Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

Guest Bata Životinja

SAD je u stalnom sukobu sa muslimanima na Bliskom istoku. Irak, Palestina, Iran, Avganistan...

 

Amere optužuju da napadaju muslimane kao takve. Oni se pravdaju ''pa nije baš tako, vidite da branimo muslimane u Bosni i na Kosovu''. To bi bilo to, najprostije objašnjena američka spoljna politika. Balkan se koristi za potkusurivanje, da bi se Ameri predstavili kao borci za demokratiju, a ne borci protiv islama. Oni naravno nisu ni prvo ni drugo već borci za resurse i dominaciju, ali kao što Angroid reče, ne vole da izgovaraju te termine. Samo one koji fensi zvuče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to se nikad neće desiti, iz već hiljadu puta pominjane politike SAD prema muslimanskim zemljama

 

SAD nema politiku prema 'muslimanskim zemljama'. SAD ima politiku prema svakoj zemlji ponaosobo. I prema svakoj novoj garnituri iz te zemlje. U zavisnosti od loklane vladajuce garniture SAD. Kad ces to da shvatis? Za tebe je sve neka velika zavera, prethodno osmisljena igra? nema bre to, ne biva. Parola je 'snadji se'. E sad, to sto neki cesto da ne kazem stalno izvlace deblji kraj samo ukazuje na cinjenicu da su retardirani ili tvrdoglavi. Nema tu pravde, krivde, stoputa sam ti rekao. Ne verujem ni tebi da bi bio neki vladar koga bi celo covecantvo opevalo. Neeee, nekom bi bio majka, nekom maceha, nemoj da se foliramo bre.

 

 

Ameri ne vode religiozne ratove (rece i Charlie Wilson). Jebe se njima ko je ko u religioznom smislu. Toga svega uimaju i u Ameriji, niko nikoga ne dira. Sta mislis da ovde nema Muslimana i nehriscana. Pa onda tek raznih hriscanskih ludackih sekti. Ako sekte nisu naoruzane do zuba, jebe se Amerima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

napisao si

SAD nema politiku prema 'muslimanskim zemljama'. SAD ima politiku prema svakoj zemlji ponaosobo. I prema svakoj novoj garnituri iz te zemlje. U zavisnosti od loklane vladajuce garniture SAD. Kad ces to da shvatis?

 

a ja nisam tvrdio ni da postoji politika prema muslimanskim zemljama (mada neke primjese postoje - Samuel Hantington), niti da ima neke korpuse zemalja koje čoporativno usmjerava (mada i toga ima). Stoga, šta trebam da shvatim kad to nisam ni tvrdio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ja ne znam šta može u ovoj rečenici:

Balkan se koristi za potkusurivanje, da bi se Ameri predstavili kao borci za demokratiju, a ne borci protiv islama. Oni naravno nisu ni prvo ni drugo već borci za resurse i dominaciju

 

da implicira da SAD ima politiku prema muslimanskim zemljama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAD je u stalnom sukobu sa muslimanima na Bliskom istoku. Irak, Palestina, Iran, Avganistan...

 

Amere optužuju da napadaju muslimane kao takve. Oni se pravdaju ''pa nije baš tako, vidite da branimo muslimane u Bosni i na Kosovu''. To bi bilo to, najprostije objašnjena američka spoljna politika. Balkan se koristi za potkusurivanje, da bi se Ameri predstavili kao borci za demokratiju, a ne borci protiv islama. Oni naravno nisu ni prvo ni drugo već borci za resurse i dominaciju, ali kao što Angroid reče, ne vole da izgovaraju te termine. Samo one koji fensi zvuče.

 

Jebote, moram da crtam. Svaka recenica gore implicira da se u stvari Ameri zapravo bore protiv Islama i Muslimana. Jel' sad jasnije?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebote, moram da crtam. Svaka recenica gore implicira da se u stvari Ameri zapravo bore protiv Islama i Muslimana. Jel' sad jasnije?

 

 

Ameri se bore za moralne ciljeve.

A moralni ciljevi su monetarna kontrola, njihova nafta (koja je sluchajno na arapskim zemljama) i placanje duga Medjunarodnom monternom fondu.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

uopšte ne implicira ''politiku prema muslimanima''. Implicira da se svaka politika temelji na koristi od te politike. To što naftu drže pretežno muslimanske zemlje ne znači da su SAD u sukobu sa islamom, ali ne znači ni da se uopšte ne bave islamom, posebno kad je ta religija ključni faktor formiranja javnog mnjenja ili militarističkog odgovora američkoj ekspanziji. Islam mora da se uzme u obzir. On nije razlog sukoba ali jeste element sukoba.

