Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Dersu, kažeš da će WinXP pro 32bit windows koristiti sva 4 GB memorije, u svakom programu kada postoji potreba za tolikom memorijom?

 

Btw. zanimljiva tema: http://forums.amd.com/forum/messageview.cf...;threadid=95166

 

Ne. Windows je jedna stvar a 'programi' (aplikacije su druga stvar). aplikacije su generalno limitirane (na WinXP 32-bit) na 2Gb virtualnog adresnog prostora koji mora da se mapira u fizicki RAM svaki put kad je aplikacija aktivna. Preostalih 2Gb koristi OS za svoje marifetluke. Kada koristis /3GB switch u boot.ini onda Windows dodeli 3Gb fizickog RAM-a korisniku (user-u) a on sam koristi 1Gb, ali se virtualni adresni prostor ne menja. Medjutim ako koristis AWE (Adress Windowing Extensions) API kad pises tu svoju aplikaciju koja zahteva do jaja memorije, onda Windows omoguci tvojoj aplikaciji direktan pristup fizickoj memoriji u bilo kom iznosu do maximalno podrzanih 64Gb (na Win XP 32-bit).

 

 

 

 

--------------------------------------

Address Windowing Extensions

 

Address Windowing Extensions (AWE) is a set of extensions that allows an application to quickly manipulate physical memory greater than 4GB. Certain data-intensive applications, such as database management systems and scientific and engineering software, need access to very large caches of data. In the case of very large data sets, restricting the cache to fit within an application's 2GB of user address space is a severe restriction. In these situations, the cache is too small to properly support the application.

 

AWE solves this problem by allowing applications to directly address huge amounts of memory while continuing to use 32-bit pointers. AWE allows applications to have data caches larger than 4GB (where sufficient physical memory is present). AWE uses physical nonpaged memory and window views of various portions of this physical memory within a 32-bit virtual address space.

 

AWE places a few restrictions on how this memory may be used, primarily because these restrictions allow extremely fast mapping, remapping, and freeing. Fast memory management is important for these potentially enormous address spaces.

 

* Virtual address ranges allocated for the AWE are not sharable with other processes (and therefore not inheritable). In fact, two different AWE virtual addresses within the same process are not allowed to map the same physical page. These restrictions provide fast remapping and cleanup when memory is freed.

* The physical pages that can be allocated for an AWE region are limited by the number of physical pages present in the machine, since this memory is never paged – it is locked down until the application explicitly frees it or exits. The physical pages allocated for a given process can be mapped into any AWE virtual region within the same process. Applications that use AWE must be careful not to take so much physical memory that they cause other applications to page excessively or prevent creation of new processes or threads due to lack of resources. Use the GlobalMemoryStatusEx function to monitor physical memory use.

* AWE virtual addresses are always read/write and cannot be protected via calls to VirtualProtect (that is, no read-only memory, noaccess memory, guard pages, and the like can be specified).

* AWE address ranges cannot be used to buffer data for graphics or video calls.

* An AWE memory range cannot be split, nor can pieces of it be deleted. Instead, the entire virtual address range must be deleted as a unit when deletion is required. This means you must specify MEM_RELEASE when calling VirtualFree.

* Applications can map multiple regions simultaneously, provided they do not overlap.

* Applications that use AWE are not supported in emulation mode. That is, an x86 application that uses AWE functions must be recompiled to run on another processor, whereas most applications can run without recompiling under an emulator on other platforms.

 

This solution addresses the physical memory issues in a very general, widely applicable manner. Some of the benefits of AWE are:

 

* A small group of new functions is defined to manipulate AWE memory.

* AWE provides a very fast remapping capability. Remapping is done by manipulating virtual memory tables, not by moving data in physical memory.

* AWE provides page size granularity appropriate to the processor (for example, 4K on x86), which is more useful to applications than large pages (for example, 2MB or 4MB on x86).

 

An application must have the Lock Pages in Memory privilege to use AWE. To obtain this privilege, an administrator must add Lock Pages in Memory to the user's User Rights Assignments. For more information on how to do this, see "User Rights" in the operating system help.

 

The following functions make up the Address Windowing Extensions (AWE) API.

Function Description

VirtualAlloc and VirtualAllocEx Reserve a portion of virtual address space to use for AWE, using MEM_PHYSICAL.

AllocateUserPhysicalPages Allocate physical memory for use with AWE.

