Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

Svasta i svukuda...generalno svi koji me znaju se upiske od srece...a ja nesto i nisam genijalan...opisacu ti nego imam neke obaveze, a i gledamo finale Federer-Nadal, Hamburg. Jes' da ne igra ovaj nas miljenik, kulov inace (igrao sam tenis i osvojio timsku titulu Jugoslavije, igrajuci za Partizan kao Zvezdas, pobedivsi u finalu Medvescaka iz Zagreba, ali sta vi klinci znate o tenisu, to je popularno od juce).

 

 

Ne bi mi verovao gde sam bio i sta sam radio. Na srecu, nisam isao sam, nego sam sa nekim drugim kretenima odradjivao posao tako da oni garantuju za mene. Sad, ako bas TI hoces da ih cimnes, bas TI, Ti koji si niko i nista, yeah, go ahead and ask 'em. Recimo da ti dam par referenci, i sad kao ti pitas ove likove. Za uzvrat, daj ti meni par referenci. Da priupitam ja i njih. Ovi moji su internacionalci, pricate engleski?

 

P.S. Izvini, nisam mislio da se krijem, imam jedno 5-6 diploma. Em sam pilot, em elektroinzenjer, em fizicar, em softverski inzenjer. A i neki muzikant. Satro karam, kad stignem. Generalno, svi koji me znaju licno se upiske od srece. A nisam krebil kao Novak Djokovic.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skrenuta mi je pažnja da ste sa teme skrenuli na merenje dužine polnih organa, te vas molim da dalji tok rasprave vratite na civilizovan nivo i koristite argumente, rezultate i citate iz pouzdanih i stručnih izvora, inače će da radi beskompromisno čišćenje teme.

 

Unapred zahvalno,

ovlašćeno lice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svasta i svukuda...generalno svi koji me znaju se upiske od srece...a ja nesto i nisam genijalan...opisacu ti nego imam neke obaveze, a i gledamo finale Federer-Nadal, Hamburg. Jes' da ne igra ovaj nas miljenik, kulov inace (igrao sam tenis i osvojio timsku titulu Jugoslavije, igrajuci za Partizan kao Zvezdas, pobedivsi u finalu Medvescaka iz Zagreba, ali sta vi klinci znate o tenisu, to je popularno od juce).

 

 

Ne bi mi verovao gde sam bio i sta sam radio. Na srecu, nisam isao sam, nego sam sa nekim drugim kretenima odradjivao posao tako da oni garantuju za mene. Sad, ako bas TI hoces da ih cimnes, bas TI, Ti koji si niko i nista, yeah, go ahead and ask 'em. Recimo da ti dam par referenci, i sad kao ti pitas ove likove. Za uzvrat, daj ti meni par referenci. Da priupitam ja i njih. Ovi moji su internacionalci, pricate engleski?

 

P.S. Izvini, nisam mislio da se krijem, imam jedno 5-6 diploma. Em sam pilot, em elektroinzenjer, em fizicar, em softverski inzenjer. A i neki muzikant. Satro karam, kad stignem. Generalno, svi koji me znaju licno se upiske od srece. A nisam krebil kao Novak Djokovic.

 

Ni te diplome ti ne daju za pravo da se ponashash tako nadmeno. Budi nekad samo malo pozitivan , stvarno si stavio previshe muda u ovu raspravu. Losh si didaktichar i zbog toga ne zasluzujesh da predajesh mix tvoje struke i tvog smeshnog ponosa, a smeshan je jer je ipak ovo samo forum. Izvinjavam se moderatorima, al ovo je MORALO biti recheno.

 

 

Edited by GrowlBoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvoj "kolega i profesionalac" dosta cesto zna da kaze nesto sto nije tacno(a vec mi je,da dodam,dosadila njegova kuknjava u svakom postu kako se mucio sa USB modemom pod linux-om i eto zbog toga je linux sucks )

prvo i osnovno,

nikad nisam rekao da linux sucks zbog toga sto sam se mucio sa usb modemom. izneo sam to kao argument u prilog svojoj tezi da linux ne pruza istu podrsku hardveru kao windows i da nije toliko user-friendly, a to je bitno ako zelimo da objasnimo zasto je jedan sistem popularniji od drugog.

 

drugo,

prihvatam mogucnost da sam "dosta cesto" :-) gresio i rekao nesto sto nije tacno. da li bi mogao da navedes i konkretno citiras neke moje netacne izjave, da ih ispravis i svoju ispravku argumentujes cinjenicama. bio bih ti zahvalan.

 

trece,

nisam "kukao", nego sam seo i napisao skripte za instalaciju tog USB modema sa kojim sam imao problem, pa sam sve to zapakovao i stavio zajednici na raspolaganje, sa sve uputstvom i mini-dokumentacijom kako se instalira i o cemu je rec. to sto tebe "pecka" cinjenica da taj problem postoji u linuxu 2007 godine, to je druga stvar. ako volis da zabijas glavu u pesak pred cinjenicama koje ti se ne svidjaju, onda je svaka dalja prica suvisna.

 

dakle, tvoj ad-hominem napad i "argument" poticu od toga sto svoje stavove ne mozes da podrzis cinjenicama i konkretnim podacima, nego se sluzis napadima na licnost sagovornika, omalovazavanjem bez autoriteta i nekim "govorancijama". onaj ko zna o cemu prica, nema potrebe da se sluzi time. ovo nije tema o umetnosti, pesmama, pticicama, cvecu i ostalim stvarima gde je presudan ukus i sta ti se svidja - ovo je racionalna rasprava u kojoj svoje teze moras da podrzis primerima i cinjenicama. nadam se da ces poceti konstruktivnije da pristupas razgovoru.

