Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

Овакав механизам одлучивања би сигурно имао далекосежне политичке последице. Он би само створио нове локалне политичке деспоте (највише из ДС, Г17 плус, СПС, СПО, ЛСВ) широм Србије, типа Мила Ђукановића и Бојана Пајтића. Они би у својој нахији (тзв. статистичком региону) били потпуно неприкосновени и довољно моћни да сплеткаре и оптужују једни друге за сопствене скоро извесне промашаје, испаде, расипање државног новца и корупцију. У погодном тренутку дошли би и под заштиту великих сила, које би их – имајући у виду досадашње искуство – сигурно подстицале на непослушност према Београду и централној власти, уз одговарајућу политичку или финансијску награду. Ово би се углавном дешавало у областима у којима националне мањине или етничке групе представљају већинско становништво у односу на Србе, што би водило трајној политичкој нестабилности и давало повода великим силама да се свакодневно мешају у унутрашње ствари Србије. У таквој ситуацији, и најбезазленија административна одлука би имала карактер политичког акта.

 

:) :) :)

 

Ali nahija i politicki despoti-priceless :)

Moracu ceo ovaj tekst da sacuvam i da ga prosledim svojim kolegama-malo da se smeju ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Yakuza, lik se upravo vratio iz Britanije gdje je preturao po međuratnim i ratnim arhivama, zato je i pomenuo svoj prethodni članak koji će biti uvod u knjigu o stvaranju Hrvatske banovine

 

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/britans...html?alphabet=l

 

tek onda postanu stvari jasnije

 

inače, taj dio koji si citirao je sasvim u skladu sa odličnim tekstom liberala Ilije Vujačića o KOMBATIVNOM uređenju SFRJ, kombativnom federalizmu u njenom slučaju. To ne može niko da pobije jer je živa istina.

 

Regionalizovana država je neodrživa. Ili postaje federacija kao Belgija, koja je uvijek pred provalijom raspada i koju je ZA SADA spasilo to što je Brisel glavni grad EU, ili se raspada.

U Evropi je nastala poslije terorističkih napada u Španiji i Sjevernoj Irskoj ili uslijed etničkih razlika, npr Škotska. Ali da se jedan naropd komadao na nekoliko dijelova to ima samo u Njemačkoj, kojoj su Ustav pisale okupacione snage.

 

Osim toga, španska pokrajina Katalonija je veća od čitave Srbije, pa ne znam po kojem principu se mi trebamo dijeliti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Каква регионализација је потребна Србији - Мијат Дамјановић

 

Без нагађања и погађања

 

Посебан проблем са квалитетом територијалног организовања имају тзв. транзициона друштва постсоцијализма

 

 

Искуство не само модерних друштава недвосмислено упућује на закључак да је свака успешна држава утемељена на квалитетном систему територијалне организације. И обратно, неуспешне и нестабилне државе имају проблем са територијалном архитектуром. Другим речима, од односа центра и периферије система, хијерархије и броја територијалних нивоа административних јединица, компетенција њихових институционалних структура и вишедимензионалних капацитета бројних актера у стварању и вођењу политика и доношењу важних друштвених одлука непосредно зависи функционалност целовитог друштвеног система – његова ефективност, ефикасност и економичност.

 

Посебан проблем са квалитетом територијалног организовања имају тзв. транзициона друштва постсоцијализма. То, готово унисоно, показују све анализе о мукотрпној и недовољно успешној институционалној консолидацији ових друштава, што доприноси искривљеном поимању многих категорија које иначе карактеришу развијена демократска друштва, попут процеса деконцентрације, регионализације, децентрализације и дерегулације. У просперитетним друштвима ингеренције државе су у сталном преиспитивању имајући у виду растуће партнерске односе са јавним (јавно/приватним) и приватним сектором. Држава се уздржава од „преливања” у сфере у којима је њена ефективност и експедитивност скромна. Са транзиционим друштвима управо је супротно: у њима се државна регулатива увећава у несразмери са квалитетом њених компетенција, а претходно споменути процеси доживљавају се пејоративно, као претња очувању целовитости и стабилности државне и друштвене заједнице.

 

Откуд тај парадокс да нове политичке елите, у региону југоисточне Европе, не знају или не желе да искористе јединствену прилику да модернизују анахроне системе институција и организација? Постоји више разлога за евидентну инертност и несклоност одважнијем иновирању, реформисању и суштинским системским променама. Прво, нови системи су још под великим оптерећењем минулог наслеђа, у коме су остала прескромна искуства са демократизацијом политике и либерализацијом економије; друго, на делу је стабилна равнотежа, судећи по неспорним континуираним изборним резултатима, екстремно супротстављених развојних стратегија; треће, остала је на делу нераскинута симбиоза државе и партије (а) и њихово надметање у артикулацији мапе развојног пута, уз честе измене јавних улога; четврто, објективно успорени економски напредак, који ће вероватно бити пролонгиран, погодује очувању система вредности присталица статус кво; пето, затајиле су озбиљније реформе у секторима (образовање, култура, медији и др.) који би требало да „носе” и подстичу брже друштвене промене; шесто, ови транзициони системи су препуни социопатолошких појава које угрожавају бржу и доследнију ревитализацију друштава. Наравно да би се у склопу ових инсуфицијентности могли наћи и „доприноси” међународног фактора – као последица одсуства стабилне и боље фокусиране подршке.

