Jump to content

Omoti / coveri domaćih metal albuma


Speed_Dead

Recommended Posts

Ne znam koliko se kreću omoti, ali za logo se kod nas mogu naći talentovani dizajneri (ili studenti koji idu na grafički dizajn) koji će uraditi pristojan logo od 150 evra pa naviše.

U jbt, nisam znao da se toliko krecu cene za jedan logo. Evo ja cu uraditi za 50. Jel treba diploma na uvid? :bigblue:

 

Domaći bendovi, kao i domaći zadrigli privatnici nikako da shvate jednu stvar. Što više efekata glow-a, stroke-a, shadow-a, bevela, lens effectsa i drugih gluposti - to rad (logo ili omot) gore i neprofesionalnije izgleda.

Pre svega jedan graficki dizajner ZNA da logo ne sme da ima te efekte. Bar ne osnovni logo. To uglavnom rade samozvani dizajneri.

 

3000e ne bih dao za jedan cover, pa ne znam kakav da je :)

Moj ortak crta stripove i veoma je kreativan. Dakle, imas lep, originalan crtez (i-ili neku dobru fotografiju) + osoba koja rastura photoshop i sta ti jos treba?

Osoba koja odlicno poznaje graficke procese. Dzaba ti svo drljanje i mrljanje po Photoshopu, ako to sto je on odradio ne izlazi dobro u stampi. To je ono sto se trazi, a ne kako izgleda u Photoshopu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u svakom slucaju "dizajneri" su preskupi a pogotovo to bezobrazno deluje kada neko na domacoj sceni ko nema iza sebe zavrsene studije kao garant kvaliteta trazi neke za ove prostore gastronomske cifre,

ne treba "umetnici" da rade za sibice al ako je covek umetnik a ne zanatlija on ce to shvatiti i kao podstrek i kao vezbu

,svaki umetnik ceni kada dobije neki zadatak da odradi jer to je hvatanje u kostac sa svojim mogucnostima,

ok super je kad i mozes da zaradis na tome al ,

jednostavno prevelike su cene ,da se da 300 era za omot u fotosopu?

svaka cast svima al idi dizi 15 dana cement pa zaradi 300 eura ,pa ce ti posle biti super da sedis ispred kompa i drndas koji dan i za 100 eura...

 

ja iskreno ne volim photoshop omote,tj kad neko pokrade tudje ideje usere ih i kao tako im da svoj pecat,

ok je kad neko radi na nekoj photoshop tali ili skenira rad pa boji -to je vec druga prica

 

ali i to mora imati manju cenu nego rad u recimo ulju il sl a cak i taj rad u uljku ne sme da kosta vise ot tih 300 eura

u odnosu na sve tiraze i sl ,vec ako vec tako mora -proporcijalno sa mogucnosti zarade benda,pa se nadju recimo negde na nekoj sredini i to ispadneoko 150-230 eura

Da, ali ja da imam bend nikada ne bih uzeo nekog naseg da mi radi... samo bi jurio "proverene" stvari... :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ok su ti provereni al kazem sa njihovog stanovista treba videti da li su zanatlije ili umetnici u u odnosu na to odrediti cenu,tj opravdanst tarife,

ja bi rado uzeo nekog domaceg da mi radi kad bih bio siguran da on dobro zna posao,

jer lik koji radi u USA i u SR ,znaci da je potpuno isti umetnik i da radi isto,u Sr bi za omot trazio oko lupam 300 eur a u usa 1500$

to je problem ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

hocu da postavim sliku novog omota benda Downtrodden, ali nesto pokazuje da ne prihvata kacenje slika na forumu.

mozete li da mi pojasnite da li je zaista tako, ili kod mene na kompu postoji neki problem?

 

bilo bi malo bezveze da na temi o omotima nema mogucnosti da se zapravo vide omoti o kojima se diskutuje...

 

idi na http://www.tinypic.com , tamo je uploadujes i kopiras link za forume, prosto je.. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ok su ti provereni al kazem sa njihovog stanovista treba videti da li su zanatlije ili umetnici u u odnosu na to odrediti cenu,tj opravdanst tarife,

 

Pa ja da tražim graf. dizajnera, prvo bih mu tražio da mi pokaže svoje prošle radove ili svoj neki demo reel i uzeo bih onog čiji mi "osećaj za filing" najviše odgovara.

Ne može na slepo.

 

Osoba koja odlicno poznaje graficke procese. Dzaba ti svo drljanje i mrljanje po Photoshopu, ako to sto je on odradio ne izlazi dobro u stampi. To je ono sto se trazi, a ne kako izgleda u Photoshopu.

