Jump to content

Omoti / coveri domaćih metal albuma


Speed_Dead

Recommended Posts

Љубав побеђује све? (није случајно Amor Vincit OMNIA?) :confused:

Какво је то геј име за метал албум?

 

Da, Omnia, greska u kucanju...

 

melodic black metal je, iz Novog Sada...

 

myspace.com/sangreterna

 

pa poslusaj... a imas i temu u domacoj sceni, pa napisi tamo da je gej :P

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

melodic black metal je, iz Novog Sada...

Ма, знам ја о чему се ради, свирали смо с њима једаред у Бечеју... Још уврнутије је што је мелодични блек метал са таквим називом. Тотално геј!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
*cough*

by BlueBlack

KERLI

I kompletan booklet jednog drugog lika @ hGenesis

 

kad bi naši ovako *sigh*

 

Lep je logo, omot je uzasno losh i patetichan.

 

Verujem. Imam prilike da često gledam kako se rade omoti za inostrane bendove i kad pogledam kod nas... Tuga me uhvati. To lepo može da se vidi kad se uđe u MAMUT na primer. Metal sekcija ( strana ) je za parenje očiju (loše urađeni su retkost)... a onda kako krenete na desno ka domaćoj sceni... Katastrofa. Alogia se istiiče posebno. Svaka njima čast al ono je sramota za cover.

 

A onda se zarotirash za 180 stepeni i vidish josh lepshe covere. :)

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde sad jedno pitanje.Zanima me ko radi omote ovde kod nas i u inostranstvu (naravno za kes) i ako moze koliko para otprilike izadje to.(molio bih linkove) hvala.

Dan Seagrave za Amon Din je trazio oko 1500-2000e , ne mogu da se setim trenutno... tj. bilo je oko 1000funti, mi smo imali mnogo manji budzet koji nam je izdavac dao tako da ... :)hehehe spustili smo cenu Dan-a maximalno , i uradio je cak i skicu, ali je na kraju odustao ... Skingraver uzima od 500-1000$, naravno i njega smo spustili :)heheehe.... tako da jbg, za dobar omot treba otprilike izdvojiti 300-2000e , u zavisnosti sta mislite sa bendom :).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, nisam imao pojma da je toliko skupo..

А шта си мислио? Да ће да раде неколико дана слику за шибице? Испод 300 евра не можеш да нађеш иоле пристојног уметника да уради квалитетну слику.

Share this post


Link to post
Share on other sites

А шта си мислио? Да ће да раде неколико дана слику за шибице? Испод 300 евра не можеш да нађеш иоле пристојног уметника да уради квалитетну слику.

Naravno. Ne znam zašto ljudi očekuju da to bude džabe O.o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koliko se kreću omoti, ali za logo se kod nas mogu naći talentovani dizajneri (ili studenti koji idu na grafički dizajn) koji će uraditi pristojan logo od 150 evra pa naviše.

 

Domaći bendovi, kao i domaći zadrigli privatnici nikako da shvate jednu stvar. Što više efekata glow-a, stroke-a, shadow-a, bevela, lens effectsa i drugih gluposti - to rad (logo ili omot) gore i neprofesionalnije izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da ne treba da rade za dzabe, ali ove cene su preterane. Po meni. Koliko ja imam poznanika (i vecina vas) koji su veoma dobri crtaci, kreativni i talentovani? Pa i moja devojka, koja solidno crta ali je zato vesta sa tim programima za obradjivanje slika..ajoj, pa moze da se uradi extra omot. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu preterane cene, jer je jedan dobar grafički dizajner uložio mnogo godina u svoje znanje, zna koje boje da upotrebi, koju formu, linije, krivine, zna čak i kako na psihu utiču vodoravne ili uspravne linije, zna da izbalansira težinu.

Pa još kad pri tome dodaš da ozbiljni grafički dizajneri rade na originalnim softverima, dobijaš tu cenu koju dobijaš.

 

A i nije to samo kod grafičkih dizajnera, nego i kod koncept artista, industriskih dizajnera, fotografa, snimatelja, montažera, 3D modelara, 3D animatora, vfx artista... svi su oni, pre svega, mnogo godina uložili u to što rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hocu da postavim sliku novog omota benda Downtrodden, ali nesto pokazuje da ne prihvata kacenje slika na forumu.

mozete li da mi pojasnite da li je zaista tako, ili kod mene na kompu postoji neki problem?

 

bilo bi malo bezveze da na temi o omotima nema mogucnosti da se zapravo vide omoti o kojima se diskutuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bezveze :)

 

3000e ne bih dao za jedan cover, pa ne znam kakav da je :)

Moj ortak crta stripove i veoma je kreativan. Dakle, imas lep, originalan crtez (i-ili neku dobru fotografiju) + osoba koja rastura photoshop i sta ti jos treba?

