Jump to content

Metal in general


Kiana Bartok

Recommended Posts

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

black sabbath, paranoid album ce se uvek smatrati jednim od naj naj albuma iako nema dileme da je npr heaven and hell beskrajno bolji, jos sam ovde mozda uzeo i los primer jer je i heaven and hell poceo nesto novo pa se i sam smatra kultom...

 

Meni licno je "Heaven & hell" bolji, kao sto mi je i Dio neuporedivo bolji pevac od Ozzy-ja (koji mi je skroz retardiran sa svojim glasom i pojavom-OK, ovo je moje licno misljenje, i svaka njemu cast za sve sto je u rocku/metalu postigao, al Dio mi je gotivniji i kao pojava, i kao vokal), al to je vec stvar ukusa. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pričam o metalcima, a i tema je o metalu, tako da mi nije jasna ta upadica :)

Ma дркам се.

Елем, има много добрих авангардних бендова, али исто тако има и оних дигнутих у небеса без разлога (Sunno))) ми први падају на памет.

Друго, не волим то када се пљују Срби као најзатуцанији народ на свету. Свуда би Металика или Мејдени скупили многоструко људи више него Девин Таунсенд или Мешуга.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je u tome što Deep Purple i Led Zeppelin nisu metal.

 

Pa ni ja nikada ne bih rekao za Deep Purpe i Led Zeppelin da su metal. Tj. do skora ne bih. Medjutim kada sam bolje razmislio, iako danas nisu metal metal, nekada su bili nesto veoma zestoko, veoma buntovno, veoma sokantno, veoma METAL. I razmisljajuci i proucavajuci metal i njegovu istoriju, mogu slobodno da kazem da su deo cele price. Da su negde na granici, to stoji.

 

Skoro sve definicije koje sam čuo netačno (ili bar nejasno) opisuju žanr. Definicija teško može da prodre u srž žanra, a, realno, i nije potrebna, zna se kako se određuje žanr nekog benda... Ako znamo da je Maiden heavy, svi bendovi koji sviraju sličan metal su, takođe, heavy, što se određuje uhom, a ne gledanjem u enciklopediju :)

 

Pa ovo za definicije ti prosto nije tacno. Ako mozes da odredis sluhom da li je nesto metal ili ne onda samo nemas dovoljno razvijen recnik i muzickog znanja da to prenes u reci i u definiciju. Inace, one definicije nisu moje vec sam ih samo citirao. Inace, tvoja definicija je jos gora od pomenutih. "Ako znamo da je Maiden heavy, svi bendovi koji sviraju sličan metal su, takođe, heavy" Ne znam koliko su bas slicni Iron Maiden i Blind Guardian i Behemoth i Megadeth i Cannibal Corpse i....mnoge rock grupe su slicnije Iron Maiden od pomenutih.

 

 

Ne mora da znači, meni je Paranoid (a još više i Master of Reality) mnogo bolji od Heaven and Hell.

To kažem jer mi deluje da tvrdiš da je to činjenica, ako pričaš o subjektivnom doživljaju, onda ništa :pivopije:

 

Pa naravno da je subjektivno misljenje, jer sam vec pricao da je sve stvar ukusa. Takodje mislim, mozda se varam, da je H&H ipak veoma popularan Black Sabbath album i da ga vecina mladih slusalaca vise gotivi od mastera i paranoida. Inace master of reality mi je jedan od prvih metal albuma koje sam kupio i slusao i veoma sam vezan za njega. Odlican album. Sjajne pesme.

 

Verovatno je hteo da kaze to da ce prosecan metalac radije slusati neki bend koji postoji vec 30 godina i nekim cudom opstaje svirajuci sve isto,a sto ti kazes pojavi se bend tipa gojira,opeth,ihsahn kao solo i to se popljuje do nebesa.

