Jump to content

Gde ćete za doček Nove godine?


LazaGNR

Recommended Posts

Ma cela ta priča oko mnogo praznika kod nas ne pije vodu. Sestra radi za holandsku firmu u Novom Sadu, bila je 2 puta u Holandiji u matičnoj firmi, kaže da već petkom u firmi nema nikog, dođe samo jedan radnik i to je to. O suboti da i ne pričamo. Ne znam kako je u drugim firmama, ali kaže da su Holanđani generalno veoma lenji. Isto i u Nemačkoj. Drugarica bila u dva navrata po 3 meseca tamo. Kaže da je bar jednom nedeljno neki praznik tamo, a često i 2-3 puta. Toliko o tome da propadamo zbog mnogo praznika. Ne zaboravite da se kod nas radi i subotom, što na zapadu baš i nije moda.

Zaboravljaš da je Nemačka danas multienička nacija sa mnogo veroispovesti, tako da se dobar deo tih praznika ne odnosi na sve. Kod nas preovlađuje pravoslavno hrišćanstvo, na severu zemlje se (u skladu sa stonovništvom) poštuju i katolički i jevrejski praznici. Nije svaki praznik validan za svakog pojedinca. Što se tiče rada subotom, pošto imam nekoga u Nemačkoj - banke, osiguravajuća društva, privatni preduzetnici - ne biraju dan, vikend ili ne, praznik ili ne, ako im trebaš, nećeš ići kući.

 

Kod nas su problem izmišljeni praznici, "državni praznici" koji pominju nebitne stvari. Barem da znamo zašto se nekog dana ne ide na posao, a ne da se, kao sada, dodaje 14.01, kao neradni dan. Ako je to praznik, neka preskoče 01.01. Lepo je dobiti dan odmora, ail treba da postoji neki red.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, kod nas praznici nisu apsolutno nikakav problem. U tome je poenta. Stanje u državi se neće bitno promeniti ako se bude radilo tog famoznog 14. pošto se i dosad radilo, pa nam ne cvetaju ruže.

 

Plus što 14. nije obavezno neradni dan, Vlada je to samo stavila kao neobavezujuću preporuku.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas su problem izmišljeni praznici, "državni praznici" koji pominju nebitne stvari. Barem da znamo zašto se nekog dana ne ide na posao, a ne da se, kao sada, dodaje 14.01, kao neradni dan. Ako je to praznik, neka preskoče 01.01. Lepo je dobiti dan odmora, ail treba da postoji neki red.

Err, zapravo veći je problem robovlasnički odnos u kome čak i na opšte prihvaćene praznike moraš da dođeš na posao i presediš ceo dan iako posla nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jeste veći problem. Jedan deo posta sam i posvetio tome, tj. kako nije baš toliko bolje u zapadnim zemljama.

A najveći je što zaposleni sede i nemaju posla na radnom mestu i kada nije praznik, zbog lošeg upravljanja ljudstvom, ali to je već potpuno druga priča.

 

I onako stalno mislim da sam na BTŽ kada ovde pišem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nasao posao na Novom Groblju, plata izadje oko 25000, radi se 5 dana nedeljno, u proseku svake nedelje 3 dana odem, a 2 dana ne odem, ta 2 dana me starije kolege pokriju kod sefa kao da sam tu, i pise mi se dnevnica. Jebi drzavnu sisu, kad je vec za minimalac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minimalac je 20 000.

 

I 16 000 je minimalac. :D

Ja pojam minimalca ne dozivljavam kao jedan broj, nego mi je minimalac sve manje od 30 000, a i to je posmatranje domace ekonomije kroz ruzicaste naocare, jer je sve ispod 40 000 sranje plata, a ni tih 40 nije bog zna sta.

 

@Vuk:

Moze :D

 

 

sta radis?peres pokojnike?

 

Neka to ostane tajna

Share this post


Link to post
Share on other sites

I 16 000 je minimalac. :D

Ja pojam minimalca ne dozivljavam kao jedan broj, nego mi je minimalac sve manje od 30 000, a i to je posmatranje domace ekonomije kroz ruzicaste naocare, jer je sve ispod 40 000 sranje plata, a ni tih 40 nije bog zna sta.

 

Minimalac je ono sto je zakonski propisano, nema tu puno filozofije. A to sto se sa bilo kojom platom jedva prezivi, to je druga stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gubitak za drustvo kad se sastavi nova godina sa pravoslavnim bozicem nenormalno se mnogo ne radi u ovo vreme u velikom broju firmi. ali ima ljudi koji se razvaljuju od posla nista nisu dobili, ne kazem ni to da treba.

ali praznovanje samo po sebi nije neki od grdnijih problema s kojima se suocavamo, definitivno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Kada bi se radilo i 200 dana u toku godine kako valja bilo bi ekstra. Svi smo svedoci da je nekada bolje i nista ne raditi nego biti kontraproduktivan. KAda bi ljudi iy vlasti odmarali celu godinu onda bi budzet drzave bio mnogo puniji nego sto jeste, a racuni na kajmanskim ostrvima manje brojni.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...