Jump to content

Alogia


Zen

Recommended Posts

komentar sa smp

Upravo tako, nije bitan zanr, nego kakva je MUZIKA, a album im je odlican, sirok, zreo, u ravni sa modernim svetskim rock standardima. Pa, nece valjda i danas da sviraju kao pre 10 godina?! Ovo je najbolji domaci avantgarde ROCK album sa metal momentima. Pravo osvezenje na smorenoj rock sceni. Hejteri i kompleksasi, piss off!

 

UHVATIO SUSTINU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par puta sam otvorio ovu temu i grizao sa za jezik. Delimično i zato što mislim da je, za razliku od pre neku godinu, Yumetal postao potpuno irelevantan za promociju muzike i ne daje nikakvu pravu sliku o tome šta voli metal publika. Pa negde kontam da možda nema smisla reći bilo šta normalno, ali ajd, uz "jutarnju" kafu:

 

Da bude jasno, ja Brankoviće ne znam dobro, bar ne dovoljno dobro, i nisam prevelik ljubitelj niti žanra muzike koji sad gaje niti onoga što su ranije radili, dakle power metal mi je krajnje neinteresantan, lično mislim da posle prvog albuma Gamma Ray nije snimljeno više od par albuma vrednih pomena po kvalitetu, i mislim takođe da je žanr sam po sebi kliše, jednostavno, svaki napor da se išta kreativno uradi bend automatski odvlači van samog žanra i to onda više i nije power metal. Opet, to je moje lično mišljenje koje ne mora biti realno i možda sam slep za kvalitete ovakve muzike jer ne odgovara mom ličnom ukusu. Ali ne mogu da kao muzičar kome ide na onu stvar balkanski mentalitet ne budem zgrožen time kako raja reaguje bez korišćenja misaonog aparata. Takođe mislim da je pola Srpske metal publike seljana, izvinjavam se ali tako je. Metal koji se ovde sluša odavno kasni 15 godina za svetskim tokovima, a domaći bendovi su sa obe noge ukorenjeni u neku hard rok tradiciju na potezu Smak - Riblja Čorba - Kerber, i muzički i tekstualno.

 

Ono što mene fascinira kao muzičara, je slepilo ljudi i toliko obraćanje pažnje na irelevantne stvari. Lično, kao muzikant koji se smara sa slušanjem i sviranjem muzike više od 20 godina, osim u nekim aranžmanskim detaljima i tome da li je gitara glasnija ili tiša u miksu, nisam u stanju da vidim po čemu je na primer ova nova, "Za nove pobede" suštinski drugačija od one obrade Pretty Maids-a sa prvog albuma, ili one slične stvari sa drugog albuma, takođe hitoidne. Uopšte nije mi jasno koju to promenu kod Alogije ljudi vide, kad je jedina stvarna razlika kozmetičke prirode i odnosi se na nešto drugačije upakovan zvuk i pokušaj da se piše o temama koje su bliže običnom slušaocu. Tekstovi su slično pisani, struktura pesama slična, harmonski su pesme slične, linije pevanja takođe. Ako je ono na čemu se zamera način promocije ili imidž, opet, ne kapiram, da li je zabranjeno imati neki pokušaj kvalitetnije snimljenog spota? (opet, neću da ulazim u to šta ja lično mislim o jeftinim blue screen spotovima, mislim da to nije dobro rešenje kad je u pitanju low budget i da uvek ispadne naivno) Da li bendovi ne smeju da izdaju za određenu izdavačku kuću zato što za nju izdaje neki nepodoban bend, to jest da li će se fanovi nekog benda naljutiti ako taj izda za Roadrunner jer sline Nickelback izdaju za istu diskografsku kuću?

 

Konačno Srpski Iskreni Metal Fanovi izgleda konkretno imaju problem sa time što bi Alogija htela da plati račune za struju i grejanje od muzike umesto da glumi neku avangardu - što je zapravo jako smešno, jer muzika Alogije, sa dužnim poštovanjem, nikad nije bila avangarda niti nešto sa ogromnim umetničkim pretenzijama. Od prvog trenutka sam imao utisak da slušam malo drugačije zapakovane Osvajače ili Kerber, znači rok muzika sa nekim malo tvrđim pakovanjem. Ta neka hard rok tradicija koja postoji ovde samo sa duplom pedalom. Alogija se UOPŠTE nije izmenila od svog početka, pa zaista ne razumem u čemu je problem? Da ponovim - nisam neki ljubitelj njihove muzike, (iako poštujem njihov rad i trud) ali ne vidim zašto bi se iko razočarao u bend koji zapravo godinama radi jedno te isto sa razlikom u pakovanju svog proizvoda?

