Jump to content

Audio oprema


dimmu1

Recommended Posts

10 hours ago, Kumodraski Vo said:

Pogledacu jos, mislio sam da uzmem onaj sto je hefest kacio S350DB, ima smisla za plastiku a sto se tice budzeta moze i do 250e ako uzimam na KP nije problem..

 

Ako ti je buzet do 250 eur bolje lepo uzmi polovno pojačalo (najbolja su ona iz 80ih, technicks, marantz..), CD plejer i zvučnike, za te pare može lepo uklopiš sve i da se usereš od muzike, plus taman da na lep način iskoristiš te diskove što skupljaš.. ja npr nikad ne guram diskove na komp i ne bih za te zvučnike dao više od 50 eur ni u ludilu..

Imaš na KP ponuda kolko oćeš za te stvari..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja trenutno imam:

Sony X229ES CD plejer
Harman Kardon HK6500 pojačalo
QAcoustics 3030i zvučnike

 

On 5/20/2020 at 3:24 PM, 23/16 said:

Ja sam planirao da uzmem DF, mada mi realno ne treba 🙂 (muziku uglavnom slusam na telefonu, kod kuce imam schiit stack)

Uzeo bih ovo malo cudo  cisto da uporedim razliku u zvuku kada se pusta sa laptopa, ali ne vredi sada, postarina je ludacki skupa.

poštarina je opet free 🙂

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

26 minutes ago, Kumodraski Vo said:

Pa nmp sad mi to dodatna komplikacija, sumnjam da cu ja imati volje da to sedim i slusam lakse mi na komp pustim..

Jeste to dodatna komplikacija u smislu odabira i ostalog drkanja, ali to se uzima jednom u 15-20 god (zato i kažem nećeš pogrešiti sa japancima iz 80ih nikako)

...e sad totalno je druga stvar ako te sve to smara, nekoga smara i da obrće ploču.. sve je to do drugačije filozofije, meni npr komp služi samo za preslušavanje noviteta ili kad random radim deset drugih stvari da mi svirca u pozadini bilo šta dok šljakam za kompom.. Al kad bih muziku da SLUŠAM zna se da je neuporedivo bolje preko pravih uredjaja.. još ako se pod stare dane navučeš na plojke... svrš svrš;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam nego sad sam sa mojima u kuci u sobi od 20ak m2 ali hocu da se selim jbg i to gde odem ce verovatno biti neka prcvarnica, bar dok ne pojacam primanja..

Svakako hocu nekad u buducnosti kad se skucim skroz da imam taj veliki dobar set up da pustam diskove i drkam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada napravis racunicu uvek AV sistem ispadne dosta skuplji i jos nemas bluetooth koji je mnogima danas omljeni vid povezivanja. Jeste da se gubi znatno na zvuku ali znaci ako ne zelis da ukljucujes racunar za par pesama. Ja za budzet od 250 evra nisam uspeo da nadjem nista sto valja i ima lepu jacinu zvuka. Mogao sam na kupujem prodajem da kupim neke krseve koji izgledaju kao da su preziveli oba svetska rata i da molim boga da stvarno rade i da nisam bacio pare. Mozda i moze da se nadje ali to je vec avantura sa vise mogucih zavrsetaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni treba preporuka za neke portable bluetooth zvučnike dobrog kvaliteta, da mogu da se upare sa raznim uređajima i da su prenosni, da dugo traje baterija i da su dobar kvalitet i dobar zvuk za tu varijantu, po mogućstvu da mogu i kablom da se povežu. Nemam ograničenje cene osim zdravog razuma jer je to varijanta za neko ofrlje slušanje, za primarno slušanje zna se - ovo što Human kaže, vintage pojačalo i dobre velike kutije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 hours ago, HUMAN said:

Jeste to dodatna komplikacija u smislu odabira i ostalog drkanja, ali to se uzima jednom u 15-20 god (zato i kažem nećeš pogrešiti sa japancima iz 80ih nikako)

...e sad totalno je druga stvar ako te sve to smara, nekoga smara i da obrće ploču.. sve je to do drugačije filozofije, meni npr komp služi samo za preslušavanje noviteta ili kad random radim deset drugih stvari da mi svirca u pozadini bilo šta dok šljakam za kompom.. Al kad bih muziku da SLUŠAM zna se da je neuporedivo bolje preko pravih uredjaja.. još ako se pod stare dane navučeš na plojke... svrš svrš;)

Pa neće biti baš tako....
Polovna pojačala iz 80ih već imaju oko 40 godina starosti i to treba prvo naći neko u dobrom stanju + da ga neki majstor pregleda, zameni kondenzatore, proveri kontakte/lemove i sl. Pa opet nisi siguran da li će raditi narednih 15-20 godina (od babe devojka ne mož da bude). Plus u tih 250 EUR treba uglaviti i zvučnike - koji su opet matori, treba neko da ih pregleda, zameni šta treba...ima li garancije da će sve to ući u 250 EUR i da traje narednih 15-20 godina? Vrlo teško...a da ne pominjem da će njemu izvor biti komp...