 

Kao što ni Ruse nisu napadali zato što su komunisti ili pravoslavci, (postoje autori koji tvrde da bi se Hladni rat desio i da nije došlo do revolucije u Rusiji,a sami sukobi oko uticaja na tržištu Dalekog istoka počeli su još u 19. vijeku), ali Ameri moraju da se pozabave tim misaonim sistemima jer su oni sastavni dio sovjetske države. Komunizam kao takav, ili pravoslavlje, nisu problematični sami po sebi (možda za Britance jesu bili ali za Amere nisu), ali u sklopu vojnog i ekonomskog sistema moraju biti sagledani, isto kao i islam.

 

Eto npr Vizantija. Svi smo mi mogli biti muslimani(ili neka sintetička religija) da su ikonoborci u Vizantiji pobijedili. Ikonoborstvo je politički pogurano da bi se pravoslavlje približilo islamu, koji takođe nema slike. Vizantija je željela da pod svoje uzme i Arape. Tu nije bilo razmišljanja kako poraziti muslimane već kako kontrolisati resurse a uz to imati poslušne podanike na tom području. Zato su pokušali da prilagode pravoslavlje islamu ali stanovništvo nije pristalo. S druge strane, američka pop kultura je sposobna sve da asimiluje, pa i islam i Če Gevaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo suprotno, gospodine Ford! Obrnuli ste čitavu stvar na glavu.

 

Zbog njegovog geostrateškog položaja, zbog toga što Kosovo i Metohija stvarno jesu centralna tačka Balkana, srpska srednjevijekovna država je tamo sagradila najveći broj manastira. Ono što je sveto jače se i hrabrije brani. Više ljudi (vjernika) dolazi da živi u blizini tih manastira, to je srce Crkve, a to u Srednjem vijeku znači i srce države, najviše ljudi, a to znači najviše motika i mačeva, se okuplja na Kosovu i Metohiji i odatle se brani čitava Srbija. Dakle - manastiri su građeni na tom području iz političkih razloga, nije to područje sveto pa su zato manastiri građeni, nego su manastiri tamo sagrađeni i onda je postalo sveto. Zato što ako padne Kosovo, pašće i Srbija. Palo je 1389. godine, Srbija je pala 1453. i trebalo joj je 400 godina da se oporavi. Ko misli da se to ovaj put neće ponoviti zbog tehnološkog i svakog drugog napretka, taj zaboravlja da tehnologija ne može da promijeni ni zemlju ni političke odnose, to jest ako su Srbi imali u 13. vijeku 5 motika a Albanci i Turci takođe, Srbi danas imaju 5 tenkova i aviona, ali ODNOS je isti! Srbija se brani na Kosovu, kome to nije jasno iz istorije ovog naroda i ovog regiona, taj je osuđen na sporo umiranje, šezdesetčetvorogodišnje umiranje, ali definitivno - umiranje.

 

Srbi nisu ni morali da dizu Prvi srpski ustanak da nisu verovali samo u svoju duhovnu tradiciju gde je Kosovo vazan deo, mogli su lepo svi da postanu muslimani, kao Albanci na primer, mislim bas u to vreme i ne bi bilo problema. Oni su ipak odabrali da veruju i ginu za svoju veru. Ali to nema veze sa geografskim ili geostrateskim polozajem Kosova, vojne baze Bonstil, eventualnim dobrim ili losim putevima i komunikacijama. I nisu manastiri gradjeni na Kosovu zato sto je ono centralna tacka Balkana ili uopste zato sto je centralna ili periferna tacka nekog geografskog pojma. Uostalom nije bila centralna tacka srednjovekovne srpske drzave, niti su svi nasi najznacajniji manastiri na Koosvu. Zapravo od onih duhovno najznacajnijih (Zica - prva srpska arhiepiskopija, Studenica - zaduzbina najveceg Nemanjica, Mileseva - grob Svetog Save, Pecka patrijarsija) samo je ovaj poslednji na kosovu. Po toj logici Sveta Gora bi trebalo da je takodje u geometrijskom centru necega ili da je na nekom vaznom putu. I poruka ti je pocela sa ciljem da mi pokazes kako sam "obrnuo citavu stvar", a vecinom si je utrosio da dokazes kako Kosovo ne treba da padne i kako ono mora da se brani sto bas ni najmanje nisam doveo u pitanje. Duhovno znacenje Kosova za Srbiju nema nikakve veze cinjenicom da li su i Ameri "prepoznali" njegov geostrateski pogodan polozaj pa zbog toga podigli vojnu bazu ili sve to nisu uradili, ili se mozda spremaju da podignu jos devet novih baza. Znacenje Kosova za Srbe je duhovne prirode i to je sasvim dovoljno, svakom razumnom i vise nego dovoljno da to postuje kako kod naseg tako i kod svakog drugog naroda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Dobro, Forde, onda ti meni dogovori ZAŠTO su sagrađeni toliki manastiri na KiM? Pošto vidim raspisao si se a nisi odgovorio na jedinu stvar na kojoj sam insistirao, a to me poprilično smara.

