Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pa bilo je ljudi. Ne mogu bas tacan broj da ti kazem, ali bar jedno 20-30 je pisalo, sigurno je dosta vise citalo.

Radule je tada bio totalno drugaciji nego danas. Voljan da objasnjava, diskutuje.

Sada odmah ides na block.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 minutes ago, kuruz said:

ne pratim ga više, ali sam video da sad piše o tome da je virus svetska zavera i izmišljotina :facepalm:

Iskreno, na osnovu onoga sto je pricao u poslednjih godinu dana, ne cudi me.

Sto je najsmesnije, verovatno sa takvom retorikom moze da ocekuje solidan broj glasova na nekim buducim izborima.

Opoziciji je potreban neki takav lik, jer verujem da dobar deo mase koja glasa za Vucica ima slicne stavove :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno. Kao i sve budale koji napadju Vučića (radikale) s desna

@Bata
-  Nijedan dokaz da je sve zero sum nisi dao. A ja sam ti dao više primera da ništa nije zero sum. Ako ne veruješ meni, uzmi digitron i računaj. Ovo bi trebalo da se uči u osnovnoj školi.
- Ako ti ne valja Radule, imaš Belog. On je bez novca dobio 9%. I tek nakon toga odlučio da svoje glasove unovči. Neko malo čistiji bi to iskoristio za nešto drugo. Ako vam ne valja ni on, imate Lokalni front, koji je bez ikakvih sredstava (sa strane) upao u lokalnu skupštinu i nastavio sa svojim idejama. I sada će svesno ostati bez i tog novca, jer su i dalje dosledni. Ali neće odustati od borbe. Izgovori, izgovori...
- Ne valja kada Jovo mora da prosi od svojih sledbenika, ne valja ni kada dobije novac od nekoga sa strane za svoju politiku. Šta onda valja? Da dobije na lotou?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda je problem upravo u tome, što misliš sa oš matematikom da opovrgavaš zero sum?

Ovo niti je oš matematika niti je jedan dataset, da kolateralnu korist koristiš da dokažeš da gubitka nema.

Ovo je stvarno osnovna logika, ako je ne kontaš probaj ponovo, ovaj put da ne mešaš babe i žabe.

I na kraju smo spali na Belog koji jeste dobio medijski prostor, koji nema program, koji je pajac i nije ni levičar niti je išta na kraju uradio. Nači da bez resursa još i klovnovišemo za glasove, samo da bi ti potvrdio iluziju o fer političkom nadmetanju?

Bravo, ajd probaj naredni put i ovo dno da probiješ.

Najjače je pričati sedeći na svom dupetu kao da milijarde ljudi na planeti ništa ne pokušavaju, ne biju ih pajkani na pariskim ulicama, ne dere ih vojska u Istanbulu, ne satanizuju ih mediji u Njujorku, ne tretiraju ih kao životinje na granici EU, ne eksploatišu ih razni Miškovići i Bejzosi, i ne finansira lažne alternative Soroš (kao Marks21 recimo).

Ne, samo ne guglajte, ne kupujte kod Danaca nego kod Bugara, ne tražite izgovore, jeste, niko živ na planeti nije ništa pokušao dok nam Dead Man ispod sbog staklenog zvona nije otvorio oči.

Pitaj Kurde jesu li pokušali. Smešno si neinformisan i ograničenih pogleda u svemu ovome.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nađi gubitak koji pokriva svu dobit, tako da je suma nula. Ako ga ja ne vidim, ti sigurno to znaš. I ne zaboravi činjenicu da pre 200 godina 80% ljudi na svetu nije imalo leba da jede, a oni su svi morali izgubiti nešto da bi danas 80% ljudi imalo.

Još kad za 50-100 godina napravimo veštačko sunce, pa budemo imali energiju i sve potrebne elemente za džabe, a hranu na dugme, sjebaće vam koncepciju skroz

Nekome uspe (Albanci, Sudanci...), nekome ne (Kurdi, Ujguri...). Vidiš da je moguće. Ja nikada nisam rekao da je borba fer. Nije bila ni '41. pa ljudi nisu odustajali.

