Jump to content

Opeth


Baal

Recommended Posts

pa vec si izmislio tocak, sad ga svakih par godina menjas u skladu sa novim inovacijama, sto tehnoloski sto kreativnih. mogao bih da ti napisem diplomski o tome sta se razlikuje na svakom izdanju meshuggah, ali ono, na odmoru sam, sad cu da palim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

posle 10 preslusavanja albuma i 46 Grobodanovih dosetki o hejterima novog albuma i njihovoj muzickoj nepotkovanosti:

 

 

1.Heritage - fin klavirski intro,nista vise od toga..

 

2.The Devils Orchard - ostajem pri stavu koji sam izneo kad je izasao ovaj singl-da je ova stvar mogla mnogo bolje da se realizuje,da nije vishka Majkove samouverenosti da posle briljantne,mada ne bas pitke prog vratolomije, moze da ubaci neki fanki,hopa cupa ritam kao na 4:51..ono mi nije bas najjasnije..

naravno,Majkov glas dolazi do izrazaja ali su mi njegove vokalne deonice na momente nekako nabacane na silu i samo smetaju inace sjajnoj kompoziciji..

i konacno,solo na kraju zvuci mnogo mocno i taman krenem da se jezim od njega,kad uleti onaj nesrecni tu ru ru na klavijaturi na kraju "God is dead",koji sam cuo jos par puta kroz ostatak albuma..u slicnoj ili izmenjenoj formi..

 

3.I feel the dark - sjajan,pravi Opetovski akustican pocetak,vokal je sjajno pozicioniran i potpuno se uklapa..nakon toga krece "solo" sa karakteristicnim oktavskim akordom nakon cega sledi jako prijatan atmosferican deo,i pomislim odlicno krenula stvar,ima da poentira sad samo tako,kad ono jok..eto ga "God is dead" ponovo i brejk..pa brate..

nastavak je ipak izvukao stvar sa sjajnom prog deonicom i lepom vokalnom harmonijom..

 

4.Slither - posvecena je koliko vidim iz komentara Roni Dzejms Diu...dobra stvar,odlican tradicionalni hard'n'heavy,dobar uvodni rif,pristojan i nenanmetljiv zvuk organa u pozadini i na kraju sjajan akusticni autro,mada mozda malo neuklopljen u ovo rokanje pre njega,al ajd sad,lepo zvuci..

 

 

5.Nepenthe - ovde se bas vidi zelja za eksperimentisanjem,jako prijatno zvuci,sve tece dobro,bubanj doprinosi nekoj psihodelicnoj atmosferi koja mi izuzetno prija,ulece odlican prog rif i solo,kad ponovo "God is dead" negde na 3:09..pa jel moralo jebote?

stvar se nastavlja i privodi kraju u slicnom maniru pre ovog momenta..neizbezan osecaj i pored briljantnih ideja i atmosfere je da je stvar ostala nedorecena..nema poente na kraju..

 

6.Haxprocess - stvar krece malo cudno,izlomljeno,slicno kao The devils orchard,sto mi nije bas nesto posebno primamljivo..i PONOVO!!! - the dreaded organ interlude,also known as "God is dead"..doduse u malo produzenoj formi i jos goroj kombinaciji sa vokalom koji u ton prati tu vec kultnu melodiju.. :no:

nastavlja se na akustican deo koji pravi pauze kojima nije bas tu mesto..ostatak kompozicije mi je nekako ravan,bez vrhunaca,bez poente,izlomljen..

zavrsava se sa neznim dzezi solom,koji je i najbolji deo pesme..takodje imam osecaj da je pesma nedovrsena..

 

7.Famine - pocinje kao neki tribalni dark ambijent (!?) i nastavlja se na prelepu klavirsku deonicu sa Majkovim glasom..obecavajuce,ali niotkuda ulece rif jako slican onom na pocetku The Devil's Orchard i od tog trenutka pesma mi postaje skroz nezanimljiva i losha..

teshki Opetovski rif sviran na prepolovljenom gain-u jednostavno mi ne pije vodu..nezanimljiv klavirski outro je tu ubacen ne znam iz kog razloga..

 

8.The lines in my hand - ok stvar,sa pocetnim finim dzez motivima,ali koja se pretvara u malo nervoznu stvar sa dosadnim rifovima i jos dosadnijim vokalnim deonicama..

 

 

9.Folklore - lepo pocinje,ima skladan tok,ali opet se javlja problem sa suvisnim i neinventivnim Majkovim vokalnim deonicama,odlicnim idejama,koje su prekinute,izlomljene,osakacene,nedorecene..ne znam vise..

posle fine akusticne deonice dolazi klavirska koju brutalno poremeti kratka bubnjraska deonica(!?)..nakon toga ide verovatno najbolji momenat na albumu sa solom,atmosfericnim klavijaturama i neznim zavrsnim solom..

ali opet,zasto sve tako izmuvano,prepolovljeno,nedoreceno..

 

10.Marrow of the earth - ovako dobru stvar nisu godinama napravili i pesma koja je malo i izvukla ukupan utisak..