 

Ja sam dao odgovor zašto su manastiri BAŠ TAMO sagrađeni, ti nisi, samo vrludaš i smaraš. Odgovori zašto ili da se razilazimo.

 

ja govorim o broju manastira ti govoriš o značaju manastira. Ja pitam, zamisli 10. vijek, nema nijednog srpskog manastira na Balkanu. Dođu Srbi i počnu da ih grade na Kosovu i Metohiji. ZAŠTO?

 

ja sam dao odgovor, možda se tebi ne sviđa, ali ja sam ga dao a ti nisi. Molim za odgovor. Inače nema potrebe nastavljati ovaj razgovor.

 

PS I da, ne možeš da kažeš ''eto palo im na pamet iz čista mira''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, Forde, onda ti meni dogovori ZAŠTO su sagrađeni toliki manastiri na KiM? Pošto vidim raspisao si se a nisi odgovorio na jedinu stvar na kojoj sam insistirao, a to me poprilično smara.

 

Ja sam dao odgovor zašto su manastiri BAŠ TAMO sagrađeni, ti nisi, samo vrludaš i smaraš. Odgovori zašto ili da se razilazimo.

 

ja govorim o broju manastira ti govoriš o značaju manastira. Ja pitam, zamisli 10. vijek, nema nijednog srpskog manastira na Balkanu. Dođu Srbi i počnu da ih grade na Kosovu i Metohiji. ZAŠTO?

 

ja sam dao odgovor, možda se tebi ne sviđa, ali ja sam ga dao a ti nisi. Molim za odgovor. Inače nema potrebe nastavljati ovaj razgovor.

 

PS I da, ne možeš da kažeš ''eto palo im na pamet iz čista mira''.

Nisi u pravu. Pocetak zidanja manastira kod Srba nema veze sa njihovim dolaskom na Kosovo. Srbi su imali svoje crkve i manastire i pre 10. veka (na pr. Sv. Petar u Polju i Tvrdos kod Trebinja, Ras), a sto se tice najranijeg perioda na Kosovu oni su vizantijski (Bogorodica Ljeviska ima sloj VI veka, ima i drugih). To sto te smaram, okrecem naglavacke, vrludam i drugo, to je tvoj problem, ja sam rekao ono sto mislim - Kosovo nema poseban geostrateski polozaj. Uostalom na geostrateskom polozaju zidas tvrdjave a ne manastire. Zasto na Kosovu ima puno srpskih crkava i manastira - pa svugde ih ima puno gde su Srbi mogli da ih grade. Na Fruskoj Gori(najvise od 15 veka nadalje), u Sumadiji (ogroman broj samo iz epohe Moravske Srbije), u Hercegovini i Crnoj gori (ranosrednjovekovni). Ima ih jako puno na primer i na Skadarskom jezeru. Bio sam na jednom istrazivanju u Grblju (Izmedju kotora i Budve) i na tom pojasu smo nasli preko stotinjak manastira, crkava i crkvica, a Grbljani su vekovima bili zestoki Srbi, slicno Pastrovicima ali jos zesci tako su i gotovo sve te crkve srpske. Impozantan je broj srpskih crkava i manastira na Kosovu, ali ima jos puno drugih oblasti gde bi se ozbiljnim popisom i apelom javnosti kao sto je to ovde bio slucaj stekao slican utisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Srbi su imali svoje crkve i manastire i pre 10. veka (na pr. Sv. Petar u Polju i Tvrdos kod Trebinja, Ras)

 

tad nije ni postojala država Srbija, neko drugi je imao drugačiju odbranu

 

ali ni ovo nije problem objasniti, jer se sve nalazi na geopolitičkoj osovini koja je i danas problematična

 

osovina obuhvata: KiM, Rašku oblast, Užice (republika), Igman, Trebinje, Srebrenicu, Kozaru... uzmeš lenjir i staviš na kartu i bukvalno prolazi kroz sve te oblasti, naravon to je pojas a ne jedna linija

 

na geostrateskom polozaju zidas tvrdjave a ne manastire

 

Konstantinopolj je najveći grad, najveća tvrđava, sa najvećom crkvom, najvećim bogatstvom i najvećim tržištem. Zašto bi iko pristao da bude puki vojnik? Treba postojati ideološka i finansijska potpora.

Kosovo ima planine koje ga štite plus prirodno bogatstvo koje neko mora da iskopava.