Lokalni front nisu klovnovi, već sasvim pristojna politička opcija.

Ako ćete i dalje da pokušavate sve isto i da očekujete drugačije rezultate - srećno vam bilo. 200 miliona Amera je glasalo za Hilari ili Trampa i očekivali su da će nešto biti bolje/drugačije za njih. Da, oni jesu budale. Ili u najboljem slučaju neinformisani likovi. Kopiraj isto to na Srbiju i ostatak sveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Ok, nađi gubitak koji pokriva svu dobit, tako da je suma nula.

Nepristojno je konstantno tražiti da ja dokazujem nešto što je zapravo tvoj poso. Više puta si reko da su svi na dobitku, izbacivao mi tabelu kako su svi izašli iz ekstremnog siromaštva, kako nisu imali leba (kao da ja sad treba da branim sabraću Princa Čarlsa feudalce i prve kapitaliste Bordžije, Medičije i druge pretke Bejzosa, Gejtsa i Cukerberga u zadnjih 5.000 godina), kako jednostavno svima koristi zadnjih 200 godina kapitalizma i ništa im ne šteti (btw daj meni 200 godina socijalizma bez konstantnih sanitarnih kordona, napada, hladnog rata, cie, nato, kenedija, niksona, regana, vijetnama, koreje, kubanske krize, opšte militarizacije i iznurivanja industrija zemalja u razvoju, daj mi 2 stoleća socijalizam pa da vidimo šta će da se napravi).

dakle, kad sve to lupetaraš lepo i dokaži da su ljudi imali isključivo korist od tvoja dva maestralna veka i da korist maestralno premašuje štetu. Al ne zaboravi koronu da uračunaš na listu štete.

P.S. 100 miliona Amera je glasalo za Trampa i Hilari, 200 miliona Amera nije uopšte glasalo. Super sistem, zar ne.

 

4 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Još kad za 50-100 godina napravimo veštačko sunce

 neki ljudi lepo skinu gaće i rašire noge pred svetom, a ti samo stavi ovo u potpis

P.P.S. Ne zaboravi da uračunaš još korona u narednih 50-100 godina, molio bih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj, je l' ja dobro razumem da ovde neko tvrdi da postoje zajednice na planeti Zemlji koje danas žive lošije nego pre 200 godina?

Pošto mi tako deluje, ali dobijem brain freeze kad pomislim da neko zaista to tvrdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neko nema dovoljno za hranu, šta još može da izgubi da bi mu bilo gore?

U poslednjih 200 godina si imao veće epidemije, ratove, gore lidere i diktatore i opet je svet išao napred i preživeo sve to. Normalno da je za većinu sveta 1945. bila gora od 1940. Ali je 1965 bila bolja i od jedne i od druge. A 1985. bolja od 1965. I tako dalje

Tih 200 miliona su još veće budale, kad im upola manje odlučuje o životu (hint: Srbija i AV)

Ako nije bilo dovljno jasno, na ovakve stvari sam mislio:

https://futurism.com/the-byte/scientists-fusion-power-plant-united-states
https://www.dezeen.com/2018/11/30/novameat-3d-printed-meat-free-steak/
http://www.arkema.com/en/media/news/news-details/Self-healing-elastomer-enters-industrial-production/
Neću više pisati takve stvari bez objašnjenja, da ne bude zabune

Imam bolju za potpis:
"How many things have been denied one day, only to become realities the next!"
Žil Vern, Put na Mesec, 1865, 104 godine pre nego što je Nil tamo zakoračio, 20 godina pre nego što je Benz napravio automobil.

