Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Koko, ako Halil ispali, oma te cimam ;)

 

NARAVNO da se mora uzeti vozilo...aaaa!

 

Aa sad sam se setila. Postoji neki blesav pass za kamp preko leta, smešno jeftino... mada ja i inače zabodem šator de zabodem, ali eto nije loše istuširati se ponekad, ipak nije more more....

 

Da 100 jura kamp kolo god gde god (ona taxa je smešna, 6 centi po karti)

Karta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešio sam pošto već boravim u Švedskoj (Uppsala) ovo leto da skoknem na vikend do Kirune/Abiska, na krajnji sever Švedske, da vidim midnight sun... Nije jeftino (oko 240€ će da me izađe avion + voz + hostel + guided tour, daleko je sever od Stokholma), ali je jedinstvena prilika. Kačim fotke početkom jula, čim se vratim u Uppsalu i budem imao pristup netu :)

 

Evo kako to izgleda otprilike leti:

 

Summer2-abisko-web.jpg

 

Kungsleden%20mot%20Abisko.jpg

 

57556_292074.jpg

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yumetal na islandu. Kako mračna ideja...

 

Meni se par puta obilo o glavu akcijanje sa ljudima koji nisu kompatibilni sa mnom... do 3-4 dana sve može ali na duže bogamu teško, pogotovo u kamp / hostel varijantama... i pogotovo ako nije city trip :haha:

E al šnajder, moš pitaš na serbiatravelers.org. otvoriš temu, nikad se ne zna...

 

Sem ako neće Yum da sponzoriše akciju, pa da nam plati neke fine hotele :haha:

Edited by Machka Naopachka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada nisam kampovala na duže pa ne znam da li sam spremna na tu varijantu. A zavisi i u kom bi se periodu išlo. Za mene propada varijanta za Island ovog ljeta jer sam već isplanirala jul-avgust, tako da jedino nešto oko septembra, oktobra (mada sam na certu DCD-a u oktobru, pa hmmm... ne bih baš mogla). S druge strane ne znam mnogo toga o Islandu, morala bih da provedem par sati na netu da se informišem oko vremena i ostalog i da odlučim kada bi trebalo ganjati kartu/smještaj. Primamljivija mi je varijanta sa ho(s)telima, nego kampovanje, moram priznati :D Koliko sam skapirala, može da se nađe smještaj 20e/noć.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Island je jedan od mojih top željenih lokacija a Rejkjavik jedan od retkih gradova koje bih posetio. Listi bih dodao i Farska ostrva, ne znam zašto ali jako mi je kul mesto i privlači me. Od tih ostrva severa, prvi na listi je ipak Svalbard koji me interesuje već skoro desetak godina i kada bih mogao, prvo bih otišao tamo. On je negde na pola puta između Norveške i Severnog pola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se par puta obilo o glavu akcijanje sa ljudima koji nisu kompatibilni sa mnom... do 3-4 dana sve može ali na duže bogamu teško, pogotovo u kamp / hostel varijantama... i pogotovo ako nije city trip :haha:

Ja imam problem da ni sa kim ne mogu da provedem duže od 10-ak dana. Najlakše mi je bilo kada sam putovao sam. Jer znam da ako treba, mogu da prespavam u parku/na plaži, ili da bez problema prepešačim 10-20km sa rancem na leđima, stopiram, idem vozom, brodom, jedem hranu iz konzerve 5 dana, posetim šta god želim itd. Imam otprilike dvoje,troje prijatelja sa kojima bih možda mogao na duži put, iako svi moji drugovi putuju dosta, i sa svima njima sam već putovao.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem... meni je zgodno jer smo žmu i ja kompatibilni u tom smislu, a i uvek mogu da se osamim ako mi treba... ali teško jako teško naći ekipu. Ima par ljudi koji umeju. Najgori mi je trip ovčara, da morao sve stalno zajedno da se radi... a dogovaranja auuuu pa još ako se neko istripuje...