 

Samo sto su bendovi koje si ti pomenu daleko od nazovimo to mainstream-a metala. To su kvalitetni bendovi, slicno kvalitetnim bendovima 80-ih koji nikad nisu postali "mega hit". Mislim da danasnji metal hit kao sto je bio i jos jeste Iron Maiden treba da bude ipak nesto malo manje experimentalno. E da, ko to pljuje po doticnim bendovima? Ja samo cujem pohvale za gojiru i opeth, za ihsahn nisam preterano upucen!?

 

1. Iron Maiden ne svira sve isto.

2. Ne opstaje cudom. Opstaje izdavanjem odlicnih albuma, jos uvek ne prevazidjenim koncertima, tinejdzerskom energijom i naravno fenomenalnom menadzmentu i marketingu.

Edited by mikki270

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ni ja nikada ne bih rekao za Deep Purpe i Led Zeppelin da su metal. Tj. do skora ne bih. Medjutim kada sam bolje razmislio, iako danas nisu metal metal, nekada su bili nesto veoma zestoko, veoma buntovno, veoma sokantno, veoma METAL. I razmisljajuci i proucavajuci metal i njegovu istoriju, mogu slobodno da kazem da su deo cele price. Da su negde na granici, to stoji.

 

U tom slucaju mozes i da kazes da je Edvard Grig bio metalac zato sto su mu kompozicije bile veoma mracne za ono vreme, inspirisane fantasy pricama i totalno se razlikovale od onoga sto se tada inace stvaralo. Plus sto je bio Norvezanin. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salio sam se naravno.

 

Inace setih se jedne stvari veoma zanimljive. Jedan covek muzicki veoma obrazovan mi je rekao da je tek sa oko 40 godina skapirao sta u stvari odredjuje koji zanr ce biti pesma. Nacin pevanja!!! Bas se secam da je pricao kako mu se dopada Beograd od Cece i kako je veoma lepa pesma, muzicki cak ima i neke dzez akorde itd, medjutim posto je ona otpevala na nacin koji jeste, ta pesma je narodnjak, a mogla je lako biti i pesma za maraju keri i jos mnogo bolja pesma. I tako mi nabrajao primere...Secam se da sam ga pitao kako onda Dzoni Stulic nije narodnjak :) kad peva kao da jeste (hahaha), tu mi je samo rekao da uvek postoje izuzeci...tako da nijedna definicija nije 100% bez greske ali vec godinama razmisljam o tome i mislim da jeste tacno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije, ali je najbolji. :da: PO MENI, da se ogradim odmah od ovog shitstorm-a koji bi sad usledio. :)

 

:pivopije:

 

али исто тако има и оних дигнутих у небеса без разлога (Sunno))) ми први падају на памет.

 

Sunn O))) je keva, jebote!

 

Gojk O))) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem oko IMa. Novi album me je oduvao, kako tamatikom, tako i samom muzikom. Ljudi mogu da govore da je taj album sranje ali meni je mnogo jak, i bas mi je bilo lepo 2007. na koncertu. :da:

+1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O biserima tipa:"Jesu li ovo Slejeri?"

:rockdevil: koji je to kult bio, jbt bio sam tu, bas do osobe koja je to izgovorila samo je nisam cuo kad je to rekla, nego su mi rekli drugi posle certa za tu odvalu. i pogresila si recenica je bila :" A kad ce Slejeri da pocnu da sviraju"(ovo je inace recenica koju je izgovorila neka mala na koncertu slejera na Exitu).

 

 

