Jump to content

Ekonomija


Alexandra_

Recommended Posts

Mene je u ovom govoru oduševilo što me je otreznio u stavu da je Hakslijeva "Vrli novi svet" vizija domet, što sam ranije smatrao. Mislio sam da je ovo brutalno informaciono zagađenje domet pakla u kome čovečanstvo može da bude. A u stvari potpuno se sada slažem da je to samo stepenica do vulgarnog porobljavanja čovečanstva opisanog u Orvelovoj "1984". Takođe, veoma mi je interesantna informacija da je Haksli bio pobornik tog sistema, a Orvel protivnik pa je stoga hteo da ih svojim delom razotkrije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

banke zajebavaju ljude, hedzh fondovi su banke za banke, a baldzh breketi su banke za hedzh fondove. baldzh breket kompanija trenutno ima manje od 10 (pogledati link) i oni drzhe sve pare ovog sveta, i imaju u dzhepu i mmf, i nato, i un, i sve drzhave (neke u vecjoj, neke u manjoj meri) chije ekonomije nisu donekle autarkije (u prevodu, sve drzhave sem irana i severne koreje).

 

tu nema nikakve tajne, ili zavere, to su sve chinjenice i jasne stvari.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno veci problem stvaraju ljudi sami sebi, jer hoce da imaju sve i odmah i nikad im nije dosta. Ok, mogu da razumem kad neko uzme kredit za stan ako nema gde da zivi, to je ipak najosnovnije a i nije mala investicija, ali sve ostalo je nezdravo razmisljanje. Sta bi meni to toliko bilo hitno pa da moram da idem u banku po kredit, da imam novi mobilni telefon? televizor? da idem na letovanje? Ako covek nije pohlepan uvec ce da ima ono sto mu treba, pre ili kasnije, bez da pada u duznicko robstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, ovo je bilo o makroekonomiji, duzhnichko ropstvo je neshto drugo.

 

sad, neki ljudi jesu sami krivi shto su u duzhnichkom ropstvu, ali evo npr ja (tj moja porodica) ulazim polako u duzhnichko ropstvo jer smo uzimali kredite da bi placjali rachune, a uzimali smo ih jer su nam stizala ona sranja da cje docji da privode cjaleta zbog dugova da otplati to po soma ipo dan u zatvoru, il kolko vecj kinte je jedan dan.

 

a pazi- na letovanje (uopshte bilo kakve putovanje) ne pamtim kad sam ishao, ima sigurno 6,7 dina, keva je ishla sa shvecom od strica i mladjim burazom u grchku pretproshle godine, mobilne telefone imamo nove, al to kad keva uzme jer joj treba za posao, ja i buraz koristimo njene stare, a televizor imamo novi lcd zato shto sam ja ishao da otmem sa cjaletovog posla jer mu shef duguje vishe od 100 soma dinara zbog nedoplacjenih plata.

 

sad, ne znam koji procenat ljudi je sam kriv za svoje duzhnichko ropstvo, ali znam da ono mozhe da ti se desi bez neke tvoje krivice. takodje meni, i nekim retkim ljudima, mozhe da ne smeta klosharenje, ali je dosta veliki uticaj kada ljudi s kojima se druzhish primete da nemash, tipa zovu te na letovanje, ti nemash kinte (shto se stalno deshava meni, mom burazu i mojima), ili da se u drushtvu chesto pricha o nekim igricama a ti imash komp sa 128mb SD rama (shto se desavalo meni do pre fazon nedelju dana), i tome slichne situacije, kolko god mene lichno za to bolelo uvo, vecjini ljudi jeste krivo ako nemogu da isprate svoje drushtvo u nachinu zhivota, tako da i sa te strane postoji pritisak.

Edited by рогозуб
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

sad, ne znam koji procenat ljudi je sam kriv za svoje duzhnichko ropstvo, ali znam da ono mozhe da ti se desi bez neke tvoje krivice. takodje meni, i nekim retkim ljudima, mozhe da ne smeta klosharenje, ali je dosta veliki uticaj kada ljudi s kojima se druzhish primete da nemash, tipa zovu te na letovanje, ti nemash kinte (shto se stalno deshava meni, mom burazu i mojima), ili da se u drushtvu chesto pricha o nekim igricama a ti imash komp sa 128mb SD rama (shto se desavalo meni do pre fazon nedelju dana), i tome slichne situacije, kolko god mene lichno za to bolelo uvo, vecjini ljudi jeste krivo ako nemogu da isprate svoje drushtvo u nachinu, tako da i sa te strane postoji pritisak.