 

A na Island ove godine ... pa možda, ali mmoramo pomeriti godišnji onda, i sve ponovo isplanirati, jer smo mislili druga polovina septembra i Krit, vidim da kampovi ne rade u septembru... neuslovno je verovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam problem da ni sa kim ne mogu da provedem duže od 10-ak dana. Najlakše mi je bilo kada sam putovao sam. Jer znam da ako treba, mogu da prespavam u parku/na plaži, ili da bez problema prepešačim 10-20km sa rancem na leđima, stopiram, idem vozom, brodom, jedem hranu iz konzerve 5 dana, posetim šta god želim itd. Imam otprilike dvoje,troje prijatelja sa kojima bih možda mogao na duži put, iako svi moji drugovi putuju dosta, i sa svima njima sam već putovao.

 

Ja prva ne bih mogla da ti se prilagodim :D Meni je putovanje=uživanje uz poneka rana buđenja da bi stigli sve da posjetimo, opet u zavisnosti od zemlje/kontinenta. Ne bih ni pod kojim okolnostima mogla da spavam na plaži, još gore u parku, pješačenje nikad nije bio problem, protiv stopiranja sam uvijek bila, naročito u stranoj zemlji. A volim dobro da jedem i spremna sam da platim restorane i sl.

 

Možda sam se pogrešno izrazila kad sam rekla "uživanje". Pretpostavljam da je uživanje i tebi. Više sam mislila na opuštenost tokom puta, da se ne razmišlja o smještaju/hrani i tim osnovnim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^isto i kod mene. Preduslov da krenem na put je da znam kako ću da stignem tamo gde sam krenuo i gde ću da spavam. Ostalo može da se menja kako hoće :) I naravno, da znam da imam bar dvaput onoliko para koliko sam planirao da potrošim. Ne volim nepredviđene situacije i ne dopuštam da me išta iznenadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha dead man drinking i ja možemo opušteno da krenemo sutra.

Meni je odmor kad nemam pojma di ću da spavam, i kad me bole kurac šta ću da jedem. I kad dignem šator :wub:

 

Takoreći, dobra mesta i situacije nalaze mene, nikako ja njih :haha:

 

I obožavam nepredvidjene situacije koje me iznenadjuju ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drug je putovao sa devojkom po Evropi i Bliskom istoku 4 meseca neprekidno. Pomisao da ću 4 meseca morati svaki dan da provedem sa jednom istom osobom 4 meseca me pomalo plaši, pa makar to bila i moja devojka. To bih možda jedino mogao sa nekim ko je veoma, veoma sličan meni.

 

Ne planiram ja da na celom putu spavam pod vedrim nebom, ali ako mi je jedina opcija hotel koji ću platiti 80€ za 1 noć, radije bih u park :bigblue: Naravno da je spavanje u hotelu neuporedivo udobnije od bilo čega drugog, kao i večera u restoranu, ali to košta mnogo više od couchsurfinga ili kampa.

 

Uglavnom ključ svakog dobrog putovanja je dobro planiranje. Ako vreme nije problem, onda je zanimljivje praviti detaljan plan samo za narednih 2-3 dana, a čak i za to ostaviti mogućnost izmene. Ako je vreme ograničeno, onda putovanje bez plana može da bude noćna mora, a ne uživanje.

 

Ako završim putopis o prošlogodišnjoj turi po Balkanu, ostavići ga ovde :bigblue:

 

Trenutno razmišljam o jednom dužem putovanju, možda čak biciklom ili stopom, ali prvo moram malo da sredim život :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se mene tice, najbolja su putovanja motorom. ljudi su obilazili nord cap tako, ali to je bas ekstrman put. neke od teritorija kroz koje bih voleo da provozam su: alpi, delovi skandinavije, karpati, sicilija, italija, irska... nisam konformista, ali nisam ni eksrem u smislu da kampujem po vukojebinama. mada, poseban rispekt imam prema ljudima koji uz minimum sredstava predju veliki put i dozive svasta. ako se sklope kockice, nadam se da cu ove godine proci jedan deo alpa motorom.