 

----------

 

Ne secam se da sam to ikad i rekao, mada, on u sebi ukljucuje i UI. (ni Java ni Qt nisu samo UI)

cek cek, mislim da se nismo razumeli.

kad kazem interfejs standard - to nije UI (user interface), vec API. user interface - to su dugmici, combo boxovi, polja za unos i sve ono na sta klikce i kuca krajnji korisnik. prorgamski interfejs, iliti API je ono sto omogucava programerima da koriste delove koda koji je neko vec napisao pre njih i da ne gube vreme da ponovo pisu jedno te isto. dokle to ide i koliko moze da se "nabudzi" - u tome je cela lepota programiranja. vidi ovako: ja mogu za par minuta da dam svom programu u .NETu mogucnost da prikazuje html stranice (ne moram da pisem svoj browser), da pustam audio video zapis, imam na raspolaganju (na primer) biblioteke za citanje/pisanje po serijiskom portu, i jos mnogo toga, zato sto je MS obezbedio interaciju kroz API-je windowsa. sve sto treba je da include-ujem komponentu. sam operativni sistem (windows) mi nudi MNOGO korisnih api-ja, u tome je stvar koji rade na SVIM windowsima, i zato je to korisno. to mi daje mogucnost da za KRATKO VREME dodam svom softveru razne mogucnosti koje su pisane od strane MS-a i koje se savrseno integrisu sa windowsom. integracija sa OS-om je jako bitna za mnoge primene.

 

to znaci da mi je lakse i brze da: napisem, testiram, isporucim i odrzavam taj softver. zato je windows vise zastupljen a ne zbog monopola.

 

Zato sto je win imao monopol jos pre nego sto je linux nastao.

ocigledno ljudi nalaze racunicu u tome da plate windows jer im se ta investicija vrati, tako da prica o monopolu windowsa na trzistu u kome se nudi besplatna konkurencija znaci samo to da ta konkurencija (linux) ne pruza bas isto to sto i windows.

 

linux je rascepan na gomilu distribucija koje su medjusobno sumnjivo kompatibilne: napises svoj program u jednoj distribuciji i nema garancija da ce se ponasati 100% isto na drugoj. da bi ga naterao da svuda radi isto potrebno ti je vise truda i vremena nego u ako pises windows softver. neke distribucije imaju gnome, neke kde, neke imaju deb, neke rpm instalere, i tako dalje, razlika ima koliko hoces. to je zato sto ne postoji jedno jezgro/firma/organizacija koja ima autoritet da te standarde propise. "sloboda" je placena velikom cenom, a to je da linux kaska godinama za windowsom zato sto mu je napredak usporen izmedju ostalog i nedostatkom opsteprihvacenih standarda (a MS ih je za windows propisao - i kraj price).

 

znam da poslednja recenica is prethodnog pasusa moze da izazove emotivne reakcije, jer ima ljudi koji vole i brane linux zato sto u MS-u vide "veliku zlu korporaciju". u ljudskoj je prirodi da podrzava slabijeg, i da ima podozrivost prema "velikim korporacijama koje mutnim i nemoralnim radnjama osvajaju trziste i stvaraju monopol" :) - ali to je po meni zabluda, jer trziste cine ljudi koji zele da za sto manje para dobiju veci kvalitet. i ja kad kupujem patike, gledam da kupim sto bolji kvalitet za sto manje para, nije to nista cudno. i pored besplatnog linuxa, trziste je izabralo windows u najvecem procentu, a ja samo pokusavam ovde da racionalno objasnim razloge za to.

 

Da, aktuelne virtuelne masine kaskaju u odnosu na nativni kod (kopmajliran iz C-a) negde oko 1.9 puta sto se brzine proracuna tice.

zavisi koji kod je u pitanju, da ne sirimo pricu. ako napises program koji radi neku matematiku nad nizovima ili tako nesto, tu i ne ocekujem bitne razlike u brzini. najveci drawback jave po meni je sto desktop aplikacije pisane u njoj nemaju bas dobre performanse. swing je super i sve to, ali ako je malo veci program, vuce se, koci, kliknes-pa-cekas, itd. itd... za web aplikije je na priemr sasvim ok. drugi drawback je sto komunikacija sa hardverom bas i nije podrzana u javi u toj meri koliko je to moguce uraditi MS alatima na windowsu.

 

Interesuje me tacno sta svi smatrate pod ovim, i na koji nacin mozete da dokazete.

evo sta smatram pod tim (standardizacija objekata):

- otvoris neku stranicu u browseru, copy-ujes neki sadrzaj (sa sve linkovima, slikama, tabelom i formatiranjem teksta/font, itd.)

- paste-ujes taj sadrzaj u neki tekst procesor, sredis formatiranje i ubacis svoju tabelu koju si napravio u "spreadsheet" programu.

- zatim otvoris novi mail i pasteujes sve to sto si napravio od pocetka. obradis fotografiju iz maila (copy-paste) u nekom externom programu i vratis je u dokument.

- posto si zaboravio da nacrtas neku grafiku, otvoris dia-u ;-) ili neki pandan visiu i dodas dijagram - u svoj mail koji pises. resizeujes taj dijagram u tekst procesoru. zatim taj mail posaljes i sacuvas kao dokument.

- odneses dokument na posao gde se nalazi neka druga distribucija i nastavis rad.

