Jump to content

Fotografija


Recommended Posts

@Nevena

 

Sviđa mi se tvoj model ( :mrgreen: ) i ima vrlo dobrih kadrova i ideja ali mi se obrada baš nešto ne sviđa...tj nije po mom ukusu. Previše noise-a ima i tamno je.

 

---

 

Evo nešto moje staro novo...

 

Love__2_by_DeadManWalking064.jpg

 

Love? take cvaj

 

 

edit: i je l' ja to tripujem il kvalitet fotke drastično opadne kad se okači na yumetalu? :huh:

tj izbledi nekako

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit: i je l' ja to tripujem il kvalitet fotke drastično opadne kad se okači na yumetalu? :huh:

tj izbledi nekako

Ispije im krv. :D

 

Nema na cemu, najlakse je primecivati tudje greske :D

 

Nadam se da se vidi i kad nisi clan - http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=10771 jedina 'uputstva' koja sam imala zivaca da citam, kul je tema :)

Jesi član ti tamo?

Koji ti je nick?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Citiracu jednog lika s gorepomenutog foruma na dizajnzoni (a izjava mi se dopala jer lepo opisuje stanje stvari)... "nisi dovoljno mudo da bi mogao mutno da prodajes kao umetnost" - ista prica, samo za tamno, tj podeksponirano. Od govna ne mo's napraviti pitu (ili mo's, al nece biti ukusna), i to je to. Nikakvi efekti rondjavosti i fakat da je crnobelo nece od lose fotke napraviti dobru ili 'umJetnicku'.

Ako je fazon da su fotke mracne, ajd onda da sve slikamo random, van fokusa, sa besmislenim svetlom, i za svaku tvrdimo da valja jer je po necijem ukusu, samo sam ja slep pa ne razumem umJetnos'.

Pogotovo slike bulje. JEs' svaka zena umetnicko delo za sebe, ali ovde je rec o fotografiji, ne o subjektu.

 

Kako je svetlost jebeni osnovni i jedini sastojak fotografije, pravljenje mracnih, da ne kazem low key fotki mora da ima dobro objasnjenje i smisao.

Nije sve sto slikas u senci i stavis sepiu il kojesta, automatski umetnost. Mozda svi ovde jesmo zaludni internet-armchair kvazi-fotografi, no daj bar malo kriterijuma. Jebes fotku gde se nista ne vidi.

 

ista primedba vazi za sve slike od Aces High. Jebeno su mracne i sumracne, jedva se vidi sta je na njima, ono drvo tamo sto kao treba da se istakne, se stapa s pozadinom, itd, prosto - nista se jebeno ne vidi.

Tim pre sto su crno-bele. Valjda kod crno-belih efekat osvetljenosti ima vise sanse da dodje do izrazaja, jer smo eliminisali informacije o boji... To mu valjda dodje i poenta pravljenja crno bele fotke danas. Pre 70 godina razlog je bio sto kolor filma nije bilo, pa daj sta das... Ako se vec igras sa svetlom, igraj se sa svetlom, a ne sa 3 nijanse od tamno sive do crne.

 

 

ili se stvarno nesto desava s slikama kad se pojave na forumu, tj odu u kurac i smrace se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno shto ste tako jaki na kritici kad slike uopste nisu lose, devojka nije tvrdila da je umetnik a i vidi se da nema profesionalnu opremu - odma znaci da je losh fotograf?

Mislim realno potpuno se slazem da nije svaka crno-bela slika umetnost, al ovde se vidi da je trud ulozen i da je postigla nesto sa minimumom opreme, dok drugi slikaju svoje patike odgore i slicna sranja i prodaju to kao umetnost. Ja tu vidim potencijal, dok drugi vide "fotografiju slikanu mobilnim", jer neki ce krenuti od necega i nastaviti da se usavrsavaju dok ce drugi sa reflektorima i bogznakakvim objektivima i dalje slikati svoje patike odgore u savrsenom fokusu i osvetljenju i biti shtovani od ekipe sa dizajnzone, u kojoj btw ima oko 5% ok dizajna dok je sve ostalo "vidi sta sam uradio pomocu ovog tutoriala za gloss button u photoshopu i prodao to kao logo".

 

Cheers! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno shto ste tako jaki na kritici kad slike uopste nisu lose, devojka nije tvrdila da je umetnik a i vidi se da nema profesionalnu opremu - odma znaci da je losh fotograf?

Mislim realno potpuno se slazem da nije svaka crno-bela slika umetnost, al ovde se vidi da je trud ulozen i da je postigla nesto sa minimumom opreme...

