Jump to content

Breaking Bad (2008-2013)


Recommended Posts

pogledao prvu sezonu

 

serija je retardirana, ne mogu reći da je skroz loša jer ima i gorih, ali da je malograđanska budalaština to svakako jeste

 

premisa na kojoj se temelji je maloumna, rečenice kojim objašnjava zašto to radi poput ''I am awake'' su idiotske, navodni preobražaj ne samo neuverljiv već i debilan, objašnjenje zašto jebe ženu u kolima je infantilno...

 

rasturanje automobila onog bogataša u stvari pogađa centar, jer se vidi da serija nije ni o kakvom dobroćudnom profesoru koji je jadan doživeo prosvetljenje nakon nesreće koja ga je zadesila, jer ono što lik čini (i što važi i za gledaoce koji se identifikuju s njim) pokazuje već postojeće nezadovoljstvo, anksioznost, moralnu korumpiranost, koje pod kontrolom drži samo puki kukavičluk

 

i taj kukavičluk nestaje onda kad dobije ''opravdanje'', koje je, kao što rekoh - maloumno

 

Bravo majstore. Ja odgledah pilot slucajno, kad je bila premijera i nije mi palo na pamet da gubim vreme vise, onda me pre par meseci ishajpuje ortak da odgledam dve poslednje epizode 'nabolje serije u istoriji televizije' i padne mi kamen sa srca shvativsi da sam eskivirao 5 godina gubljenja vremena na ordinarnu glupost (kao sto je uostalom bio i X-files 90% of the time).

  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, nećete naći neku van vremensku umetnost u ovoj seriji definitivno, ne znam šta ste očekivali, naravno da ima i mana i propusta. Takođe kad većina oceni nešto kao najbolja serija svih vremena odmah je podložno kritici i svi ovi što vole da kontraju se skupe da se pokenjaju ne bi li zadovoljili svoj ego.

 

Sa gledanjem dve poslednje epizode si uradio gori posao nego ovaj što gleda sve na 3x dijagonalno bez zvuka.

 

Koja je po vama najbolja serija ovog žanra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je po vama najbolja serija ovog žanra?

 

Ako misliš na triler, meni je: Prison Brake.

Ako misliš na dramu... hmm... verovatno Sopranosi.

 

A slažem se sa tobom da ovo nije najbolja serija svih vremena, ali je svakako vrlo dobra. Pojedini usiljeni sukobi između dva glavna lika pomalo smetaju, ali ok je generalno.

 

Bravo majstore. Ja odgledah pilot slucajno, kad je bila premijera i nije mi palo na pamet da gubim vreme vise

 

Ja pre godinu i nešto isto sam sa curom odgledao pilot (i možda još jednu), i nije nas nešto uvukla, pa ugasismo.

Tek nedaovno joj dadosmo još jednu šansu... i stvarno, posle par epizoda nas je skroz uvuklo, dok nismo odgledali do kraja.

 

Možda treba da joj i ti daš još koju šansu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nah, nes mi verovati ali posedujem mudrost srazmernu svojim godinama, if it looks like a duck and it walks like a duck and it quacks like a duck...guess what?

 

Mislim daleko od toga da je recimo najgora serija u istoriji ili whatever i ne pada mi na pamet da vredjam sad nekoga sto je to religiozno gledao, za mene je ta serija (i sve onako kako je Bata opisao a i svi oni negativci na imdb i sire) ordinarna glupost, Holivud. Jasno mi je da ima ljudi koji kapiraju 'cek ako tvrdi da je to ordinarna glupost a meni se svidza serija, mora da kapira za sve nas kojima se svidza da smo ordinarni glupani, ergo svi na oruzje u obranu BB lika i dela', so be it.

  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta je neholivudska serija po mom misljenju. ne znam koja ima manje holivudska serija sa akcijom i krimi-tematikom.

ja inace ne gledam nesto serije bas zato sto su mi "holivudske" (ne gledam ni americke filmove nesto preterano vise), ali ova mi je bila osvezenje, sasvim ok zabava.