MapUserPhysicalPages Map (or invalidate) AWE virtual addresses onto any set of physical pages obtained with AllocateUserPhysicalPages.

MapUserPhysicalPagesScatter Map (or invalidate) AWE virtual addresses onto any set of physical pages obtained with AllocateUserPhysicalPages, but with finer control than that provided by MapUserPhysicalPages.

FreeUserPhysicalPages Free physical memory that was used for AWE.

 

 

 

 

------------------------------------------

 

Uzgred, ne nije uopste interesantna tema na tom linku, imas jako puno sajtova sa identicnim sadrzajem koji se besomucno kopira, a pogresan je, kako mozes da vidis iz Microsoftovih papira. Pazi majku mu, sve go strucnjak zna bolje od ovih frajera sto su jebeno dizajnirali OS. Za neverovati.

 

Dalje, ponavljam po ko zna koji put, Intelovi cipovi imaju jos od Pentium Pro-a, jedno 10 godina unazad, 36-bitnu adresnu magistralu a ne 32-bitnu. 32-bitan je data bus, i 32-bitni su CPU registri pa je malo zajebano (ali ne i nemoguce kako videsmo) racunati 36-bitne adrese sa 32-bitnim CPU registrima. No to je druga tema, iako je u ovim linkovima koje postavih i to dotaknuto (3-level memory address translation se to zove). Isti mehanizam (PAE/36 bit) imaju i AMD cipovi od Athlona naovamo.

 

 

 

 

------------------------------------------

 

 

Page table structures

 

In traditional 32-bit protected mode, x86 processors use a two-level page translation scheme, where the control register CR3 points to a single 4 KB long page directory, which is divided into 1024 x 4 byte entries that point to 4 KB long page tables, similarly consisting of 1024 x 4 byte entries pointing to 4 KB long pages.[2]

 

Enabling PAE (by setting bit 5, PAE, of the system register CR4) causes major changes to this scheme. By default, the size of each page remains as 4 KB. Each entry in the page table and page directory is extended to 64 bits (8 bytes) rather than 32 bits to allow for additional address bits; however, the size of tables does not change, so both table and directory now have only 512 entries. Because this allows only half as many entries as the original scheme, an extra level of hierarchy has been added, so CR3 now points to the Page Directory Pointer Table, a short table which contains pointers to 4 page directories.

 

The entries in the page directory have an additional flag, in bit 7, named PS (for Page Size). If this bit is set to 1, the page directory entry does not point to a page table, but to a single large 2 MB page.[3] The NX bit is another flag in the page directory, in bit 63, to mark pages as "No eXecute". Because the 12 most significant bits of page table entry's 64 bits are either such flags or are available for OS-specific data, a maximum of 52 bits can be potentially utilized in future to address 252 bytes, or 4 petabytes, of physical memory.[4]

 

The x86 architecture presently uses only 36 bits out of 52 bits possible. On x86-64 processors, PAE is obligatory in native long mode; presently 40 bits are used out of 52 bits possible.[5]

 

CPU support of PAE mode can be identified via the CPUID flag PAE.

 

 

PAE.PNG

 

 

 

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manje nerviranja Dersu, manje nerviranja :-) čuvaj se za Nile :-)

 

Manje gluparanja, druze, manje gluparanja :-). Kad je uopste taj Nile. Mada, nisam nesto upoznat sa njihovim materijalom, omatero sam za to. Na mladjima svet ostaje. Ziv bio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, i kakve AWE ima veze sa temom sada? :)

 

Nije problem izguglati AWE PAE Miscrosoft ruls string i pastovati šemate. Šta je sa činjenicom da su u 32bitnom OS-u programi i dalje 32bitni, menja li nešto (performanse) ta amputirana noga od 4bita? Zbog čega? Jesu li svi programi PAE friendly kôdirani (znam ovde ćeš da napišeš da MS nije kriv)? Šta je sa pagingom u takvom slučaju?

 

Ljudi ovde pričaju da je igranje sa PAE-om u Windozetu besmisleno, sa čime se u svakom pogledu slažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi ga, tip-top, dizajn... sve sami neki strani izrazi. Niš ja to ne razumem.

Osim da si kompleksaš, ali to je već svima jasno.