@ontopic: ima dosta dobrih originalnih bendova, ali cinjenica je da je mjetal nije popularan kao ranije, niti ce bilo koji novi bend dostici velicinu Metallice, Maidena, Judasa, Sabbatha... koliko god dobar i originalan bio jednostavno nece. A ima dosta originalnih bendova, ali po mom misljenu zaista dobri i originalni metal bendovi ne sviraju ni death, ni thrash, ni heavy vec neke nove zanrove i to su oni zaista originalni bendovi. Bendovi koji su bili pioniri i zacetnici pravaca, bez obzira na to koliko su znali ili nisu znali da sviraju, jesu bolji od vecine bendova koji danas sviraju pravce koji su ovi prvi izmislili. zasto? zato sto su ti prvi bendovi bili najslobodniji, svirali su nesto novo zato sto su voleli, i cinjenica je da nisu bili nicim ograniceni, mogli su da budu brzi koliko hoce ili spori koliko hoce, otkrili su nesto novo, nesto sto su voleli, nisu morali da "staju" ni u kakve kalupe jer kalup u koji bi oni stali nije tad postojao. samim tim njihovi albumi su bili nepretenciozni, prirodni, iskreni i naivni. koliko god novi bendovi bili originalni, cinjenica je-sviraju pod uticajem osnivaca pojedinih zanrova i samim tim sto sviraju odredjeni pravac, koliko god slobodni zeleli da budu ipak su u izvesnij meri vise organiceni od bendova-pionira, koji su svirali ono sto su voleli, koji nisu imali na koga da se ugledaju, i gde je cinjencia da je svaki od tih prvih bendova koji su bili utemeljivaci pravca imao svoj jednistven i unikatan stil(uzmimio za primer death metal- Obituary, MA, Deicide, Possessed, Autopsy, Death-svki bend bukvalno svira pravac za sebe).

 

 

ali cinjenica je da muzickih giganata ima i danas samo sto isti sviraju neke nove zanrove

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ontopic: ima dosta dobrih originalnih bendova, ali cinjenica je da je mjetal nije popularan kao ranije, niti ce bilo koji novi bend dostici velicinu Metallice, Maidena, Judasa, Sabbatha... koliko god dobar i originalan bio jednostavno nece. A ima dosta originalnih bendova, ali po mom misljenu zaista dobri i originalni metal bendovi ne sviraju ni death, ni thrash, ni heavy vec neke nove zanrove i to su oni zaista originalni bendovi. Bendovi koji su bili pioniri i zacetnici pravaca, bez obzira na to koliko su znali ili nisu znali da sviraju, jesu bolji od vecine bendova koji danas sviraju pravce koji su ovi prvi izmislili. zasto? zato sto su ti prvi bendovi bili najslobodniji, svirali su nesto novo zato sto su voleli, i cinjenica je da nisu bili nicim ograniceni, mogli su da budu brzi koliko hoce ili spori koliko hoce, otkrili su nesto novo, nesto sto su voleli, nisu morali da "staju" ni u kakve kalupe jer kalup u koji bi oni stali nije tad postojao. samim tim njihovi albumi su bili nepretenciozni, prirodni, iskreni i naivni. koliko god novi bendovi bili originalni, cinjenica je-sviraju pod uticajem osnivaca pojedinih zanrova i samim tim sto sviraju odredjeni pravac, koliko god slobodni zeleli da budu ipak su u izvesnij meri vise organiceni od bendova-pionira, koji su svirali ono sto su voleli, koji nisu imali na koga da se ugledaju, i gde je cinjencia da je svaki od tih prvih bendova koji su bili utemeljivaci pravca imao svoj jednistven i unikatan stil(uzmimio za primer death metal- Obituary, MA, Deicide, Possessed, Autopsy, Death-svki bend bukvalno svira pravac za sebe).

 

Aleluja, svaka ti je zlatna, o tome ja pričam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rockdevil: koji je to kult bio, jbt bio sam tu, bas do osobe koja je to izgovorila samo je nisam cuo kad je to rekla, nego su mi rekli drugi posle certa za tu odvalu. i pogresila si recenica je bila :" A kad ce Slejeri da pocnu da sviraju"(ovo je inace recenica koju je izgovorila neka mala na koncertu slejera na Exitu).

 

Hehe, ja sam za to cula od ljudi sto su isli, to je postao biser koji se prepricava sirom CA. :) A znamo i ko je odvalio, jel` tako, pa nas nesto i ne cudi.