Ali dobro, ja sam navikao na neofolk albume i sl. koji su radjeni minimalisticki i svidja mi se taj fazon...slika drveta i to je to :) meni je to bolje od neke vestacke hi-tech budzotine..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu preterane cene, jer je jedan dobar grafički dizajner uložio mnogo godina u svoje znanje, zna koje boje da upotrebi, koju formu, linije, krivine, zna čak i kako na psihu utiču vodoravne ili uspravne linije, zna da izbalansira težinu.

Pa još kad pri tome dodaš da ozbiljni grafički dizajneri rade na originalnim softverima, dobijaš tu cenu koju dobijaš.

 

A i nije to samo kod grafičkih dizajnera, nego i kod koncept artista, industriskih dizajnera, fotografa, snimatelja, montažera, 3D modelara, 3D animatora, vfx artista... svi su oni, pre svega, mnogo godina uložili u to što rade.

:metalac:

 

Mada, što se cena od 3000 evra tiče moraju da se uzmu u obzir par stvari koje inače nisu dostupne očima javnosti. Pored umetničkog dela,svega gore navedenog i uloženog truda, ono što u normalnim uslovima postoji je ugovor između benda i umetnika (koji je izradio album/CD art) kojim se utvrđuje copyright. Bend može da koristi artwork u tim i tim slučajevima, preuzima "licencu" i može da ga štampa na posterima, cd-ovima, majicama. Umetnik je pak obavezan da ne sme da koristi rad za bilo koje druge komercijalne svrhe (ne sme da ga preproda drugom bendu ili da ga prodaje lično kao njegovu svojinu, na primer). I još gomila stvari. Nekad se dešava da umetnik dobije procenat od odštampanih cd-ova (na primer 1000 promo CD-ova od čega on dobija, npr 5% po CD-u, ili kako god da se dogovore bend i umetnik).

 

Ima tu gomila caka. Naravno, sve ovo važi kod ozbiljnih bendova/umetnika gde se naručivanje rada ne svodi na "Ej, sprčkaj mi nešto u fotošopu, nabaci neke jebačke efekte, nabudži da to dobro izgleda i platiću ti 30 evra sada, a još 40e kad mi stigne plata na karju meseca. Znam da je trebalo 50, ali znaš kako, kursna lista se opet promenila pa,..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

3000e ne bih dao za jedan cover, pa ne znam kakav da je :)

Па, нећеш ти да даш. Уметници који имају такву цену имају иза себе озбиљна имена и само таква имена са озбиљним буџетима ће плаћати толику цифру. Усоталом, оно што већина људи овде нема појма је да цене варирају због неколико фактора. Први је величина слике. Ниеј исто ако ће неко да ти ради винилни гејтфолд омот (60х30), обичан винилни (30х30) или ЦД омот (не преко 20х20 у добром квалитету са резолуцијом 300 дпи). Друго, количина детаља. Што више детаља, то више времена одузме и то се више наплаћује. Треће, тираж у ком се ради. Сви уметници продају само ПРАВА на слику, не и саму слику, а та права су уговором ограничена на одређену количину производа за који се употребљавају (било дискови, плоче, мајице, постери...). Опет, што већи тиражи, то већа цена. Четврто, величина бенда. Гро уметника за које ја знам су посвећени металци и неће исто наплатити демо бенду и бенду који издаје за Nuclear Blast и чија издавачка кућа може себи да приушти пар хиљада евра за баш добар омот. Наравно, чињеница да сте демо бенд вас не извлачи уколико је концепт претеран.

 

Прост пример. Наш омот је плаћен 500 евра (све покрио издавач, иако нам је по уговору буџет био 200 за омот), не знам тачно на коју количину робе, али сигурно не преко 3000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u svakom slucaju "dizajneri" su preskupi a pogotovo to bezobrazno deluje kada neko na domacoj sceni ko nema iza sebe zavrsene studije kao garant kvaliteta trazi neke za ove prostore gastronomske cifre,

ne treba "umetnici" da rade za sibice al ako je covek umetnik a ne zanatlija on ce to shvatiti i kao podstrek i kao vezbu

,svaki umetnik ceni kada dobije neki zadatak da odradi jer to je hvatanje u kostac sa svojim mogucnostima,

ok super je kad i mozes da zaradis na tome al ,

jednostavno prevelike su cene ,da se da 300 era za omot u fotosopu?

svaka cast svima al idi dizi 15 dana cement pa zaradi 300 eura ,pa ce ti posle biti super da sedis ispred kompa i drndas koji dan i za 100 eura...

 

ja iskreno ne volim photoshop omote,tj kad neko pokrade tudje ideje usere ih i kao tako im da svoj pecat,

ok je kad neko radi na nekoj photoshop tali ili skenira rad pa boji -to je vec druga prica

 

ali i to mora imati manju cenu nego rad u recimo ulju il sl a cak i taj rad u uljku ne sme da kosta vise ot tih 300 eura

u odnosu na sve tiraze i sl ,vec ako vec tako mora -proporcijalno sa mogucnosti zarade benda,pa se nadju recimo negde na nekoj sredini i to ispadneoko 150-230 eura

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...