:)

 

I ego manijak/naduvenko-izmedju jos dosta "kvaliteta" :)

 

 

Dobro, i kakve AWE ima veze sa temom sada? :)

 

Nije problem izguglati AWE PAE Miscrosoft ruls string i pastovati šemate. Šta je sa činjenicom da su u 32bitnom OS-u programi i dalje 32bitni, menja li nešto (performanse) ta amputirana noga od 4bita? Zbog čega? Jesu li svi programi PAE friendly kôdirani (znam ovde ćeš da napišeš da MS nije kriv)? Šta je sa pagingom u takvom slučaju?

 

Ljudi ovde pričaju da je igranje sa PAE-om u Windozetu besmisleno, sa čime se u svakom pogledu slažem.

 

Naravno

Mogao sam i ja(i bilo ko ko je iole racunarski pismen)da uradim copy/paste iz udzbenika ili sa neta,malo citucnem pa da posle kenjam po forumima kao sam kljucno uticao na IT industriju i da je bez mene zivot nezamisliv :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba da reinstaliram sestri windows na laptopu, medjutim njoj ne radi tastatura i koristi neku preko usb-a, ali nju ne prepoznaje tokom instalacije...

ima li mi pomoci? :)

 

Probaj da u BIOS-u ukljucis/iskljucis opciju "Legacy USB Keyboard support" ili tako nesto pa vidi-ne znam sada napamet tacan naziv :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

zelim da verujem Elam Harnishu ali ne mogu :)

jebiga kad normalni ljudi pricaju da manijak u praksi nije u pravu... na ciju ces stranu stati? :lol:

 

sutra dobijam komp pa cu videti jel mi se prcka samo da bih 3.25Gb ram-a pretvorila u 4... errm mislim da ne.

(INTEL E8500 CPU 6mb Cache

ASUS RAMPAGE FORMULA Motherboard

ATI 4870 512MB Graphic Card

650W Cooler Master Power Supply posto ova graficka ima dva ulaza za napajanje aka sishe energiju ko blesava)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sutra dobijam komp pa cu videti jel mi se prcka samo da bih 3.25Gb ram-a pretvorila u 4... errm mislim da ne.

(INTEL E8500 CPU 6mb Cache

ASUS RAMPAGE FORMULA Motherboard

ATI 4870 512MB Graphic Card

650W Cooler Master Power Supply posto ova graficka ima dva ulaza za napajanje aka sishe energiju ko blesava)

 

 

Al nije da se hvališ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, i kakve AWE ima veze sa temom sada? :)

 

Nije problem izguglati AWE PAE Miscrosoft ruls string i pastovati šemate. Šta je sa činjenicom da su u 32bitnom OS-u programi i dalje 32bitni, menja li nešto (performanse) ta amputirana noga od 4bita? Zbog čega? Jesu li svi programi PAE friendly kôdirani (znam ovde ćeš da napišeš da MS nije kriv)? Šta je sa pagingom u takvom slučaju?

 

Ljudi ovde pričaju da je igranje sa PAE-om u Windozetu besmisleno, sa čime se u svakom pogledu slažem.

 

Ako nije problem, a slazem se da nije, onda si i odgovore na sva ostala pitanja mogao da pronadjes. Da si procitao materijal sa linka o AWE na primer, saznao bi da AWE koristi direktan pristup memoriji i nema pejdziranja recimo. Performanse se naravno menjaju, indirektnim putem. AWE korsite programeri koji rade na aplikacijama koje imaju stravicne zahteve za memorijom. Kao na primer baze podataka, ili analiticko procesiranje i slicno. Posto mozes veci set podataka da zbicis u memoriju, umesto da stalno dobavljas nove podatke sa diska,normalno je da ukupne performanse sistema rastu. Dalje, AWE je API (Application Programming Interface). Microsoft ga je dizajnirao i napisao, i svaki programer moze da koristi tu biblioteku funkcija ako hoce da mu 32-bitna aplikacija na Windowsu radi sa max teorijskom kolicinom memorije kojoj AWE moze da pristupi 64Gb. Microsoftove 32-bitne aplikacije ne koriste AWE koliko sam ja upoznat. Moguce da ima neka, ne znam, verovatno pise u dokumentaciji. SQL Server mozda? Ali posto sad vec svi pice SQL Server na 64-bita, to nije ni toliko bitno. ELem, bitno je samo da se zna sta moze a sta ne moze, i da se razotkriju neki satro gurui koji prosipaju kojekakve budalastine okolo dok im se pod budnim okom instalira neki novi Linux distro, jeebote. Jeee. Btw, Linux kernel od verzije 2.6 naovamo podrzava PAE i radi uredno sa 64Gb RAM-a na 32-bitnim masinama. How 'bout that?