 

koga zanima ovaj vid putovanja, preporucujem dokumentarce:

- "long way round" - ewan mcgregor i charile boorman, od londona do njujorka, ali na istok. ovo je vec ozbiljna produkcija sa gomilom para i fensi opreme. zanimljivo je pogledati ovaj serijal jer su zabelezili kamerom neke neverovatne dozivljaje. ovo je da kazemo "komercijala" od putopisa, ali zanimljivo je videti.

- "mondo enduro" iz 1995. put od 65.000km oko sveta. minimalni troskovi - maksimalna snalazljivost. vise od pola ih je odustalo do kraja puta, ali zanimljivo je kakva je to ekipa ljudi i koliko su puni raznih znanja i vestina.

 

nasa dva lika su pre par godina prosli beograd-tokio, imate serijal na torrentima (xross siberia), isto fenomenalan putopis.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlični su ti planovi! :da:

 

Jednom prilikom upoznala sam bajkera koji je tako prešao skoro čitavu Rusiju, mada ne odjednom, već u više navrata. Prije toga je bio i na Bliskom istoku, mada je non-stop aktivan. Ima nekog ludog Harlija i, naravno, ekipu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se mene tice, najbolja su putovanja motorom. ljudi su obilazili nord cap tako, ali to je bas ekstrman put. neke od teritorija kroz koje bih voleo da provozam su: alpi, delovi skandinavije, karpati, sicilija, italija, irska... nisam konformista, ali nisam ni eksrem u smislu da kampujem po vukojebinama. mada, poseban rispekt imam prema ljudima koji uz minimum sredstava predju veliki put i dozive svasta. ako se sklope kockice, nadam se da cu ove godine proci jedan deo alpa motorom.

 

Jedan moj ortak je putovao motorom od Teksasa sve do Aljaske, a drugi, inače Srbin, prešao biciklom od Virdžinije na istočnoj obali sve do zapadne obale, trebalo mu je nekoliko meseci ako se dobro sećam, jer se zadržavao u različitim gradovima. Meni su takva putovanja najbolja.

U mom planu je da krajem meseca odem konačno u Arkanzas i posetim par lokacija poput Onyx Cave i viktorijanskog gradića, kao i kampovanje u divljini, Arkanzas je poznat po tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arkanzas? Ozark Mountains? :wub:

 

Gledao sam neke dokumentarce o freeclimbingu snimane u Ozarksima, priroda je prelepa, a penjanje fantasticno. Zavidim ti sto mozes prosto da se odvezes tamo :sad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde idete za letovanje, jeste li vec isplanirali?

Ja 2 god nisam bio na letovanju ( lezao kao foka na pesku neke fensi plaze), nekako za vreme leta odem 10,15 dana po Evropi tipa Spanija ili Italija, to mi je najbolje.

 

Pa me zanimaju vase preporuke, koje mesto/plazu smatrate najboljom jel preporucujete neku agenciju i sl.Uvek putujem solo ali posto je vece drustvo u pitanju ipak mi trebaju preporuke, hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisi od paranoične sorte, Hrvatska, i to srednja Dalmacija, potez između Šibenika i Makarske. Raspitaj se po agencijama, trebalo bi da daju povoljne cene, pošto je trenutno u toku promocija Hrvatske kao bezbedne destinacije za Srbe i sl. Bolje more ne postoji u krugu 5000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisi od paranoične sorte, Hrvatska, i to srednja Dalmacija, potez između Šibenika i Makarske. Raspitaj se po agencijama, trebalo bi da daju povoljne cene, pošto je trenutno u toku promocija Hrvatske kao bezbedne destinacije za Srbe i sl. Bolje more ne postoji u krugu 5000 km.

 

Hvala puno na preporuci ali jesam:) Ne toliko paranoican, koliko gadljiv na Hrvatski primitivizam kada smo mi (Srbi) u pitanju.