 

E vidis o tome ti i pricam, upravo je to poenta svega, sto je ljudima nametnut neki standard da moraju da imaju sve novo, bolje, po poslednjoj modi... i onda i onaj sto to ne moze ima kompleks zbog toga pa tezi na sve moguce nacine da upadne i on u to drustvo. Mene licno realno zabole kurac ko ce sta da ima, uopste nisam zavidan na nikoga niti zelim nekoga da sustizem. Nemam mnogo ali imam sve sto mi je potrebno, bar sto se tice materijalne strane i sasvim sam zadovoljan sa svojim zivotom, ne bih se menjao ni sa kim. Sto se tice sve te tehnologije uopste nisam u toku, niti pratim modu, ono sto sam voleo pre 10 godina volim i sad i to se nikad nece promeniti. Kad sam i hteo nesto bas da imam uvek sam to uspeo da kupim, jer nisam imao neke vece izdatke na ostale stvari, i mislim da je to uopste pravilan nacin zivota. Prosto odredis u zivotu prioritet, ono sta te ispunjava i tezis da to ostvaris, i uvek ces da uspes. Ako si izgubljen i hoces da imas sve u zivotu nikad neces biti srecan, definitivno :bigblue:

 

Sto se tice ekonomije razumem se dosta, jer sam ipak to diplomirao :bigblue: Mozda sam omasio temu ali sve to krece od nas, potrosaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vidis o tome ti i pricam, upravo je to poenta svega, sto je ljudima nametnut neki standard da moraju da imaju sve novo, bolje, po poslednjoj modi... i onda i onaj sto to ne moze ima kompleks zbog toga pa tezi na sve moguce nacine da upadne i on u to drustvo.

prvo, mnogo je bitnije ne upadanja u drushtvo (klinachki momenti- hocju super mobilni da bi pocheo da se druzhim sa "kul" ekipom u shkoli, mada je i to donekle opravdano) nego kada ne mozhesh da ispratish nachin zhivota ljudi koji su vecj tvoja ekipa. meni, koga u sushtini bole kurac, je bilo glupo npr. to shto pomenuh- kad ortaci idu na more a ja ne idem jer nemam kinte, il pikaju neku igricu preko neta, a ja nemogu ni da je pokrenem na kompu. necje niko od njih da misli loshije o meni jer sam siromashniji, sa tako nekim se ne bi druzhio, ali svejedno je choveku glupo. ili primer sa mojim matorcima, imaju dobre prijatelje koji su malo bogatiji, i kad te oni stalno zovu na bleje- roshtilj, gledanje tekmi i slichno, glupo je kad nemozhesh da ti njih pozovesh gajbi ako je jedino shto mozhesh da im posluzhish parizer i apatinsko pivo iz plastike- a opet kazhem- ti ljudi su do jaja i sigurno ne misle nishta loshe o mojima zato shto su siromashniji, i ne radi se tu bash o nekoj tashtini ili zavisti, nego kao shto rekoh- bude choveku glupo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

u brate gde ste vi skrenuli...socijalne implikacije trenutne situacije su mnogo ozbiljnije od "nemam kul mobilni, moram da cirkam apatinsko, a ne beks". jednostavno citava generacija ljudi je ostavljena bez nacina da se normalno zaposle i zaradjuju, sto priziva ne samo ove sitne boljke tipa kriminal i besposlicarenje, vec i jednu gadnu stvar koja se zove revolucija, koja ce se desiti cim nam se dogodi neko ko je dovoljno slatkoreciv, originalan i beskompromisan u branjenju svojih stavovo, neko ko je spreman da umre za svoje ideje i dovoljno sposoban da se organizuje. ako neko misli da je to vreme proslo, ja vas uveravam da nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Ima li neki računovođa koji bi mogao da mi pojasni jednu stvar?

 

Naime, šta je tačno BRUTO MARŽA i po čemu se razlikuje od obične razlike u cijeni?

 

Primjer: Nabavna cijena neke robe je 100 €. Kad se maržiraš recimo 20%, dobijamo prodajnu cijenu (bez PDV-a) 120 €. I to bi trebalo da je tvoja zarada. Kako sam shvatio, ta bruto marža koja važi za stvarnu zaradu, u ovom slučaju iznosi 16,67%.

 

Da li ova razlika od 3,3% su troškovi, ne znam, prevoza te robe, satnice radnika koji je isporučuju, odnosno neki manipulativni troškovi?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad marziras +20e dobijes bruto marzu od 16,67%. neto marza je profit i tek tu se odbijaju troskovi poslovanja, odnosno to sto si bio nabrojao na kraju

ne postoji nikakva razlika od 3%

 

samo da napomenem da nisam knjigovodja, ali iz tvog primera je jasno da si se zabunio

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ocemo i onih lopovskih 7 % gamad Srbijanska. Vojvodina Vojvodjanima vratite nam Zemun poklonicemo vam Novi Beograd. Vojvodina nekad bila jaka kao Slovenija sada ste je unistili prodajete nasu zemlju arapima bagro lopovska.

 

Stop Srbijanskoj pljacki i Beogradskoj tiraniji

 

Srem Banat Backa tri srca junacka

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...