 

Зато апели о потреби модернизације и реинституционализације државног, привредног и друштвеног уређења имају ограничен смисао уколико се превиде одређене конструкционе грешке у организацијској пирамиди друштва, те да се, независно од ових претпоставки, очекују бољи резултати у њеним функционалним исходима.

 

Димензионирање институционалних капацитета државе, њене супериорне позиције у сферама у којима је то потребно и очекивано, поднационална регионализација која је ишчекивана, захтевају експертски приступ. У тај посао морају се пре свих укључити озбиљне научне и професионалне организације, домаће и иностране, како би се планирана институционална реконфигурација обавила на прикладан и успешан начин. Досадашња искуства, међутим, не охрабрују са својом препознатљивом симулираном хитњом, беспотребно исполитизираним компромисима, прескромним аналитичким напорима и одсуством жеље, пре свега на страни политичког „лидершипа”, да крене у неповратну и одрживу модернизацију система. Систем се мора мењати постепено и континуирано, али стручно, доследно и непристрастно, уз сталну опсервацију компетентних институција. Тада би било мање „играња”, нагађања и погађања око тога колико је овом друштву потребно месних заједница, општина, градова и региона.

 

Мијат Дамјановић

[објављено: 10/06/2009]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yakuza, lik se upravo vratio iz Britanije gdje je preturao po međuratnim i ratnim arhivama, zato je i pomenuo svoj prethodni članak koji će biti uvod u knjigu o stvaranju Hrvatske banovine

 

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/britans...html?alphabet=l

 

tek onda postanu stvari jasnije

 

Nemam vremena ovog trenutka da citam ali sam siguran da nije nista pozitivno saznao o Britancima (Englezima prvenstveno, da ne budem nepravedan prema njihovim manjinama). Ti nas karaju kroz ceo XX vek. Neverovatno je koliko malo ljudi kapira da su nam radili o glavi i uoci i posle WWI i isto tako uoci i posle WWII. Ne volim tu naciju, da jebe oca. Amerigose naravno gotivim maksimalno, sem kad su cisto engleskog porekla. Onda ne mogu da ih smislim. Englezi bukvalno shvataju da su bolji od bilo koje druge nacije na svetu. Protiv njih u rat any fuckin day. E sad, sto imaju par cool bendova, druga prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam vremena ovog trenutka da citam ali sam siguran da nije nista pozitivno saznao o Britancima (Englezima prvenstveno, da ne budem nepravedan prema njihovim manjinama). Ti nas karaju kroz ceo XX vek. Neverovatno je koliko malo ljudi kapira da su nam radili o glavi i uoci i posle WWI i isto tako uoci i posle WWII. Ne volim tu naciju, da jebe oca. Amerigose naravno gotivim maksimalno, sem kad su cisto engleskog porekla. Onda ne mogu da ih smislim. Englezi bukvalno shvataju da su bolji od bilo koje druge nacije na svetu. Protiv njih u rat any fuckin day. E sad, sto imaju par cool bendova, druga prica.

 

- Apsolutno se slazem sa tobom. Cak mislim da kada bi Englezi i Engleska u ovom trenutku nestali sa mape sveta da bi se problemi u svetu smanjiji za 80 % ( sto se tiche ratova i sranja. ( Ne rachunam starosedeoce Engleske Irce, Skote itd.

Eglezi su po meni oni koji " jebu matematiku" u svetu i aspolutno se slazem sa tobom.

Za pocetak za mene je amerika engleska kolonija ciji su stanovnici ubedjeni da to nisu.

 

Druga stvar, Englezi, britanci, su Anglosakosnsko pleme koje su poslali rimljani da kolju za njih starosedece engleske.

 

Trece, gde god je intervenisala Amerika ( ratovima itd) nije to radila bez SARADNJE SA ENGLESKOM.

Recimo uvek se pominje Amerikanci cepali ovog onog. a nigde se ne pominje da su tu bili i englezi.

 

Dalje, Ako pogledamo istoriju Englezi, Francuzi i Nemci, ratuju od pitaj boga kad ( nema toliko prsta u srbiji da se izbroje godine od kad oni ratuju) znaci cim se raspalo rimsko carstvo ta plemena se cepaju. Rokaju se i jachaju. Sa evrope su preneli svoje ratove na ceo svet, U americi se ratovali Francuzi i englezi a u ww1 i ww2 francuzi i englezi protiv nemaca.