Edited by Čarli
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na seriju sam gledao cisto kao kratkotrajnu zabavu, nisam nikad video nesto posebno u njoj, za mene je serija klasican Holivud, ni manje ni vise. Iskren da budem vise se ni ne secam detalja iz prvih sezona.

 

Dersu definitvno nije niciji fake, postovan je clan na Muzickom forumu, ima covek znanje, sad jbg. nije to po njegovom ukusu....

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovi sto pricaju da je serija klasicni Holivud (znaci, ta konstatacija nije pitanje ukusa, vec se faktoloski moze obrazloziti) - daj recite mi 3 holivudske serije u kojima se glavni lik transformise iz lika za koga prvobitno gledaoc "navija", da bi pri kraju taj isti gledaoc navijao da taj glavni lik umre. Evo, dajte sve te serije koje nose ovo sa sobom, dakle toliku transformaciju. Da ne pricamo o kameri, koja je uradjena izvrsno, pretapanje iz kadra u kadar...

 

Neko gore navede Dosije X...

Meni je serija bila do jaja jer sam je gledao kao klinac na preskoke, ali sam pre godinu dana seo i odgledao svih 200 i kusur epizoda redom, i totalno se razocarao.

Taj Dosije X su usrali kad su skrenuli sa glavne price (koja je bila zanimljiva) u gomilu nepovezanih epizoda, a zadnja dupla epizoda je totalno sjebala ceo serijal, gde je sve odradjeno zbrda zdola.

 

S druge strane, BB je imao samo 5 sezona (po meni prava mera), gde je tenzija i prica razvijena do vrhunca.

 

Meni je, uz The Wire i Mucke, u top3.

Sve u svemu, ukusi su razliciti, ali reci da je ovo klasicni Holivud je smesno.

Edited by Џрк

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posle breakinga pogledah josh jednom The wire,kod BB nije problem sto holivudska nego moderna u smislu (got,spartacus)Da se brzo menjaju scene i kamere pa i kad nema neke radnje ti si izombardovan i sve ti je zanimljivo,wire ipak ima po meni mnogo ''dublje''likove bolja je gluma ima neki svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u poređenju sa the wire, breaking bad je holivud samo takav. The wire je ozbiljna serija koja se bavi mnogim pitanjima i realno pokazuje probleme kojima se bavi, Breaking bad je 90% nerealna fikcija i zabava za zgrtanje para, problem je što su je mnogo dobro uradili pa su milioni ljudi počeli da je dižu u nebesa kao najbolju seriju ikad a nije ni blizu toga.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

završio sam 4. sezonu BB i neću ići dalje, nema poente

 

nakon svega, serija bi trebala da se zove ''Očajni domaćini'', jer to je otprilike habitus ovakvih serijala, koji su sve popularniji

 

u temelju BB je ista stvar kao i u temelju Two and a half men, Big bang Theory, House MD...

 

a to je ta ugrožena, nepotpuna, ''polovična'' muškost

 

Two and a half men to naravno prikazuje na drugačiji način, ali suština je ista - kako se izboriti sa sve nestabilnijim muškim identitetom. Postoji muškarčina i postoji njegov kilavi brat. Valjda su najbezazleniji u čitavoj priči Big Bang i House

 

Odatle ''Očajni domaćini'', moglo bi da se zove i ''Razgoropađene bele gaće''

 

1. Radi u perionici, pere automobile, ponižavaju ga učenici, inferioran je u odnosu na Henka, seksualni život mu je očajan, žena surfa po netu za vreme handjoba, rečju - Volt je slabić a i otac mu je bio ako ne slabić, onda obolio od Hantingtona, što je još gore. Takođe, Volt je štreber.

 

taj tip postaje

 

2. odnosno želi da postane muškarčina, da nadoknadi nedostatke kako zna i ume, izgradi samopouzdanje. Nakon prvog zločina agresivno vodi ljubav sa ženom, kasnije to dolazi i na ivicu silovanja. Odbija bilo kakvu vrstu pomoći, želi potpunu finansijsku nezavisnost. Tera druge lidere ''s njegove teritorije'', to je već ona životinjska strana gde kao babun tera neprijatelje pomoću svog crvenog dupeta.

