Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

i ja smatram da greh ne postoji, da je takodje samo sredstvo manipulacije...monasima verovatno lepotu zivljenja vide u sluzbi bogu...za mene to nije lepota zivljenja, ali samo zato sto sam drugacijeg misljenja necu da budem osudjivana od istih ovih monaha...i onih koji rasmisljkaju drugacije...a oni koji razmisljaju drugacije, veruju u greh i veruju da ga ja cinim...sustina je u tome da oni koji su izmislili greh i koji veruju u njega ce mene, koja mislim da je lepota zivljenja u necemu drugom a ne u postupanju "moralno ispravno" zigosati kao gresnicu...a to opet vodi ka pravljenju jos vecih razlika i razdotra medju ljudima, sto verujem da nije cilj ni hriscanstva niti bilo koje druge religije.. ok ne ubij....ne znam, i ubistvo na ubistvo se gleda razlicito od slucaja do slucaja, i cak u vecini slucajeva se ne gleda realno, jer neko ko pocini ubistvo dobije manju kaznu od onog ko npr opljacka zlataru...ali vernici ce reci...stici ce ga bozija kazna.. ironicno i besmisleno...

 

i da..zaboravih...greh je promasaj cilja...znaci ako je meni cilj u zivotu da ubijem predsednika drzave, a omanem, onda sam ja gresnicai treba da gorim u paklu ? :red:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta znam,greh je nekakvo krsenje normi,tako kazu,znaci sve sto bi bilo suprotno toj normi,kakva god da je,bilo obicajna,bilo moralna ili pravna,predstavljalo bi greh.Dakle po tome bi i krsenje zakona predstavljalo nekakav greh.

 

Ako gledamo na religiju(ako uzmemo hriscanstvo ili judaizam),Bozije zapovesti su skup i moralnih(ne uzimaj ime bozije,ne jebi zene brata svoga,postuj roditelje,ne pozeli tudje) i obicajnih(6 dana sljakaj,sedmi odmaraj,opet postovanje roditelja i sl) i pravnih normi(ubistvo,kradja,laganje) krsenjem prvih i drugih dolazi nekakva moralna kazna,dok bi krsenjem pravnih doslo do sankcija.Znaci Bozije zapovesti su nekada predstavljale nekakav oblik zakonika,a koji se danas samo gleda u duhovnom smislu,iako u sebi ima i one odredbe koje bi i krivicno bile sankcionisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogucje je uzhivati sa svih pet chula a da ne uchinish greh (ono shto je zlo ili ono shto je loshe), a da ne pominjem umna uzhivanja (radosti) koja dolaze zbog ponosa (npr zbog pobedjivanja sebe- odradjivanja nekog posla koji je tezhak, ili ostavljanja nekog poroka, ili menjanja neke svoje navika onako kako nama odgovara), ili posle praktikovanja vezhbi jachanja uma ("meditacije") koja su josh bolja od tih.

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

i ja smatram da greh ne postoji, da je takodje samo sredstvo manipulacije...

Е за ово је покојни Патријарх говорио - "Свако види оно што хоће" :bigblue:

У суштини када неко неког жигоше као грешника,он једноставно жели да каже да је тај човек много више могао да учини од себе.

Дакле ако је прељубник - да је као животиња која не може да контролише свој сексуални нагон.

Ако је завидник - самодеструктивно осећање.

Ако пожели нешто што је туђе - е то на први поглед не изгледа лоше,али то ти је као лопов у покушају. У варијанти "украо бих али немам прилику" ... Дакле зато је и сама помисао нешто што је лоше.

То што је данас нормално све што је ненормално,то је већ друга прича.

Циљ је људско обожење,зато је грех промашај циља,Бог је створио човека по себи,и циљ човека је да воли другог човека и Бога.

Када се постигне љубав,онда смернице попут "не убиј,не укради" су нешто што је остало иза,јер у љубави свега тога нема. Та правила служе да човеку помогну да достигне љубав.

Грех није (само) кршење норми,већ удаљавање човека од љубави Божје,што нема везе са правним прописима у једној држави.Може да се поклопи али и не мора.

То што ти зовеш санкцијама,у време када је писан Мојсијев законик је било мало другачије.И поједине заповести,од тих 10,знамо већ али да се подсетимо,су данас у многим правним системима.

Некада није било тако.

