Jump to content

Formula 1


kuruz

Recommended Posts

Ae da kazem (mada kontam da vise ni samoga Ded men drinkinga ne zanima xD), da ne bude posle opet da samo kritikujem (kukam :P), Mercedes ih na prosloj oprao od prvog treninga, cak bili brzi na tvrdjim gumama u petak, klasicno surenje.

 

Naravno, i dalje sam pri tome da su u kriznom momentu kad se lomila sezona odigrali finu psiholosku igricu i dokrajcili porsnuli Ferrari, koji je upo u taineki complacency a ovi im pripomagali u tome time sto ih lozili na treninzima da im ne ide najbolje :D

 

Ruku na srce, u Maleziji je Red Bull imao tempo da pobedi Mercedes, i to na stazi koja je i power hungry sa ona dva dzinovska pravca, ali tajna Red Bulla tu je bila brzina u krivinama, taj mix brzih i sporih krivina, u sporim dolazi do izrazaja nji'ova sasija, a u brzim aerodinamika, Adriana Newey-a ruku delo. Nadam se da ce i Red Bull da se ukljuci sledece sezone, obecava, ako ne zasere Reno, imaju i sasiju i aero paket do jaja.

 

Nedostajace ta staza bas, fenomenalna je, sve elemente ima, plus i prostor za obilazenje, al' jebeni Azijati ne 'tedose da kupuju karte :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

http://www.crash.net/f1/news/887437/1/hamilton-drs-bandaid-f1s-ultimate-flaw

 

Direk' u centar

 

Moram da kazem da me pozitivno iznenadjuje Hamilton, koliko mi je isao na zivce, najmudriji je od trenutnih vozaca :D

 

To je ono sto sam ja drobio prethodnih strana, iz njegovih usta u FIA usi :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventualno ako si isao pa je trka bila dosadna pa si licno ozlojedjen na Hungaroring :D

 

Jeste staza onako u Madjarskoj ali je bilo dobrih trka, nesto ne mogu da se setim je l' bila neka zabavna u Abu Dhabiju

 

Cek kad smo kod idenja na trke, jedna zazubica za Kukija, isao sam na Sliverstone 2007. kad je Kimi pobedio.

 

Kubica drzao Massu des' krugova iza sebe u BMWu za 4. mesto, pune tribine Poljaka podivljale

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MotoGP je lijek, probaj sledece sezone, zimi ti

 

A zahuktava se opasno... Evo kao jos jedna ilustracija koliko je MotoGP zdravije takmicenje od F1, trenutno je u Formuli po stohiljaditi put pat pozicija oko pregovaranja da se uvedu pravila koja ce da pomognu da bude neizvesnije i izjednacenije... Naravno Mercedes i Ferrari koce dogovore...

U MotoGPju je to reseno tako sto su cini mi se 2014. napravljene koncesije za slabije ekipe, dato im vise dana testiranja, vise sasija i motora koje mogu da menjaju tokom godine itd. I to je napravljena Open klasa za te najunesrecenije da bi i oni imali utisak da se takmice za nesto, pa je Open klasa izbacena kad su pristigli midfield malo.

Kao rezultat imamo povratak Suzukija, oporavak Dukatija, ulazak Aprilije i fabrickog KTMa (koji opasno napreduje) u takmicenje, ludnica. Nemaju tamo Honda i Yamaha takvu moc kao Ferrari/Merc u F1 da turaju veto na sve zivo.

 

U MotoGP ima 6 fabrika, Yamaha, Honda, Suzuki, Ducati, Aprilia, KTM, a u F1 satro svaka ekipa radi svoju sasiju i aero, ali u uzanim okvirima pravila, a zato ima 3 i po snabdevaca motorima...

 

Udavio sam opet malo tekstom ali ne gledati MotoGP a gledati F1 je ludost, bez obzira na preferiranje 4 tocka :D

I ja sam iz potpuno istog razloga pravio gresku pa nisam gledao ranije, kao, ne zanimaju me motori... U F1 godisnje bude jedna do dve bas dobre trke, u MotoGPju bude jedno 3-4 kompletne ludnice, a dosadnu ne pamtim kad sam gledao.

 

Mnogo me manje frustrira F1 od kako pratim MotoGP, ta jedna u 10 dobra F1 trka mi dodje kao cist bonus :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.crash.net/f1/news/888342/1/they-are-playing-fire-marchionne-repeats-ferrari-quit-threat

 

 

Gledao bih F1 bez Ferarija, ko im jebe mater. Kad oni imaju obraza da zbog balansirajućih promena prete da napuste takmičenje čiji su deo 67 godina, onda nek se gone u kurac, stvarno bih to vol'o. Inače to su radili i pre 30 godina, pretili da će da pređu IndyCar ako FIA zabrani V12 motore. Sad mi žao što nisu xD

 

“I think that Ferrari has the strength to drag others as well to an alternative championship,” he said.

 

Oćete kurac. To takmičenje već postoji, Ferrari Challenge za ''Corse Clienti'', Sauber pod ruku i doviđenja. Haas ne verujem da bi se blamirao.

