Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

Па поента је да то није филинг него цео живот треба да буде такав. Што се самог филинга тиче,не могу ти ништа рећи јер празним теоретисањем по форумима не постиже се ништа. Нити ја желим да ти докажем да је то тако,нити ти то можеш разумети.

Ја сам рекао само оно што јесте,а не желим да се створи утисак да ја неког убеђујем у нешто.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo jbt jos nisi ukapirao da sam ja zensko....drugo....ja ne znam sta je istina ali nemam tamo nekog boga da me sputava na putu ka njoj...znas ja ne itam knjige, jer ne zelim da uticu na moje licno misljenje, ali ok mozda i uzmem to da prelistam

Извињавам се драго женско... Друго,не мораш да читаш књиге,само сам ти објаснио принцип,да док не нађеш истину све ти се чини као делић истине,док не нађеш Бога који ти даје смернице,а не спутава те... Надам се да смо се сад разумели.

Суштина није репродукција...

Ма знаш како каже Карл Јасперс,психијатар и филозоф,у овом свету је све пропадљиво,и ако се ослањаш на то немаш будућност,па треба да се ослониш на једино непропадљиво,а то је Бог.

 

Pa kako onda mozes da pojmis taj duhovni napredak,ako ga ne osetis?

Па не кажем да буквално не можеш да га осетиш,већ се не манифестује у неком благодатном осећају изнутра баш увек. Има то у светоотачким делима,стварно неумем то да објасним... а и за ово важи ранији коментар,хоћу само да разјасним недоумице,не да неког убедим у било шта...

Али опет све се то искуствено разумева то је основно...

Edited by C.A_R.I.A.
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази,ја се слажем са тобом да то осећање може да одведе у фанатизам,али то онда није прави пут... зар не ? Па наравно да не добијаш печат квалитета када кренеш тим правим путем,странпутице су ти дефинитивно близу,тако да опет долазимо до човекове слободе...

То што се теби то чини као обманутост,то је јер немаш идеју како то заиста изгледа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Izmedju ostalog i oni.

Pade mi na pamet nesto,nadjoh u ormaru knjizicu novog zaveta,koje je celom odeljenju tada podelio razredni.Tu knjizicu je stampalo udruzenje gideonita(Carnicev prevod je koriscen),nekima su ubacivane i u sanducice,nekima deljene od vrata do vrata,a u pocetku pise da se razdeljuju i po hotelima,bolnicama i pojedincima.Sto bi se danas reklo lici na spamovanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmedju ostalog i oni.

Pade mi na pamet nesto,nadjoh u ormaru knjizicu novog zaveta,koje je celom odeljenju tada podelio razredni.Tu knjizicu je stampalo udruzenje gideonita(Carnicev prevod je koriscen),nekima su ubacivane i u sanducice,nekima deljene od vrata do vrata,a u pocetku pise da se razdeljuju i po hotelima,bolnicama i pojedincima.Sto bi se danas reklo lici na spamovanje

Гидеонити су нешто друго,то је одличан превод,за разлику од превода Јеховиних сведока.

Разлика између Гидеонита и Јеховиних сведока је што се гидеонити баве дељењем Библије на свим језицима света,а Јеховини сведоци прозелитизмом,односно лажирањем садржаја Библије и активним тражењем следбеника.

Њихов превод је превела "анонимна" група аутора... катастрофа,шта рећи...

Дакле ако ти неко на улици нуди књиге Јеховиних сведока уз "малу надокнаду" то јесте катастрофа (као што су некима и тражили мале надокнаде као прилог),а књига гидеонита је потпуно бесплатна...

Мада превод проф.Чарнића полако застарева (јер је преведен 70 тих година прошлог века),свакако је пуно бољи од Вуковог који је застарео одавно.

 

,nekima su ubacivane i u sanducice,nekima deljene od vrata do vrata

Ово је безвезе,ко жели може да узме,али убацивати Нови Завет у сандучиће је стварно катастрофа,па то као да су оне рекламе што се убацују по сандучићима...

Ајде то од врата до врата још некако,можда неко неће,па може да одбије,а то са сандучићима је баш безвезе.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako to mislis zastareo prevod? Zar ne moze biti samo jedan, jedini pravi prevod bilo kog teksta? Ako se modernizacija prevoda bilo kog teksta vrsi na svakih 100 godina, bojim se da je malo ostalo od originala.

Језик је живи организам.

Животни век сваког превода је 15-20 година.

Не можемо читати нешто што је било написано пре 50 година да не налетимо на неке непознате изразе,и што више читамо има их све више...

Дакле није у питању модернизација,већ што се говорни језик мења.

Погледај само Вуков превод,имаш просто конструкције реченице које су стране данашњем човеку,а тада је то био одприлике говорни језик. И речи имаш које су застареле и данас не значе ништа.

Проблем је што је грчки језик изузетно богат и сам превод увек тражи неки нови начин да се изрази.

Па не би постојало преко 25 енглеских превода Новог Завета,да је тако једноставно превести грчки текст.

Дакле,проблем је у тексту са ког се преводи,и у томе да је језик организам који живи,који се стално мења.

Edited by C.A_R.I.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cinjenica je da dele materijal,nama je razredni izdelio,niti se zapitao ko je cije vere nit' da li ikoga zanima.Isto tako poturanje u sanducice se ne razlikuje od ubacivanja reklama,jer nije li i sam novi zavet propagandni materijal jedne religije,kao sto je npr i kuran ili tanah.Ovo od vrata do vrata je identicno jehovinim svedocima,bilo dzaba ili ne.