 

@ontopic: ima dosta dobrih originalnih bendova, ali cinjenica je da je mjetal nije popularan kao ranije, niti ce bilo koji novi bend dostici velicinu Metallice, Maidena, Judasa, Sabbatha... koliko god dobar i originalan bio jednostavno nece. A ima dosta originalnih bendova, ali po mom misljenu zaista dobri i originalni metal bendovi ne sviraju ni death, ni thrash, ni heavy vec neke nove zanrove i to su oni zaista originalni bendovi. Bendovi koji su bili pioniri i zacetnici pravaca, bez obzira na to koliko su znali ili nisu znali da sviraju, jesu bolji od vecine bendova koji danas sviraju pravce koji su ovi prvi izmislili. zasto? zato sto su ti prvi bendovi bili najslobodniji, svirali su nesto novo zato sto su voleli, i cinjenica je da nisu bili nicim ograniceni, mogli su da budu brzi koliko hoce ili spori koliko hoce, otkrili su nesto novo, nesto sto su voleli, nisu morali da "staju" ni u kakve kalupe jer kalup u koji bi oni stali nije tad postojao. samim tim njihovi albumi su bili nepretenciozni, prirodni, iskreni i naivni. koliko god novi bendovi bili originalni, cinjenica je-sviraju pod uticajem osnivaca pojedinih zanrova i samim tim sto sviraju odredjeni pravac, koliko god slobodni zeleli da budu ipak su u izvesnij meri vise organiceni od bendova-pionira, koji su svirali ono sto su voleli, koji nisu imali na koga da se ugledaju, i gde je cinjencia da je svaki od tih prvih bendova koji su bili utemeljivaci pravca imao svoj jednistven i unikatan stil(uzmimio za primer death metal- Obituary, MA, Deicide, Possessed, Autopsy, Death-svki bend bukvalno svira pravac za sebe).

 

 

ali cinjenica je da muzickih giganata ima i danas samo sto isti sviraju neke nove zanrove

 

Tako je, komsija. :pivopije:

Edited by Crna_Dama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ovo za definicije ti prosto nije tacno. Ako mozes da odredis sluhom da li je nesto metal ili ne onda samo nemas dovoljno razvijen recnik i muzickog znanja da to prenes u reci i u definiciju.

Po meni, žanr određuju riffovi. Kako sad nekom da objasnim šta je to thrash riff? Mogao bih da otpevam taj riff, pustim ga... ali veoma teško da ga definišem.

Inace, tvoja definicija je jos gora od pomenutih. "Ako znamo da je Maiden heavy, svi bendovi koji sviraju sličan metal su, takođe, heavy" Ne znam koliko su bas slicni Iron Maiden i Blind Guardian i Behemoth i Megadeth i Cannibal Corpse i....mnoge rock grupe su slicnije Iron Maiden od pomenutih.

U tome je poenta, Blind Guardian, Behemoth i ostali ne sviraju (dovoljno) sličan metal kao Maiden, te se ne mogu svrstati u heavy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uruk, o kakvim bendovima "koji nisu imali na koga da se ugledaju" pricas?

 

Morbid je u pocetku bio cisti rip off Mercyful Fate-a i Slayer-a (pre nego sto je cak i Majk Brauning pevao), Death pod snaznim uticajem Possessed-a, koji su opet bili pod uticajem Slayera...to da danas mnogi gledaju u koji ce kalup je tacno, ali ni ti "pioniri" nisu ni-iscega poceli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa naravno svaki bend ima neke uzore i uticaje,i da, nisu ni iz cega poceli, skaki bend koliko god bio originalan uvek se nadovezuje na neki drugi, to se valjda podrazumeva, ali mislio sam na to da su ti bendovi stvarali nesto poprilicno novo i razlicito od bilo kog benda pre njih, iako je npr kao sto kazes u muzici Possessed-a ocigledan uticaj slejera na momente, a sam Chuck je rekao da ga je delom kopirao Becarine vokale na Scream bloody gore-u , ali ono sto sam hteo da kazem je da su ovi bendovi stvarali nesto novo tad, nov muzicki pravac, a svaki od ovih bendova je tome sto su stvarali pristupao na nov nacin, koji se razlikovao od benda do benda, to sam zeleo reci, mozda se nisam najbolje izrazio. a mozda i gresim ovo je sve ipak neki moj utisak

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...