"Nesto" je rastegljiva kategorija.

Inace kako odelo ne cini coveka tako ni dobra oprema ne cini fotografa. Trud je nesto sto ulozish u svoju edukaciju o fotografiji uopste i do tancina upoznavanje mogucnosti svoje opreme kako bi iz nje izvukao maskismum. Ma kako losa i ogranicavajuca bila. Ponekad bas ta ogranicenja su nesto sto moze da doda originalnosti i umetnickom dojmu same fotke.

 

Da se ogradim, ovo nije hejt ili tovar na nekoga konkretno nego generalni hejt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno shto ste tako jaki na kritici kad slike uopste nisu lose, devojka nije tvrdila da je umetnik a i vidi se da nema profesionalnu opremu - odma znaci da je losh fotograf?

Mislim realno potpuno se slazem da nije svaka crno-bela slika umetnost, al ovde se vidi da je trud ulozen i da je postigla nesto sa minimumom opreme, dok drugi slikaju svoje patike odgore i slicna sranja i prodaju to kao umetnost. Ja tu vidim potencijal, dok drugi vide "fotografiju slikanu mobilnim", jer neki ce krenuti od necega i nastaviti da se usavrsavaju dok ce drugi sa reflektorima i bogznakakvim objektivima i dalje slikati svoje patike odgore u savrsenom fokusu i osvetljenju i biti shtovani od ekipe sa dizajnzone, u kojoj btw ima oko 5% ok dizajna dok je sve ostalo "vidi sta sam uradio pomocu ovog tutoriala za gloss button u photoshopu i prodao to kao logo".

 

Cheers! :)

 

Niko ovde nije hvalio ''fotografe'' sa dobrom opremom koji slikaju svoje patike. Dobra oprema ne cini fotografa. Ali ne cini ni losa. Dobrog fotografa cini znanje o fotografiji, svetlosti... I iza fotografije mora da postoji razlog zasto je bas to fotografisano. Ne moze neko da pravi art nude u polu mraku sa opremom koja je nula... A ni idejno resenje nije neko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapravo, kad bi se za foto-konkurs (a pred nekim krstenim zirijem) zadala tema "patike od gore", verujem da bi pobedila fotka koja (sem neke originalne ideje... ako tako nesto moze da se izmisli za patike odgore) je tehnicki savrsena.

 

Ono sto pokusavam da kazem je - prvo nauci da hodas, pa onda da letis. Prvo napravi tehnicki kvalitetne fotke (i kadrove), pa onda izigravaj umjetnika. Kao sto je za slikara/crtaca vazna tehnika, i dok ne ume da nacrta/naslika mrtvu prirodu i portret savrseno, ne moze biti dobar slikar, pa makar imao neznamkakve apstraktne slike/crteze.

Pocetnici cesto upadaju u tu zamku, eto i ja sam jedan od njih, zato nikad od mene ne ispade crtac i batalih tu umetnos' jos u osnovnoj, jer sam lenjo dupe, dzaba ono malo talenta kad nije propraceno tehnikom i radom. Najlakse je pustiti masti na volju, i ulenjiti se. Mislim, ok je to ponekad, ali ne u slucaju fotografije. Jer, za rasliku od situacije kad uzmes cetkicu u ruke i bacis se u muljanje po platnu/papiru, 'nako za svoju dushu, jebe-ti-se-sta-ce drugi-da-misle, ovo je samo klik-skljoc i gotovo. Najnizi moguci prag. Za sve ostalo je potrebno bar malo truda. Za (losu) fotografiju - nije.

 

Zato volim da, za promenu, vidim ovde neke lepe, i tehnicki ispravne fotke, a ne mracne muzgarije.

 

Sto se tice njenog truda i originalnosti kadrova, ulozila je trud, al' u fotosopu i to ne znam za cije babe zdravlje (pri cemu je samo dodatno sjebala fotke), a upisi u google image search "ass", iskljuci safe search, i videces koliko je tema neoriginalna :)

Nije tvrdila da je umetnik, al iz njenih slika, crno belih, podeksponiranih, sa nekim zrnastim efektom, belim okvirom, potpisom i godinom, prosto izvire - "look at me I'm soooo artsyyyyyyyy !!!111".

Da je stavila dupe u ful koloru i na svetlu bela dana, ne bi je prozvao 'umJetnikom', nego bih cak i pohvalio potez.

 

 

edit: i je l' ja to tripujem il kvalitet fotke drastično opadne kad se okači na yumetalu?

tj izbledi nekako

 

Elem, pade mi na pamet sta je u pitanju - da nemas mozda lcd monitor sa dinamickim kontrastom (90% monitora koji su na trzistu imaju to sranje)?