 

konacan utisak je 6/10

 

vec je neko rekao,a ja se pridruzujem, da mu je drago sto se velikom broju ljudi album svidja,jer je ipak odlican pokusaj promene muzicke filozofije kome samo fali vise konzistentnosti same strukture kompozicija koje su prekidane i nastavljane na najneverovatnije nacine..mnogo odlicnih ali nepovezanih ideja ne mogu bas daleko da doguraju..bar kod mene..

Edited by Fapril ethereal
  • Upvote 5
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je los ovaj trend seciranja albuma u sitna crevca, gde se svaka nota, melodija i rif pojedinacno analiziraju, kao da se radi o nekoj masini. Mnogo je mehanicko, gubi se dusa, sama muzika gubi smisao. A vidim da sve vise ljudi to rade, pa i ovde na forumu. Internet je mnogo doprineo tom trendu, takodje.

Skine se album i vec na prvo slusanje ljudi komentarisu, seciraju, analiziraju i pljuju, a ne pruze muzici ni najmanju sansu da udje u uvo, da se primi i uopste, da se objektivno posmatra kao jedna celina, umetnicko delo koje treba da oplemeni duh, izazove razlicita osecanja i sl.

Tako je makar bilo ranije, pre vise godina, kada misljenje vecine na nekom forumu nije uticalo na misljenej svakog pojedinca, i kada se zaista slusala muzika, a ne preslusavala i analizirala u nedogled. To je valjda sustina - slusaj i uzivaj, a ako ti se ne svidja, uzmi nesto drugo.

 

Nema sad ovo veze sa novim Opeth albumom, meni je on za sada meh i ne ocenjujem ga jer to nije neciji skolski rad, vec muzika koja u zavisnosti od date situacije i emotivnog stanja, utice manje ili vise na nase bice, ali ova tema me samo podsetila na taj trend koji mi se nimalo ne svidja.

Edited by Novaliis
  • Upvote 7
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi i dalje razglabate umesto da slusate novi Mastodon. Tragicno je da je na albumu najlepsa stvar nesto sto je smisljeno kao interlude/outro na kraju..da heritage nije postojao vec je Marrow bio prvi imalo bi to sve daleko vise smisla. Ne slazem se doduse sa konstatacijom za Famine rif, meni bas taj rif izvlaci stvar, ali ajde. Generalni problem je sto ni jedna pesma nije od pocetka do kraja gotivna, samim tim album ne moze da bude smatran boljim od proseka. Mada ok, ako im je vec ovo novi stil i privuce gomilu hipstera mozda ce makar u sledecem pokusaju mika vise ovladati tehnikom smislenog prog komponovanja. Ko bi rekao.. toliko godina posle jednog Orchida, covek kao da je izdao prvi album.. ima kvaliteta, ima sjajnih deonica, ali nema kohezije, nema poente, nema zapravo nijedne kompletne i kompleksne stvari koja ne nervira makar u jednoj svojoj deonici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posle 10 preslusavanja albuma i 46 Grobodanovih dosetki o hejterima novog albuma i njihovoj muzickoj nepotkovanosti:

posle 40 preslusavanja albuma i 27 strucnih komentara na konto slabih (cak ocajnih) aranzmana, neorginalne i inferiorne kompozicije, dosadne svirke i blaziranih vokala:

 

 

1.Heritage - fin klavirski intro,nista vise od toga..

stoji

ne utice na ocenu albuma imho

 

2.The Devils Orchard - ostajem pri stavu koji sam izneo kad je izasao ovaj singl-da je ova stvar mogla mnogo bolje da se realizuje,da nije vishka Majkove samouverenosti da posle briljantne,mada ne bas pitke prog vratolomije, moze da ubaci neki fanki,hopa cupa ritam kao na 4:51..ono mi nije bas najjasnije..

naravno,Majkov glas dolazi do izrazaja ali su mi njegove vokalne deonice na momente nekako nabacane na silu i samo smetaju inace sjajnoj kompoziciji..

i konacno,solo na kraju zvuci mnogo mocno i taman krenem da se jezim od njega,kad uleti onaj nesrecni tu ru ru na klavijaturi na kraju "God is dead",koji sam cuo jos par puta kroz ostatak albuma..u slicnoj ili izmenjenoj formi..

ne odusevljava me ova stvar, nemam iste primedbe kao ti, ali recimo da malo iritira

7/10

3.I feel the dark - sjajan,pravi Opetovski akustican pocetak,vokal je sjajno pozicioniran i potpuno se uklapa..nakon toga krece "solo" sa karakteristicnim oktavskim akordom nakon cega sledi jako prijatan atmosferican deo,i pomislim odlicno krenula stvar,ima da poentira sad samo tako,kad ono jok..eto ga "God is dead" ponovo i brejk..pa brate..

nastavak je ipak izvukao stvar sa sjajnom prog deonicom i lepom vokalnom harmonijom..

ta poenta ko, najveci hit

ova stvar po tvom opisu zvuci kao ne znam kakvo predrkavanje a zapravo je sasvim jednostavna, jedino sto ima izmena akusticnih i dist gitara unutar istog dela pesme (tipicno opethovski i prog) ali u sustini nema mnogo pravih brejkova niti ima neku izlomljenu strukturu

9/10

4.Slither - posvecena je koliko vidim iz komentara Roni Dzejms Diu...dobra stvar,odlican tradicionalni hard'n'heavy,dobar uvodni rif,pristojan i nenanmetljiv zvuk organa u pozadini i na kraju sjajan akusticni autro,mada mozda malo neuklopljen u ovo rokanje pre njega,al ajd sad,lepo zvuci..