Sa socijalizmom počni odavde
https://disroot.org/en/
https://www.privacytools.io
https://framasoft.org/en/
Ne ide su borbu protiv neoliberalizma sa ajfonom u ruci i najkama na nogama. Ako toga nisi u stanju da se odrekneš, ni 500 godina ti ne bi bilo dovoljno da napraviš nešo bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

aman bre čoveče, neću da otvaram linkove koje nisi sposoban da sam zaokružiš u razumno objašnjenje

tražio sam vrlo jednostavnu stvar: da dokažeš korist i štetu. Gomilanje linkova i podataka ti ne pomaže kad logički ne možeš rešiti problem štete. Ona u tvojoj glavi u kojoj ekonomija nije zero sum nije ni postojala pre par dana. Bukvalno padaš na početku, nisi naučio ni šta je biciklo, ni kako se vozi a pokazuješ mi siceve i lance.

 

38 minutes ago, oʞɾoƃ said:

Čekaj, je l' ja dobro razumem da ovde neko tvrdi da postoje zajednice na planeti Zemlji koje danas žive lošije nego pre 200 godina?

jel i ti ne kontaš šta je zero sum?

elem, otvorio sam ovaj disroot čisto da bacim pogled i naravno: ovo je neoliberalizam. Kao što je reko Philip Mirowski šta nam zapravo podvaljuju kao alternativu neoliberalizmu: još više neoliberalizma.

Samo kao ta novija verzija je umivena i naizgled nas neće zloupotrebiti, kao da je to bilo ključno kod starog neoliberalizma. 

Na osnovu ovog disroota mogu da zaključim da tvoji nesvesni pokušaji da se odvojiš od američke čikaške škole neoliberalizma završavaju u padu u nemačku frajburšku školu ordoliberalizma, koja je takođe neoliberalizam, samo kao humaniji. Naravno, ti to činiš nesvesno jer niti znaš čikašku niti frajburšku ili ne daj bože austrijsku školu neoliberalizma, ko zna šta misliš da je u Srbiji alternativa neoliberalizmu (pretpostavljam još više neoliberalizma, kao kada je Tadića zamenio Vučić, pa neko mislio da Radul treba da zameni obojicu, a ono sva trojica neoliberali).

Zamisli ovo: Wikipedia je neoliberalna a nije ti uzela ni dinar. 

Prosto ne kontaš stvari druže, ne samo na nivou zero sum i viševekovne pljačke po drugim kontinentima, nego si zaglibio u fejk alternative koje samo pripremaju teren da kad padne čikaška dominacija da to preuzme austrijska ili nemačka škola. A to nije izlaz iz neoliberalizam nego reciklaža.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je napomenuti i to kako DMD svodi napredak covecanstva cisto na materijalisticku ravan bez da se osvrne na negativne efekte celokupnog industrijskog progresa. I to sve jos provlaci kroz jedan duzi vremenski period pa prognozira i neku fantasticnu buducnost gde cemo svi da dobijemo sve sto pozelimo pritiskom na dugme. Ali, ne znam samo odakle mu garancija da ce svet uopste postojati za 100 godina, ili makar veci deo trenutne populacije, mislim u kvantitativnom smislu. To sto covek danas udise necistiji vazduh, pije zagadjeniju vodu, zivi u zagadjenijoj i bucnijoj sredini, sto pati od milion i jedne bolesti ....uz gomilu drugih negativnih efekata na psihu coveka, kao sto je i socijalno otudjivanje ljudi jednih od drugih npr., to necemo racunati u zero sum? Evo, nedavno se bunili u Bugarskoj kako im Nemacka izvozi industrijski otpad, napravili deponiju od njih. Di je tu zero sum? Nemacka dobija a Bugarska isto, samo nesto drugo. Izvezu ti sirovine a uvezu djubre.