 

Posto yum ima debelo mracnu temu, genijalni dinamicki kontrast onda smraci celu sliku. Kao kad gledas mracne filmove, pa boga oca ne vidis.

 

Ovaj monitor koji sad koristim nema din. kontrast i fala kurcu na tome, prethodni je imao i umelo je da iritira, pogotovo kad stavim crn desktop...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem, pade mi na pamet sta je u pitanju - da nemas mozda lcd monitor sa dinamickim kontrastom (90% monitora koji su na trzistu imaju to sranje)?

 

Posto yum ima debelo mracnu temu, genijalni dinamicki kontrast onda smraci celu sliku. Kao kad gledas mracne filmove, pa boga oca ne vidis.

 

Ovaj monitor koji sad koristim nema din. kontrast i fala kurcu na tome, prethodni je imao i umelo je da iritira, pogotovo kad stavim crn desktop...

 

Ne razumem se nešto al' verovatno da imam...jer je ovo jeftin monitor...

 

Ali meni je sad potpuno bela tema i opet primetim da slika izgubi oštrinu. Evo pogledaj npr ovu sliku od Black Label tj izaberi jednu tačku i onda klikni desnim>view image i pogledaj istu tačku. Kad to uradim slika izgleda normalno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na yumetalu ti bela tema?!? Mislim, bitno je ono sto preovladjuje na ekranu, ako preovladjuje tamnilo, on ce sve da potamni itd.

 

Ja sam oduvek mislio da je poenta tog dinamickog kontrasta da kontrast poveca, a ne da smanji, a on ga smanjuje. Ono ako mi je 90% ekrana tamno, i 10% svetlo, a on to svetlo zatamni, to je za mene smanjenje kontrasta.

To kad na monitoru pishe 20000:1 kontrast, to je cist marketinski trik da krs od panela prodaju na brojke. Kao i broj X zuma kod prosumera, ili broj megapixela itd.

Najcesce monitori imaju kontrast 800:1 ili 1000:1, a o slici odlucuju i druge stvari, sem samog nominalnog kontrasta. Dakle ako ima preko 1000:1 (2000:1 ili vishe), onda lazu i budze ga. Negde to moze da se iskljuci, ali kod vecine ne moze. Uglavnom, ko moze da ga iskljuci, preporucio bih da to uradi...

 

Gde je sad Dersu Uzala da objasni to malo strucnije :D

 

Elem sto se ove slike tice - evo klikn'o, pogled'o, kod mene je identicno. Bice da je krivac dinamicki kontrast, ko sto rekoh...

 

p.s. a sad ga trpaju i tamo gde nema potrebe, i na skuplje monitore. Mada, moguce da je samo implementacija toga na jeftinim monitorima losha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, u donjem levom uglu umesto Blue Darkness izabereš IP. Board i dobiješ beli skin.

 

 

Uglavnom skontao sam u čemu je bio problem :)

 

Slika je veća od originalne kada stoji u postu. Razvuče se pa zato izgubi na kvalitetu. Printovo sam ekran i ubacio u photoshop da bih pokazao razliku i skontao da je veća kad je prikaže na yum-u za nekih pedesetak piksela...

 

edit: hahaha :)

Sad sam sknotao još nešto. U browser-u mi je yumetal blago zumiran :) :)

 

 

Elem što se tiče priče o monitorima: ja sam svoj Benq od 20 inči platio samo 10 000. Tako da tu nema šta više da se priča :)

Mada mogu da primetim da je daleko bolji od onih Acer-a koji su skuplji za nekoliko hiljada.

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

KAd sam negde proslo leto uzimao 22-jku za otprilike te pare (na kraju uzeo viewsonic za 11500), bio je neki BenQ HD ali je garancija bila na 5 mrtvije pixela pa sam odustao... Tog je posle uzeo ortak ali je pizdeo na taj din. kontrast stalno :) Mada koliko sam ja video nije los monitor uopste. On mi je i skrenuo paznju na smor sa dinamickim kontr., pa sam se uverio da se i meni to desava.

 

Da ne bude zabune, i ovo sad u sta gledam je isto viewsonic, ali 28-ica iz VX (citaj - malo bolje) klase, i nema din. kontras'. Naravno 'malo' je skuplja, al vredi svaku paru (i dalje ima mnogo boljih monitora od ovog, al su dosta skupljim, a ove boje "izlaze iz ekrana" koliko su dobre :) ). No skrenusmo temu u :offtopic: , al svaka cast na procesu "debagovanja" :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...