Jump to content

Iron Maiden


Black Knight

Recommended Posts

Na prvo slušanje, album mi se veoma dopada. To su Maideni: nostalgično, a moderno. Odličan vokal, odlični instrumentali, "šetnja" praktično kroz čitavu dosadašnju karijeru, a opet kao da poručuju - još smo tu, još smo energični i kreativni. "Stratego" i "Days of future past" imaju taj neposredni, razorni potencijal hita, "Lost in a lost world" mnogo podseća na "Stranger in a strange land" - i to je kompliment....ove epski duge, narativne, bogate, njihova su specijalnost.

Sve u svemu, najdraži nisu razočarali, a ta stabilnost danas jeste velika stvar, držati nivo.

:rockdevil:

Totamealand, hvala na odličnim mini-recenzijama! 👍

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totamealandova recenzija mi ne da da napisem nesto vise jer je covek toliko detaljno objasnio sve da nema dalje, potpis i paraf.

A evo i ovaj covek ovde je prilicno sumirao moje misljenje https://yourlastrites.com/2021/09/09/iron-maiden-senjutsu-review/

Jos jedan velicanstven album, u samom vrhu godine, bukvalno sve mi je palo u drugi plan otkad sam ga cuo a apsolutni vrhunac izdanja naravno monumentalno cudoviste od pesme Hell On Earth.

Edited by Grobodan
  • Like 2
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moram da stavim opet disclaimer da nisam neki Maiden fanatik nit su mi oni lično nešto bitni bili u životu, pa s tim u vezi od povratka Dickinsona i Smitha u bend BNW mi je bio fantastičan (meni lično u top 3 Maiden albuma uopšte), Dance of death korektan ali slabiji od BNW, a ove posle albume sam čuo jednom ili nijednom.

Međutim, potpuno mi je jasno zašto su Maideni tu gde jesu i preslušavanje Senjutsu-a samo potvrđuje tezu da se radi o bendu epskih razmera i epskih narativa, jednostavno moraš da poštuješ to što rade. 

Što se albuma tiče, meni je vrlo dobar, najbolji deo svakako kombo Lost in a Lost World (najbolja pesma na albumu) / Days of Future past (najbolji refren na albumu i šire), a svakako i dosta jak closer Hell on Earth kome bi dobro došlo malo trimovanja ali kad udara jako udara jako. Jedina baš bezveze pesma mi je The time machine, a i Darkest Hour mi nije ništa spec. Ostalo sve vrlo dobre Maiden pesme koje imaju svoje uspone i padove, ali je važno da su usponi dosta visoki a padovi nisu dramatični. Što se Brucea tiče, osete se godine i istrošenost ali isto i junački napor da se ipak izvuče najbolje iz sebe u trenutnom momentu. 

Sve u svemu, ovo je album kojim mislim da moraju biti zadovoljni i tvrdokorni i casual fanovi, lično mi ne smeta što se po koja tema protegne duže nego što treba, ovaj album je sve osim otaljavanja i još jedne recka u diskografiji a dosta pesama ima potencijal da postanu klasici i neizostavni deo set lista jer valjda ovi matorci nikada neće prestati da kolju. I ne treba.

  • Like 1
  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni posle 10tak slušanja album prilično dosadan. Slično kao za BoS. Bilo je dobrih ideja, ali realizacija slabašna. Pesme bespotrebno razvučene, mislim da Maideni u svojim 30tim ne bi mogli da naprave ovoliko dugih pesama da budu zanimljive, a kamoli sada. Prve tri pesme iole zanimljivo, posle na isti Maiden kalup ostatak albuma, par tema u pesmi se ponavlja u nedogled...

Vidim da se ljudima svidja album i to je super, meni nije legao.

I mislim da će uživo nove pesme biti baš smor. Ako bude 5, 6 novih u set listi to je već pola koncerta 🙂 Ali ko je uživao u albumu (čini se većina fanova) biće mu super i uživo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasima - HM sladokuscima,

uspeo sam da sacekam i napravim ugodjaj slusanja albuma kada imam CD u rukama, pa da podelim prve utiske. Odmah da napomenem da je to samo na prvo slusanje, verovatno ce vremenom misljenje da mi se menja, samo je pitanje u kom pravcu. S ozbirom na to da nisam citao nikakve recenzije i komentare, radujem se da sada ovde sve natenane iscitam.

Meni se ovo dopalo, uzivao sam slusajuci tu mejdensku muziku, bilo mi je i iznanedjenje kada se prvi CD obrnuo, proletelo mi je vreme. Pesme koje bih odmah izdvojio kao upecatljive su: Lost in a Lost World, Death of the Celts i The Parchment. Svidjaju mi se duge pesme generalno, poput poslednjih numera sa The Final Frontier-a (Starblind, Talisman, Isle of Avalon i Man who...) pa je valjda logicno sto mi je ovo bas ''leglo''. Jeste da su navedene pesme na isti kalup, lagan uvod, nema neki odredjeni refren, ali mnogo mi se svidjaju na prvu. 

Brus me je u nekim momentima bas prijatno iznenadio, bas mu leze neke pesme/delovi, ipak godine cine svoje i objektivno gledam na njegove vokalne sposobnosti, iako sam laik i nisam sluhista za navedeno, ali mislim da je to lako uocljivo. Npr. ima na youtube-u Flight of Icarus varijanta vocals only iz 83. godine, pa kada se uporedi sa verzijom sa njegove turneje - 

sve je jasno, cak i meni. 

