Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Da li neko koristi "Windows Vista"?

I kako mu se cini?

Da li je bolji od XP?

sesta generacija jedinog zivog operativnog sistema koji nije baziran na unixu ne donosi skoro nista novo. osim velikog napredka u grafickom okruzenju, koje u mnogim elementima bezobrazno podseca na MAC-OS, i nekih strukturnih promena, sve je vise-manje isto. najvise mi smeta skoro potpuno odsustvo bilo kakvog "direktnog" kontakta sa racunarom. ne moze covek ni disk da defragmentise kad hoce; ako defragmenter proceni da nije potrebna defragmentacija nece je biti (???). a doci do nekog komkretnog podesavanja hardvera (naprimer mrezne karte), prava je umetnost...

 

da negresim dusu, moram da napomenem da sam koristio beta2 verziju viste, ne duze od dve nedelje. ne znam da li je bilo znacajnijih promena kod ove finalne verzije koja je skoro izbacena na trziste. kad resim da isprobam i detaljnije izucim, javicu :-)

 

A u vezi Internet Explorer 7, mene je smorio posle 4 dana, pa sam vratio IE6, mada sada koristim Operu.

IE 7 mi deluje kao losa kopija Opere.

kopija mozille, da budemo precizniji :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

najvise mi smeta skoro potpuno odsustvo bilo kakvog "direktnog" kontakta sa racunarom. ne moze covek ni disk da defragmentise kad hoce; ako defragmenter proceni da nije potrebna defragmentacija nece je biti (???). a doci do nekog komkretnog podesavanja hardvera (naprimer mrezne karte), prava je umetnost...

 

Сасвим солидна препорука да је никад ни не видим а камоли инсталирам!

:lol:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што се тиче FF, још увек сам на верзији 1.5.0.1., пробао сам и 1.5.0.2 и 2.0 и нисам видео нека баш велика и знатна побољшања а већи су и, на жалост, све гломазнији и узимају све више меморије.

Бојим се да ускоро крећемо у потрагу за новим browser-ом, као раније за Operа и Firefox ...

:icon_eek: ODMAH :-) instaliraj ff 1.5.0.9. nema nikakvih poboljsanja, to je sigurnosni update.

eventualni sigurnosni propusti kod verzije 1.5 ce se ispravljati jos samo 2 meseca (do 24. aprila). posle toga ce samo verzija 2 biti zvanicno podrzana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ма, радим на послу на 1.5.0.9. и зато и кажем да нема неких нарочитих разлика, ништа баш екстра.

Знам, сваки апгрејд не иде више на верзије 1 већ одмах на 2.0. тако да овога неће ни бити ускоро а већ неким стварима не може да се приђе из 1.5.0.1 ...

Јеби га ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сасвим солидна препорука да је никад ни не видим а камоли инсталирам!

:lol:

nazalost, moraces da je gledas kad tad, smislice vec bill gates neki valjani razlog :-)

osim ako ne predjes na linux :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, веровао или не - радим на њему а збиља се носим мишљу да га поставим и код куће (само треба да обрадим брата, да и он пристане ...), што ће се и десити али кад набавим мало већи хард да могу несметано да се бавим и на виндози ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nazalost, moraces da je gledas kad tad, smislice vec bill gates neki valjani razlog :-)

osim ako ne predjes na linux :-)

Pa, negde sam vec chuo da M$ nece pruzati podrshku svojim starijim OS-ovima...

Ili imash najnoviju, ili za njih ne postojish...

Tako planiraju da se reshe ljudi koji imaju bilo koju stariju verziju win-a a ne zele da predju na noviju, odnosno, bace svake prestupne godine josh po koju stotinu dolara/evra na bagoviti softver koji M$ shtancuje...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, то сам и ја чуо и верујем да има истине јер њима треба свежа лова.

Како да имају свежу лову ако имаш ОС који ти шљака и не желиш да га мењаш?

Е па, натераће те тако што ће бити, практично, неупотребљив тај ОС који користиш.