Za budžet oko 250 EUR treba ići na aktivne zvučnike i to je to. Kasnije ako skupi još love (i ako ima/sakuplja CDove) može dodati CD player (bilo kakav, sa optičkim ili koaksijalnim izlazom pa da ga koristi kao transport)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktivni zvučnici imaju integrisano pojačalo, dakle treba im samo izvor zvuka. To su ti svi ovi kompjuterski zvučnici, 2.0 2.1 itd.

Pasivnim zvučnicima treba pojačalo + izvor zvuka.

Ovi Edifier r2000db koje smo pominjali ranije su aktivni, vrlo dobrog kvaliteta izrade, za tu cenu nude odličan zvuk. Evo ih na KP za manje od 200 eur (novi, sa garancijom):

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/edifier-r2000db-2-0-bluetooth-speaker-set-black/oglas/153456527#mhs0-1687991169185

Baci pogled na recenzije po internetu, možeš naći puno pozitivnih komentara, i na kraju još jedan savet: ne žuri sa kupovinom! Izvagaj sve opcije, razmisli šta ti u stvari treba i u kojim uslovima ćeš slušati muziku (veličina sobe, izvor zvuka, mogućnosti povezivanja i sl.) pa donesi odluku ;)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 hours ago, WIZARD OF GORE said:

Pa neće biti baš tako....
Polovna pojačala iz 80ih već imaju oko 40 godina starosti i to treba prvo naći neko u dobrom stanju + da ga neki majstor pregleda, zameni kondenzatore, proveri kontakte/lemove i sl. Pa opet nisi siguran da li će raditi narednih 15-20 godina (od babe devojka ne mož da bude). Plus u tih 250 EUR treba uglaviti i zvučnike - koji su opet matori, treba neko da ih pregleda, zameni šta treba...ima li garancije da će sve to ući u 250 EUR i da traje narednih 15-20 godina? Vrlo teško...a da ne pominjem da će njemu izvor biti komp...

Za budžet oko 250 EUR treba ići na aktivne zvučnike i to je to. Kasnije ako skupi još love (i ako ima/sakuplja CDove) može dodati CD player (bilo kakav, sa optičkim ili koaksijalnim izlazom pa da ga koristi kao transport)