10/10

 

5.Nepenthe - ovde se bas vidi zelja za eksperimentisanjem,jako prijatno zvuci,sve tece dobro,bubanj doprinosi nekoj psihodelicnoj atmosferi koja mi izuzetno prija,ulece odlican prog rif i solo,kad ponovo "God is dead" negde na 3:09..pa jel moralo jebote?

stvar se nastavlja i privodi kraju u slicnom maniru pre ovog momenta..neizbezan osecaj i pored briljantnih ideja i atmosfere je da je stvar ostala nedorecena..nema poente na kraju..

stvar ima tonu poente, samo ne kulminira na koncu al malo koja opeth pesma je takva; solo mi se ne svidja, samo zbog toga -1

9/10

 

6.Haxprocess - stvar krece malo cudno,izlomljeno,slicno kao The devils orchard,sto mi nije bas nesto posebno primamljivo..i PONOVO!!! - the dreaded organ interlude,also known as "God is dead"..doduse u malo produzenoj formi i jos goroj kombinaciji sa vokalom koji u ton prati tu vec kultnu melodiju.. :no:

nastavlja se na akustican deo koji pravi pauze kojima nije bas tu mesto..ostatak kompozicije mi je nekako ravan,bez vrhunaca,bez poente,izlomljen..

zavrsava se sa neznim dzezi solom,koji je i najbolji deo pesme..takodje imam osecaj da je pesma nedovrsena..

pocetak ima izmesane mere malo 6/4 malo 4/4 i malo produzenu recenicu, nije mi to dovoljno izlomljeno da bi zasluzio takav atribut iskreno, meni je kul pocetak jedan od boljih

ova pesma ima karakteristicno opethovski dosta slozenu strukturu i bas je prog, ali za promenu nema toliko repeticije i vracanja na teme, nego samo grabi napred; akusticni delovi u ovoj pesmi su mi medju najboljim sporim mellow delovima na opeth albumima

ima najbolje kljave i najzivlji bas na bumu, ima prelep neparan ritam u brzim strofama; pesma ima pravi buildup i kulminira bas drkacki sa onim sinkopiranim 4/4 delomu sredini

itd itd

perverzija od pesme

10/10

 

7.Famine - pocinje kao neki tribalni dark ambijent (!?) i nastavlja se na prelepu klavirsku deonicu sa Majkovim glasom..obecavajuce,ali niotkuda ulece rif jako slican onom na pocetku The Devil's Orchard i od tog trenutka pesma mi postaje skroz nezanimljiva i losha..

teshki Opetovski rif sviran na prepolovljenom gain-u jednostavno mi ne pije vodu..nezanimljiv klavirski outro je tu ubacen ne znam iz kog razloga..

nemrem objasnjavat, recimo da bas to sto se tebi ne svidja ovde meni se svidja; osim da teski opethovski rif i nije posebno opethovski

outro se savrseno pririodno nastavlja na ozraceni rif

ova pesma mi ima najbolje vokale recimo

9/10

 

8.The lines in my hand - ok stvar,sa pocetnim finim dzez motivima,ali koja se pretvara u malo nervoznu stvar sa dosadnim rifovima i jos dosadnijim vokalnim deonicama..

ova stvar ipak davi, ne dojmi mi se nesto; ritam sekcija vrlo zanimljiva doduse.

6/10

 

9.Folklore - lepo pocinje,ima skladan tok,ali opet se javlja problem sa suvisnim i neinventivnim Majkovim vokalnim deonicama,odlicnim idejama,koje su prekinute,izlomljene,osakacene,nedorecene..ne znam vise..

posle fine akusticne deonice dolazi klavirska koju brutalno poremeti kratka bubnjraska deonica(!?)..nakon toga ide verovatno najbolji momenat na albumu sa solom,atmosfericnim klavijaturama i neznim zavrsnim solom..

ali opet,zasto sve tako izmuvano,prepolovljeno,nedoreceno..

ova pesma ima melodija koje kao da su ispale iz davne opeth faze i slab sam na to, ne mogu da budem objektivan ovde; epski kraj je epski

10/10

 

10.Marrow of the earth - ovako dobru stvar nisu godinama napravili i pesma koja je malo i izvukla ukupan utisak..

10/10

 

konacan utisak je 6/10

meni 8.7/10 recimo

Edited by Нормалан и Природан
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...