 A i nisam bas siguran da bi vecina ljudi koje bi sad mogli da se teleportuju iz proslosti bili mnogo srecniji u danasnje doba, kao sto ni neki klinac iz trenutnog vremena kompjutera i mobilnih telefona ne bi bio srecan da ga bacis 200 godina unazad. Sreca je ipak relativan pojam, i to tesko moze da se izmeri i povlaci paralela sa proslim vremenima.  U prilog tome govori i cuveni govor poglavice Sijetla, tj. pismo upuceno americkom predsedniku. 

  • Like 1
  • Upvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ima poente u tome što pričaš i ko zna do čega će nas dovesti taj tehnološki napredak, ali jbg to je globalna realnost.. problem je u tome što mi retko kad izaberemo pravu stranu (tj onu koja će nam ići u korist makar u bližoj budućnosti), i oduvek se vodimo onom parolom, da komšiji crkne krava..

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 3/26/2020 at 2:48 PM, Srbin Hamza said:

 daj mi 2 stoleća socijalizam pa da vidimo šta će da se napravi

Socijalizam je dobio skoro ceo 20-i vek u pola sveta, rezultate smo videli. Naravno, nisu ni kapitalizam i demokratija rešenje za sve probleme, a i socijalizam je imao neke dobre aspekte. Što znači da istina nije crno-bela, već je daleko složenija. Simbioza dalje najbolje rezultate. Kapitalizam ali sa besplatnim zdravstvom, školovanjem, socijalnom zaštitom, demokratija ali gde se poštuje Ustav, neki zdravorazumski balans između liberalne i konzervativne socijalne politike, sloboda medija, transparentnost i sekularnost u što većoj meri, što manji javni sektor, opšta suverenistička politika, dakle samo Realpolitik i zdrav razum.

  • Like 1
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok je to, istina nije crno-bela al recimo SFRJ si definisao crno-belo kao socijalizam, a kapitalizam povezao s demokratijom i socijalnim sistemom iako, ako pratiš fabulu topika, zero sum ti ne ide u korist

a u stvari istina je ono što je naučno dokazano kao istina, ne ono što se nekome sviđa

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 3/26/2020 at 11:32 PM, LoveHateLove said:

Zanimljivo je napomenuti i to kako DMD svodi napredak covecanstva cisto na materijalisticku ravan bez da se osvrne na negativne efekte celokupnog industrijskog progresa. I to sve jos provlaci kroz jedan duzi vremenski period pa prognozira i neku fantasticnu buducnost gde cemo svi da dobijemo sve sto pozelimo pritiskom na dugme. Ali, ne znam samo odakle mu garancija da ce svet uopste postojati za 100 godina, ili makar veci deo trenutne populacije, mislim u kvantitativnom smislu. To sto covek danas udise necistiji vazduh, pije zagadjeniju vodu, zivi u zagadjenijoj i bucnijoj sredini, sto pati od milion i jedne bolesti ....uz gomilu drugih negativnih efekata na psihu coveka, kao sto je i socijalno otudjivanje ljudi jednih od drugih npr., to necemo racunati u zero sum? Evo, nedavno se bunili u Bugarskoj kako im Nemacka izvozi industrijski otpad, napravili deponiju od njih. Di je tu zero sum? Nemacka dobija a Bugarska isto, samo nesto drugo. Izvezu ti sirovine a uvezu djubre.

Mislim da previše gledate sve iz udobne zapadne perspektive.

Kažeš da postoje negativni efekti celokupnog industrijskog procesa, ali Kina bez industrijskog procesa nije mogla da podigne 850 MILIONA ljudi iz ekstremnog siromaštva. Cela Evropa nema toliko stanovnika. Dakle, njima je cost/benefit analiza jasna.

Kažeš da nema garancije da će svet postojati za 100 godina, ali kapitalistima treba radna snaga, što znači da će apsolutno svi resursi (a koji su u rukama kapitalista) biti uloženi u opstanak civilizacije ako se za tim ukaže potreba. Ako je feudalni sistem mogao da preživi bubonsku kugu, i kapitalizam će moći da preživi neki pomor u ovom veku.