 

Sad videh da je

, mada ni Turci ne zaostaju za tim "elitnim plazama"(recimo Alanja,ili Kusadasi).Nista trazim jos pokusacu da izaberem nesto u krugu Grcka ili Turska, a Bugarsku bih zaobisao bio sam 2 puta pre nekoliko godina, turbofolk zemlja:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Santorini je isto sjajan izbor, ali ne vjerujem da ima sada nekih povoljnih aranžmana, a jeftini letovi ne postoje :/

 

Italija je predivna. Baš sam prije par dana bacila oko na ovo, ali ne znam koliko ste u fazonu za baš ovoliko blejanja, jer u ovim zabačenim mjestima ne znaju za noćni život :D (ne znam šta mi je sa pokaznim zamjenicama :haha: )

 

Cinque Terre (iliti Četiri Zemlje)

 

cinque_terre_03.jpg

 

spaceout.gif

spaceout.gif

A-Riomaggiore-Sunset-Cinque-L.jpg

 

cinqueterre3.gif

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arkanzas? Ozark Mountains? :wub:

 

Gledao sam neke dokumentarce o freeclimbingu snimane u Ozarksima, priroda je prelepa, a penjanje fantasticno. Zavidim ti sto mozes prosto da se odvezes tamo :sad:

 

Priroda je stvarno prelepa tamo, mada je meni i dalje favorit Kolorado. Jedva čekam da idem, ići ću ipak krajem juna ili početkom jula, jer sredinom juna idem ponovo u posetu indijancima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Koko,

ne vide ti se dve slike, ali ova prva meni licno ne deluje previse zanimljivo, posebno kad bi se sredio kontrast i te vestacke boje meni licno ostalo bi malo toga zanimljivog. Fini pogled sa brda i nista vise. Kao destinacija deluje previse "skuceno", plaza pateticno mala a van plaze nista sto bi nadomestilo taj nedostatak (sem recimo mogucnosti da ti prozor visi iznad pucine, sto deluje kul). Zivot van plaze, ne bih rekao da ga ima previse samim tim sto postoji ukupno 7 gradjevina i maslinjaci na brdu.

Sad sam gledao i neke slike po netu, mahom sve prikazuju istu povrsinu kao i tvoja prva tako da bih rekao da je to sve (ogradjujem se posto ne vidim druge dve slike koje si ti okacila).

Razmisljam o izletu do plitvickih jezera, pa ako je neko bio neka pise nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije samo ova plaža već regija koju čine 5 sela. Ma ovo je prva veća koju sam našla i na kojoj se vidi ta mala plaža, ali meni se lično dopada ovakva priroda, šta znam... Kad je u pitanju tipično ljetovanje tj. izležavanje na plaži, volim takva mjesta. Ni Crna Gora ne oskudjeva u njima, postoji mnogo sakrivenih plaža, ali uvijek je dobro vidjeti nešto novo :D Regija je poznata i po odličnim vinima (baš čudno), tako da bih bez problema otišla tamo ovog ljeta, da ga već nisam isplanirala.

 

Cinque Terre, which means Five Lands, comprise the five small coastal villages of Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza and Monterosso located in the Italian region of Liguria. They are listed on the UNESCO World Heritage List. All the towns slope down to sea-level except for Corniglia, which isperched on top of a tall cliff. Four of the towns possess an old-worldcharm (from North-to-South: Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore). The northern-most town, Monterosso, is completely different. It is very beachy-resorty, with not much to see beyond the boardwalk apart from modern apartment blocks and hotels—nothing like the narrow, crooked streets of the other towns, lined with colorful old houses stacked haphazardly on top of each other.

 

I samo da se ispravim za gornji post, nije "četiri" već "pet".

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na preporuci ali jesam:) Ne toliko paranoican, koliko gadljiv na Hrvatski primitivizam kada smo mi (Srbi) u pitanju.

 

Sad videh da je

, mada ni Turci ne zaostaju za tim "elitnim plazama"(recimo Alanja,ili Kusadasi).Nista trazim jos pokusacu da izaberem nesto u krugu Grcka ili Turska, a Bugarsku bih zaobisao bio sam 2 puta pre nekoliko godina, turbofolk zemlja:)

 

dobar je kusadasi, nije prevelik, sto je plus. i turci su zaista ljubazni prema srbima. sad, ne znam da li foliraju, ali mi nije tako delovalo nikad. ako odes tamo, obavezno poseti i akva fantazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...