Божје заповести су увек у духовном смислу,јер држава никада не може да санкционише то што неко нешто жели,а није ништа урадио,а остало наравно да је битно али то нам је ионако блиско по законским системима држава. Поента је да смо заборавили да заповест гласи да имамо само једног Бога,а данас људи рецимо воле више своју кладионицу него своју цркву.Дакле нашли су неког свог Бога.

Edited by C.A_R.I.A.
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

svako vidi ono sto hoce - ne znam sta je patrijarh govorio i kako je objasnjavao ovo sto je rekao, ali slazem se sa ovim, stvarnost je samo slika koju nam um stvara...a stvarnost moze biti onakva kakva ti zelis da bude...na zalost svako vidi ono sto hoce, ali mnogima u tome smetaju ometaci u vidu religije i morala...niko se danas ne ponasa moralno i u skladu sa ovih 10 bozijih zapovesti, ali su ispravni jer veruju u boga, jer nose brojanicu i imaju krst na retrovizoru....okajace sve grehe kad tutnu u mantiju koji evro vise...

kazes danas je normalno sve sto nije normalno....a sta je to normalno, a sta nenormalno? svaki covek ima svoje vidjenje normalnog i nenormalnog, moralnog i amoralnog, dobrog i loseg....i svi misle da su u pravu...a to sto npr ti razmisljas drugacije od mene ne mora da znaci da si ti u pravu a ja nisam...sad cu da se ponavljam, crno i belo ne postoji, tj postoje o ovom svetu iluzija i lazi...cilj je izdici se iznad toga...e sad obozenje ja ne znam sta znaci, mozda bas to? mozes li objasniti taj pojam?

imati samo jednog boga...glupost, znaci u startu te taj bog ogranicava da imas samo njega, da volis samo njega, da gledas u njega a ne u sebe gde bi trebalo....zar to nije malo sebicno od strane boga? ako je bog covek...onda je to ok...svako je bog, samo treba to da spozna, a to se ne moze ostvariti ako verujes u samo jednog boga, pri tom i laznog, a ne u ravog boga, sebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne mislim tako....bog nije bice pod jedan, barem ga ja ne vidim tako posmatrajuci stvari iz religijskog ugla.. to sto nije stvoreno i nema pocetak i kraj..dakle govorimo o vecnosti... ovo sto sam napisala pravog boga..ne mislim bukvalno da je covek bog vec je iznad boga u kojeg veruje...

da je bi dosegao istinu mora da se okrene ka sebi, a ne da g vodi tamo neki bog...

Edited by Ouroboros

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne mislim tako....bog nije bice pod jedan, barem ga ja ne vidim tako posmatrajuci stvari iz religijskog ugla..

ako nije bicje nego bezlichna materija ili energija onda nije ni bog.

 

to sto nije stvoreno i nema pocetak i kraj..dakle govorimo o vecnosti...

ako ima pochetak ili kraj onda opet nije bog.

 

 

dakle, bog je vechno, nestvoreno bicje, tvorac sveta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato ja i jesam ateista :mrgreen: ja mislim da pojam boga vecina dozivljava pogresno, kao neko bozansko BICE....

imam jednog vernika koji se izjasnjava kao pravoslavac, i kaze da veruje u boga, ali da smatra da je bog neka vrsta sile koja pokrece svet...mozda njegovo razmisljanje i jeste ispravno, ali onda je on u zabludi da je hriscanin...:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

svako vidi ono sto hoce - ne znam sta je patrijarh govorio i kako je objasnjavao ovo sto je rekao

Ево,да би ти било јасније,прича иде овако,испричао је старац Пајсије Светогорац,поента је иста као код Патријарха Павла...

"Једном приликом старац Пајсије ми је испричао следећи догађајЈедан човек је устао рано ујутру, док још није свануло, да иде на посао. На путу га је срео један коцкар и помислио: Где ли иде онако рано ? Вероватно да се коцка на неком тајном месту.

 

Касније га је срео један Хришћанин и помислио у себи: Видиш, устао је тако рано да би отишао у неку Цркву да се помоли пре него што оде на посао.

 

На крају га је срео један лопов и помислио: Овај сигурно иде да краде, јер је још увек ноћ и сви спавају.

 

Старац се насмејао…

 

- Видиш, сви оцењују ствари у складу са својим духовним стањем. Ако неко има покваренуу мисао, и његова „машина“ је покаварена, и да ставип „злато“ у њу… она ће од њега направити „златне метке“ да би убијао.