 

Gejl se otvoreno predstavlja kao libertarijanac, Volt je i više od toga. Iz kojeg god ugla posmatrate Volt izvlači neku mačo teoriju na kojoj zasniva svoj pogled na svet, libertarijanizam, materijalizam, hemija, socijaldarvinizam...

 

Mačo šovinističke teorije služe za jačanje ugrožene muškosti, i generalno gledano kao napad na ''njanjavog Obamu''

 

Volt je užbenički primer hiperrealizma, gde se prenaglašavanjem muškosti samo prikriva da te muškosti uopšte nema. Zašto je Voltu1 potrebna mačo teorija da bi postao Volt2? Prosto, ili poseduješ neki autoritet ili ne, ne zadobija se autoritet u porodici, među učenicima i starim poslovnim partnerima time što postaješ kriminalac. Zašto Henk tako ne upostavlja svoju dominaciju?

 

Dakle, neko nešto radi sam a drugome su potrebna pomagala, a ova serija se bavi Voltom kojem su potrebna pomagala.

 

pokradeno iz KUMA - familija unutra, džungla spolja, tu je očajni domaćin da održava stvari pod kontrolom, opet su muškarci u prvom planu, ko se seća da li poslednje ili neke od poslednjih scena kada se konfrontiraju novi kum i njegova wasp supruga, to je sve pokradeno u BB. Nije Kum bio bez razloga popularan, i tada je započela veća ekonomska kriza, i tada je privreda bila ugrožena, muški identitet uzdrman i trebalo ga je ojačati hiperrealistički, ne samo tradicionalističkom familijom kojoj ni država ne može ništa, ne samo običnom etničkom zajednicom, već Sicilijancima, koje ni ostali Italijani ne podnose. Dakle, najgrđim ultrapatrijarhalnim krimosima koji ne prezaju ni od čega, koji su dno dna po agresivnosti, ''muškosti'', libertarijanizmu, you name it, they got it.

 

To se itekako vidi na Voltu, koji preteruje u svemu, nekad reaguje gotovo kao životinja, a budući da nisam gledao 5. sezonu, niti ću, možda bi se mogla povezati još koja paralela sa kumom u slučaju ubistva brata. Inače, kriza je počela otprilike 1972. kada je Kum bio najgledaniji, pa je onda usledio uspeh Exorcista u kojem se takođe prihvata muški autoritet, a čim je kriza počela da jenjava najgledaniji postaje Kramer vs Kramer, potpuno suprotan prikaz muškarca, daleko od divljeg i životinjskog s početka krize. Iz iste vizure može da se posmatra i BB.

 

 

 

Gikovski dio se razlikuje od Kuma i najzanimljiviji je, jer od 3. sezone više nema prljavog biznisa već se sve vraća u neke gikovske koordinate. Kingpin je gik s cvikerima, besprekorno obučen, koji radi ko običan menadžer nekog fast food lanca, živi u nekoj skromnoj kućici, sam bog zna šta će mu kriminal više u životu, ali eto, on to radi. Volt je ubačen u potpuno profesionalnu laboratoriju a ne neku kamp prikolicu, i ide na posao maltene kao bilo koji drugi hemičar u laboratoriji. Njih dvojica u stvari vode besprekorne gikovske srednjeklasne živote, samo što umesto pljeskavica prže met

 

jedino što nedostaje seriji s ove gikovske strane u 4 sezone jeste što nisu našli nekog programera da u par epizoda odigra ulogu nekog tvorca softvera kojim se organizuje transport i prodaja meta po čitavoj teritoriji, al eto, nije im palo na pamet da uglave nekog kompjuteraša

 

pretpostavljam da je ta gikovska strana ulagivanje većinskoj publici, ali je samo dodatno upropastila seriju

  • Downvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...