- da ne uvodim sad u pricu i access, bilo bi zaista prejako. ;-)

 

broj ovakvih scenarija je ogroman, i to se zove integracija vise programa u jednu funkcionalnu celinu - i upravo to je ono sto prodaje windows, jer je pod windowsom to lakse za programiranje, zbog standardizacije. mozes relativno lako da napises svoj softver koji ce biti integralni deo nekog ovakvog scenarija. u linuxu to zahteva vise vremena, truda oko odrzavanja, i samim tim je skuplje.

 

e sad pocinje seks: ;)

 

- dodje ti zahtev od klijenta da nparavis program koji moze da importuje njegove dokumente pisane u excelu, da iz njih vadi podatke, a onda preko COM porta na koji je vezan mobilni telefon, da automatski salje sms-ove (poznati ti je komunikacioni protokol sa telefonom, samo treba preko COM porta da mu posaljes AT komande. ili jos bolje: isto to sa USB konekcijom.).

- takodje, taj program treba da moze da primi mail, analizira html sadrzaj tog maila i reaguje na sadrzaj tako sto ce da generise pdf dokument i posalje ga na neki drugi mail ili ga automatski odstampa. eventualne slike koje se nalaze u html-u potrebno je programski resize-ovati i updateovati neki lokalni sajt tim sadrzajem.

 

ja ne bih izabrao linux za ovaj projekat. verovatno moze da se izvede, ali mislim da bi ukupna cena, i vreme potrebno za razvoj - bili veci nego ako to isto radis na windowsu, jer je integracija sa os-om mnogo laksa i pouzdanija u windowsu ako koristis MS alate. ne daj boze jednog dana se desi situacija: klijent zeli da predje na neku drugu ditribuciju linux-a i tebi stize mail recimo: "presli smo sa fedore na debian i vasa aplikacija na debianu ne radi kako je definisano u specifikacijama". ti si duzan da je odrzavas (po ugovoru) i pocinjes da gubis mnogo vremena da je poteras na debanu. za to vreme drugi projekti ti stoje zamrznuti, i zaradis manje para (li moras da platis jos ljudi da rade to). to su te price o trzistu koje je za sada izabralo windows kao najrasprostranjeniji os, i tu je razlog svemu tome, a ne u monopolu ms-a. meni nije cilj da ovde zvacem prazne price "ovo je bolje od onoga", pokusavam da objasnim zbog cega je sadasnje stanje takvo kakvo jeste, jer sto pre to shvate ovi iz linux zajednice, pre ce moci da urade ono sto treba da urade i uzmu jos koji procenat trzista, a meni bi - verovao ili ne - to bilo drago, posto sam i sam jedno vreme bio u toj prici, trenutno "leba jedem" od posla koji ukljucuje i poznavanje unix-a, i daleko od toga da sam neki napaljeni windows fan naoruzan pricama o "pravdi, monopolu, pokvarenoj srzi" i slicnim pricama za laku noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo poruka za najvecu facu ovde :)

Naravno da je bilo ironicno i naravno da se odnosi na Deru Uzalu ;)

Studiram tj zavrsavam istoriju i gle cuda iz toga pisem i diplomski a kompjuteri su mi hobi a uskoro nadam se i profesija-ipak nema leba od moje struke prave toliko

Linux-om se bavim od 2003 godine a kompjuterima jos mnogo mnogo ranije-jos otkako sam imao Amigu bese to 94 godine

Eto ja za razliku od tebe ne krijem nista dok ti sa druge strane prosipas postove u fazonu da si prst u dupe sa Dave Cutlerom i da smo mi nedostojni samog tvog prisustva

To sto se ne bavim kompjuterima otkako sam prohodao kako izgleda ti tvrdis za sebe ne znaci da ne znam nista :razz:

I znas-lepo sam sebi uskaces u usta-prvo palamudis kako smo prosto nabijeni tipicnim srpskim mentalitetom a tvoji postovi su pa mozda skolski primer toga :mhihi:

Zao mi je batice to kod mene ne prolazi ;)

 

@imaginos

 

Kada sam ti lepo izlozio zasto Mandriva ne valja i kada sam izneo argumente ti nisi odgovorio nista

Slicno i za Fedoru i SUSE-kada si rekao da nisu dobri bas toliko kao ostali distroi zbog toga sto ne dolaze sa kodecima

Opet,slicno je bilo i u raspravi o zastpuljenosti web servera i iskreno mrzi me da kopam po postovima

No kada nema odgovora na moja pitanja odmah se prisiva ad hominem ;)

I cekaj-kada ja nesto kazem to je onda ceretanje a kada ti kazes nesto onda je to argument samo zbog toga sto se ti "bavis kompjuterima"

Ne moze to tako a tom tendecijom se ti sluzis kada odogovaras na sve moje postove :)

I daj da vidim sta sam ja to rekao a da nije tacno i gde ja to nisam navodio argumente-cekam dakle

No ipak za razliku od mudonje-ti nisi bar arogantan i covek moze i lepo da prica sa tobom

Eto ti komplimenta-sta hoces :)

Cim budem dosao kuci tj sutra ili za koji dan i kada budem bio pri svom kompu-sledi par poduzih postova :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, da.

 

Trenutno kući Vista + Ubuntu. Linux mi služi za ukras, čisto da stoji grafički boot loader i da zaseni (woooww, imaš taj Linuks) strano lice koje mi sedne za komp i pritisne power dugme na kućištu.

 

Windows XP i Gentoo 2007.0 sa dva različito kompajlirana kernela.