 

Ljudi ovde pricaju svasta. Nece se ti isti ljudi najesti leba nekom karijerom u inzenjeringu...

 

zelim da verujem Elam Harnishu ali ne mogu :)

jebiga kad normalni ljudi pricaju da manijak u praksi nije u pravu... na ciju ces stranu stati? :lol:

 

Da li je tebi poznat koncept hiperlinkova? Ono sto sam pejstovao sa Majkrosoftovog sajta (a pejstovao sam da neko slucajno ne bi povezivao svoja licna osecanja o 'manijaku' sa integritetom svih Mikrosoftovih inzenjera) su napisali oni sami. Postavio sam ti i link. Bole me kurac da li verujes meni? Ali da ne verujes tvorcima nekog produkta koji ti opisuju kako njihov produkt radi. Pa to moze samo kompletan idiot. Inace, drago mi je da me ne svrstavas u 'normalne ljude' posto nikako ne zelim da budem u istoj klasifikacionoj grupi kao onih par tih tvojih normalnih dijabolika.

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neću da odgovaram na indirektnu prozivku da sam dijabolik, verovatno je u afektu otkucana. (big hug) :)

 

Ako nije problem, a slazem se da nije, onda si i odgovore na sva ostala pitanja mogao da pronadjes.

 

Nije problem, naravno, ali stvar je u tome što sam već iščitao stvari koje postuješ ovde pre par meseci kada mi je tema bila interesantna.

 

Imao sam istu nedoumicu kao Double Fire. Sa malom razlikom, ja sam već imao 4GB RAM-a i 32bit Windows Vistu.

 

Situacija je ovakva: 64bit procesor, nova ploča koja vidi sav RAM. Igrarijama u Windowsu (PAE, /3GB switch) se dešavalo da mi prikazuje 2GB i 3GB memorije. Posle Service Pack-a 1 Windows u System Properties uredno prikazuje 4GB, ali u Task manageru vidiš patku od 3.25GB. I nema te sile kojom možeš to da izmeniš.

 

Da si procitao materijal sa linka o AWE na primer, saznao bi da AWE koristi direktan pristup memoriji i nema pejdziranja recimo. Performanse se naravno menjaju, indirektnim putem. AWE korsite programeri koji rade na aplikacijama koje imaju stravicne zahteve za memorijom. Kao na primer baze podataka, ili analiticko procesiranje i slicno. Posto mozes veci set podataka da zbicis u memoriju, umesto da stalno dobavljas nove podatke sa diska,normalno je da ukupne performanse sistema rastu. Dalje, AWE je API (Application Programming Interface). Microsoft ga je dizajnirao i napisao, i svaki programer moze da koristi tu biblioteku funkcija ako hoce da mu 32-bitna aplikacija na Windowsu radi sa max teorijskom kolicinom memorije kojoj AWE moze da pristupi 64Gb. Microsoftove 32-bitne aplikacije ne koriste AWE koliko sam ja upoznat. Moguce da ima neka, ne znam, verovatno pise u dokumentaciji. SQL Server mozda? Ali posto sad vec svi pice SQL Server na 64-bita, to nije ni toliko bitno. ELem, bitno je samo da se zna sta moze a sta ne moze, i da se razotkriju neki satro gurui koji prosipaju kojekakve budalastine okolo dok im se pod budnim okom instalira neki novi Linux distro, jeebote. Jeee. Btw, Linux kernel od verzije 2.6 naovamo podrzava PAE i radi uredno sa 64Gb RAM-a na 32-bitnim masinama. How 'bout that?

 

Pa poenta cele priče.

 

Koliko ljudi ovde gura SQL Server na desktop mašini? :)

 

AWE (skoro) niko nije imao u vidu kada je programirao za 32bitnu platformu. Šta meni vredi što znam da u Windowsu postoji biblioteka za manipulisanje memorijom kada skoro svi programi na mom hard disku koriste standardnu. Mene kao krajnjeg korisnika apsolutno ne interesuje šta ja PAE i kako bi on trebalo da sarađuje sa AWE u ispravno kôdiranom slučaju, ja sam video činjenično stanje koje mi se uopšte nije svidelo.

