Jump to content

Mozak i dodatna oprema


hypnos

Recommended Posts

Mali mozak je intersantan stoga u tom aspektu jer omogucava da odrzavate ravnotezu,

A, zato sam ja onomad pomislio da sam pao, kad su me opizdili palijom u potiljak.

 

E, aj ispricaj ono sa uhom, kad se napijes pa ti se ta tecnost od alkohola razredi, pa zato gubis ravnotezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva se zove vestibularna:

da objasnim: Vestibularni aparat je culo za ravnotezu smesteno u unutrasnjem uhu.

Ona kaze da ako se "nepravilno" krecete (truckanje na putu, talasanje, turbulencije itd) vestibularni aparat se prenadrazi pa salje brojne signale koji kazu da je to kretanje nepravilno i aktiviraju se neki neuroni sa suprotnim funkcijama (da ne ulazim u detalje) koji koji prouzrukuju povracanje, gadjenje, hladan znoj, bledilo, glavobolju...

 

Druga teorija: Senzorno-konfliktna teorija iliti nesklad akutelnog i ocekivanog.

Tacnije nas organizam na osnovu iskustva zna kada napravi odredjeni pokret u kom pravcu, smeru i kojim ubrzanjem se on izvodi, ali tokom putovanja, organizam preko svojih senzornih receptora kapira da se njegovo sadasnje kretanje ne poklapa sa njegovim iskustvom, sto stvara senzorni konfliktni signal koji aktivira centar za povracanje...

 

Ove dve su znacajne...

 

E, aj ispricaj ono sa uhom, kad se napijes pa ti se ta tecnost od alkohola razredi, pa zato gubis ravnotezu.

 

Gubis ravnotezu zbog toga sto alkohol i njegovi metaboliti brzo dodju u mozak i prvo nadraze neurone, pa si sav high, a kada se prepijes onda alkohol ima depresoran efekat na neurone i onda se saplices, padas itd ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga teorija: Senzorno-konfliktna teorija iliti nesklad akutelnog i ocekivanog.

Tacnije nas organizam na osnovu iskustva zna kada napravi odredjeni pokret u kom pravcu, smeru i kojim ubrzanjem se on izvodi...

 

Da li taj pojam iskustva moze da se definise bioloski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, mada nista nisam razumeo :) :) :) :) Mislim, ovaj Bog se bas zezao sa nama kad je to sranje smestio u uvo! Kad sam imao potres mozga niko me nije zveknuo u uvo vec u glavudzu! :) :) :) A kad pijem sigurno ne pijem na usi, pa opet gubim ravnotezu. Kako rakija dolazi do uveta? :) :) :) :)

 

Au vi naucnici niste normalni, Tj. Normalni ste vi nego ja to nista ne kapiram, zato sam zavrsio drustvene nauke, meni sve prirodne nauke izgledaju ovako

 

Jebo

 

kurir-lud-zbunjenog.gif

Edited by Miskoni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gubis ravnotezu zbog toga sto alkohol i njegovi metaboliti brzo dodju u mozak i prvo nadraze neurone, pa si sav high, a kada se prepijes onda alkohol ima depresoran efekat na neurone i onda se saplices, padas itd ;)

Cek bre. Ja sam gledao na TV-u (valjda) da negde u uhu ima neka tecnost koja se iznivelise sa necim (sad vec ne znam cim) i to odrzava ravnotezu. Kad se napijes, alkohol razredi tu tecnost, pa ona predje taj dozvoljeni nivo i zbog toga gubis ravnotezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek bre. Ja sam gledao na TV-u (valjda) da negde u uhu ima neka tecnost koja se iznivelise sa necim (sad vec ne znam cim) i to odrzava ravnotezu. Kad se napijes, alkohol razredi tu tecnost, pa ona predje taj dozvoljeni nivo i zbog toga gubis ravnotezu.

 

 

Alkohol i njegovi metaboliti lako prolaze kroz barijere i na taj nacin oni ce se naci i u toj tecnosti (endolimfa) i delovati i na culne celije u vestibularnom aparatu (za ravnotezu u unutrasnjem uhu) ali kao sto rekoh deluje depresorno (jer prave problem u celijskom metabolizmu) i na taj nacin salju se drugaciji signali pa covek gubi i ravnotezu, pored toga je i pospan, i znas vec kako ide pijanstvo :)

 

Iskustvo je povezano sa ucenjem, znaci vi ste naucili kako neki pokret treba da se izvede, i kada signali koji dolaze sa periferije u mozak kazu da taj pokret nije bas kao sto ste vi naucili onda je to konflikt.

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali kako se bioloski definisu ti impulsi- prenosnici iskustva, to me interesuje? Ili se zapravo iskustvo ''talozi'' u mozgu i onda, u odnosu na karakter impulsa (koji dolaze sa periferija do njega), dolazi do odredjene reakcije (pozitivne ili negativne)?

 

Kakva je materija to iskustvo?