 

Preskočio sam ubacivanje i neke razumne rečenice iz ugla krajnjeg korisnika. Navešću par razlika koje sam uočio na istoj konfiguraciji tokom par godina 'igranja'.

 

Ne pamtim probleme sa drajverima i nestabilnošću od septembra 2001. kada instalirah XP, dok je sa Linuxom druga priča. Kada sam nabavio nV6600GT imao sam gadne muke da podignem GUI u Linuxu, na kraju sam čekao stabilnu verziju drajvera. Kada sam kupio X-Fi Music proveo sam 4 sata čitajući iskustva i savete ljudi sa neta, patchujući neke alfa drajvere i pokušavajući da ih nateram da rade na mojoj mašini. Na kraju sam downgradeovao kernel (razlika beše mala ali ubitačna: par podrevizija), i naterah zvučnu da radi. Međutim, toliko bejah ozračen da sam reinstalirao 'nux tek posle par meseci. Evo, prošlo je godinu dana od tog trenutka, i TEK SADA Creative je izbacio drajver za Linux. Ovo je možda netipičan primer, da firma nije motivisana da razvija drajver za Linux za svoj proizvod srednjeg/višeg ranga, ali definitivno sam osetio posledice toga. Tj izbor operativnog sistema koji mi dozvoljava da iskoristim mogućnosti svog hardvera je bio jasan.

 

Srećom, nisam imao nikakvih problema ni sa jednim od sistema sa novom grafičkom i matičnom pločom. Takođe, kao očigledan napredak Linuxa je već standardan sistem updateovanja koji je postao lakši nego ikada (u principu ista stvar od distroa do distroa, samo naziv varira).

 

Opet, možda sam ja specifična osoba, jer meni se rad sa Linuxom svodi na otvorenih 20 Putty prozora iz Windowsa :) . Meni X ič ne znači, i ozračim se skoro svaki put kada ga vidim kod sebe na ekranu. Jedine situacije kada se ulogujem na 'nux kod sebe je kada želim da isprobam novu verziju nekog programa, ili da isprobam neku emulaciju. U mom slučaju, svakodnevno korišćenje Linux grafičkog okruženja bilo bi čisto pozerisanje (i onako dovoljno pozerišem jer ga držim instaliranog), iako nemam ništa protiv ni prozora ni pingvina.

 

Pozdrav za Dersu i za idealiste. :)

 

EDIT iz zezanja.

Edited by Vitamin K Experience

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ovaj Win2000 Professional SP4 prirastao za srce, još više nego 95osr2 svojevremeno.

 

Imao sam problem prije nekog vremena, na korak sam bio od reinstalacije OS-a (s tim da bih prešao na XP), CPU usage 100% i taj rad, zakucavanje, komplikovanje, pukne mi par DVD-ova pri narezivanju, đavo odnio šalu. Hijack This, pregledaj komp, pregledaj logove, prečisti, pobriši, uredi, sve odradim - ne pomogne, i na kraju se ispostavi da je problem stvarala mrežna kartica koja je ispa(da)la iz svog slota: nije zavrnuta - kabl krut - pomjeram kućište koje je blizu zida - problem. Gurnem ja pošteno, mrežnu karticu u slot, upalim komp, leti kao njemački bombarderi iznad Drvara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je to skola u pitanju? ETF, PMF, ili Dafina?

 

Pazi, sad ja trcim ispred rude, mozes totalno da me ponizis...Elem, ja tvrdim da ti ne studiras ETF ili PMF...Tvrdim!!! Zasto? Pa maleni, nemas blage veze sa tehnikom.

 

Aj', sjebi me za sva vremena...

 

 

Btw, koji ti crni imas diplomski...oko cega bre....daj, nemoj da se lazemo, tvoj diplomski i moj diplomski...elem, daj da uporedimo te fusnote...i fakultete, i profesore...c'go. Jes' ti neki gazda Jezdin diplomac?

Svasta i svukuda...generalno svi koji me znaju se upiske od srece...a ja nesto i nisam genijalan...opisacu ti nego imam neke obaveze, a i gledamo finale Federer-Nadal, Hamburg. Jes' da ne igra ovaj nas miljenik, kulov inace (igrao sam tenis i osvojio timsku titulu Jugoslavije, igrajuci za Partizan kao Zvezdas, pobedivsi u finalu Medvescaka iz Zagreba, ali sta vi klinci znate o tenisu, to je popularno od juce).

 

 

Ne bi mi verovao gde sam bio i sta sam radio. Na srecu, nisam isao sam, nego sam sa nekim drugim kretenima odradjivao posao tako da oni garantuju za mene. Sad, ako bas TI hoces da ih cimnes, bas TI, Ti koji si niko i nista, yeah, go ahead and ask 'em. Recimo da ti dam par referenci, i sad kao ti pitas ove likove. Za uzvrat, daj ti meni par referenci. Da priupitam ja i njih. Ovi moji su internacionalci, pricate engleski?

 

P.S. Izvini, nisam mislio da se krijem, imam jedno 5-6 diploma. Em sam pilot, em elektroinzenjer, em fizicar, em softverski inzenjer. A i neki muzikant. Satro karam, kad stignem. Generalno, svi koji me znaju licno se upiske od srece. A nisam krebil kao Novak Djokovic.