I ne samo to.

Ako pričamo o logoima, logo se kao prvo uopšte ne radi u photoshopu, negu u nekom vektorskom programu poput Ilustratora ili Corela, kako bi se posle mogao povećavati, smanjivati za svakojake potrebe (možeš ako oćeš i na bilboard da ga staviš).

A i to što kažeš... jedna je stvar kako nešto izgleda na monitoru, a potpuno druga kako ispadne na štampi.

 

ja iskreno ne volim photoshop omote,tj kad neko pokrade tudje ideje usere ih i kao tako im da svoj pecat,

ok je kad neko radi na nekoj photoshop tali ili skenira rad pa boji -to je vec druga prica

 

Pa to ako neko ukrade tuđe radove pa ih "uklopi" u Photoshopu je ništa drugo do bezobrazna kradja tuđih radova.

Mislim da uopšte nismo pričali o tome.

A omoti ko omoti, mogu nastati na najraznovrsnije načine.

Možeš ti upotrebiti i windows paint, pa uraditi dobar omot ako znaš šta hoćeš... ili možeš slikati nešto (za šta je opet poželjno imati profi fotografa), pa malko doterati sliku u Photoshopu, može neko nacrtati, pa da skeniraš u najvećoj mogućoj res... ima milion načina.

 

Primera radi:

Ja znam da držim kameru, da je upalim, ugasim, znam i neka pravila oko kompozicije slike, znam da koristim zoom, da podesim blendu kako - tako... ali ako bih ja sutra uzeo da snimam spot za neki moj bend, uvek bih pre tražio snimatelja, nego sam da se latim nečega što jednostavno ne znam dobro da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ne samo to.

Ako pričamo o logoima, logo se kao prvo uopšte ne radi u photoshopu, negu u nekom vektorskom programu poput Ilustratora ili Corela, kako bi se posle mogao povećavati, smanjivati za svakojake potrebe

Naravno. Kad mi neko kaze da je odradio pirpremu za stampu u Photoshopu, odmah znam koliko je sati. :)

 

 

možeš ako oćeš i na bilboard da ga staviš.

I mora da stane na znacku a da se ne izgubi ni jedan detalj. Govorim, naravno, uopsteno o logotipima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne treba "umetnici" da rade za sibice al ako je covek umetnik a ne zanatlija on ce to shvatiti i kao podstrek i kao vezbu

,svaki umetnik ceni kada dobije neki zadatak da odradi jer to je hvatanje u kostac sa svojim mogucnostima,

 

Umetniku je važno da ima izazov, ali ako on živi od toga, nema šanse da će da radi za džabe (osim možda za neku dobrotvornu organizaciju, ali to su dešavanja koja se održavaju jednom godišnje ili ređe. Zavisi). Ne verujem da bi ovde ijedan bend, na primer, svirao za džabe. Bar do sada nisam srela nikog takvog.

 

Što se cena Srbija-inostranstvo tiče, ipak ne može od naših da se traži 1000+ evra. Mislim, može, ali koje su šanse da je neko voljan da ti neko plati toliko? XD

 

Opet, što se tiče, školovanih i neškolovanih, znam gomilu ljudi koji studiraju prava, matematiku, jezike i šta sve ne pa opet crtaju i slikaju, rasturaju. Samo nisu imali tu sreću (čitaj- pare) da upišu likovnu akademiju. Svaka čast školovanima, to se znanje vidi. Međutim, ne znam koga bih na našoj umetničkoj sceni, od mladih, izdvojila kao veoma originalnog, kreativnog umetnika/umetnicu. Nekako mi se sve to rasplinulo i izmešalo u moru jednoličnosti, mrtvila i neke kolektivne umetničke depresije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šteta. Čovek mora da nauči da ceni svoj radi, jer ako ga on ne ceni zašto bi to očekivao od drugih? :(

Pa znas kako, sviranje je hobi. Sumnjam da bi me iko igde zvao da sviram da trazim pare za to. Dobijes putne troskove i pivo i to je jos puna kapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znas kako, sviranje je hobi. Sumnjam da bi me iko igde zvao da sviram da trazim pare za to. Dobijes putne troskove i pivo i to je jos puna kapa.

Ako je hobi onda je to druga stvar. Ja sam se iz hobija bavila folklorom, i naravno za džabe smo igrali. Mislila sam na ljude koji žive od sviranja, pevanja,... Ja sam optimista pa sam se nadala da kod nas ima takvih, iako znam da u propaloj državi od toga nema 'leba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šteta. Čovek mora da nauči da ceni svoj radi, jer ako ga on ne ceni zašto bi to očekivao od drugih? :(

И да тражиш неке паре, ко ће да ти их да? Реално, осим два бенда, у Србији ниједан метал бенд не може да тражи више пара од путних трошкова, јер не може да првиуче више од 100 људи.