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da kazem da sam zavrsio onu knjigu MAPE UMA i poenta je otprilike ova: mozak funkcionise po principu NELINEARNOSTI, sto znaci da mozak razmislja u slikama, bojama, oblicima i sl. a ne u pisanim recima tako da je za svaki vid umnog naprezanja (pamcenje, ucenje, resavanje problema bilo koje vrste, planiranje, organizovajne...) mozak najbolje "hraniti" informacijama u vidu crteza (tj. mapama uma) i koriscenjem sto vise boja a ne "suvoparnim i monotonim" recima.

 

A same mape se crtaju tako sto uzmete jedan A4 papir, u sredinu upisete/nacrtate centralni pojam/problem i oko njega sve pojmove koji imaju veze s tim glavnim i onda ih povezujes linijama. Poenta je da izgleda sto upecatljivije da bi se dobro "urezale" u um. Odlicne su za ucenje teorijskih predmeta a posebno onih gde ima mnogo podela, nabrajanja i sl. (tako barem Toni Guzan kaze, a uskoro cu to da isprobam i u praksi :mrgreen:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da kazem da sam zavrsio onu knjigu MAPE UMA i poenta je otprilike ova: mozak funkcionise po principu NELINEARNOSTI, sto znaci da mozak razmislja u slikama, bojama, oblicima i sl. a ne u pisanim recima tako da je za svaki vid umnog naprezanja (pamcenje, ucenje, resavanje problema bilo koje vrste, planiranje, organizovajne...) mozak najbolje "hraniti" informacijama u vidu crteza (tj. mapama uma) i koriscenjem sto vise boja a ne "suvoparnim i monotonim" recima.

 

Tako su i arhetipski mitoloske slike u nama, izgledi Bogova, bajke itd. To su mentalne slike koje sluze nama, nasem umu ili mozemo reci nasoj inteligenciji, da shvati (podsvesno) dogadjaje koje oni sustinski oznacavaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A same mape se crtaju tako sto uzmete jedan A4 papir, u sredinu upisete/nacrtate centralni pojam/problem i oko njega sve pojmove koji imaju veze s tim glavnim i onda ih povezujes linijama. Poenta je da izgleda sto upecatljivije da bi se dobro "urezale" u um. Odlicne su za ucenje teorijskih predmeta a posebno onih gde ima mnogo podela, nabrajanja i sl. (tako barem Toni Guzan kaze, a uskoro cu to da isprobam i u praksi :mrgreen:).

 

Nas je Amerikanka Brita na fakultetu učila na sličan način kako da pravimo esej. Ima ih milion vrsta. Postoji više načina građenja tijela (eseja). Jedan je bio i crtanje koji je btw i najupečatljiviji. Gradiš ga putem asocijacija. Centralna tema (po sred A4) i onda se granaju ostale. Pošto je tijelo vazda bila najvažnija stvar na svijetu (:)), ono mora biti dobro sklesano. Kad na papiru imaš prve asocijacije, one su zapravo i te koje bi trebalo da čine tijelo. E sad, ako neko ima manjak mašte (da ne kažem što drugo, kad već počeh da se gađam eufemizimima), sreće, snalažljivosti, počnu da mu padaju glupe asocijacije na pamet, tako da crteži, tijelo, asocijacije - trt! I ne znam ko ti je taj Toni Guzan, ali asocijacija na njegovo prezime su :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a propo "mapa uma".

 

to tako glupo zvuci da sam ja poceo da se smejem kad sam prvi put cuo za to, i otkacio celu ideju. zato sto sam skeptik samo takav i zasto sto sam citao o tim mapama u nekom foznu vidovita zorka, obecavamo kamione avione..

 

 

onda je jednom prilikom tebalo da napisem neku dokumentaciju za softver od jedno 70 strana, sa 15ak poglavlja i podpoglavlja, sa graficima, tekstovima, dijagrami, bla bla bla i na kraju da drzim neku prezentaciju - to jest da sve to drzim u glavi u jednom momentu i da mi bude jasno gde je sta bez da gledam u dokument. poceo sam da crtam u paintu kao neki dijagram svega toga, da malo organizujem u glavi sta sam napisano i gde je cemu mesto. kad sam shvatio da ce mi trebati gladna godina da sve to nacrtam, pomislio sam da je neko napravio vec neki program za takve stvari, pa sam naleteo opet na mape uma. :)

 

i ima nekog smisla u tome. mapa uma je samo metod da se zapisu beleske. neko pise liste tipa:

 

KUPOVINA

1. mleko

2. hleb

3. pice za zurku

3.1 vodka

3.2 pelinkovac

3.2.1

4. krompir

5.

 

a moze i ovako:

 

zurka.PNG

 

:) :) :)

 

 

dakle,

ako vam neko pomocu tih mapa obecava neka cuda, kamione avione, uspeh i slicno - fuck off. to je samo drugaciji metod organizacije beleski, na nacin koji je pogodan za NEKE klase problema. moze da bude od koristi.

 

 

jedini besplatan softver koji valja necemu a da sam ja nasao je:

http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Main_Page

(mada brzina mu je ocaj posto je ovo desktop java aplikacija, ali bolje nisam nasao, a da je freeware).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...