:icon_eek::)

Zanimljivo, i ja sam trenirao tenis nekih osam godina. Ali kao pravi zvezdash - u Zvezdi :razz: Mozda bismo mogli da odigramo jedan mech kad posetich otadzbinu, pod uslovom da nisi ovakav drk4d#ij@ i kad se iskljucis iz "sajberspejsa" :razz: Dalje, preskocicu analizu tvojih autobiografskih hvalospeva i dokazivanje ili opovrgavanje narodne izreke "pas koji laje ne ujeda" :razz: kako bismo odmah dosli do dela koji me je zaintrigirao.

 

Elem, zivo me znaima, kako si pored silnih diploma uspeo da postanes takav "mrzitelj *nix-a"? Iz licnog iskustva znam da fakulteti koje si pomenuo, a narocito katedra za informatiku Matematickog fakulteta (PMF ne postoji vise od 15 godina, prim. aut.), pravi "bastioni" linuxasha. Vecina profesora i asistenata koje znam dobijaju ospice na pominjanje Windows-a. Dodushe ne igraju tenis ali su neki neocekivano dobri u kosarci :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se nadovezem pre nego sto napisem neke konstruktivne(nadam se postove)

Gdin Dersu Uzala pominje tamo neku Gazda Jezdinu diplomu misleci ocigledno na mene

Cudno-koliko ja znam diplomu cu dobiti od Filozofskog fakulteta u Beogradu cim skucam/zavrsim diplomski a sto se tice Gazda Jezde ta diploma je rezervisana ipak za Dersu Uzalu-i to u prestiznoj oblasti bezobrazluka i arogancije :razz:

 

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Ne, nego si ti obrnuo teze. zasto postoji mnogo vise softvera za windows?

 

Zato sto je doticni OS najrasprostranjeniji na planeti-sto je logicno ;)

Nema to nikakve veze sa "standardizacijom" i nepostojanjem Visual Studio-a :) vec sa time sto se velikim(i malim)kompanijma koje prave softver ne isplati(jos uvek)da svoje pulene izdaju i za linux koji nema jos uvek dovoljan market share da bi ulozeno krenuo da se obrce

Da kojim slucajem Linux drzi jedno 20% market share-a za njega bi postojale sve(ili najmanju ruku veci deo)aplikacija kao i za Windoze

Uostalom Nero Linux je dobar primer kako jedan kvalitetan komercijalan program samo grabi za redovnim izbacivanjem novih verzija a na linux-u eto ne postoji ni standardizacija ni dovoljno dobar IDE :)

 

 

da ne pricam o windows masinama koje se bukvalno ne gase godinama

 

Nece biti bas tako

Pa cak se i Win 2003 na serverima povremeno resetuje kada nastane overload

To je nesto sto kod linux-a ili BSD ide vec dosta redje ili nikako-serveri koji su na njima se ne gase godinama sto je lako potvrditi preko uptime-a ;)

Dakle pricamo o serveru,a za desktop tek da ne pricam kada je u pitanju XP

Mislim moguce je-pod uslovom da komp uopste nema izlaz na net,da na njemu nema instalirano nista od aplikacija i da se samo igra pasijans ili kuca u Word Pad-u :)

Inace-za ostatak koji nisam citirao se slazem-ako se dobro odrzava WinXP moze da izgura bez format C-a neke 3-4 godine

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo i osnovno,

nikad nisam rekao da linux sucks zbog toga sto sam se mucio sa usb modemom. izneo sam to kao argument u prilog svojoj tezi da linux ne pruza istu podrsku hardveru kao windows i da nije toliko user-friendly, a to je bitno ako zelimo da objasnimo zasto je jedan sistem popularniji od drugog

 

 

USB modemi ne rade ni na Windozama bas kako bog zapoveda-drajveri su uglavnom prilicno musicavi a poslednje verzije datiraju uglavnom do 2003 godine tako da to govori dosta toga

Kada je dolazio ADSL u Loznicu namestao sam drugarima par Connexnat i Sagem krseva-drajveri su toliko dobri da BSOD i kucanje masine nije tako retka pojava ;)

Plus da ne pominjemo da je veza preko etherneta stabilnija i da manje opterecuje masinu :mhihi:

 

drugo,

prihvatam mogucnost da sam "dosta cesto" :-) gresio i rekao nesto sto nije tacno. da li bi mogao da navedes i konkretno citiras neke moje netacne izjave, da ih ispravis i svoju ispravku argumentujes cinjenicama. bio bih ti zahvalan.

 

Mislim da sam na ovo odgovorio u prethodnim postovima :da:

 

t to sto tebe "pecka" cinjenica da taj problem postoji u linuxu 2007 godine, to je druga stvar. ako volis da zabijas glavu u pesak pred cinjenicama koje ti se ne svidjaju, onda je svaka dalja prica suvisna.

 

Vidis USB modemi na linux-u rade out-of-the-box ako postuju atm specifikaciju sto moze da sazna svako ko je kompaljlirao kernel i citao help za odgovarajucu sekciju ;)

To sto dobar deo proizvodjaca ne postuje specifikaciju i sto u svoje modeme ubacuje skrndelj od firmware i drajvere koji su pisani specijalno za Windows u Bangladesu ili Butanu i koji znaju da budu "not digitaly signed" nije do linux developera koji onda imaju muke da napisu kvalitetan drajver ;)

Eto linux standarde postuje-za razliku od Windoza koje imaju tendaciju da se sam njihov OS nametne kao standard nevezano za neke opstprihvacene tehnologije

Uostalom ruteri koji preko etnerneta rade na bilo kom OS-u koji ima DHCP out-of-the-box i koji sada kostaju ispod 2000din(dakle 20 i kusur eura)prilicno marginalizuju problem USB modema pod linux-om