Мораш да купиш нови и то је то ...

Смор.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, negde sam vec chuo da M$ nece pruzati podrshku svojim starijim OS-ovima...

Ili imash najnoviju, ili za njih ne postojish...

Tako planiraju da se reshe ljudi koji imaju bilo koju stariju verziju win-a a ne zele da predju na noviju, odnosno, bace svake prestupne godine josh po koju stotinu dolara/evra na bagoviti softver koji M$ shtancuje...

 

Gates je juce izjavio da ce Microsoft pruzati podrsku XP-u do 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa pouzdanog sajta odakle skidam software mi se za promenu umesto fajla na desktop skinuo "downloader" tj program koji startujem pa mi skine taj fajl. Okeeej ali nikako posle ne moze da se obrise (downloader). Pise da ga neki program koristi. Odem u Task Manager, zatvorim sve nesistemske programe, nece. Odem u Safe Mod, nece. Samo stoji na desktopu i nervira. Neko zna kako? :)

vrati stanje vindovsa na jedan dan pre nego sto si popila to. Taj fajl ce fizicki biti prisutan ali ga vindovs nece videti. Ja sam popio neko slicno govno i tako sam ga resio. Ima god dana i nista mi ne smeta. E sad naravno ako imas neke nove instalacije i fajlove to sacuvaj negde pa posle prebaci ponovo. Malo seljacka varijanta ali radi. Da budem iskren nisam se udubljivao da li moze taj virus da bude nekako aktivan kasnije. Sumnjam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gates je juce izjavio da ce Microsoft pruzati podrsku XP-u do 2011.

Ima li neki info shta ce biti sa Win-ovima pre XP-a??

Puno hardvera ne shljaka sjajno pod XP-om, a glupo je tek tako praviti otpad od funcionalnih rachunara :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

sesta generacija jedinog zivog operativnog sistema koji nije baziran na unixu ne donosi skoro nista novo.

Solaris,MACOS,OSX,TOS,QNX,OS/2,Workbench,VMS?

Jel dosta?

Da se razumemo, to je šesta generacija SRANJA.

osim velikog napredka u grafickom okruzenju, koje u mnogim elementima bezobrazno podseca na MAC-OS

E, ovde se već slažemo. Samo što je meni rečenica "veliki napredak u grafičkom okruženju" oksimoron. Jedini njihov OS koji radi je NT5 AKA 2K, sve ostalo su dorađenije, zabagovanije, našminkanije i šarenije varijante. Za mene je i XP još uvek blenta verzija, jer ama ništa ne radi kako valja.

Сасвим солидна препорука да је никад ни не видим а камоли инсталирам!

Mudro zboriš, prijatelju. :pivopije:

Ima li neki info shta ce biti sa Win-ovima pre XP-a??

Puno hardvera ne shljaka sjajno pod XP-om, a glupo je tek tako praviti otpad od funcionalnih rachunara :(

Naravno, na XPu retko šta radi. U stvari, i on sam jedva radi.

Pružaće podršku za 2K do 2009.

Čuo sam trač, ali nisam video ništa što bi ga potvrdilo, da će izaći W2KSP5.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solaris,MACOS,OSX,TOS,QNX,OS/2,Workbench,VMS?

Jel dosta?

Solaris, MAC-OS(X), QNX - Bazirani na Unixu

OS/2 - "mrtav" (od prosle godine i zvanicno)

TOS - Atari ST se ne proizvodi vec 15 godina

OpenVMS i FreeVMS - radjeni po POSIX (Portable Operating System Interface for uniX) standardu

Workbench - Pokusaji ozivljavanja Amige posle bankrotstva Commodore-a nazalost vec 12 godina nisu urosili plodom, tako da AmigaOS mozemo da proglasimo "klinicki mrtvim". nazalost

jel dosta?

 

Zanimljivo je da je i Microsoft razvijao svoju verziju unixa, pod imenom "xenix", ali je ravoj napusten 1989.