U pravu si. 89-e sam kupio Kamacrown mini liniju, koji je brzo crkao. 91-e sam kupio od rođaka Sony pojačalo, deck i zučnike za 600 DM. Posle nekoliko godina pojačalo otišao na popravku zbog kontakt problema, pola godina radio Ok, pa ponovo servis zbog istog. posle crkao mu napajanje, pa problemi sa izlaznim kondenzatorima i tako dalje. Deck takođe crko. Kupio sam 2 korišćenog AIWA decka, koji su izdržali možda 2 godine, a nimalo nisu bile jeftine (bolje da sam uzeo jedan, ali nov....) 2003-e sam sve prodao i kupio NEO SW-x55 (oko 28 kila) subwoofer + 5 zvučnika sa 2 stalkom. Sa njime sam bio zadovoljan sve do 2010-e (inače jedini od 2.1, 2.0 ili 5.1 sistema koje sam posedovao, a imao sam prilično mnogo, sa kojim sam bio zadovoljan) 
2010-e  sam ponovo počeo da kupujem gramofonske ploče (skupljao i slušao od 1987-2003), pa sam kupio Marantz TT251 (70 euro). Još jedna greška. Stari gramofon, sa lošim  T4P (plug and play) Audio Technica novom glavom. Bukvalno sjebao mi skoro sve ploče koje sam posedovao, preko 1000 komada. Nakon 2-3 godine sam primetio da ploče sve lošije i lošije zvuče, bukvalno igla je sjebao sve brazde na pločama. Isto vreme kupio sam prvo jedan Marantz pojačalo iz 70-tih (50 euro), koji sam prodao za mesec , zvuk očajan, svako dugme imao kontakt probleme, a i kanali jednom se čule, jednom nisu.... kupio sam Marantz PM-52 (150 euro) , izgledao kao nov. Za godinu dana isto kontakt problemi, pa kondenzatori, pa na kraju problem sa releom i izgorio transformator.
Prodao ponovo sve, podigao kredit i kupio sam:
Pojačalo: Atoll In-50  (pojačalo je iz 1997, nakon par meseci pokvario se, popravljen, ali zvuk nije više kakav treba da bude, ima čudnu distorziju na desnom kanalu kad slušam muziku sa klavirom Nick Cave, Tom Waits i sl. , probao sam sa više zvučnika, problem je uvek isti)
CD player: Arcam Alpha 8 (serija iz kraja 90-te, pola godina nakon kupovine ne radi ni jedno dugme na CD playeru, isključivo pradi preko daljinskog)
Gramofon: Edwards Audio TT1 MK2 (zvučnica Goldring E-3)  https://audioconnection.com.au/products/edwards-audio-tt1mk2-turntable (kupljen nov, za 700 evra na akciji kod distributera iz Budimpešta, ovo je zapravo Rega Planar 2, sa njegovim ručicom, ali je zamenjeno dosta stvari, akrilni tanjir itd. Radi besprekorno već 5 godina)
Preamp za gramofon: NAD PP-1 (kupljen polovan, radi besprekorno)
Zvučnici: Klipsch RF-62 (zvučnički kablovi: van den hul  CS 122 hybrid) (Klipsch kupljen za 300 evra, radi besprekorno, prodavac iz Loznice, Fidelity jedino zaboravio da kaže furnir nije original, a i vidi se na nekim mestima.
Interkonekti: Klotz, Cordial (kupljeni nov, rade OK)
Deck: Harman Kardon TD-420 (kupljen za 50 evra, radi OK, ali nije ni blizu zadnjem decku koji sam imao: Nakamichi LX-5)

Sistem 2: 
Pojačalo: Atoll IN-30 (kupljen nov, radi besprekorno, sa daljinskim koštao 42.000 - pojačalo je na akciji, u Americi isti pojačalo košta 1000 dolara, u Evropi od 400-800 evra). Planiram da kupim još jedan, jer mislim da ovo je best buy za ove pare.  https://mkabl.rs/detalj?id=544  )
Zvučnici: Monitor Audio Monitor 300 (Kupljen nov, radi besprekorno  https://audioplus.rs/proizvod/612/Monitor Audio Monitor 300 (par)  Trenutno su na akciji. )

Pa vidite koliko vredi kupiti polovne stvari, naročito od ovih sa Kupujem Prodajem. 
Lično ja više ne uzimam ništa polovno. Kad mi treba nešto, podignem kredit, kupim nov, pa plaćam par godina. 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, Nuclear79 said:

U pravu si. 89-e sam kupio Kamacrown mini liniju, koji je brzo crkao.

I moj matori je kupio Kamacrown krajem 80-ih.  Radi kao nov... Istina, stoji u garaži, ali besprekorno funkcioniše...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicna situacija sa Kamacrown-om. Cale kupio krajem 80tih. Linija crkla nakon 10 dana. Cale odneo na reklamaciju, kao znak dobre volje nudili mu drugu marku, model sa CD playerom koji je bio mnogo skuplji, cale nije hteo, opet uzeo isti model sa gramofonom. Linija radila 15ak godina, i dalje je radila, zamenjena linijom sa CDom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 minutes ago, vudun said:

I moj matori je kupio Kamacrown krajem 80-ih.  Radi kao nov... Istina, stoji u garaži, ali besprekorno funkcioniše...

Taj stari kamacrown je trenutno kod moje mame. Tuner i pojačalo još radi. Kasetofon sam slušao svakog dana preko 10 sati, i otkazao nakon godinu-dve, ne mogu da se setim. Plus od početka zgužvao trake, vukao linije na traku, upropastio sve original nemačke Voivod kasete koje sam posedovao. Gramofon radio možda malo više 3-4 godina. Ali kao što sam napisao koristio sam prilično puno, snimao drugarima razne muzike koje sam naručio iz inostranstva...
Što se tiče ostale mini linije Drug uzeo 2 Aiwa mini- linije,početkom 2000-te, jedan koštao 350 evra, drugi 500 (oba je uzet u prodavnici). Na oba se pokvario kasetaš. Vratili u prodavbicu više puta, uvek isti problem.  Ostalo sve još i dan danas radi, ali zvuk nije baš neki. Bolje je skupljati novac, i uzeti posebne komponente, ako treba jedan po jedan. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Слажем са Wizardom (да не цитирам) за активне звучнике до 250 евра, односно, да је опрема из '80-их су сад већ древна па да се не компликује и не улази у причу склапања комплет система, с тим да бих - онима би жељели да крену том стазом - препоручио аудио опрему ИЗ '90-их година прошлог вијека...