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ali dokle više glupa ograničenja? Pusti ljude da naprave najbrži mogući auto i nek voze. Naravno, bezbednost je na prvom mestu, ali dosta više s tim glupostima oko motora i sl. To je autosport i treba da vidimo najbolje što automobilizam može da ponudi. Kao kad bi FIFA rekla - zabranjeno je da fudbaler trči brže od 5m/s da bi i ostali imali priliku da ga stignu. Šta je sledeće? Daće vozačima bicikle da voze po stazi?

 

Jedino što mislim da je dobro ograničenje jeste budžet, kao u američkim sportovima. Pa ti vidi da li želiš najbolje inženjere i prosečne vozače ili najbolje vozače i prosečne inženjere. I da li će pola tima da se odrekne svoje plate da bi doveo još jednu zvezdu u ekipu. zato su njihove lige i zanimljive jer je nemogće uvek biti u vrhu i jer uvek ima autsajdera koji iznenade. A u F1 se već godinama zna (skoro) sve posle 2 meseca. Tj. ne sećam se više vremena kad nije bilo tako :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pusti ljude da naprave najbrži mogući auto i nek voze.

 

Tako nikad nije bilo, možda u Grandes Épreuves (1906-1939) eri.

 

A to pola ekipe se odrekne plate i sl, to je više za Mighty Ducks fazon američkih filmova, mene ta vrsta drame ne zanima... Sauber je pretprošle godine radila cela ekipa nekolko meseci bez plate, ne treba nam to :D

Vodeće takmičenje u američkom motosportu je NASCAR gde se takmiče ko će brže da izvoza ~pravolinijski sa motorom od 6000 kubika, super primer uspeha i zanimljivosti. Onda veštački razbijena monotonija plej off formatom na kraju gde se delimično popišaš na svačiji učinak tokom sezone, da bi Amer sa krofnom i hot dogom bio angažovan da prati xD

 

O budžetu upravo i jeste najveća rasprava, tu naravno veliki igrači imaju nekad i desetostruku prednost u odnosu na ostale. Najveće pitanje je podela keša od tv prava i ostalog, gde Ferrari ima neke tamo legacy bonuse kao ekipa koja je najduže tu. Berni je otišao, sa njim polako odlaze i takvi ustupci, i treba. Ok je simboličan bonus i priznanje za istoriju sporta ali življenje od stare slave jok.

 

V12 motori su izbačeni prvenstveno kao ekološka i finansijska mera i u skladu sa pravcem u kom je automobilska industrija krenula, ne znam šta bi ti hteo, da se trkaju na mlazni pogon? :D

Videćeš, za ~10 god će Formula E da bude glavno takmičenje, zvaće se FE1 ili tako neki fazon.

Uostalom F1 je brža bila prošle nego pretprošle godine, tako da ti je potpuno off analogija sa biciklima i fudbalom xD

Posle 2 meseca vodio je Vettel, a titulu je na kraju osvojio Hamilton. :P

 

 

Treba ih izjednačiti što više, naravno uraditi to na inteligentan način tako da mogu kreativna rešenja da se pojavljuju, i poenta je da jedni druge pobeđuju kvalitetom a ne kvantitetom...

 

I saseći malo aerodinamiku da gledamo borbu na stazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav NASCAR, to me jedino zanimalo kao video igra i to pre 20 godina :)

 

Kažeš da je F1 brža nego ranije. Ali zamisli da su imali dodatno i V12, pa bili bi još brži :bigblue: Nismo se razumeli, nije meni brzina na prvom mestu, već zanimljiv sport, preticanja, dueli, zdrava konkurencija i slično.

 

Mislio sam da F1 da svim timovima isti novac, npr. 100M. I dozvoli im maksimalno još toliko iz drugih izvora. Da, opet će biti nejednako, jer Has i Zauber će naći još 20-30 miliona maksimalno, a Ferari, Mercedes i drugi bez problema još 100 (mogli bi i 300, ali baš zato im ne treba dati), ali biće manja razlika. I tu bi se videlo ko šta može. I slobodno ti menjaj motor ili celo vozilo za svaku trku, ako ćeš se uklopiti u budžet. V6 ili V12, turbo ili ne, aerodinamika... to je tvoja stvar. Tj. tvoji inženjeri treba da odluče šta je bolje. Baš kao što neki timovi ulažu više u odbranu a neki u napad. Neki bi da prangijaju trojke, a neki bi da malo spuste loptu i nađu drugi put do koša. Normalno, neka ograničenja treba da postoje, kao u svakom sportu, ali ne možeš da ograničiš ono što je suština sporta.

 

I kakva bre ekologija. Ja sam prvi među pobornicima zaštite životne sredine, ali nisam idiot. 30km od staze gore tone i tone uglja, a ti misliš da sačuvaš planetu što ćeš uštedeti koji litar goriva u 20 automobila? Mani me tih gluposti. Više ćeš uštedeti tako što ćeš vratiti više trka u Evropu umesto po kojekakvim Azerbejdžanima i Emiratima, jer selidba cirkusa potroši više od jedne trke :D Sve je to dodvoravanje budalama koje to i ne zanima. Pri tom, više štete nanase bacanje starog i razvoj novog, nego to potrošeno gorivo.

