Jump to content

Recommended Posts

da , pise O o N

brate, tako moze da se elaborira svaka teorija... ko ona zajebancija onog lika da smo doshli sa marsa, i da su oreoli oko glave svetaca na crtezima zapravo zashtitne kacige svemirskih odela itd... a to da je zemlja ravna su tvrdili ljudi koji predstavljaju boga, ili ti crkva... i nravno, ono staro, ako bog postoji, zashto ima toliko razlichitih religija? i brate moj... astronomija je starija od biblije... pa chak su i stari egiptjani i grci provereno bavili time i znali dosta o tome...

pazi ovo nema smisla vise, na svako tvoje pitanje postoji odgovor. Mislis da svi ljudi slepo veruju u to. sto se tice ravne ploce, jeste, ljudi stoje iza toga a ne zapisi iz biblije. jednostavno su ljudi oduvek smatrali da je zemlja ravna ploca i centar vasione, al to su ljudi gresili, pa bilo ko da je mislio drugacije je smatran za heretikom blah blah, to nema veze sa hriscanskom pa ni jevrejskom ideologiom.

Ne znam zasto ateiste uvek direktno napadaju hriscanstvo kao religiju a ostale ne...

Volela bih kada bi neko kompetentniji objasnio sta i zbog cega pise na oreolima predstavljenim na ikonama i freskama, jer se , npr. na oreolu Isusa, Bogorodice, odredjenih svetaca...pojavljuju razlicita slova

mislim da je to na staroslovenskom onaj koji jeste sto kaze three tears.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam zasto ateiste uvek direktno napadaju hriscanstvo kao religiju a ostale ne...

pa pazi, mi smo u hrishtjanskoj zemlji... i vetjina ljudi sa kojim pricham trenutno, na ovom forumu, suili ateisti ili hrishtjani... normalno je da sa tobom kad pricham "napadam" hrishtjanstvo... a i naravno, po prirodi stvari, najvishe i znam o hrishtjanstvu... ja kao iskreni ateista, nevolim ni islam, ni budizam, ni hinduizam, niti bilo koju drugu religiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci mrzis ostale religije ? da budem malo eristican.

salim se. u redu je.

mislim, ovde ateiste napadaju hriscane ko da ih hriscani teraju da promene misljenje. moraju da pljuju po hriscanstvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ja pljujem po ideji, ne po individuama... al dobro...

sta je tu dobro ?... ne bi trebao ni po ideji da pljujes. to je jos gore jer na taj nacin pljujes na sve koje prate tu ideju. mislim, da li ti znas koja je ideja pojedinih religija? i koliko su te ideje bitne za drustvo. ideje, ne ljudi koji su bili maskirani tim idejama ubijali i krali itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to da su svi ljudi jednaki?

nije tacno. svi ljudi su jednaki pred bogom. a ne medjusobno. hriscani veruju u individualnost. Svako je drugaciji i u tome je lepota.

ovo nema smisla, uzmes, pa pocnes da citas novi zavet ako ti je lakse, pa vidis koja je ideja. to sto ti trenutno mislis da znas o hriscanstvu(bogu itd..) je povrsno cak i neispravno.

ne znam zasto pricamo o hriscanstvu kad je tema ateizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitaj druge, ja neznam... uglavnom, upravo ta jednakost pred bogom je i problem... ne fundamentalna... mislim shta god reko, dotjitjemo na isto, a da pishem esej o manama hrishtjanstva zaista nezelim... ionako me opet niko netje skapirati... produzite o ateizmu, kako god...

Edited by Zli_Kuw4c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle sve je slucajno..?

I mi smo slucajno nastali, slucajno zivimo..to nikako ne moze da bude.

Najlakse je tako pretpostaviti.

Naprotiv. Kad covek postane zaista svestan sebe, svog postojanja i cinjenice da zivi na tankoj kori velike poluohladjene "vatrene lopte" :-), ima dva izbora - da pobegne od tog zastrasujuceg saznanja kroz veru ili negiranjem svega (laksi put); ili da prihvati to saznanje i sa punom svescu o svakom minutu i svakom pokretu gleda svet oko sebe, i da zaista uziva u zivotu i u svom postojanju (tezi ali lepsi put).