 

I to, oko poštovanja rada i truda - to jako fali publici ovde, a i nekim kolegama. Ako vam se ne sviđa Alogija, daj budite prvo ljudi, pa razumite da je njihovo pravo da učine sve što mogu da budu popularni. Ako mislite da je nešto što rade samoponižavajuće ili protiv nekih "metal ideala" - pa onda oni ponižavaju sebe a ne vas - pustite ih da rade ono što misle da treba. Uostalom uvek možete glasati svojim novcem. Ako vam se album ne sviđa, nemojte ga kupiti, i nemojte ići na njihove koncerte, i time stavite do znanja šta mislite o onome što rade. Naravno i da svako ima pravo da kritikuje ako m use ne sviđa i to jasno kaže, ali kao nekog ko i sam mora da se nosi sa balkanskim mentalitetom, u svakom segmentu, od publike pa do TV-a i novina, grozim se tog pljuvačkog odnosa kojim onaj koji pljuje valjda ističe svoje umne kvalitete, šta god.

 

Da je pola negativne energije utrošene na pljuvanje u ovoj zemlji potrošeno na nešto korisno, imali bi sad plate 1000e i bili svetska sila. Bavite se podržavanjem onoga što je dobro i što vam se sviđa a ne pljuvanjem onoga što vam se ne sviđa. Ima toliko bendova koji rade nešto drugo, podržite njih. Pustite Alogiju da rade ono što oni misle da treba, pa će se videti, možda ispadne da su u pravu, a možda se sapletu pa nešto sami zaključe iz toga.

 

Tol'ko od mene, over and out.

Edited by Dushan S
  • Upvote 11
  • Downvote 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, da bude jasno, ovde se gomila ljudi sprda, znaci manje-vise ih zabole oko Alogije, ali se zajebavaju na ovoj temi.

 

Ono sto ja mogu da kazem zasto nova Alogija nije ista kao ona pre, iako je mozda muzicki vrlo slicna su dve stvari - uverljivost i pravo mesto/pravo vreme. Prvi album je izasao kad je izasao (ja sam tada bio klinac metalac), i te pesme su ljudima znacile (npr.'duga kosa uvek im je smetala, tvoj simbol zivota njima je iluzija' etc.), jer je tada pozicija mladjanog metalca u drustvu bila mnogo zajebanija nego danas (po meni). Tu dolazi Alogija u pravo vreme, i pogadja pravo u centar.

 

Danas uopste nije 'nenormalno' slusati metal (bar u BG-u), dok su se tada dobijale batine, itd. I onda imas Alogiju koja dolazi i peva na uverljiv nacin o tome. Iako je produkcija bila jeftina, nekako je emocija iza svega bila tu. Koliko je metalcima stalo do muzike danas moze se videti po posecenosti koncerata, koja je mnogo manja nego oko 2001-2003 (pa Alogija je onda napunila veliki SKC....o cemu mi pricamo). U tome ima udeo i to sto je danas sve na dohvat ruke - i muzika i ostalo.

 

Moj licni ukus se od tada mnogo promenio (mada mi power i nikada nije bio interesantnan kao zanr), i te teme su prestale da mi budu relevantne, ali svakako mislim i da ima i toga sto je Alogija pocela/nastavila da se izvestacuje, i da su zato ljudi poceli sve manje i manje da je prate.

 

I zato nije dovoljno sto mozda i danas harmonski/itd. prave slicne pesme, kada namera iza tih pesama je 'lazna'. Mozda smo svi mi tada klinci bili naivni, ali licilo je da oni prolaze kroz slicne probleme kao i mi, ili su bar na dovoljno ubedljiv nacin pevali o tome. Slusaoci, koliko god bili hejteri, uglavnom imaju 'radar' za prepoznavanje emocije kod izvodjaca, pa tako retko prolaze takvi (mada verovatno ima primera). Problem sa Alogijom je sto mnogo toga oko nje vristi 'plastika', 'fake' i to je ono sto se ljudima ne svidja.

 

Kad bi mogli da ubede ljude sa su iskreni u tome sto rade, mislim da bi i mnogo manje h8a bilo.

Edited by Џрк
  • Upvote 14
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj dusane samo mi pojasni sta je tacno ortodoksna seljana duzna alogiji,tj kako su nas oni molim te zaduzili te bezogovorno ne smijemo da ih pljuvamo,a po tvom postu bi se zakljucilo da treba jos da ih kesiramo jer oni muke hoce da zarade za hljeb i nikad mucenici nisu imali umjetnicke pretenzije?

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...