Jedino razocaranje mi je naslovna numera, da li zbog toga sto sam od nje ocekivao najvise, ocekivao sam samurajsku atmosferu (kao sto se na slusanje odmah zna o cemu peva Mother Russia), ili zato sto se Brus ne cuje, kao da peva ''iz bunara'', aj' da se usudim, pa da kazem kao da je produkcijski lose. Sto se ostatka albuma tice, fale mi oni upecatljivi mejdenski refreni (kao Caught Somewhere in Time, The Talisman, Aces High itd.) koji ''uzburkaju more'', ali i bez toga je ovo meni ok.

Da ne ulazim detaljnije, rano je, trebace jos slusanja da se mnogo toga prepozna, otkrije i to me raduje. Deluje mi da je kompleksan album i da treba vreme upoznati ga celog, jos kada se isprate reci, ne sumnjam da ce biti to jos bolje.

Opsiran sam, pa da zavrsavam: uzivao sam u magicnom putovanju slusajuci Senjutsu, meni je sve to Iron Maiden i koliko god voleo jos par drugih bendova, nije cudo sto mi je ipak najveca euforija kada mejdeni izdaju album, svako prvo slusanje IM albuma mi je uvek bio praznik, takav je slucaj i sada. Jasno je da nema ovde hitova kao iz 80-ih, ali opet, ovo sto snimaju sada, meni se svidja. Harris-a smatram muzickim genijem danasnjice i ne mogu da zamislim kakve su mu ideje padale na pamet tokom karantina, pa bih voleo jos jedan album dok se ne penzionisu, sto je nerealno, ali eto, imam utisak da imaju jos toga da ponude.

Moja ocena je pozitivna svakako... ili sam se previse ''zalaufao'' na prvo slusanje 😄. Vreme ce pokazati da li je ovaj album los, solidan ili mozda remek delo.

 

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

I da isprdim još svoja 2 centa na čuvenu Metallica vs Maiden temu koja se malo malo provlači dok me već drži utisak:

Meni su lično najviše visine Metallica karijere srcu draže i bolje od vrhova Maiden diskografije, takav kombo albuma u periodu 84-91 je nešto specijalno i nadilazi žanrovsko opredeljenje. Fora je u tome što su padovi neuporedivi, Metallica je imala više padova u sam ambis inspiracije i praktično su već 30 godina oportunistički jahači sopstvene prošlosti uz tek po koji sjajan momenat u moru težeg mediokritetstva. Maideni sa druge strane pitanje da li imaju baš loš album u karijeri, konzistentni su, pa i ovaj Senjutsu iako možda nebitan u kontekstu cele diskografije nije sklepan album nego rad za poštovanje, osetiš tu metalnu grandioznost/pretencioznost slušajući ga. Takođe, uvek su bili to što jesu - heavy metal bend oslonjen na melodiju i pompezne narative, nikad nisu imali potrebu da budu bilo šta drugo osim heavy metal benda. 

Dakle, Metallica je vremenom postala brend koji peca mnogo širi auditorijum i to ove budalaštine sa desetostrukim remasterima i kolaboracijama sa Lady Gagom i Miley Cyrus plastično i pokazuju, oni su danas mnogo više biznismeni nego muzičari. Pa neka je Metallica i jedan od najvećih bendova na svetu - oni su davno prestali da pripadaju samo metalcima, Maideni oduvek pripadaju samo metalcima i zato su najveći metal bend na svetu, a ja čak i nisam neki fan.

  • Like 2
  • Upvote 10
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 9/20/2021 at 4:29 PM, Haos sam ja said:

I da isprdim još svoja 2 centa na čuvenu Metallica vs Maiden temu koja se malo malo provlači dok me već drži utisak:

Meni su lično najviše visine Metallica karijere srcu draže i bolje od vrhova Maiden diskografije, takav kombo albuma u periodu 84-91 je nešto specijalno i nadilazi žanrovsko opredeljenje. Fora je u tome što su padovi neuporedivi, Metallica je imala više padova u sam ambis inspiracije i praktično su već 30 godina oportunistički jahači sopstvene prošlosti uz tek po koji sjajan momenat u moru težeg mediokritetstva. Maideni sa druge strane pitanje da li imaju baš loš album u karijeri, konzistentni su, pa i ovaj Senjutsu iako možda nebitan u kontekstu cele diskografije nije sklepan album nego rad za poštovanje, osetiš tu metalnu grandioznost/pretencioznost slušajući ga. Takođe, uvek su bili to što jesu - heavy metal bend oslonjen na melodiju i pompezne narative, nikad nisu imali potrebu da budu bilo šta drugo osim heavy metal benda. 

Dakle, Metallica je vremenom postala brend koji peca mnogo širi auditorijum i to ove budalaštine sa desetostrukim remasterima i kolaboracijama sa Lady Gagom i Miley Cyrus plastično i pokazuju, oni su danas mnogo više biznismeni nego muzičari. Pa neka je Metallica i jedan od najvećih bendova na svetu - oni su davno prestali da pripadaju samo metalcima, Maideni oduvek pripadaju samo metalcima i zato su najveći metal bend na svetu, a ja čak i nisam neki fan.

Aide ti decxko obiasni, kad si vec zgodno poturio Gagu i Maili SairIs, cerku Dzona Sairisa (koe su svakako konkretni izvodzaci) kao kukavicie jaie

 

Zbog cega se tu Off! Weezer, Idles, Kamasi Wahington, Biffy Clyro, PUP i ostali...jesu to konzumeristicki artisti i slepau se na biznismen nivo...ili ih e Metalika puskom naterala da se poave tu

 

Naravno dae izdavanje 35 diskova tesko proseravanje, ali isto tako sam diverzitet svih koi su se poiavili dovoljno govori koliko e Black iznad metala

 

Metal este legitiman zanr, svi ga manje ili vise stavljamo na piedestal...ali price Meideni su metal metalcima, a Metalika drugometalianci 😆 Cirkus

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...