 

 

Ponavljam: Ne tvrdim izricito da ne postoji "nesto vise" ali nemam nameru da trosim svoje dragoceno vreme ziveci na osnovu dogme stare 2000 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprotiv. Kad covek postane zaista svestan sebe, svog postojanja i cinjenice da zivi na tankoj kori velike poluohladjene "vatrene lopte" :-), ima dva izbora - da pobegne od tog zastrasujuceg saznanja kroz veru ili negiranjem svega (laksi put); ili da prihvati to saznanje i sa punom svescu o svakom minutu i svakom pokretu gleda svet oko sebe, i da zaista uziva u zivotu i u svom postojanju (tezi ali lepsi put).

kako je samo Kjerkegor pogresio definisuci ovaj drugi put kao put koji nuzno vodi ka ludilu i samoubistvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

taj put tamo vodi samo one koji nisu za njega... a taj put je svakom tezak... i razumljivo je zashto ljudi biraju lakshi put, jer tada mogu mnogo vishe da se okrenu zadovoljavanju sebe... bez opteretjivanja daljim posledicama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

taj put tamo vodi samo one koji nisu za njega... a taj put je svakom tezak... i razumljivo je zashto ljudi biraju lakshi put, jer tada mogu mnogo vishe da se okrenu zadovoljavanju sebe... bez opteretjivanja daljim posledicama...

Naprotiv, vera je ta koja u mnogome postavlja moralne granice, zato je njen put tezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a zar ne mogu ta dva puta da se ujedine? mislim, kada kazete vera, to ispada kao nesto sasvim sasvim ograniceno. zar to nije suprotno onome sto nas ona uci?! sto ona jeste?!

i kada kazete da je drugi put tezi i lepsi, i da je taj put-put uzivanja, sta zaista mislite? mislim, ispada kao da je jedno nasuprot drugog a da je onaj prvi put nikad grdji, a ne kapiram zasto.

 

i kad smo kod ateizma, moram reci nesto bas vezano za to. mene nervira ona prica da ako budemo 'losi' ici cemo u pakao, a ako ne u raj. ide mi na zivce taj uzrocno-posledicni sistem desavanja (mada je njega jednostavno nemoguce zaobici u zivotu) i to sto recimo, mi smo za zivota 'dobri' samo zato da ne bi bili kaznjeni a ne zato sto ZELIMO da budemo takvi.

evo, sad kazem - ja cu da budem dobra ali briga me da li cu ici u raj ili ne (mada po difoltu ne bi ni mogla jer nisam krstena, al' nema veze icon_smile.gif)

 

eto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprotiv, vera je ta koja u mnogome postavlja moralne granice, zato je njen put tezi.

moralne granice koje vera postavlja gotovo da i nemaju veze sa konkretnim zivotom. izvrcu ga, oblikuju, i umesto da budu izraz stvarnih zivotnih potreba one postaju merilo za njihovo procenjivanje.

zasto se suocavati sa prolaznoscu i smrtnoscu ljudskog bica kad mozemo verovati u ideju o besmrtnosti duse? zasto zastupati fatalni nihilizam pored apstraktnih cari idealizma? tezi put? ne bih rekao. pitanje je da li je verski put uopste i zemaljski put, jer kako vidim, vernici ne hodaju. oni u svom ushicenju naprosto lete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moralne granice koje vera postavlja gotovo da i nemaju veze sa konkretnim zivotom. izvrcu ga, oblikuju, i umesto da budu izraz stvarnih zivotnih potreba one postaju merilo za njihovo procenjivanje.

zasto se suocavati sa prolaznoscu i smrtnoscu ljudskog bica kad mozemo verovati u ideju o besmrtnosti duse? zasto zastupati fatalni nihilizam pored apstraktnih cari idealizma? tezi put? ne bih rekao. pitanje je da li je verski put uopste i zemaljski put, jer kako vidim, vernici ne hodaju. oni u svom ushicenju naprosto lete.

uuh... kazes nema veze sa konkretnim zivotom ? jesi ti bio svestan kad si napisao ovo ili se bas nerazumes ? sta je tebi zivotna potreba ? mislis da je taj "zakon prirode" moralan ? Prvo razmisli sta znaci moral.

mislis da je ateizam tezi put samo zato sto mislis da nisi besmrtan ?

ne lete vernici. ne lupetaj. globalizujes strasno. prestani.

jesi ti to citao nichea, jer ako jesi : covek je stvarno bio lud dok je pisao o nadcoveku.

@zli kurac

ne... moralne granice su stvar lichnog izbora... ko hotje moralne granice, imatje ih i bez vere... ko ih netje, netje ih imati ni uz "veru"...

jeste u pravu si, al neki ljudi to rade iz strahopostovanja. pa su svi vise sigurniji. jer je za neke tesko da prate sve te moralne zakone. zato se moze reci da je teze od ateistickog stanovista gde "jedinka" samo posmatra svoje potrebe.

@ttued

ili da prihvati to saznanje i sa punom svescu o svakom minutu i svakom pokretu gleda svet oko sebe, i da zaista uziva u zivotu i u svom postojanju (tezi ali lepsi put).

jes uziva vala al nije tezi put, samo zbog toga.

pa vi mislite da je bol prihvatiti "saznanje" ? uf, jaaako vam je zao sto necete ziveti vecno ?