 

Bottomline, instalirao sam x64 Vistu SAMO zbog memory management-a, jer su 32bitni programi glupi za AWE a 32bit Windows je nezgrapan sa PAE. Vista x64 32bitne programe u compatibility mod-u bar uputi na 'prave adrese'.

 

Pominješ kernel 2.6 i PAE - hajde da pomenemo swap particiju i swap fajl :) .

Edited by Vitamin K Experience

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi na mukama sam ! tantalovim mukama !

 

imam laptop za posao i jedan stoni kom sveze uzet i na oba nemogu da zbudzim usb 2 , zovem servis oni kazu usb 2 radi pitanje je u softveru ali koji moj ! sta god ubacio bilo koji flash i instalirao drajvere sa njinog diska opet mi javlja da ce mi sve ici brze ako se prebacim na slobodne portove koji podrzavaju 2.0 standard . iako ih ima pun cjurac realno takih ne makini nema jer sam sve probao , posle odtishao do biosa i vidim chekirano usb 1.1. i 1 , znachi to je uredu i ne znam sta da radim , sa ovo malo zivota sto mi osta dal da izmem brusilicu il da skachem s mosta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa imaćeš 64-bitni procesor. Instaliraj 64-bitni Windows i nema problema sa 4GB RAM-a :-)

A :lol:

oni vec ubacise neki windows i testirali komp s njim 3 dana i ispalo je da ploca ne ide uz ostale komponente pa su je zamenili... ajd videcu koji su ubacili :da:

 

edit: zbog toga sto postoji vrlo ogranicen broj 64bitnih aplikacija stavise 32. nekako mi se to vise svidja :lol:

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi na mukama sam ! tantalovim mukama !

 

imam laptop za posao i jedan stoni kom sveze uzet i na oba nemogu da zbudzim usb 2 , zovem servis oni kazu usb 2 radi pitanje je u softveru ali koji moj ! sta god ubacio bilo koji flash i instalirao drajvere sa njinog diska opet mi javlja da ce mi sve ici brze ako se prebacim na slobodne portove koji podrzavaju 2.0 standard . iako ih ima pun cjurac realno takih ne makini nema jer sam sve probao , posle odtishao do biosa i vidim chekirano usb 1.1. i 1 , znachi to je uredu i ne znam sta da radim , sa ovo malo zivota sto mi osta dal da izmem brusilicu il da skachem s mosta .

To je Majkrosoft uradio, i meni se desava u poslednjih par meseci, oni hoce da izbace neki svoj novi standard pa usporavaju USB konekciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neću da odgovaram na indirektnu prozivku da sam dijabolik, verovatno je u afektu otkucana. (big hug) :)

 

Ti si se kasnije prikljucio raspravi, na tebe nisam ni mislio, znaju oni legende ko su. Chill.

 

Situacija je ovakva: 64bit procesor, nova ploča koja vidi sav RAM. Igrarijama u Windowsu (PAE, /3GB switch) se dešavalo da mi prikazuje 2GB i 3GB memorije. Posle Service Pack-a 1 Windows u System Properties uredno prikazuje 4GB, ali u Task manageru vidiš patku od 3.25GB. I nema te sile kojom možeš to da izmeniš.

 

Ima, ali moraju sve stvari da se uklope. Znaci CPU (to vec svaki podrzava), chipset (Northbridge konkretno) i OS. Onda moras da iskljucis na plci i DEP -Execute Prevention disable switch (koji brani izmedju ostalog 64-bitno adresiranje na 32-bitnim sistemima, ne zato sto je to nemoguce vec zato sto to pisci drajvera nisu imali u vidu. Mnogi drajveri krahiraju u tom modu. Na kraju, sama ploca mora da podrzava memory remapping (evo ova Rampage Formula podrzava) i prebaci sve drajvere i memorijske mape u sektor iznad 4Gb i onda Windowsu ostane sve slobodno. Nije Windows taj koji limitira stvari, sve ostalo je prvenstveni limitirajuci faktor pa tek onda Windows.

 

 

Koliko ljudi ovde gura SQL Server na desktop mašini? :)

 

A ovde? Kod mene recimo u kancelariji svi. Standardno dolazi instaliran na 'drive image'.

 

 

Bottomline, instalirao sam x64 Vistu SAMO zbog memory management-a, jer su 32bitni programi glupi za AWE a 32bit Windows je nezgrapan sa PAE. Vista x64 32bitne programe u compatibility mod-u bar uputi na 'prave adrese'.