A sto se mene licno tice-problem USB modema me ne pecka uopste jer sam od Telekoma dobio Huawei modem koji ima ethernet prikljucak i dovoljno je bilo da ga ukljucim i da radi za razliku od maltertiranja koje je recimo potrebno da bi se u Windozi napravila pppoe konekcije i uneli paramteri doticne i naravno sve to uz instalirani drajver koji za ethernet nije potreban :razz:

 

A na kraju bio bi red da se dotaknem zasto linux nije rasprostranjeniji

 

Ima vise faktora ali rekao bi da je tu u pitanju pre svega neinformisanost

Treba videti kako izgleda ogroman profil Win korisnika i onda stvari postaju malo jasnije-to je otprilike slicna situacija kao sa IE-om-vecina ljudi ga koristi jer ne zna za nista bolje(ili da kazemo-drugacije)

Drugo medju "kompjuterasima" vladaju jos uvek dobrim delom predrasude da je linux neki tamo OS za hakere koji ima samo tekst i zelena slova :)

Tako je mozda bilo pre ali sada pored toliko kvalitetnih distroa za newbie korisnike to vise nije slucaj-vecina distroa sasvim korektno automatski prepoznaje hardver koji se nalazi u vecini desktop kanti a potencijalnih cimanja ima generalno sa USB modemima i wireless-om

Trece-velike kompanije koje glavnim delom stoje iz linux-a tipa Novell i Red Hat se vecinom orjentisu na enterprise trziste kao mnogo profitabilniju rabotu zapostavljajuci pomalo desktop segment i onda to ide obicno na ledja zajednice

Cetvrto-na Zapadu je pravilo da sa kupljenim kompom dobijes i OS i to je u 99% slucajeva Win-ajde nek krenu da nude naporedo i preinstaliran linux(npr SUSE)uz svaku konfiguraciju pa ces da vidis kako raste broj potencijalnih korisnika :)

Peto-na linux-u radi 80% modernog hardvera a drajvere za njih ne pisu proizvodjaci(uz nekoliko izuzetaka tipa ATI/Nvidia ili Intel)vec linux developeri pa se zapitajte malo :)

I na kraju-Windwos advokati uglavnom potezu nepostojanje standarda,te nema ono te nema ovo

Samo, nikako nekako da obicni korisnici u radu osete to(ne,programeri nisu obicni korisnici :razz: )

Naprotiv,oni uzivaju u KDE ili Gnome-u koji su za dva koplja bolji(objektivno i subjektivno)nego bilo koji GUI za Windoze ukljucujuci i onaj od Gliste-a(tek da ne pominjem 3d zezalice)i koriste takav sjajan softver kao sto je AmaroK ili Kopete

A?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peto-na linux-u radi 80% modernog hardvera a drajvere za njih ne pisu proizvodjaci(uz nekoliko izuzetaka tipa ATI/Nvidia ili Intel)vec linux developeri pa se zapitajte malo :)

 

E, a da ih pishu i proizvodjachi gde bi Linuxu kraja bilo. Mislim da je sada vishe od 80% modernog hardvera kompatibilno sa najnovijim izdanjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

linux je rascepan na gomilu distribucija koje su medjusobno sumnjivo kompatibilne: napises svoj program u jednoj distribuciji i nema garancija da ce se ponasati 100% isto na drugoj. da bi ga naterao da svuda radi isto potrebno ti je vise truda i vremena nego u ako pises windows softver. neke distribucije imaju gnome, neke kde, neke imaju deb, neke rpm instalere, i tako dalje, razlika ima koliko hoces. to je zato sto ne postoji jedno jezgro/firma/organizacija koja ima autoritet da te standarde propise. "sloboda" je placena velikom cenom, a to je da linux kaska godinama za windowsom zato sto mu je napredak usporen izmedju ostalog i nedostatkom opsteprihvacenih standarda (a MS ih je za windows propisao - i kraj price).
Pa nije bas tako. Postoji samo jedan Linux (to jest Linux kernel), on je vlasnistvo Linusa Torvaldsa i samo je Linux Kernel Organization ovlascena za objavljivanje zvanicnih verzija istog. On se distribuira u vidu GNU/Linux distribucija (logicno :bigblue:). Savremene GNU/Linux distribucije pored kernela i GNU alata standardno sadrze i GUI - X Window System. to je zajednicko za SVE distribucije. dakle kada pises linux gui aplikaciju, ti je fakticki pravis za X. da li koristis gtk (GNOME) ili qt (KDE) biblioteke za interfejs i nije toliko bitno jer su KDE i GNOME nesumljivo :razz: kompatibiln a standardni :razz: paket gtk i qt biblioteka se standardno :razz: isporucuje uz sve distribucije. jedna gnome aplikacija funkcionise sa svim ostalim window managerima (recimo firefox).

 

"Instaleri" (package manageri), odnosno instalacioni paketi, takodje ne predstavljaju problem. Osim toga sto nisu neophodni za instalaciju programa, postoje alati za konverziju iz jednog oblika u drugi koji se, opet standardno :razz:, isporucuju uz vecinu distribucija. cak postoji i mogucnost instalacije "non-native" paketa, i to sasvim jednostavnim GUI aplikacijama. razlika medju menadzerima je jedino u nacinu pribavljana podataka i stepenu automatizacije, zato sto je organizacija linux (i ostalih unix i unix-like) sistema genijalno logicna i jednostavna. tacno se zna koje su standardne lokacije za konfiguracione failove, binarne (izvrsne) failove, biblioteke; instalacija programa ne zahteva "petljanje" po sistemskim failovima itd. A ako nesto fali budes kulturno obavesten razumljivim jezikom tipa "fali mi to-to-i-to". lepo instaliras to-to-i-to :-) i sve radi kao podmazano.