Kažeš da čovek danas udiše nečistiji vazduh, ali se prosečan životni vek u Evropi skoro udvostručio za poslednjih 100 godina.

Kažeš da čovek pati od milion i jedne bolesti, ali se pre 100 godina masovno umiralo od tuberkuloze koju danas lečimo tabletama.

Kažeš da socijalno otuđivanje negativno utiče na psihu čoveka, ali neuporedivo manje nego dva svetska rata, bezbroj lokalnih i Hladni rat - sve ono što smo prebacili preko glave u 20. veku.

Kažeš da Bugarima Nemci uvaljuju industrijski otpad, ali je 2 miliona istih tih Bugara otišlo u EU da radi.

Ne mislim da svi ti argumenti nisu validni i bitni, samo kažem da ako posmatramo napredak ljudske civilizacije kroz procenat ljudi koji se penje uz piramidu potreba, napredak ne samo da je nesporan, nego je impresivan. Čovečanstvo kao kolektiv danas živi neuporedivo bolje nego u bilo kom trenutku u zabeleženoj istoriji.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

2 hours ago, oʞɾoƃ said:

što znači da će apsolutno svi resursi (a koji su u rukama kapitalista) biti uloženi u opstanak civilizacije ako se za tim ukaže potreba. Ako je feudalni sistem mogao da preživi bubonsku kugu, i kapitalizam će moći da preživi neki pomor u ovom veku.

upravo as we speak svi resursi se ne koriste u opstanak radne snage već kapitala. Bukvalno se donose uredbe o milijardama koje će da upumpaju u korporacije, kako bi one, kao i 2008. godine, izašle još bogatije iz krize. Kapitalizam nikad nije ni funkcionisao tako da ulaže u radnu snagu već u tehnologiju koja treba da zameni radnike, i tako stotinama godina.

btw, feudalni sistem nije preživeo bubonsku kugu, nešto si pomešao. Kapitalizam je upravo tada počeo s Medičijima i renesansom, razvijao se kroz gradove, trgovina se širila i samo je formalno preuzeo primat u 18. veku, a imao ga je faktički već od kuge i prvih bankara

 

2 hours ago, oʞɾoƃ said:

Kažeš da postoje negativni efekti celokupnog industrijskog procesa, ali Kina bez industrijskog procesa nije mogla da podigne 850 MILIONA ljudi iz ekstremnog siromaštva.

a ko to spori? Imam osećaj da misliš pošto si usred rečenice napisao "ali", da ono ispred "ali" treba da se zaboravi, jer imaš SF ideju da će kapitalizam da sredi stvari u budućnosti? Šta treba, da se objašnjava prosta dijalektika? Robovima u Rimu su po pravilu davali da najbolje jedu i svaki je imao bar pola litra vina dnevno porciju. Hranili su se bolje nego 90% stanovništva sveta, "ali" - bili su robovi.

Ne kontam čemu tako ograničena perspektiva: poenta je da DMD, a izgleda i ti, mislite da ne može bolje od ovoga što postoji. Žao mi je što ću šiptarski da vas razočaravam i konstantno zaebavam invaginosa da itekako može bolje od ovoga. ne mormo biti ni robovi ni kmetovi ni nečije potplaćene sluge.

 

2 hours ago, oʞɾoƃ said:

Kažeš da socijalno otuđivanje negativno utiče na psihu čoveka, ali neuporedivo manje nego dva svetska rata, bezbroj lokalnih i Hladni rat - sve ono što smo prebacili preko glave u 20. veku.

sad će još ispasti da svecki ratovi počinju tako što padnu s neba a ne zbog kapitalizma? Svecki rat je direktna posledica kapitalističke konkurencije na sveckom nivou. Prvo su krvnički porobili svet, u Keniji su za britanske vlasti stanovništvo smanjili za milion zbog gladi i eksploatacije, to bi po današnjim definicijama bio genocid, a to je samo Kenija, 200 states more to go.

pa su onda želeli da zadrže svoje privredne resurse, dok su neke novonastale kapitalističke zemlje ostale praznih šaka, poput Nemačke i Italije, koje su nastale 1870. i zakasnile s kolonizacijom. Pa su 1890-tih formirali ratne saveze da obezbede dalje pljačkanje sveta u skladu sa svojim interesima. Posle se Talijanima i Nemcima prišljamčila i AustroUgarska i sve za rat je bilo spremno. 