 

…(ћутање)

 

- Страшно ! Страшно ! Највећа људска болест је покварена помисао… Лоша помисао је тешка болест !!!……..“

 

 

 

niko se danas ne ponasa moralno i u skladu sa ovih 10 bozijih zapovesti, ali su ispravni jer veruju u boga, jer nose brojanicu i imaju krst na retrovizoru....

То што се ти не дружиш са људима који поштују 10 Божјих заповести,то је једна ствар. Но проблем је друге врсте. Црква није место безгрешних,већ људи који када греше покају се. То их и разликује од оних који греше и којима је грех део личности,нешто "нормално".

 

svaki covek ima svoje vidjenje normalnog i nenormalnog, moralnog i amoralnog, dobrog i loseg....i svi misle da su u pravu...

То што си ти неодлучан то је твој избор. Покушај да украдеш нешто или кад позајмиш паре да на софистички начин објасниш људима да је време протекло,да више ништа није исто и да ,филозофски гледано ти не дугујеш ништа :mrgreen: Не верујем да ће ти поверовати.

Сад што неко себе уништава жудњом према новцу или стицању богатства,то је већ његов проблем.

А правила свакако да постоје,па прељуба је чак и законски санкционисана ствар.

Edited by C.A_R.I.A.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

naprotiv ja se bas druzim sa ljudima koji postuju pa...skoro sve zapovesti....ali to je jako mali broj ljudi, vecina samo misli da postupa u skladu sa zapovestima....znaci nije isto samo ubiti i ubiti pa se pokajati...prvi ide u pakao, a drugi u raj jer se poakajao...ali ubijenog u oba slucaja vise nema i zaboli ga bas da li se pokajao ili ne, kao i njegove bliznje...

starac pajsije...ok prica ali ono sto ja podrazumevam pod recenicom, svako vidi ono sto hoce je nesto sasvim drugim...nego nisi mi objasnio sta je obozenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ubijenog u oba slucaja vise nema i zaboli ga bas da li se pokajao ili ne, kao i njegove bliznje...

To што се сад стављаш у улогу Бога и резонујеш шта је исправно а шта не,је опет твој угао гледања,а не хришћанство као такво.

Обожење је оно што човек може да постане. Дакле као када неко каже да је једноставно такав,да је рецимо склон овоме или ономе,а зна да је то ложе и он ту не може ништа да учини.

Поента је да је у праву,сам не може ту ништа да учини,али са Богом може.

Постоје људи који су збуњени и верују у шарене лаже које им нуде,на пример да је довољно да имаш пуно пара,да је важније за певачице како изгледају а не како певају,но све то у суштини није тачно.

Ал људи мисле да то што много људи верује у то,онда мора бити да је тачно..

Бог је човека створио за вечни живот,а то значи да човек треба да научи шта је љубав. То сам већ објаснио. Тако се креће путем обожења,када схватиш да никакве смернице не постоје као "забране" већ као нешто што је природно правило које постоји у нама.

И кад схватиш да љубав према Богу није нешто узгредно,већ нешто битно. И да та љубав не може постојати без љубави према људима. Везано је једно уз друго,љубав према Богу и према људима.

Edited by C.A_R.I.A.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pa hvala za objasnjenje obozenja, to bi bilo nesto kao prosvetljenje neko...i da svako rezonuje sta je dobro a sta lose, pa i ja, sto ne znaci da se stavljam u ulogu boga...jer bog, kao i dobro i lose su sarene laze, bas kao i vo tvoje objasnjenje za pare...inace super ti je avatar, riba...simbol hriscanstva , a mene podseca na nesto drugo, sto je opet moj ugao gledanja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obozenje u hriscanskom smislu je smrt individue, gubi se Ja i svest se sjedinjuje sa okeanom svetlosti (najblizi opis) slicno kao kod budistickog prosvetljenja i ulaska u nirvanu. E sad, to nije jedino moguce prosvetljenje, moguce je dostici prosvetljenje bez tog gubitka Ja, gde naprotiv, individualnost dolazi do izrazaja.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da uradis sto je vise moguce i za sebe? ja se slazem da zivot treba iskoristiti, ali i da treba raditi na duhovnom uzdizanju,jer niko ne znam sta je posle smrti....ako se dovoljno visoko uzdignes, videces jasnije...a mozda iz te perspektive vidis sta je iza smrti...i da li je uopste ima...ako si pak ti u pravu i nema nista iza, onda jbg uradio si koliko si mogao, a osecaj koji ti donese duhovno prosvetljenje je verovatno neprocenjiv...pa sad ko voli nek izvoli....:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...