 

A kad govorim o neizvestnosti, ne mislim na Mercedes i Ferari, ili što Red Bul ili Reno naprave dobar posao pa spoje nekoliko sezona. Više na situacije kada Porto osvoji LŠ, ili Detroit NBA dok Lejkersi imaju super tim. Ili Dalas dok je Majami bio glavni favorit, a ovi ni u prvih pet. Da ne govorimo o Lesteru u PL pre dve sezone. Ili kad onaj amater od Ilaja Meninga osvoji isti broj titula kao njegov brat koji je za celu ligu Bog i batina. Toga u F1 ne može biti dok je ovakva organizacija. U najboljem slučaju imamo iznenađenje na 4. poziciji među timovima. Ili da citiram Đoku Čvarkova - Usraću se sad u gaće :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pasus 2:

Pa, i mene :D

 

Pasus 3:

Prave oni neki plan na slicnu foru, zato Ferrari jede govna, primenjujuci ovaj tvoj princip iz nastavka istog pasusa, dajte nam da radimo sta ocemo... Menjaju i pravila i o promenama delova, ali srecom ne planiraju da skinu sve limite :P

 

Pasus 4:

Neozbiljan si :P

F1 trosi 75 litara goriva na 100 km, a trke su (osim Monte Karla) su dugacke minimum 305 kg, pa izmnozi sa brojem automobila.

Mos misliti kolko su V12 trosili, tas je bilo dolivanje goriva u pit stopovima...

Ne stoji ti ni mnozenje sa 20 automobila, jer postoji jos auto-moto takmicenja na ovoj planeti, a F1 kao najjace medju njima opet mora da daje primere i vezano za ekologiju.

Taj rezon "a vidi ono zagadjuje vise nego mi, kad taj prestane onda cemo i mi da vidimo sta cemo" je pravo razmisljanje jednog srpskog direktora, cak ni Berni kog sam ubedjen da boli stojko za to nije mogao da odoleva pritiscima da se smanjuje zagadjenje.

 

30 km od staze se voze automobili koji trose 10L/km, imaju limite emisije, pola su hibriti, a deo je i komplet elektricno. Njih ne zanima sto u Srbiji ciganin sipuje zejtin u frezu :D

 

 

Vices vise ekoloske stete bacanje starog i razvoj novog, a dao bi im da menjaju pogonske jedinice i ostale delove kao carape :D

Slazem se da je sad malo tight sa ogranicenim brojem delova, pa da vidimo sta ce tu da smisle, al' ne nadaj se da ce da dignu ogranicenje potpuno...

 

Pasus 5:

Pa dobro, taman tu negde kad je Porto osvajao LS, Dortmund igrao finale, Monpelje osvojio francusku ligu, je i u F1 pobedio Brawn GP, Red Bull prva titula... Jbg svakih 10ak-15 godina idu ta iznenadjenja... XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si neozbiljan oko ekologije :haha:

 

To koliko F1 potroši za jednu trku je toliko smešno da nema smisla pričati o tome. Više se potroši vikendom u Batajnici. I šta me briga za druga takmičenja, oni nek voze VW Lupo ako hoće.

 

A to za razvoj mislim da se nismo razumeli. Više je planetu zagadio razvoj novih efikasnih motora nego potrošnja starih. Tj. manja bi šteta bila da se od npr. 2005. nisu razvijali novi motori (automobili) već samo proizvodilo to što je do tada napravljeno, čak iako troši malo više. Ne kažem da ne treba razvijati novo, već samo da treba pustiti da to ide svojim tokom, a ne nametati ekološke propise koji samo štetu prave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo sam ozbiljan oko ekologije, izucavao sam je i ozbiljnije, konkretno ekotoksikologiju (ne moz blize ovoj prici oko emisije gasova) :P

 

A ti nastavi sa vise se potrosi ovamo i onamo, u Bataji vikendom, mislis na auto-moto manifestacije u Bataji, sta? Je l' znas kako izgleda jedan F1 vikend i sta se sve desava na stazi od programa osim F1? ¶:

Ili mislis na aerodrom u Bataji? :D

 

Svaka oblast treba da smanjuje zagadjenje shodno redu velicine zagadjenja koji izaziva, avio-saobracaj ili to sto jedno NASA lansiranje nekog kurca sjebe planetu koliko i sezona F1 nema nikakvog smisla kao argument.

 

Da se ne ponavljam, stavi sebe u polozaj nekog direktora iz FIA pa vidi koliko je ozbiljno da se izjavljuje Bataja i sl. :D

 

 

Ovo da razvoj motora koji manje zagadjuju zagadjuje vise nego motori koji vise zagadjuju, to je mozda bila realna prica u prvih par godina razvoja pomenutih tehnologija, mada sumnjam i tad, nego cisto ae kao da ostavimo to kao mogucnost, al' slaba vajda bez nekih podataka konkretnih da me to ubedis :)

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...