Елем, ја сам се намијењао тога поприлично и ствари из '90-их ми никад нису правиле неке проблеме (и све што тренутно имам је из тог неког периода и оно што планирам је исто из тог периода). У суштини, много фирми је тад угасило своје секторе за аудио опрему (нпр. Braun, Grundig, Dual, Fisher...) али оно што су направили у посљедњим тренуцима славе је углавном јако добро - при том мислим на хај-фај компоненте, неке средње и више класе... друга је ствар цијена по којој то сад можете наћи, у Србији је доста тога скупље него било гдје на планети али у тај проблем не улазим...

Такође, наравно да има и доста феноменалних уређаја из тог периода оних који су преживјели и гурају и дан-данас, Yamaha, harman/kardon, NAD, Denon и ко све не, и исто тако, никаквих проблема - Yamaha је посебно поуздана, и остали су поприлично, само је битно да НИЈЕ ПОЈАЧАЛО ИЗ КАФАНЕ. Исто стоји и за новије, с тим да сад тренутно стварно нема јефтиних ствари, све је отишло у неки high-end који је прескуп а не нуди пуно више од средине понуде из доба кад је аудио опрема била роба широке потрошње.

Углавном постоје стварни разлози зашто су скупе ствари биле скупе али има и неких малих појачала која могу да пруже прелијеп звук. Ко има времена, бувљаци, половаже и потрага... Ако се купује од препродаваца који имају доста робе, сем у случају да су исти изузетне дркаџије, унакрсно тестирање, јер је аудиофилија врло специфичан спорт, обавезно тестирање са музиком која ће се слушати, да вас продавац не би запањио са неким глупим сладежом који ће звучати феноменално а онда дођете кући и пустите нешто са дисторзираном гитаром и звучи ужасно. Врло је тешко склопити систем који ће погодовати рокенролу и металу...

Такође, све компоненте у ланцу су битне, па и, колико год то смијешно звучи, КАБЛОВИ - што се мене тиче примарно звучнички, али и интерконект. Данас је то превазиђен спорт поприлично али ни чланство форума није тикток генерација, па ето, од мене та нека препорука: опрема из '80-их данас јесте одвећ крхка и проблематична и углавном јој треба поправак и освјежавање али опрема из '90-их знатно боље стоји... Није могуће да сам то само ја имао среће толико пута са '90-им (Yamaha AX-470 комплет систем, AX-396; NAD 302; Denon мини-систем 250; Dual PA-5060; harman/kardon HK6550...), а да су ме '80-те редовно мучиле (Marantz, Sony...).

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 6/27/2023 at 11:11 PM, kuruz said:

ja trenutno imam:

Sony X229ES CD plejer
Harman Kardon HK6500 pojačalo
QAcoustics 3030i zvučnike

 

Koje godište ti je ovaj sony? Ima optički izlaz ako se ne varam, možeš kupiti neki eksterni DAC pa da ga koristiš kao transport i tako unaprediš zvuk. Ovo bi u teoriji trebalo da bude ovako, ako se odlučiš na ovaj korak - prvo test pa onda lova na sunce 😃

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada koristiš sonijev interni DAC koji je kao i sam cd player s' početka/sredine 90ih, pa je prilično prevaziđen. Optičkim kablom bi do eksternog DACa prenosio digitalni signal i tu vršio konverziju u analogni signal i to posle prebacio do pojačala. Ideja je da novi DAC radi tu konverziju mnogo bolje nego stari uređaji, ali naravno prvo probati pa tek onda kupiti, ko zna možda i ne poboljša zvuk 🙂 

Eksterni DAC ti može doneti i još par benefita (zavisi od modela naravno): izlaz za slušalice, pa da ga koristiš kao headamp; bluetooth povezivanje za slušanje muzike sa telefona recimo (zamisli vratiš se sa posla i mrzi te da prebiraš po diskovima i samo pustiš nešto što već imaš na fonu); strimer - ako koristiš Spotify, tidal i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...