Potom su izabrali Musolinija i Hitlera da spreče dolazak socijalizma u tim zemljama. Bukvalno je jedan neoliberal Ludwig von Mises 1927. godine napisao u svojoj knjizi "Fascism saved European civilization", vidim kako ju je spasao. Da bi odbranili kapitalizam pobili su 6 miliona Jevreja i dvaes miliona Sovjeta, uništili prirodni ekosistem već tada, digli temperaturu Zemlje za 2 stepena, još dva i kraj pola životnog okruženja će da usledi

al samo ti veruj da će kapitalisti da spase sve to, kad već decenijama lažu, i to plaćaju razne Jelene Milić da lažu kako zagrevanja nema, kako propadanja prirode nema, a tehnički je izvodljivo već 60-70 godina da se sva energija dobija od Sunca, a ne od nafte, nuklearki i uglja. Ali znaš kome nije u interesu čista energija? Aj pogađaj

 

2 hours ago, oʞɾoƃ said:

Kažeš da Bugarima Nemci uvaljuju industrijski otpad, ali je 2 miliona istih tih Bugara otišlo u EU da radi.

Kako ti ovo uopšte ide u prilog? Stvarno pokušavam da skontam poentu ove rečenice. Kako si uspeo nakon sveckih ratova da lupiš još gore? Dakle, Bugarima uvale dva miliona tona otpada i uzmu im dva miliona ljudi, i to je nešto pozitivno? Kako?

2 hours ago, oʞɾoƃ said:

ako posmatramo napredak ljudske civilizacije kroz procenat ljudi koji se penje uz piramidu potreba, napredak ne samo da je nesporan, nego je impresivan

sem što je recimo na ovim prostorima više ljudi prosperiralo uz tu piramidu u jednom kratkom razdoblju SFRJ nego u bilo kakvim kapitalističkim oblicima društva. SFRJ je čudo za vas Srbe, spejšatl naučnog, tehnološkog i privrednog razvoja, sad ste spali na Tešu Tešanovića koji priča o pički na glavi pape. Vi bukvalno sad nazadujete a ne kontate to jer piljite u ekran valjda.

 

Poenta je jasna i jednostavna: može bolje od ovog. Može bolje od Vučića, Trampa, Džonsona, Makrona. Može bolje od Bejzosa, Cukerberga, Gejtsa. Može bez nafte, može bez krađe, može bez jebenih reklama na sajtovima, može bez gladi, može sa ozonskim omotačem. Nije komplikovano shvatiti: 1950. je bilo moguće napustiti naftu, kapitalisti je nisu napustili do dana dašanjega. Kako im verovati i sopstveni život staviti im u ruke kad 70 godina kasnije još se nisu odvojili od nafte?

Pa jbt, čistiji primer toga da te ljude nije briga za sutra ne postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Experts warned of a “catastrophic unemployment crisis” after the labor department announced jobless claims filed by individuals seeking unemployment benefits rose by more than 3 million to 3.28 million from 281,000 the previous week. The figure is the highest ever reported, beating the previous record of 695,000 claims filed the week ending 2 October 1982."

https://www.theguardian.com/business/2020/mar/26/us-unemployment-rate-coronavirus-business

nema šta, spašavaju civilizaciju na neki način. Misim stvara mi revolucionarnu šiptarsku armiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, znamo da ide haos nakon COVID-a, očekivali smo recesiju i bez njega. Jedino mi krivo što odluku o tome ko dobija pare iz budžeta donose ljudi koji su tu pali s Marsa, umesto oni koji su birani na izborima. A drugi problem je što svet ne pamti ništa slično još od 2008/09, a od tad je prošlo 100 godina pa se niko ni ne seća kako je sve išlo. Najviše mi žao Amiša, oni po pravilu najviše nagrabuse u ovakvim situacijama.

