Jump to content

Internet browseri


imaginos

Recommended Posts

zanima me zasto koristite jedan od ova dva browsera? sta smatrate za mane, a sta za prednosti jednog i/ili drugog?

 

ja sam "za operu", iz nekoliko razloga:

 

prvo,

mogu da namestim shortcutove na tastaturi. na primer

` - zatvara trenutno aktivan tab

1 - pomera se na tab levo

2 - pomera se na tab desno

3 - reload taba

itd., itd...

tako da u desnoj ruci mish, leva ruka na tastaturi, i dosta je brze surfovanje (bar meni)...

 

 

drugo,

desno dugme plus tockic (odabir tabova).

 

trece,

mogu bolje da prilagodim toolbar i da stavim sta mi treba. na primer ovako:

opera.JPG

 

cetvrto,

mogu biram da li ce da se ucitavaju slike u pojedinacnom tabu (klik na ikonicu pored address bara), sto je super za, na primer, forume koji su pretrpani slikama. ;) takodje, mogu da izaberem da prikazuje samo slike koje su kesirane, pa one koje se mnogo ponavljaju njih i ne mora da ucitava..

 

peto,

mogu da postavim dugmice u toolabr kakve hocu, na primer ova 4 dugmeta izmedju "find in page" i "google search-a" su direkt linkovi na 4 sajta koja najcesce posecujem...

 

sesto,

tabove koje zatvorim mogu da "izvadim iz djubreta" (ikonica skroz desno) sto se mnogo puta pokazalo jako korisno.

 

sedmo,

download manager mi se cini bolji of ffoxovog. moze sam da nastavi download u vecini slucajeva.

 

 

 

...ako se setim jos neceg dopisacu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta znam, koristio sam Netscape, Operu, Firefox, IE (cak i Flock) i najduze sam se zadrzao na Firefox.

Jedna od stvari zbog kojih koristim njega su kombinacije:

ctrl + t, novi tab (Opera, ctrl + n mi ne odgovara a mrzi me da podesavam)

ctrl + r, reload

ctrl + w, exit

ctrl + s, save

alt + home, homepage

Mogucnost brisanja cache-a, cookies-a, browsing history i sl. na samo 1-2-3 click-a, iskljucivanje slika (kad je neophodno)

takodje na 1-2-3 clicka.

Dakle, vecina stvari koje mi trebaju su bez misa (treba li da ponovim da mi je skrolovanje nocna mora!)

te su mi home, end, up, down jedne od kljucnih stvari za brz pregled stranica.

Firefox nudi te stvari i zato mi, za sada, najvise odgovara.

Inace:

IE6 - 49%

IE7- 29%

Firefox - 14%

Safari - 5%

Opera - 0.8%

Netscape - 0.7%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha ha sad cu ja da otvorim temu Firefox vs Opera i da napisem na toj temi zasto volin da koristim Firefox. :)

 

Opera je super ali sam navikao na firefox a nemam preterane zahteve kada je browser u pitanju (pa mi je iz tog razloga IE7 totalno nebitan).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna od stvari zbog kojih koristim njega su kombinacije:

ctrl + t, novi tab (Opera, ctrl + n mi ne odgovara a mrzi me da podesavam)

sto su ti ukusi razliciti. :)

meni na primer, bas smetaju kombinacije. volim da pritskom na jedan taster uradi nesto, jer me zamara da drzim ctrl+taster. na primer, meni izlazi novi tab kad pritisnem samo taster "t"...

 

Mogucnost brisanja cache-a, cookies-a, browsing history i sl. na samo 1-2-3 click-a,

isto ima i u operi: Tools->Delete private data...

a moze da se namesti i na jedan klik ako se dugme stavi u toolbar...

 

iskljucivanje slika (kad je neophodno)takodje na 1-2-3 clicka.

u operi je to na jedan klik (ikonica odmah levo pored address bara na slici) i moze da se bira za svaki tab ponaosob. cini mi se da u ffoxu to nije moguce izabrati za pojedinacne tabove (mozda gresim, ispravite me).

 

 

---

 

Ha ha sad cu ja da otvorim temu Firefox vs Opera i da napisem na toj temi zasto volin da koristim Firefox. :)

? ne kapiram?