Koga bi zanimalo,na kraju krajeva,mogao bi da skokne u crkvu da ga upute ili da se raspita gde moze nabaviti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

mala, ne njajke, chovek je lepo objasnio da prevodi stare i dao ti primer vukovog prevoda gde ima masa rechi za koje ti nisi chula jer si 93. godishte.

 

Cinjenica je da dele materijal,nama je razredni izdelio,niti se zapitao ko je cije vere nit' da li ikoga zanima.Isto tako poturanje u sanducice se ne razlikuje od ubacivanja reklama,jer nije li i sam novi zavet propagandni materijal jedne religije,kao sto je npr i kuran ili tanah.

mislim da nije. da su dali flajer koji promovishe njihovu zajednicu to bi bio spam, ali kad ti daju bibliju ili kuran ili svetu knjigu neke trecje religije, to je kul, to su knjige koje treba prelistati, makar iz opshte kulture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ahahah tvoj zakljucak o tome koje sam godiste samo govori da si ti taj koji je mali...znam sta je covek hteo da kaze, ali nikako ne moze za jezik ( bilo da se radi o onome u ustima ili onome koji govorimo) da kaze da se radi o organizmu. izvini ali glupa recenica totalno. na to se odnosio moj komentar a ne na vukov prevod.

ako cemo ozbiljno, biblija ima masu neslaganja sa onim sto moderno svestenstvo propoveda, i sa onim kako se hriscani danas ponasaju i to sa ubedjenjem da se ponasaju hriscanski ispravno. pa sad ja ne znam da li je knjiga zastarela ili su ljudi zastranili...

a da li je isto uzeti bibliju od pripadnika neke sekte, ili uzeti je od svestenog lica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

.znam sta je covek hteo da kaze, ali nikako ne moze za jezik ( bilo da se radi o onome u ustima ili onome koji govorimo) da kaze da se radi o organizmu.

nije glupa rechenica uopshte, ja sam filolog, i secjam da su mi to prichali i profesorka srpskog i profesor lingvistike.

 

ako cemo ozbiljno, biblija ima masu neslaganja sa onim sto moderno svestenstvo propoveda, i sa onim kako se hriscani danas ponasaju i to sa ubedjenjem da se ponasaju hriscanski ispravno.

prvo morash u svoji glavi da napravish razliku izmedju hrishcjanstva i hrishcjana. dve razlichite stvari. judaizam i jeverji, islam i muslimani itd. zato shto je pravilo da vecjina formalnih vernika ne poshtuje ono shto pishe u svetim knjigama religije za koju kazhu da pripadaju.

a drugo, kad bi rekla smisleniju rechenicu npr da danashlje pravoslavnje ima neslaganja sa biblijom, onda bi ti lepo rekao da nisi u pravu i mogu da ti i objasnim.

 

a da li je isto uzeti bibliju od pripadnika neke sekte, ili uzeti je od svestenog lica?

bitno koji je prevod. gideoniti koriste normalne prevode, dok npr jehovini svedoci ne samo shto imaju svoj prevod koji veze nema sa originalom, vecj su i prekrajali bibliju izbacivajucji neke stihove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da nije. da su dali flajer koji promovishe njihovu zajednicu to bi bio spam, ali kad ti daju bibliju ili kuran ili svetu knjigu neke trecje religije, to je kul, to su knjige koje treba prelistati, makar iz opshte kulture.

 

Jeste kul,to ne sporim,nit sam je bacio i ne bih se bunio ni za kuran ili bilo koju drugu religijsku kjigu da mi je ponude.Ali mi i dalje nekako lici na taj spam.Jer na kraju krajeva u toj knjizici na prvoj trani korice kaze

Poklonjeno,pa par praznih linija za popunjavanje i mesto za datum,a na poslednoj "moja odluka da primimHrista kao bla bla bla..." ime i prezime i datum,da popuni onaj koji dobije.To dojde kao nekakva pristupnica necemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, mene ne mozes uvrediti nikakvim glupostima koje pises ovde, jedino pravis javnu budalu od sebe. :haha: A posebno nakon pametovanja o moralu i grehu i ostalim univerzalnim, tradicionalistickim ubedjenjima koje si se tako jako trudio prikazati, a nakon ovog ne znam ko ce te uzimati za ozbiljno (ako te iko i uzimao za ozbiljno uopste).

 

Izvoli, napisi jos nesto pametno, ja spamovati i prepirati se sa tobom vise necu, jedino iz razloga sto sam iznad toga i sto ne zelim da gubim vreme oko gluposti. Svaka diskusija se zavrsi tako sto izgubis kontrolu, razmisli malo o tome. Tako je zavsila i rasprava na budizmu gde si opet imao poslednju rec, ali vidim da i dalje imas neki problem. Resi ga sam sa sobom.

 

A ako jednostavno uzivas u prljavim recima i perverzijama, to je drugo, slobodno nastavi, sto ekstremnije to bolje. :red:

 

pozz

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvoli, napisi jos nesto pametno, ja spamovati i prepirati se sa tobom vise necu

pa prestani onda vishe. tolko si se gluposti nalupetao i toliko dezinformacija i lazhi izneo da ti je vreme da prestanesh.

 

Svaka diskusija se zavrsi tako sto izgubis kontrolu, razmisli malo o tome.

mislish tvoja mama?

Edited by рогозуб
  • Downvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...