Protiv koga se Bugari bune? Jesu li Nemci izvezli otpad ili su ga Bugari uvezli? Ja sam se nekada k'o čovek vozio u raspalom GSP autobusu sa 100 putnika, a sada patim u VW otpadu starom 10 godina koji mi je Švabo izvezao jer njemu više ne treba? Ili što mi je Švajcarac uvalio polovnu grafičku za 30% cene nove. Ako ja taj "otpad" mogu da iskoristim da danas napravim više novca ili olakšam sebi život u odnosu na juče, onda je to za mene plus, a ne minus. Sreća pa se i taj "otpad" može reciklirati, ne mora na deponiju. I da, Nemac mi je kriv, a ne likovi kojima smo dali odrešene ruke da kupuju jelke od 80.000€, novogodišnje koncerte u Bg-u milion €, grade jedan "Skadar" na Vračaru, drugi na Savi, treći u NS-u... Jedini gori od Bugara koji krive Nemce i EU za svoja sranja su Srbi i Grci koji krive Nemce i EU za svoja sranja

@Bata
Nisi dobro video. Purism (Librem) koji nudi "isto" to bi mogao da prođe kao NL (na papiru ono što bi Švaba voleo, u realnosti ono što Amer radi), Disroot teško, nema nikakve sličnosti u njihovoj organizaciji i radu. Nije čak ni u tome poenta, već onome ispod. Toliko toga različitog ima u IT (pre svega FOSS i GNU) svetu da je prosto tužno što ljude to ne interesuje. Različiti projekti, inicijative, rešenja za saradnju, održivost, podrška drugima... Bukvalno svi problemi i moguća rešenja koje imamo u društvu se mogu naći u tom svetu. Da ne bude zabune, moj posao nema nikakve veze sa IT-em, to pratim zbog svog zdravlja :)

Pa Jevreji i Rusi nisu Evropljani, ne vidim u čemu je problem sa tom Mizesovom tvrdnjom :| A da, zaboravio sam da je on bio vidovit i da je 20-ih znao šta će dešavati u Poljskoj za 15, 20 godina. Iako 80% Nemaca to nije znalo do sve do 45.-46. Sreća pa je SSSR krajem 20-ih i početkom 30-ih bio socijalistička utopija. Nisu imali gasne komore, tako da je 6 miliona ljudi umrlo prirodnom smrću, od gladi. Bukvalno je svaki levičar sa Zapada koji je tih godina (a i pre i posle) video SSSR, bio u fazonu - ovo nije socijalizam za koji smo se borili (i borimo). I onda otkud uspon fašizma. Evo ti iste slike i danas. I na kraju, znaš i sam o čemu je Mizes pričao, kao i kakav je stav imao o fašizmu od 1938. Za razliku od gomile majmuna koji danas veličaju ljude koji su se i '41 pravili da ne znaju šta se sprema.

O energiji već lupaš. Ono što je jedino tačno, jeste da nuklearna energija čak i u ovom obliku (fisija) može da bude najbolji, najjeftiniji i najsigurniji način snabdevanja. Eventualno u kombinaciji sa velikim hidroelektranama. Znaš kako je zanimljivo gledati kolege koji oduševljeno ulaze u taj posao, samo da bi kasnije počeli da lupaju glavu kako popraviti reduktor vetroturbine, a da ne rizikuješ povredu ili život ljudi, ili da te ne košta ko sv. Petra kajgana. A još gori su likovi koji misle da su današnji el. automobili bolji po životnu sredinu od modernih SUS motora. O hibridima i da ne pričam, to je prevara veka.