 

elem, napisao sam zasto koristim operu, te sam konkretno naveo koje to su to mogucnosti opere u mom slucaju presudile (ono sto opera ima, ff nema, a meni koristi). htedoh da cujem i razloge drugih ljudi.

 

dakle nista spektakularno, samo pricamo ko sta voli...

 

 

---

 

dobar link za one koji koriste operu:

http://operawiki.info/CustomButtons

ovde se nalaze dugmeci za (skoro?) sve sto postoji u operi, i instaliraju se preko samog sajta.

 

jos jedan: (ovde ima i dugmica launchera iz opere za programe tipa thunderbird, volume, itd, itd..)

http://www.aimwell.org/Help/Buttons/buttons.html

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opera, najvise zbog trash-a, kratica, Site preferences i User mode-a... ali jede mnogo vise memorije i cini mi se da je malo teza za podesavanje (npr, Java nije ukljucena automatski i tako neke stvari) tako da ljudima kojima kompjuter ide slabije uglavnom preporucim FF...

 

ako neko nije video:

 

OperapwnsFirefox.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да се нешто питам у тим стварима, из сваког toolbar-a, сваког web browser-a бих избацио:

Go

Help

Widgets

 

Не знам шта је Operi требало да то стави у toolbar, то ме толико одбија, да не могу да опишем,

верзије 9 уопште нисам инсталирао, пробао сам али ме то ужасно нервира, не видим зашто није могло да буде део менија него ...

Безвезе.

Готивим ја Operu, да се разумемо, мада ми за 0,5% више прија Firefox.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobri tekstovi da ovu temu:

http://rakhesh.wordpress.com/2006/01/07/firefox-opera/

http://willlangford.com/2006/06/22/firefox-15-vs-opera-9/

 

-------------------------------------------

 

ali jede mnogo vise memorije

?

ali, ff je zapravo poznat po prozdiranju memorije.

net je pun saveta "kako smanjiti memory consumption u ffoxu". ;)

http://www.aviransplace.com/2006/10/22/tip...x-memory-usage/

http://jayaprakashkv.blogspot.com/2007/02/...of-firefox.html

 

ako neko nije video:

nazalost, realno se desava obratno. ;)

 

-------------------------------------------

 

Necu sad da navodim sve razloge zasto FF.

pa, o cemu onda da pricamo na temi? :) :)

 

-------------------------------------------

 

zaboravo sam da navedem kao razlog opciju "Sessions" koju opera ima. ukratko, to je mogucnost da se trenutno stanje svih otvorenih tabova sacuva. na primer, otvorim: yumetal, krstaricu, sajt sa vestima, ovo, ono... i sve to komplet mogu da otvorim na jedan klik. sto je jos bolje, mogu da namestim "default session" i svaku put kad udjem u browser on mi otvori tih nekoliko omiljenih sajtova. :D

 

takdoje, klik na tockic otvara fazon za skrolovanje (umesto end/page_dn, itd..), da ne opisujem sad...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve/ukupno/dosad

Jebote, kad vidim koliko se boriš, shvatim da nikad neću ni probati operu.

:)

Ono, koristio sam IE do prije neka tri mjeseca (možda nema ni toliko, pisao sam o tome na temi "Računari"), sasvim slučajno prešao na FF i vidim da ću se tu zadržati, ima nekih simpatičnih fazona, ne obaram svjetski rekord u brzini eksploatisanja mogućnosti interneta tako da mi ne treba ništa bolje.

 

I, da, odlična mi je ova mačketina što se nakačila na kliker.

:mrgreen:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ствар је у томе да и један и други почињу да гутају све више и више меморије.

:(

Кад се томе свему дода и Виста - какву машину треба имати и колико меморије да то, оптимално, ради?

То почиње да смара, та трка за све више и више овога-онога а већина није неопходна.

Шта је фалило 98-ици, мајку му?

:lol:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebote, kad vidim koliko se boriš, shvatim da nikad neću ni probati operu.

pomesao si moja geekovska interesovanja i jos geekovskiju ljubav prema detaljima, sa zeljom da nagovaram ljude da probaju operu. :) znam da je tesko poverovati da nekoga ZANIMA (!) kakav je koji browser, moji roditelji to nisu shvatili ni za ove skoro 3 decenije, a cale i dan danas recituje onu od djure jaksica: "ja sam vol'o sablje i koplja, a sin mi jarca pecenog". :) :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...