Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

36 minutes ago, Srbin Hamza said:

To što neko u nazivu partije ima socijalizam ili socijaldemokratiju ne znači da baš to i jeste
 

 

pa ja ti to pričam godinama za KPJ, a ti se tu nešto koprcaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misliš na SK, koji se već razbio na republičke saveze. KPJ jeste bio socijalistički, Moša Pijade i drugari. Problemi počinju posle 1965. i tu je već upliv Savki i Latinki i Tripala itd koji nikad nisu ni bili socijalisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 hours ago, Srbin Hamza said:

gde su im ta tumačenja

ne kontam ni o čemu se radi

sem da advokati brane srbe od bankara, znači komedija apsurda


vidi o čemu se radi

banke su fizičkim i pravnim licima koja su uzimala kredite naplaćivale naknadu za obradu kredita
naknada je obračunavana u procentualnom iznosu, ugovorima i opštim aktima banaka je jednostavno bilo definisano da se za kredit od xy evra naplaćuje naknada za obradu kredita u iznosu od xy%

onda je neko rekao čekaj bre, šta ja sad ovde plaćam i bilo je podneto nekoliko tužbi protiv banaka sa zahtevom da vrate novac plaćen po osnovu te naknade, jer u ponudama banaka i drugim ispravama koje se klijentima predočavaju prilikom odobravanja kreditnog aranžmana nije jasno iskazano šta sve čini tu naknadu, odnosno nije objašnjeno šta se tačno plaća
sudovi su tu mrljavili, imali različite odluke, a onda je Vrhovni kasacioni sud pre dve ili tri godine izneo sledeći stav:

 

Spoiler

VKS2.jpg


e onda su advokati pilićari namirisali ogromne zarade, pa su krenuli da jure sve ljude koji imaju kredite i da ih ubeđuju da im daju punomoćja da bi podizali tužbe, pošto će ti sporovi sigurno biti dobijeni
u fazonu ti meni punomoćje i dobiješ lovu od banke nazad, a ja naplatim troškove postupka
catch je u tome što su troškovi postupka u ogromnom broju tih slučajeva neuporedivo veći od iznosa naknade koja treba da bude vraćena korisniku kredita, pa se dešavalo npr. da advokat naplati cca. 40k dinara troškova postupka, a kreditno zaduženi građanin dobije nazad svojih 500 dinara, koliko je platio naknadu za obradu kredita kada je uzeo manji keš kredit

takvih advokata ima nekoliko stotina, sigurno si video nalepnice po banderama na kojima fontom 148 stoje pozivi onima koji imaju kredite da se jave na neki telefon
jedan moj drugar je skupio preko 3000 takvih predmeta i već je sebe video u jahti, dupleksu od 300 kvadrata i džipu
najveći broj njih je rekao strankama da samo potpišu punomoćja i ne plaćaju sudske takse odmah, nego da će to banke da pokriju na kraju postupka

samo izuzetno neozbiljni i naivni, a pre svega pohlepni advokati su razmišljali na taj način
u situaciji u kojoj banke drže privredu ove zemlje, gde od njih na prvom mestu zavisi građevinski sektor, pošto kreditiraju i investitore i kupce stanova i poslovnih prostora, nije bilo šanse da bankarski sektor i država puste da nekoliko stotina advokata izvuče stotine miliona evra bankama u tako banalnim sporovima

drugari koji rade u bankama i bave se finansijama mi kažu da su banke sve to naplaćivale u potpunosti u skladu sa regulativom NBS i sličnim propisima širom sveta, odnosno da to što je naknada za obradu kredita obračunavana i naplaćivana na opisani način nešto uobičajeno
banke se plaše jedino NBS, jer ih ona neprestano kontroliše i može da im nanese ozbiljne udarce kaznama, ali NBS oko ovoga uopšte nije pravila bilo kakav problem

advokati koji su nakupili hiljade klijenata kojima su rekli da će se ti sporovi lagano dobijati su sad u teškom kurcu, pošto će morati da plaćaju sudske takse umesto ljudi kojima su rekli da će dobiti svoje pare nazad ako im potpišu punomoćje, jer će ti ljudi biti u fazonu "ti si mi rekao da će ovo sve lagano da se dobije, a sad ja treba da platim 300-400 evra banci za takse i troškove advokata banke, plati sad ovo" ili će da lome noge

ja i dalje očekujem da će na kraju biti nađen neki kompromis i da niko neće mnogo najebati, ali je izvesno da niko neće odrati banke i da će advokati koji su umislili da će da preko noći da se obogate ostati praznih ruku

druga opcija je da banke stvarno popizde i sve te građane, firme i advokate stave na crne liste, pa nek se jebu kad sledeći put pomisle da uzmu bilo kakav kredit



edit: da, zaboravih da kažem šta država radi

najpre je probano da se ovo reši izmenama Zakona o parničnom postupku, prema kojima bi, između ostalog, tužba bila odbačena ako odmah ne bude plaćena taksa, plaćanje troškova više postupaka padalo na teret onoga ko je mogao jednom tužbom da obuhvati više tužbenih zahteva, umesto što je podneo posebnu tužbu za svaki zahtev, čak i ako uspe u prvom postupku itd itd, ali je taj predlog zakona baš zajeban i nije bilo šanse da prođe u takvom obliku

drugi pokušaj je ovo sa autentičnim tumačenjem tri zakona koji se odnose na ove kreditne aranžmane - troje poslanika SNS su podneli predloge skupštini za donošenje autentičnog tumačenja tih zakona (skupština je zakonodavac, pa njena autentična tumačenja imaju težinu, iako formalno-pravno nisu izvor prava), prema kojima banke imaju pravo da tu naknadu naplaćuju kao i dosad
 

Edited by kuruz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 7/4/2021 at 11:31 AM, kuruz said:

ma bre ovaj standardno sere i skuplja poene

Evo ga opet: 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=07&dd=05&nav_category=11&nav_id=1886568

 

I koliko god mi je to gadno, opet moram da se osvrnem na Tadića i njegovo vreme. 
Pazi Vučić razume problem, i koristi ga (ko ono za švajcarce i sve ostalo) u svoju korist. 
Ali podvlačim - razume. 
Znaći, iscimao se da ukapira ciljeve i jednih i drugih, i sad to pokušava da okrene u svoju korist. 

Koliko god mi je on gadan (a gadan mi je bio i još dok je bio u radikalima, koje sam nekada simpatisao), to mi je hiljadu puta bolja opcija od Tadića. 

Koji, recimo kada bi imao ovaj problem, ništa ne bi razumeo. 

Hoću reći, bolje da me jebe onaj koji ima cilj zašto me jebe, nego onaj koji ni ne razume da me jebe, a jebe me svejedno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 7/4/2021 at 10:01 AM, kuruz said:

druga opcija je da banke stvarno popizde i sve te građane, firme i advokate stave na crne liste, pa nek se jebu kad sledeći put pomisle da uzmu bilo kakav kredit

Ovo je obavezna opcija, već znam za slučajeve kojima su sve mogućnosti zamrznute jer su se ispilićarili za te troškove.

Ono što je nepomenuto je - da nije malo čudan taj zakon koji advokatima omogućuje da naplate 40k od svih građana zemlje, sporeći se oko 500 din?

15 hours ago, Dark_Elf said:

koliko god mi je to gadno, opet moram da se osvrnem na Tadića i njegovo vreme. 

Ma nije valjda :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...