Share this post


Link to post
Share on other sites

И да тражиш неке паре, ко ће да ти их да? Реално, осим два бенда, у Србији ниједан метал бенд не може да тражи више пара од путних трошкова, јер не може да првиуче више од 100 људи.

Znam, to sam isto rekla za CD-covere. Kome ovde može da se traži 1000+ evra za iste? Malo smo mi tržište. Ipak to ne znači da treba pristajati na sve i svašta.

 

Da se ne razumemo pogrešno, ja ne zagovaram da treba svakog odrati za sve i da niko neće da radi za džabe. Ili da je to poenta svega. Ja prva ne mogu to da uradim rodbini, dečku, prijateljima ili ne znam, meni dragim osobama. Bila sam par puta u situaciji kad i onaj minimalni minimalac nije bio isplaćen (jedno loše iskustvo sa jednim domaćim bendom čije ime ne želim da pominjem). Sve su znali unapred, dobili su što su tražili, nisu rekli da su nezadovoljni, naprotiv. Nije u pitanju CD cover. Cena im je odgovarala (70e). Samo se isplata druge rate svela na ono, čekam prvi (pa tako 6 meseci i na kraju ništa). Nisam toliko ljuta što sam ostala bez par evrića već ta neprofesionalnost, potuljarsko izvlačenje iz projekta koje su sami započeli, sve u svemu kaubojsko ponašanje i nedostatak obraza ili hrabrosti da se kaže "Nemamo keš, izvini". Ne bi bilo nikakvih problema jer meni nije zinulo du*e za pare. Ja ovo radim iz ljubavi pre svega. Ali nemoj da me vređaju takvim ponašanjem. Oni ili bilo ko drugi, generalno govorim.

 

Samo ne želim da ljudi koji rade to što vole, a rade to dobro, ne budu iskorišćeni/izigrani bilo da je u pitanju muzičar, slikar, grafičar, fotograf,.. ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja opet izdvajam pravog umetnika i zanatliju ,Boris Vaeljo kida ali on je samo zanatlija a ne umetnik iako bi voleo da to bude, da nepricam o Luis R. zanat i nista vise

 

ja svoje omote ne posmatram kroz to koliko bih para dobio za koji,

a vecina takvih dizajnera ko ovi sto rade omote za bendove tako gledaju svoj rad i bas zbog toga omoti su tako...bedni proizvodi i nista vise.

 

ako si zavrsio likovnu akademiju il neku skolu dizajna u inostranstvu imas prava da trazis dosta kesa jer jbg imas zvanje,na tebi je da li oces ili neces to uraditi,al u svakom slucaju imas vise prava na to nego vecina likova koji su u fazonu "maaaa ja sam bolji i od ovih iz likovne tamo je sranje,bitno je da ja imam ideje i sl blballbal"

ako pricamo o pravu na tarifu ljudi sa strucnim skolama i titulicama imaju prava da traze kes,jbg-KAPITALIZAM

 

talentovani pojedinci ostaju samo talentovani pojedinci i nista vise ako ne idu do kraja u obrazovanju ,

to sto ti mislis da tvoj rad vredi 1000 eura to je tvoja stvar ima budala fala bogu puno pa ce se neko i upeca al to ne znaci da ti rad vredi toliko i da postoje realne cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ne želim da ljudi koji rade to što vole, a rade to dobro, ne budu iskorišćeni/izigrani bilo da je u pitanju muzičar, slikar, grafičar, fotograf,.. ^_^

Ту је ствар у озбиљности и поштењу, ништа више. Како се ти понашаш према другима, тако ће и они према теби (причам генерално).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ту је ствар у озбиљности и поштењу, ништа више. Како се ти понашаш према другима, тако ће и они према теби (причам генерално).

Pa da, to sam i rekla. Nije uvek slučaj da se ponašaju isto, ali to je druga tema ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest INSAjADER
И да тражиш неке паре, ко ће да ти их да? Реално, осим два бенда, у Србији ниједан метал бенд не може да тражи више пара од путних трошкова, јер не може да првиуче више од 100 људи.

propast srpske estrade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

И да тражиш неке паре, ко ће да ти их да? Реално, осим два бенда, у Србији ниједан метал бенд не може да тражи више пара од путних трошкова, јер не може да првиуче више од 100 људи.

 

Koji je drugi :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...