 

Da se razumemo, to je šesta generacija SRANJA.

da se razumemo, slazem se :-)

 

Ima li neki info shta ce biti sa Win-ovima pre XP-a??

Puno hardvera ne shljaka sjajno pod XP-om, a glupo je tek tako praviti otpad od funcionalnih rachunara :(

- Za NT 4.0 se vec 2 ili 3 godine ne rade updateovi. postoji service pack 6, a od service packa 7 se odustalo i umesto njega je izbacen "finalni update" za SP6

- Za NT 5.0 (Win2000) ce verovatno izaci i service pack 5 ali postoji migucnost da se desi isto sto i sa service packom 7 za NT 4.0

Edited by TtuEd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je sto ce XP imati podrsku do 2012, posto bas nisam odusevljen izgledom Viste, ali ipak cu morati da navatam nekog ko mi Vistu da bolje pogledam.

Meni izgleda super, samo previše vuče na crno. Kada su neke stvari u pitanju, funkcionalnija je od XP-a, ali i više guši mašinu. Neki programi još uvek nisu kompatibilni sa njom; recimo, u BSPlayer-u se ne vidi slika ako je uključen Aero - kada se isključi, sve je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, то сам и ја чуо и верујем да има истине јер њима треба свежа лова.

Како да имају свежу лову ако имаш ОС који ти шљака и не желиш да га мењаш?

Е па, натераће те тако што ће бити, практично, неупотребљив тај ОС који користиш.

Мораш да купиш нови и то је то ...

?!?!?!?! Kako bilo koji operativni sistem može da bude neupotrebljiv samo zato što proizvođač više ne pruža podršku za njega? Meni 98-ica sasvim ok radi na novijem hardveru, problem može da nastane samo ako proizvođači hardvera ne prave više drajvere za svoje nove spravice, a to nema nikakve veze sa (u ovom slučaju) Microsoft-om. Kako god, ko redovno update-uje mašinu naravno da će u neko vreme preći i na noviji OS, koji će izvući više iz hardvera, i više ga opterećivati. :)

 

Baš me zanima kako bi radio RedHat 6, čuči mi na nekoj polici u originalnoj kutiji. :)

 

A najbolji Windows ikada je NT 3.51.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Биће неупотребљив у смислу ћеш на њга моћи да инсталираш само Фотошоп 2 а можда ни њега јер већ сада (и годинама уназад) већину софтвера не можеш да инсталираш на верзије млађе од 2000.

За годину дана неће моћи да се инсталира никакав квалитетан софтвер а да не буде на XP.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Биће неупотребљив у смислу ћеш на њга моћи да инсталираш само Фотошоп 2 а можда ни њега јер већ сада (и годинама уназад) већину софтвера не можеш да инсталираш на верзије млађе од 2000.

За годину дана неће моћи да се инсталира никакав квалитетан софтвер а да не буде на XP.

Čekaj, zar CS2 ne može da se instalira na 98-ici (dajem Photoshop kao primer)? Ne znam, nisam imao problema sa instalacijom većine stvari koje koristim na 98-icu, mada u ovome što veliš ima izvesne logike. Ipak, gledajući sajtove malog miliona programa kod većine stoji 'radi pod 98/ME/2000/XP'. A XP će ostati itekako aktuelan još veliki niz godina; nema baš neke različitosti između njega i Viste, ako izuzmemo DirectX 10. .NET Frameworks 3.0 radi i pod njim, tako da će svi fensi programi koji koriste njegove 3D tripove moći da rade podjednako dobro i na jednom i na drugom. Jedino može da se desi da proizvođači igara za jedno godinu dana prestanu da ih štancuju za oba sistema jer će im biti jeftinije i lakše da ih rade samo za DirectX 10.