Naprotiv. Kad covek postane zaista svestan sebe, svog postojanja i cinjenice da zivi na tankoj kori velike poluohladjene "vatrene lopte"

em, oces da kazes da postajes svestan sebe tek kad prihvatis da nema boga ?

kako ste odvratni. ti , moj prijatelju/ice, ne mozes znati sta je istina. niko ne moze saznati to.

Ponavljam: Ne tvrdim izricito da ne postoji "nesto vise" ali nemam nameru da trosim svoje dragoceno vreme ziveci na osnovu dogme stare 2000 godina.

jok. dogma je matora vise od 4000 god. jos od mojsija... to tvoje dragoceno vreme je nista. ne mozes na dogmu koja ima smisla i pomaze ljudima al mozes na forum da trosis koliko oces.

@zla vestica

kad smo kod ateizma, moram reci nesto bas vezano za to. mene nervira ona prica da ako budemo 'losi' ici cemo u pakao, a ako ne u raj. ide mi na zivce taj uzrocno-posledicni sistem desavanja (mada je njega jednostavno nemoguce zaobici u zivotu) i to sto recimo, mi smo za zivota 'dobri' samo zato da ne bi bili kaznjeni a ne zato sto ZELIMO da budemo takvi.

neide tako prica. neki su takvi. vera ne treba tako da se gleda. nije sve crno i belo. po hriscanstvu, na kraju svako moze da prihvati istinu i da se pokaje ali istinski za sve greske. (ako ti mislis da su to greske onda se kajes, ako su tebi te "greske" odgovarale onda se tesko kajes. zavisi kolika je greska.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ili da prihvati to saznanje i sa punom svescu o svakom minutu i svakom pokretu gleda svet oko sebe, i da zaista uziva u zivotu i u svom postojanju (tezi ali lepsi put).

jes uziva vala al nije tezi put, samo zbog toga.

pa vi mislite da je bol prihvatiti "saznanje" ? uf, jaaako vam je zao sto necete ziveti vecno ?

Hm... ko je pominjao bol?

 

Naprotiv. Kad covek postane zaista svestan sebe, svog postojanja i cinjenice da zivi na tankoj kori velike poluohladjene "vatrene lopte"

em, oces da kazes da postajes svestan sebe tek kad prihvatis da nema boga ?

kako ste odvratni. ti , moj prijatelju/ice, ne mozes znati sta je istina. niko ne moze saznati to.

Ne. Hocu da kazem da samo zaista svestan covek moze da bude iskreni vernik ili iskreni ateista (da ne kazem nevernik :-)). Nemoj da vadis recenicu iz konteksta, procitaj jos jednom sta sam napisao...

 

Ponavljam: Ne tvrdim izricito da ne postoji "nesto vise" ali nemam nameru da trosim svoje dragoceno vreme ziveci na osnovu dogme stare 2000 godina.

jok. dogma je matora vise od 4000 god. jos od mojsija... to tvoje dragoceno vreme je nista. ne mozes na dogmu koja ima smisla i pomaze ljudima al mozes na forum da trosis koliko oces.

Kad kazes da DOGMA ima smisla i da pomaze ljudima, izjednacavas psihologiju coveka sa psihologijom kuceta...

Hriscanstvo jeste imalo smisla u pocetku, ali je odavo prevazidjeno kao pogled na svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uuh... kazes nema veze sa konkretnim zivotom ? jesi ti bio svestan kad si napisao ovo ili se bas nerazumes ? sta je tebi zivotna potreba ? mislis da je taj "zakon prirode" moralan ? Prvo razmisli sta znaci moral.

pogresno si razumeo, ja ne zagovaram odsustvo svakog morala i degradaciju coveka na nivo zivotinje.

jedno je moral sa osnovom u veri, a nesto sasvim drugo moral sa osnovom u razumu. u prvom slucaju rec je o pukim postulatima koji su, eto, jednostavno dati i kao takvi se ne smeju dovoditi u pitanje. dati od koga, branioce vere? od natculnog boga? dati u formi neprikosnovene bozanske ideje koja nastoji da i od samog zivota nacini najobicniju ideju svodeci isti na odradjivanje (nepostojece) kazne, i na ispastanje zbog (nepostojeceg) greha? ako bog i postoji, vernik ga okrece protiv coveka.

 

mislis da je ateizam tezi put samo zato sto mislis da nisi besmrtan ?

cela ova rasprava oko "tezeg puta" je krenula u pogresnom smeru. nije pitanje koji je put tezi, vec koji put prilici coveku kao duhovno snaznom i zdravorazumskom bicu.

 

ne lete vernici. ne lupetaj. globalizujes strasno. prestani.

dobro, prestacu. icon_smile.gif

izvini sto te digoh u visine. icon_smile.gif

 

jesi ti to citao nichea, jer ako jesi : covek je stvarno bio lud dok je pisao o nadcoveku.

lud? zasto? jer se njegovo misljenje nije poklapalo sa misljenjem vecine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...