 

Nisu 32bitni programi glupi za AWE, nego nisu napisani sa tom bibliotekom. Ne mogu da je koriste ako nisu programirani da

je koriste, ili mislis da programi imaju neku svoju inteligenciju pa se snadju. PAE radi savrseno, problem je sto ima stotine i hiljade drajvera koja rade ovako ili onako.

 

Elem, i ako si presao na Vistu x64 (ili WinXP x64, nista losiji sistem u tom kontekstu), PAE i ostale kerefeke su izmisljene samo da bi se pojedincima u okviru njihove licence za Windows XP 32-bit omogucila slicna podrska koju uzivaju likovi na x64 sistemima. Znaci, da se ti ljudi ne bi osecali uskracenim vizavi Windowsa (upravo ovo o cemu pricamo, vecina ovde krivi Windows XP kako je eto glup i bogati lopov jer krade im RAM, zaboga. A Windows, kako upravo Microsoft pokazuje na svim linkovima, nema nikakvih problema da radi sa 4Gb ako tvoj hardver koriguje situaciju koju je hardver prvi i zajebo. To sto se memorijski prostor mapira na 32-bitnim sistemima pocev od adrese na 4Gb pa nanize je odluka hardverskih dizajenra od pre 15-20 godina. U ono vreme su 32-bitni kompjuteri imali oko *Mb, 16Mb a mozda i 32Mb (megabajta) RAM-a. Niko od njih nije kapirao da ce bas napuniti (32 bitnu) masinu sa 4Gb RAM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je Majkrosoft uradio, i meni se desava u poslednjih par meseci, oni hoce da izbace neki svoj novi standard pa usporavaju USB konekciju

 

firefox mi ne radi na visti tj stalno refreshuje strane na tu stranu ja isto sumnjam .

 

mene trenutno kopka neshto , veoma realno kopka , koliko ima programera geekova bitova ramova i bajtova na ovoj temi a nijedan kadar nije reci koju o ovom problemu , pa ljudi vi totalno pojma nemate , pojma !

Share this post


Link to post
Share on other sites

firefox mi ne radi na visti tj stalno refreshuje strane na tu stranu ja isto sumnjam .

 

mene trenutno kopka neshto , veoma realno kopka , koliko ima programera geekova bitova ramova i bajtova na ovoj temi a nijedan kadar nije reci koju o ovom problemu , pa ljudi vi totalno pojma nemate , pojma !

 

Pa ne znam sta da ti kazem

Kada god procitam ovako nesto krenem da se smejem prisetivsi se svojevremenih izjava lokalnih Win advokata da na Visti vec uveliko radi sve bez ikakvih problema :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakih malo komp zakuca - blue screen of death :) physical memory dump itd... da l' da radim reinstall sistema dok je jos nov tj nemam puno programa tj ulozenog truda ili nesto drugo da prckam? S obzirom da je radio svasta 3 dana bez problema kod likova od kojih je uzet verovatno mu smeta neki moj program ali to su sve neke trivijalne stvari koje su radile na 1000x gorem...

Cini mi se da uvek zakuca bas kad treba da se napregne tipa da otvori 3. program :rolleyes: ali bez nekog pravila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Скини и инсталирај најновије драјвере за графички или пронађи која је најстабилнија верзија па инсталирај њих. Је ли ти АТИ графичка?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ama sta ste svi zapeli za nove drajvere kad je komp nov i ima najnovije drajvere :confused: ne podrazumevam da su novi jer je nov nego jer znam da su ih instalirali.

Asus eah4870.

edit: ajde skinucu ovaj od 8/8 update al zaista ne vidim kakve sad to veze ima kad ovo ne bi smelo da se desava zbog graficke...

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ama sta ste svi zapeli za nove drajvere kad je komp nov i ima najnovije drajvere :confused: ne podrazumevam da su novi jer je nov nego jer znam da su ih instalirali.

Asus eah4870.

 

Па да, АТИ. Запео/ли сам јер се то често дешава са атијевим драјверима. Мени се дешавало, дешавало се и многим људима које познајем. Покушај да инсталираш неки старији, стабилнији пакет драјвера. Такође, скини и http://www.drivercleaner.net/ и пре инсталације очисти све што има везе са АТИ-јем. Онда пробај па реци шта си урадила.

 

A eво ти и ово па види шта је у питању...

Или једноставно позови људе који су ти продали комп...

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...