kompajliras, pa ovo pa ono. kod windowsa, ubacis cd i kliknes na next.

- kad instaliras linux, kako stoji stvar sa sistemskim fontovima? ne bas sjajno, i de fakto, oni "out-of-the-box" izgeldaju muljavo u odnosu na windowsove.

- rar arhiver za linux, cini mi se (!) da isto ne sme da se isporucuje uz distroe zbog licence.

 

 

naravno, sve to se moze srediti da bude super, ali cinjenica je da tako neke osnovne stvari na koje su ljudi navikli, ne dolaze spremne. nema vajde za prosecnog korisnika (!) od toga sto dolazi OO uz distribuciju linux-a kad ti u startu ne mozes da pustis mp3 pesmu, na primer. ne govorim ovo da bih zastupao neku "stranu" u raspravi, nego mislim da bi bilo objektivno reci kako stoje stvari. daleko je win od savrsenstva i daleko od toga da mu je cena realna, ali ja samo tvrdim da ima neke prednosti u odnosu na linux (kao sto vazi i obratno) i da su te prednosti upravo u onim poljima koja su bitna za "prosecne korisnike" koji cine veliku vecinu trzista. ja bih prvo voleo da se pojavi neka distribucija u kojoj sve radi out-of-the box i da konacno neko zamuti racune M$-u. :)

 

uz ovakve izjave "suprotstavljenih strana" ova rasprava ima mnogo vise smisla

ja mislim da mi i nismo na suprotnim stranama. uvek glasam za eklekticki princip! :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi pomoc.

 

Dakle,imam USB flash stick,koji nije niti standardni FAT32 niti NTFS,vec RAW.Na koji se nacin to jebeno formatira?

 

http://www.techspot.com/vb/topic17341.html

 

 

Иначе, мислим да је боље да си [иронија] ОТВОРИО ПОСЕБНУ ТЕМУ [/иронија] :) !

Edited by Nolalothcaragasint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za posebnu temu treba odobrenje moderatora,na koje cu se ja nacekati...

 

Ниси скапирао. Ја сам одбио тему јер мислим да је сулудо да се због тога отвара тема. Небитно.

 

Ovo ne pomaze.U svakom slucaju,hvala.

Па, објасни мало. Каква ти обавештења избацује, ко је произвођач итд.

Такође, јеси ли приметио да тема на оном форуму за који сам ти дао линк има 6 страна и да на једној имаш следећи линк ка програму који ти можда може помоћи...

Edited by Nolalothcaragasint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,nema problema.Ti si moderator,i ti diktiras.Bitno da je pomoc stigla. :da:

 

Moram priznati da sam pogledao samo prvu stranicu. :D Probao sam sa savetima sa prve,pa bas i nije uspelo.No,evo sada skidam ovaj Recovery Manager pa cu da probam sa njim.

 

Hvala na pomoci i smernicama.Javicu da li je uspelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,nema problema.Ti si moderator,i ti diktiras.Bitno da je pomoc stigla. :da:

 

Реално, нема потребе да се отвара посебна тема зарад одговора на једно питање.

 

Moram priznati da sam pogledao samo prvu stranicu. :D Probao sam sa savetima sa prve,pa bas i nije uspelo.No,evo sada skidam ovaj Recovery Manager pa cu da probam sa njim.

Hvala na pomoci i smernicama.Javicu da li je uspelo.

Ако не успе, прочитај и остале стране... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ne pomaze...probao sam nekoliko format tool-ova i nista...odustajem za sada.

RAW Usb je,nemam pojma ko je proizvodjac posto sam ga uzeo iz firme i nista ne pise na njemu,a kada utaknem u komp registruje ga samo kao USB flash disk.Ukoliko neko ima neku ideju,ili neki utility koji bi pomogao,molim da ostavi post ovde.

 

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo-prijatelju mnogo si mi nekako uobrazen :redface:

 

Posto trenutno privodimo kraju neku cetvrtu fazu najveceg svetskog bibliografskog sistema za referenciranje umetnickih artefakata za Getty fondaciju i Francusku Akademiju Nauka, na Wintelu kao platformi, nemam bas vremena da ti repartiram prijatelju.

 

Smatraj da sam ti duzan neke odgovore :pivopije: .

 

Sto se uobrazenosti i snobizma, kako neko spomenu, tice, sta da ti kazem...To bi bilo otprilike kao kad bih ja nazvao snobovima i/ili uobrazenim svoje drugare (i kolege) koji rade za JPL, NASU i cije je poznavanje zadate materije superiorno mom. No, ja u njihovom prisustvu ne diskutujem previse. Uglavnom cutim i slusam :da: . Kapiras?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...