 

Sećaš se svih onih *obrnutih* problema, kada stariji programi nisu hteli da rade pod XP-om jer nisu prepoznavali da je noviji Windows u pitanju? Najsvežiji mi je Need For Speed: High Stakes, koji još uvek nisam uspeo da ga poteram pod Vistom (mada se nisam mnogo ni trudio). :)

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni izgleda super, samo previše vuče na crno.

heh, meni nije dovoljno crn :bigblue: zao mi je sto su odustali od originalnog longhorn looka, to je bio najmracniji windows ever - od instalacije, preko login menija do korisnickog okruzenja. office 2007 i delom media player 11 su, naprimer, zasnovani na tom longhorn looku. mrrrrak :red:

 

?!?!?!?! Kako bilo koji operativni sistem može da bude neupotrebljiv samo zato što proizvođač više ne pruža podršku za njega? Meni 98-ica sasvim ok radi na novijem hardveru, problem može da nastane samo ako proizvođači hardvera ne prave više drajvere za svoje nove spravice, a to nema nikakve veze sa (u ovom slučaju) Microsoft-om. Kako god, ko redovno update-uje mašinu naravno da će u neko vreme preći i na noviji OS, koji će izvući više iz hardvera, i više ga opterećivati. :)

ja se najezim svaki put kad vidim Win9x/Me instaliran na nekom racunaru :bigblue: taj "operativni sistem" je nesto najgore ikada napravljeno. generalno je glupo koristiti windows koji nije NT.

 

A najbolji Windows ikada je NT 3.51.

NT 5.02 server (Server 2003) je najbolji Windows ever :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam instalirao Windows Media Player 11.

Super izgleda onako Crn. Predspstavljam da je u Visti jos lepse izgleda.

Kada sam skino instalaciju i sve zavrsio pisalo je da nemam validni XP i nece da installira. Jos pise da sam zrtva piratrije...

Pa sam na nekom sajtu nasao resenja, jedno od njih je

C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Windows Genuine Advantage

i obriste sve iz ovog foldera.

1. izaberite opicu show hidden files an folder

2. unstiklirajte hide protected operating sistem files.

i instalirajte.

Posle vratite opiciju na defaluts.

 

Da bi Windows Vista radio potreban je ram od 1 GB.

 

Edited by Wild_Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solaris, MAC-OS(X), QNX - Bazirani na Unixu

Za ovo baš i nisam siguran, al' ajde da ti verujem... Pošto pratim ovo štivo od svoje treće godine (kada sam dobio komp), verovao sam da sam upućen, no verovatno ovde ima obaveštenijih od mene...

:pivopije:

TOS - Atari ST se ne proizvodi vec 15 godina

Zvanično se ne proizvodi, jer je firma propala, ali postoje firme i pojedinci (ka npr. ja i moj stari) koji i dalje razvijaju OS, njegove ekstenzije, apgrejde, pa i softver... :pivopije:

Hoću reći, začudio bi se kada bih ti rekao koliko ljudi koristi TOS, a verujem da su slični brojevi i sa ovima što si rekao da su "mrtvi"...

 

Znači TOS,Workbench i OS/2 su sigurno ne-unix sistemi, nije bitno koliko ljudi ih koristi i koliko su popularni, samo sam rekao da su ne-unix :bigblue:

da se razumemo, slazem se :-)

E, obradovao si me- retko nailazim na istomišljenike... :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za ovo baš i nisam siguran, al' ajde da ti verujem... Pošto pratim ovo štivo od svoje treće godine (kada sam dobio komp), verovao sam da sam upućen, no verovatno ovde ima obaveštenijih od mene...

:pivopije:

Solaris je Unix, Mac OS X je našminkani FreeBSD koji je u stvari Unix portovan na PC, a QNX je baziran na sopstvenom mikrokernelu ali je i on verovatno sličan Unixu, mada znam da je to sistem okrenut izvršavanju u realnom vremenu pa se kernel verovatno drastično razlikuje od običnih unixa i linuxa. OS/2 nema veze s Unixom, u pitanju je sistem po strukturi vrlo sličan Windowsu NT.

 

 

Elem,

 

Play #8 - besplatni PDF magazin

 

IPB Image

 

Download: http://www.play-zine.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...