 

linux kaska godinama za windowsom
A Windows kaska za MAC-OS-om i kopira isti od starta; a MAC-OS je, gle cuda, takodje *nix (UNIX-like) OS. Sta cemo sad? :razz:

 

znam da poslednja recenica is prethodnog pasusa moze da izazove emotivne reakcije, jer ima ljudi koji vole i brane linux zato sto u MS-u vide "veliku zlu korporaciju". u ljudskoj je prirodi da podrzava slabijeg, i da ima podozrivost prema "velikim korporacijama koje mutnim i nemoralnim radnjama osvajaju trziste i stvaraju monopol" :)
ja, eto na primer :bigblue:, nemam nista protiv microsofta, neverovatno ali istinito :mrgreen: Koristio sam sve njihove operativne sisteme i priznajem da se i dalje sa setom secam vremena kada sam pravio akrobacije da bi proradio zvuk u MS-DOS-u i kada sam se odusevljavao gomilama piksela na ekranu poznatijim kao GRAFICKE (??) :bigblue: P&C avanture. Windows NT je sasvim pristojan OS, koji mi je uvek instaliran na jednom od racunara ili na jednoj od particija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece biti bas tako

Pa cak se i Win 2003 na serverima povremeno resetuje kada nastane overload

To je nesto sto kod linux-a ili BSD ide vec dosta redje ili nikako-serveri koji su na njima se ne gase godinama sto je lako potvrditi preko uptime-a ;)

Dakle pricamo o serveru,a za desktop tek da ne pricam kada je u pitanju XP

Mislim moguce je-pod uslovom da komp uopste nema izlaz na net,da na njemu nema instalirano nista od aplikacija i da se samo igra pasijans ili kuca u Word Pad-u :)

Inace-za ostatak koji nisam citirao se slazem-ako se dobro odrzava WinXP moze da izgura bez format C-a neke 3-4 godine

 

Ne razumem se baš u celu priču al samo sam hteo da kažem da imam win XP sp2 i naravno izlaz na net i pritom koristim gomilu programa i čudesa a da komp ne restartujem po par nedelja (server sam cimerovom kompu za izlaz na net) osim kad nešto instaliram pa windows zatraži...

I od kad sam kupio komp stvarno je prošlo 3-4 godine do prvog formata, al se posle zaređalo nekoliko komada u mesec dana :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Fino stivo. Nista novo doduse. Treba imati u vidu par stvari:

 

i) Autori generalno kompariraju Java kod koji je KOMPAJLIRAN a ne interpretiran. Kako i navedoh u prethodnom postu, JAva kao jezicka specifikacija sasvim lepo radi kad je kompajlirana u objektni kod, bilo preko prekompajlera bilo preko JIT (Just-In-Time) kompajlera. Java bytecode interpreter je ona druga, katastrofalna prica.

 

ii) Poredjenja u artiklu se vrse sa gcc verzijama C-a, ne komercijalnim verzijama C-a. Koriste se razni podaci iz razlicitih izvora (autori nisu seli i razvili sve testove sami pa uporedo testirali). Kad neko spomene Java JIT kompilaciju, pretpostavka je da koriste komercijalni (znaci vrlo visok i kvalitetan nivo, cenim) proizvod, a komercijalne Java JIT kompajlere prave IBM (izvor naveden u clanku, ali ovi momci, autori clanka, nisu sami testirali), Sun i gle cuda Microsoft. Za tu gcc C verziju nisam nikad ni cuo, ali to je moj problem. Bilo bi fer testirati komercijlane Java JIT kompajlere protiv komercijalnih C kompajlera.

 

iii) Ne postoje komercijalni (a ni oni drugi) C JIT kompajleri. Za pordjenje sa C-om korisceni su prekompajleri. Kao sto sam artikl objasnjava, teren za igru nije jednak. Prekompajleri, u najkracim crtama, ne znaju kakva ce biti platforma na kojoj ce se program izvrsavati, tojest nemaju nikakvu informaciju (sem one naglobalnije, koji je tip procesora) o sredini u kojoj ce se taj program izvrsavati. JIT kompajleri tesno saradjuju sa virtualnom masinom, bilo da je u pitanju JVM ili CLR, i od njih dobijaju podatke o trenutnom stanju sistema. Dalje, u istom clanku se pominju par problema, jedan vezan za pointere u C-u (ekvivalentan array bounds checking problemu u Javi) a drugi vezan za GC (garbage collection) sto je u stvari automatsko oslobadjanje nepotrebnih resursa ( i njihova ponovna upotreba). Tvrdi se da je Garbage Collector u stvari veoma efikasan mehanizam, efikacniji od C-ovog malloc()/free() pristupa sto je vrlo moguce tacno. Slicno tvrdi i Microsoft, i Garbage Collector je ugradjen i u .NET. Na zalost verzija C-a pomenuta u clanku ne koristi Garbage Collector jer nije JIT-ovana. Kao sto rekoh, ja i ne znam za JIT-ovani C, ali moguce da recimo postoji za .NET/Visual Studio. Microsoftov ne, ali mozda neki 3rd party. U tom slucaju vredno bi bilo uporediti JIT-ovanu Javu sa recimo ekvivalentnim 'menadzovanim' C++ kodom (menadzovan znaci da radi pod CLR/.NET-om) i videti performanse.

