Jump to content

Recommended Posts

Molim te, pronađi definiciju glagola "aptrahovati". Jebe me u mozak koliko budućih "akademskih građana" reč koja očigledno potiče od pojma apstrakcije izgovara sa "h" umesto "k". Isti slučaj sa rečju "ekstrakcija", a tužno je što takav izgovor može da se čuje i kod starijih stručnjaka koji su nekako prihvatili to sakaćenje.

 

Sve ću da doživim na ovom forumu.

http://www.vokabular.org/?lang=sr-lat&search=APSTRAHOVATI

http://sh.wikipedia.org/wiki/Apstrakcija

Apstrahirati -hiram, zap. kr. apstrahovati -ujem (nem. abstrahieren):

 

  1. (iz)vršiti apstrakciju;
  2. ne uzeti (uzimati) nešto u obzir, ne obazreti se, ne obazirati se na nešto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma da, vara ga osecaj da se tu nesto sakati

korekcija-korigovati (koretkovati?), redakcija-redigovati (redaktovati?), konstrukcija-konstruisati (konstruktovati?) 

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Islam

Sufi biographical literature records claims of miraculous accounts of men and women. The miraculous prowess of the Sufi holy men includes firasa(clairvoyance), the ability to disappear from sight, to become completely invisible and practice buruz(exteriorization). The holy men reportedly tame wild beasts and traverse short distances in a very short time span. They could also produce food and rain in seasons of drought, heal the sick and help barren women become pregnant

 

Ниси ме разумео. Ово је тема о атеизму. Дакле ако већ говоримо о доказима о нечему,говоримо о ванбиблијским односно доказима ван Курана и осталих верских књига. Да ли имаш нешто тако о Мухамедовим чудима ?

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda ti je jasno da je unešeno zato što su ljudi neznalice. Izgovori na oba načina, jasno je da su ljudi lenji pri izgovoru, pa su zamenili "kt" sa "h", tj. odlučili da koriste nemački oblik reči koji nikada nije bio u širokoj upotrebi i koji je izmenjen u odnosu na latinsku reč upravo zbog prirode njihovog jezika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda ti je jasno da je unešeno zato što su ljudi neznalice. Izgovori na oba načina, jasno je da su ljudi lenji pri izgovoru, pa su zamenili "kt" sa "h", tj. odlučili da koriste nemački oblik reči koji nikada nije bio u širokoj upotrebi i koji je izmenjen u odnosu na latinsku reč upravo zbog prirode njihovog jezika.

 

umm...

valiant attempt but no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ниси ме разумео. Ово је тема о атеизму. Дакле ако већ говоримо о доказима о нечему,говоримо о ванбиблијским односно доказима ван Курана и осталих верских књига. Да ли имаш нешто тако о Мухамедовим чудима ?

postoje i ne-muslimanski izvori o muslimanskim chudima, kao i ne-hindui izvori o hindu chudima, itd itd. ti ne razumesh da hrishcjantvo nije nishta posebno.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nek' se jebu svi koji traže boga, i svi koji ga se odriču, i svi koji mu se mole u crkvama, mislim, pogledajte šta smo mu uradili, tom bogu od koga smo svi potekli i kome se neki klanjaju a drugi osporavaju, naterali smo ga premošćuje vreme i prostor da bi smo mi komunicirali, sipamo njegove nektare u jebeni tetrapak i sad ja odatle nalivam sebi dozu vitamina da se vratim u život dok pišem vama ovo, i svestan sam da su bog i bogovi samo mi i niko drugi, i da sve ovo što nam je dato time što postojimo i kucamo nije besmišlje, već u najgorem slučaju, dobra zajebancija, a to je sve što meni treba da bi se osećao sasvim ok...

  • Downvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoje i ne-muslimanski izvori o muslimanskim chudima, kao i ne-hindui izvori o hindu chudima, itd itd. ti ne razumesh da hrishcjantvo nije nishta posebno.

Oкеј,верујем да постоје,само ми наведи који су то немуслимански извори да је Мухамед чинио чуда.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Него да се вратимо на књиге које говоре о томе,у питању су књиге унверзитета Кембриџ и Оксфорд,да ли имаш негде где се каже супротно ? Волео бих да видим где. Не кажем да су те књиге непогрешиве само зато што су штампане на Оксфорду,али дај ми неког другог стручњака који тврди да то није тачно што пише у њима. Предпостављам да не очекујеш да ти неко верује на реч да то што тамо пише није тачно.

vec sam ti objasnio:

knjige koje se stampaju na tim univerzitetima ne sluze kao zbirka "dokaza" nego kao istorijsko nasledje koje je puno literture raznih zanrova.

 

ako kembridz i oksford odstampaju zbirku andersenovih basni - da li to znaci da postoji "dokaz" da zivotinje govore? ;-)

 

Свакако да се слажем,али да ли имаш неки конкретан пример,тако ће бити лакше. Оздрављење од неизлечиве болести ван цркве и манастира предпоставља употребу лекова,зар не ? То не искључује Божју помоћ,што неко себе лечи ван цркве и манастира.

upravo tako - ali mozda je taj bog zevs? ili alah (koji je milostiv i veliki! :haha: ) - jer ima primera kad se ljudi uspesno lece i u dzamijama, kao i u hinduistickim hramovima. dakle, kom bogu cemo pripisati zasluge? ;)

 

Не разумем зашто ми постављаш питања у вези Зевса. Нити видим смисао у вези тога.

Ја избегавам одговоре на питања ?

Не разумем поенту приче,какве везе има Зевс са целом овом причом ?

pitanje o zevsu pokazuje da oslonac tvoje vere i religije lezi u pukom spletu okolnosti (mesto i epoha u kojoj si rodjen) i to je najnezgodnije pitanje na koje izbegavas odgovor i pravis se blesav.

znas odgovor, ali ne zelis da odgovoris jer je i tebi jasno da ces tim odgovorom direktno pokazati da je tvoje verovanje u isusa i njegove natprirodne moci identicno verovanju nekog deteta u deda mraza ili junake iz stripova. bez ikakvog racionalnog oslonca, plod tujde maste koji ti dozivljavas kroz licne fantazije. zbog toga izbegavas pitanje o zevsu. ;)

 

ako si kao klinac tripovao da postoje dzedaji, dart vejder i obi van kenobi i da je moguce koristiti "the force" za pomeranje objekata, onda ti je ovo tripovanje oko isusa i religije isto to samo za odrasle..

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ja sam vam vec rekao da natprirodne sile postoje i izneo dokaze i naveo svedoke. Jedenje govana oko religije je smesno jer niko zapravo nista ne zna kao ovan. Najgore je od svega sto ce svaki zagrizenik za bilo koju religiju da tvrdi kako on toliko zna da mu samo dlaka fali da sam postane bog. Ogromna mogucnost je da bog postoji samo zbog mog iskustva jer je to mogla da izvede samo svesna natprirodna sila, a to je veoma slicno bogu. Ako nije on ja ne znam sta bi moglo da bude. Mozda neki drugi entitet ali svakako nadljudski i van naseg poimanja.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oкеј,верујем да постоје,само ми наведи који су то немуслимански извори да је Мухамед чинио чуда.

npr http://www.cyberistan.org/islamic/farmas.html dakle, postoji spis gde pishe da je indijski plemicj video chudo koje je uradio muhamed, za razliku od nehrishcjanskih izvora o hristovim "chudima" koje su napisali ljudi koji nishta od toga nisu videli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...