 

Na Fruskoj Gori

 

pogranični pojas

 

ogroman broj samo iz epohe Moravske Srbije

 

pogranični pojas

 

u Hercegovini i Crnoj gori

 

pogranični pojas

 

Izmedju kotora i Budve

 

pogranični pojas

 

 

uostalom, ne trebam za SVE crkve da tako nešto dokazujem jer nisu sve crkve zbog toga građene, dovoljno je i 30-40% pa da teza bude prihvatljiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, ovim sigurno nikog ne mozes da ubedis, verovatno ni sebe samog ali nepokolebljivo branis ono sto si ranije mislio. Samo sto onda nisi morao ni da se obracas bilo kome vec samo da za sebe zadrzis svoje ideje. Da bi ubedio nekoga da je Kosovo vazno za Srbe zbog jednog ili drugog razloga, moras da imas argumente. U suprotnom, mozes jedino da se nadas da taj drugi nema pojma o tome i da nije ni zainteresovan da se detaljnije upozna sa temom. Odbrana nasih prava na Kosovu je potpuno regularna stvar, sa cime se uostalom slazu i mnoge druge zemlje, ali ako u to mesas nesto sto nema logike samo stetis toj odbrani prava. Ne vidim poentu da kazes na primer da je Sumadija pogranicna srpska oblast i da ocekujes da ti neko poveruje. Tako ne samo da dovodis u sumnju svoje druge tvrdnje nego mozes nekom na primer otvoriti druge dileme – sta onda nije pogranicna srpska oblast, gde se Srbija u proslosti zaista nalazila, mora da je Srbija bila vrlo mala zemlja i slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

 

 

Ja ne znam šta ti konkretno hoćeš. NE ŽIVE LJUDI U JEDNOJ DRŽAVI SAMO U POGRANIČNIM OBLASTIMA! Naravno da nije svaki manastir u Srbiji sagrađen na određenom mjestu iz političkih razloga. Ovdje se priča o jednoj TENDENCIJI, čovječe nije ovo matematika već društvena nauka. Ja ne mogu da ti izračunam diferencijal, ne da ne mogu - neću ni da pokušavam.

 

Ne vidim poentu da kazes na primer da je Sumadija pogranicna srpska oblast i da ocekujes da ti neko poveruje.

 

Čovječe u to vrijeme teritorija pod kontrolom cara Lazara je bila skoro samo Pomoravlje! Vranje i taj kraj bio pod Dragašem, Kosovo pod Brankovićem. Naravno da je privukao narod na svoju stranu, šta kao danas nije drugačije? Tamo gdje ima najviše nevaldinih i proevropskih organizacija tamo najviše ljudi migrira iz južnijih krajeva. Zašto se tamo ništa ne gradi, zato što je političarima u interesu da osvoje najveći broj glasova a ti glasovi se ne nalaze na jugu.

Šta ti misliš, kako je Lazar postao car, sjeli Mrnjavčevići, Brankovići i Balšići i rekli ''ti si brate najbolji i najljepši''?

 

Šta misliš kako se postaje car u 14. vijeku? Tako što udariš maljem u glavu prvog do sebe. Imaš vojsku koja garantuje da si najjači. A najjači si jer imaš najveće ljudstvo. A imaš najveće ljudstvo ako imaš podršku patrijarha. A da bi imao podršku patrijarha mora da ruka ruku mije.

 

Ako tebi tonije jasno, mi nikad nećemo vratiti Kosovo i Metohiju. Ovim završavam ovaj razgovor. Svako dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Што бре толико расправљате? Сваки се уватио за само по један елеменат значаја Косова за Србе, и обојица сте у праву, али пропуштате целину.

 

Косово је значајно за нас због свега што сте навели + због још гомиле ствари:

 

и геополитички/стратешки, и културно, и духовно-религијски, и енергетски...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

sve ja to priznajem, ali manastiri su tamo koncentrisani zbog energetike i geopolitike, a ne obrnuto. Naravno da religija nije puki odraz politike, sam Kosovski boj je jedan antipolitički događaj, striktno religijski, ali danas politički itekako relevantan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve ja to priznajem, ali manastiri su tamo koncentrisani zbog energetike i geopolitike, a ne obrnuto. Naravno da religija nije puki odraz politike, sam Kosovski boj je jedan antipolitički događaj, striktno religijski, ali danas politički itekako relevantan.

 

I dalje mi to sto kazes lici na logicki haos ali se slazem sa tobom da nema smisla da se vise raspravljamo ako se ne vec razumemo. U principu se slazemo da je Kosovo vazno za Srbiju samo ne i zbog ceka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa brate, šta je prvo bilo na Kosovu - ugalj, ostale rude i planinski masivi... ili manastiri? Nema tu nikakvog logičkog haosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...