 

iv) Sto se tice registarskih operacija (gorepomenuti pointeri i array bounds checking) iako C kod prekompilacije ne zna gde tacno pointuje (pokazuje) taj pointer, pa ne moze automatski pointersku promenljivu da alocira u registar (a operacije nad registrima su neuporedivo brze nego one nad memorijom) PROGRAMER to zna unapred, i inteligentnim algoritmom moze da resi problem i NALOZI C kompajleru da koristi registre (ako se programer zajebe, ili memory leak ili najcese 'blue screen of death'). Treba biti vrlo okretan oko matrica i pointerske aritmetike da bi covek mogao direktno da pise/cita iz/u memorije, a registarske operacije su jos avangardnije i mnogo bliskije ljudima koji ili intimno poznaju hardver ili asembler.

 

Na kraju krajeva, citav artikl i nije nekakav demanti prethodno opisanih fenomena, imajuci u vidu ponavljam da autori koriste Java kompajler a ne byte-code interpreter (koji sem PHP-a i Pearl-a vise niko i ne koristi).

 

Nadam se da nisam nikoga uvredio. Ubuduce se uzdrzavam od privatnih komentara i klasifikacija.

 

Aj' ziveli.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kilomteraski post sa sve quoteom-ti i tvoj kolega ne napisete nista ili ti napises nesto tipa "ja faca tutanj bre bagro"

 

Ako neko pise kilometarske postove sa svojim licnim objasnjenjima, o linkovima i da ne govorim, onda je to NAS kolega, ovde sa foruma. Mislim da je vec repartirao. Sto se mene tice u pravu si za drugu konstataciju ali ne i za prvu rekao bih. I ja sam ostavio more naglabanja oko tehnickih stvari preko kojih, imam utisak, ljudi samo preskoce. Bukvalno. Onda to ostane zakopano desetak stranica unazad, i kada vidim posle desetak stranica da neki isti ljudi naglabaju o istoj stvari a nisu se pomerili ni za milimetar niti komentarisali taj moj kilometarski post, padne mi mrak na oci. Kako rekoh gore, obecavam da cu se uzdrzati od bilo kakvih licnih primedbi ubuduce. Dajem 'warn' sam sebi. Hvala lepo.

 

Unapred zahvalno,

ovlašćeno lice

 

'Starac' primio k' znanju.

 

...Losh si didaktichar...

 

Moguce da si u pravu, moguce. Primljeno k' znanju i to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

prst u dupe sa Dave Cutlerom

 

Mislis, ako znam ko je covek i cime se bavi da to automatski implicira da sam na 'prst u dupe' sa njim. Ili mozes konkretno da mi ukazes na taj citat gde ja tvrdim da uopste znam coveka licno. Zasto ljudi cesto vole da trpaju neke reci drugima u usta?

 

I znas-lepo sam sebi uskaces u usta-prvo palamudis kako smo prosto nabijeni tipicnim srpskim mentalitetom a tvoji postovi su pa mozda skolski primer toga :mhihi:

 

Priznajem, pa to sam naucio ovde, na ovom forumu :cry:. Inace, bez uvrede, irelevantno je sta kod tebe (ili mene) prolazi a sta ne. Relevantno je jedino nekakvo realno stanje stvari, ja se bar nadam.

 

 

 

 

Pozdrav za Dersu i za idealiste. :)

 

Prvo, Dersu je otisao u zalazak Sunca. Nisam ni zasluzivao da koristim ime jednog tako divnog karaktera. Stoga i revizija.

 

Drugo, preferiram 'realista'. Ili bar nadrealista :pivopije:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"mrzitelj *nix-a"? Iz licnog iskustva znam da fakulteti koje si pomenuo, a narocito katedra za informatiku Matematickog fakulteta (PMF ne postoji vise od 15 godina, prim. aut.), pravi "bastioni" linuxasha. Vecina profesora i asistenata koje znam dobijaju ospice na pominjanje Windows-a. Dodushe ne igraju tenis ali su neki neocekivano dobri u kosarci :razz:

 

 

Otkud ti to 'mrzitelj'? Vek provedoh u Unixu. Kad ja diplomirah taj PMF daleke 1988., zvao se PMF i Linux nije ni postojao. U to vreme sam, pored studija, radio u Institutu Mihajlo Pupin, i tamo smo koristili najcesce ATT Unix System V, SCO Xenix (ah stara dobra vremena), QNX, CP/M i RMX86, Intelov interni derivat Unixa, koliko ja znam koriscen samo na Intelovim razvojnim stanicama/emulatorima. To ti je sistem na kome softverski emuliras hardversku plocu, u stvari ceo mikrokompjuter koji zelis da fizicki napravis. Time sam se, pored ostalog, i ja bavio. Nekako smo u najmanjoj meri koristili DOS i Windows i OS/2. Ja sam tada doduse radio kao hardverski inzenjer, i pored cimanja u asembleru i/ili Fortranu slabo me softver zanimao. Kako odoh zapadnije, isprobao sam jos sijaset OS-eva, i tokom vremena Windows se iskristalisao kao lider u nekoj opstenamenskoj upotrebi. Posle Pupina sam radio kratko, godinu-dve u Beogradskoj Banci DD, na 'Zajmu za Privredni preporod Srbije', gde je koriscen QNX koji je real-time fault tollerant sistem.

 

Igram tenis i dalje. Rekreativno, sa pljugom u ustima i pivdzom na klupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...