Na stranu sve ovo gore - odakle tebi to da ja ili bilo ko drugi ovde misli da bolje od ovoga ne može? Ali svaka zemlja treba da bira sledeći korak prema trenutnom stanju? Ako neka zemlja napravi nešto bolje od trenutnog NL-a, da li misliš da će to biti Švedska ili Švajcarska, ili pre Kina ili USA? Da li Srbija ovakva kakva je može da napravi bilo šta bolje ako joj cilj nije da bude kao npr. Češka u trenutnom stanju? Kako misliš da Amerika ili Engleska postane zemlja proleterska? Na narednim izborima će odjednom odbaciti sve i okrenuti naopačke sistem? Ili će za početak srediti zdravstveno osiguranje, visoko obrazovanje i slične stvari.
SFRJ je 50 godina gurala priču o bratstvu i jedinstvu i to se za 5 godina završilo tako što smo se poklali k'o životinje i narednih bar 100 godina ovde neće proći nijedna priča koja bar malo podseća na to, makar bila i bez svih mana koje je taj sistem imao. Po mom mišljenju, Jugoslavija (u nekom obliku) je prirodno stanje za ove narode ovde. Al' ako sam dobro razumeo, ako moja država postane deo neke federacije, unije, svemirskog šah kluba... onda ja više ne mogu biti Srbin ponosan na svoje pretke i ne mogu da slavim slavu po pogrešnom kalendaru. Doći će neko iz Zagreba, Beograda, Brisela... i uzeti mi moj identitet. To je valjda uzrok svih sranja koje se dešavaju danas.

Da li vi imate u vidu početno (trenutno) stanje od kog treba krenuti? Koji politički/ekonomski sistem će ovi ljudi prihvatiti:

- U firmi 20 ljudi kuva kafu na istom aparatu. Njih 5 će dopuniti vodu, kafu, oprati aparat, baciti otpad u kantu... Ostali će ostaviti upozorenje da nešto od toga treba uraditi da bi se naredna kafa skuvala, jer im je jedino bitno da su oni svoju uzeli
- Padne sneg u maloj ulici, koja je pod nagibom. Niko u komšiliku ne čisti sneg, svi ostave kola u ulici dalje, koja je pristupačna. Jedan čovek očisti, i nakon toga svi počnu da dolaze kolima do svojih dvorišta
- Neko misli da ne treba za projekat izabrati onoga ko taj posao najbolje zna, već treba uzeti ljude koji ne znaju to što treba (nemaju ni želju da nauče) ali imaju druge kvalitete. Ti drugi kvaliteti su verovatno bitniji kad biramo lekare, pilote, sudije...
- Izgleda da je nekim ljudima veliki problem(?) to što Ana Ivanović i Novak Đoković nisu etnički čisti Srbi????
- Ono što sam već navodio - ljudi koji imaju problem koji je moguće rešiti udruživanjem, neće da se udruže jer: "Znaš kako je sa ljudima..."

I još gomila drugih stvari, uključujuči i ono gore o Jugoslaviji

To su sve grupe ljudi koji izlaze na izbore, i ima ih dosta, možda ukupno i preko 50%. Koji je tvoj pristup da sa ljudima sa ovim stavovima napraviš bolji sistem od onog koji trenutno imaju npr. CH ili SWE? I da se ne raspadne kad umreš? Vi ste u fazonu - Medijana plate je u Srbiji 300€. Mi bismo voleli da imamo 5000€, ali nam je realnost 1000€. I onda bolje da nemamo ni tih 1000, već ćemo da sačekamo da se nešto desi, pa da imamo 5000. Ako hoćete nešto bolje od trenutnog sistema, jedini mogući put je onaj kojim idu Češka, pa Danska, pa Švajcarska... pa za 100 godina možda i napravimo nešto bolje od svega toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...