 

Dakle ja idalje smatram da se izmedju tri zemlje sibaju jako veliki "Hladni" ratovi koji su toliko pod senkom da ni ne primecujemo.

Ali sam ubedjen da ih englezi cepaju. (Ne navijam za njih )

 

Inache Engleska ( lichno ) je u ww2 uvukla I Srbiju. I Grcku, i Rusiju.

Time su normalno branili svoju zemlju koja ja mislim Jedina u evropi koja nije bila u paktu sa nemackom a da nije bila okupirana.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Енглеска је вероватно једина велика сила у историји која је на време схватила да је њено време прошло и да је много паметније да преда штафету без борбе и, што је и битније, да своје интересе уклопи у интересе новог хегемона. И они то раде одлично.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Britanija je samo počela da vodi svoju imperiju po geopolitičkim principima. Na istim principima i SAD rade svoj posao. Ne bih rekao da tu ima neke ''organske'' veze. Evo što se tiče naše situacijew, više je nego očigledno da je Kosovo, a još više Metohija, strateška tačka na Balkanu. Od srednjevijekovne Srbije, bitke s Turcima do Bondstila. Ali toga se još nijedan geopolitikolog nije ozbiljno poduhvatio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Косово је централна тачка Балкана. Направиш ту базу, и можеш по потреби да изађеш да шамараш кога хоћеш.

 

Милован Радановић је чини ми се прошле године издао неку књигу о геополитичком значају Косова.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Косово је централна тачка Балкана. Направиш ту базу, и можеш по потреби да изађеш да шамараш кога хоћеш.

 

Милован Радановић је чини ми се прошле године издао неку књигу о геополитичком значају Косова.

 

Preterujete malo sa geografskim znacajem Kosova. To mi lici na ranije popularnu floskulu "pupak sveta" koja mislim izvorno potice iz tradicije juznoamerickih indijanaca, a preuzelli su je posle mnogi, od Gruzije do Balkana. Ili "mi smo na razmedji istoka i zapada", "zapad na istoku i istok na zapadu" i slicno koju smo cesto koristili i cak (netacno) pripisali Svetom Savi, a koristili su je na primer mnogi nasi susedi u okruzenju, a i drugi narodi sa svih meridijana. Kosovo za nas ima znacaj koji ne zavisi od njegovog geografskog polozaja, reljefa, klimatskih odlika i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

upravo suprotno, gospodine Ford! Obrnuli ste čitavu stvar na glavu.

 

Zbog njegovog geostrateškog položaja, zbog toga što Kosovo i Metohija stvarno jesu centralna tačka Balkana, srpska srednjevijekovna država je tamo sagradila najveći broj manastira. Ono što je sveto jače se i hrabrije brani. Više ljudi (vjernika) dolazi da živi u blizini tih manastira, to je srce Crkve, a to u Srednjem vijeku znači i srce države, najviše ljudi, a to znači najviše motika i mačeva, se okuplja na Kosovu i Metohiji i odatle se brani čitava Srbija. Dakle - manastiri su građeni na tom području iz političkih razloga, nije to područje sveto pa su zato manastiri građeni, nego su manastiri tamo sagrađeni i onda je postalo sveto. Zato što ako padne Kosovo, pašće i Srbija. Palo je 1389. godine, Srbija je pala 1453. i trebalo joj je 400 godina da se oporavi. Ko misli da se to ovaj put neće ponoviti zbog tehnološkog i svakog drugog napretka, taj zaboravlja da tehnologija ne može da promijeni ni zemlju ni političke odnose, to jest ako su Srbi imali u 13. vijeku 5 motika a Albanci i Turci takođe, Srbi danas imaju 5 tenkova i aviona, ali ODNOS je isti! Srbija se brani na Kosovu, kome to nije jasno iz istorije ovog naroda i ovog regiona, taj je osuđen na sporo umiranje, šezdesetčetvorogodišnje umiranje, ali definitivno - umiranje.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mojoj sreci nikad kraja ne bi bilo :da:. Pa da vidis kako stvari brzo dodju u red. Everybody on the same page i arbeit brate. U pocetku za male pare ali to sve zavisi od lokalnog poleta da ne kazem elana. Sto pre skontas situaciju pre je iskoristis. A Ameri se uvek daju iskoristiti za pravljenje para. Ne prave oni pare samo sebi, prave svima u dilu. Ne funkcionise kapitalizam drugacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

daleko im lijepa kuća

 

Naravno, ako mi naprave Veliku Srbiju, ne mora do Karlobaga može i manja, biću prvi Amerigos B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...