Jump to content

The Dark Knight


Nightwing

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Evo pogledah i part II. Ono cekalo se dve stvari scena sa Jokerom i poslednja borba sa Supermenom. Sasvim zadovoljavajuce je ovo, sasvim.

Nego ja sam se suludo nesto nadao da ce promeniti kraj, tako jest ne promeniti, ali promeniti scenu sa sahranom u Whatever happened to capped crusader? prvom scenom. To bi bilo mnogo awesome i pravo zadovoljstvo za fanove. Ali to je bilo ono samo suludo nadanje, i cemu svrha menjanje originalnog materijala. Ali ono sto se da primetiti, a sto nisam primetio kada sam prvi put citao Dark Knight Returns, a to je da tu pocinje pucanje po savovima kod Frank Millera, i polako postajanje ono sto je Frank danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam čekao ovaj drugi deo i koliko sam očekivao, skroz sam se razočarao, ovo mi više izgleda kao neka parodija. Toliko gluposti odavno nisam video (batman of rohan, supermen and president (schoolboy and priest) odnos, pa onda kako se bori protiv zlih komunista), toliko dešavanja su nabili u mali vremenski period da je to smešno, ali ok, to je valjda opravdano s obzirom na to da je ovo ipak animacija u pitanju, svi likovi deluju kao da im je IQ ispod 50, supermen posebno. Neću više da nabrajam, jedino što mi je koliko toliko dobro je scena borbe betmen vs supermen.

Edited by Oak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si citao Dark Knight Returns? Ovo je to i to ima daleko vece znacenje nego sto ti mislis. Superman je all American hero, i tokom jeka hladnog rata postajalo je dosta stripova sa Supermenom kako se on bori protiv zlih komunista. Frank Miler kao takvog Supermena nije voleo, i pokusao je da predstavi Supermena kao ruku jedne imperije da radi njihov prljav posao. Ono sto nije bilo u animiranoj verziji je unutrasnji monolog Supermena dok se bori sa Rusima i sa Betmenom u kome on shvata da to sto on radi nije najpametnije ali shvata da je to jedino savrseno resenje da zadovolji sve strane. Druga stvar Frank Miller je danas jedan ludak u svom bunkeru koji vodi svoj sveti rat protiv Islama i pise neka neverovatna sranja kakao muslimani idu i kolju nevine Amerikance, a vlast nista nece da uradi protiv toga i kako muslimani polako osvajaju Ameriku. Pa ajde da kazemo da je Dark Knight Returns pocetak cele te paranoje i on je hteo da predstavi Americku vlast kako iza Niksonove fasade harizmaticnog i nasmejanog predsednika nalazi se jedna bedna i ljigava administracija koja gleda samo da njima bude sto bolje. I stvar je u detaljima. Nije svrha gledati borbu izmedju Supermena i Rusa, vec gledati kako pate oni koji su izmedju iliti ljudi Korto Maltezea.

 

Vazna stvar je isto to sto je ipak ovaj strip izasao 1986 dok je jos hladni rat trajao i zajedno sa Watchemnom koji je izasao isto te godine postavio temelj grafickim novelama. Obe novele su pokazivale strahove i licimernost jednog tog doba. Strah od nuklearnog rata, nemoc ljudi itd. Betmen za razliku od Supermena je uvek bio tamniji i pokazivao "realnost"(ovo je veoam diskutabilno ali necemo u to) i samim tim je Miler koristio Betmena kao ikonu koja vodi ljude u pravom pravuc sa veoma diskutabilnim moralom. Otud i Sons of betmen i njegovo trenutka sto ti rece Betmen of Rohan sve je tu sa razlogom. Isto tako dosta igra, na detalje kojih ima puno i svaka konverzacija uvek moze dvosmisleno da se zakljuci ali u tome je i car citanja Returna i diskutovanja da li to sto betmen radi je prava stvar i ono sto rade ostali karakteri dal je to stvarno prava stvar ili ne.

 

Ja mislim da su naprimer Watchemni koji su po mom misljenju nesto najbolje sto je iznedrio strip(tu odma veoma blizu su prvi Sandman i Killing Joke) svet ikada imaju jednu zanimljivu karakteristiku da dijalog i naracija koja se pojavljuje u stripu je skoro pa opozit onome cemu se pojavljue u onim malim panelima. Alan Moor je kralj toga i detalji i dvosmislenot igraju veliku ulogu tu. I na kraju nam ostaje poruka koja treba svako od nas svojim subjektivnim misljenjem da donese.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam čitao, ali znam da je rađeno po stripu, nije da sam mislio da su napisali novi scenario. Kad se uzme u obzir vremenski period kad je napisano i može se opravdati, ili barem shvatiti većina stvari, ali opet mi je prelejm, prvenstveno zbog supermena i njegove uloge (i njegove moći u odnosu na ostale superjunake), npr. dr. menhetn je isto jedan od najmoćnijih likova u stripovima, a koji je u sličnim okolnostima uzeo skroz drugačiji stav prema svetu, i po meni mnogo više odgovarajući nekom "biću" koje poseduje ogromnu moć. Uglavnom, hvala za post i objašnjena, nisam poznavalac stipova u toj meri da se smatram kompetentim da diskutujem u sitna crevca, just my honest opinion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odgledah film danas.Dobar je,meni licno puno bolji od drugog dela.Iako i on pati od iste stvari kao i prethodni deo:prva polovina filma je haoticna i monotona.Jedva sam se naterao da nastavim gledati film,ali isplatilo se posto tamo negde od sredine postaje mnogo interesantniji.Jos jedna velika zamerka je sto u filmu o Betmenu najmanje vidimo Betmena.U prva dva sata filma sveukupno ga je bilo 10-ak minuta.Budalastina.Pored gomile bespotrebnih scena sa Selinom i onom njenom drugaricom i slicnim besmislicama mi jos i Betmena ne vidimo.I naravno,ponovna zamerka na kompletnu trilogiju jeste izgled Gotham City-a...jednostavno to nije to,zna se kako Gotham treba izgledati.I zna se kako ne treba,a ne treba ovako.U ovom delu to najvise i smeta,posto je veliki akcenat stavljen na sam grad.

Sve u svemu,druga polovina filma je u mnogome popravila celokupan utisak.Generalno dobar film.Sto se tice trilogije u celosti,razocarala je.Prvi deo je sjajan,odlican film.Drugi govno,a treci onako prosecno dobar film.Mnogo vise sam ocekivao,pogotovo sto su sa prvim delom uradili onako jebacki posao.No,ocigledno je da ce u nekoj formi Betmen nastaviti da se radi.Eto dobili smo i Robina sada.

  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...