Jump to content

Knjiga koju trenutno čitate?


Recommended Posts

Nemas ti pojma. Uzmi procitaj neku Kingovu knjigu. Evo ti na primer ovu Pod kupolom noviju. Knjiga izuva. Kakvi bre Tolstoji, Procesi i opisi travki i zidova. Da je to dobro ne bi Nemci proglasili Karla Maja za najboljeg pisca njihove zemlje svih vremena i ne bi Dostojevski sam pricao kako je sve sto je napisao jedna obicna baljezagarija. Eto imate u predgovoru knjige Zila Verna to napisano kao i njegov opis svrsavanja kada procita neku Vernovu knjigu. Knjiga treba da bude lagana, a ne zamorna, uzbudljiva, a ne dosadna i sto brza , a ne da se radnja koja se moze napisati na tri strane protegne na 500. Kratko i jasno.

 

Kao prvo, dudlaj ga. Zen je lepo rekla a i ja sam rekao sta Ja volim, pricamo o tome ko sta voli, ne lozi se. a ja volim knjige koje imaju veze sa stvarnoscu a ne neke izfantazirane price ala Holivud, taman da je ne znam koliko uzbudljiva. Posto su izmisljeni dogadjaji onda se sve knjige mogu okarakterisati kao baljezgarije, pogotovo ovo sto si ti naveo. Ne osporavam uopste da je King los pisac.

 

Ne znam bato o cemu kenjas, po cemu se film toliko razlikuje od knjige? Svi glavni detalji su tu, jedino je motiv odlaska u zonu drugaciji.

 

Za Tarkovskog kazu da je trovan isto kao i Anatoliy Solonitsyn, posto su umrli na isti nacin. Mada ja ne kontam sto bi ga KGB ubio.

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

jbg, snimio je Rubljova u sred SSSR-a, a tek zadnja scena u Stalkeru, gde živi porodica na ivici bede, šta znam, nije da je baš odgovaralo Sovjetima

 

a ko zna, možda je i laprdao nešto, onako, u kafani kao i svako drugi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Kao prvo, dudlaj ga. Zen je lepo rekla a i ja sam rekao sta Ja volim, pricamo o tome ko sta voli, ne lozi se. a ja volim knjige koje imaju veze sa stvarnoscu a ne neke izfantazirane price ala Holivud, taman da je ne znam koliko uzbudljiva. Posto su izmisljeni dogadjaji onda se sve knjige mogu okarakterisati kao baljezgarije, pogotovo ovo sto si ti naveo. Ne osporavam uopste da je King los pisac.

 

Ne znam bato o cemu kenjas, po cemu se film toliko razlikuje od knjige? Svi glavni detalji su tu, jedino je motiv odlaska u zonu drugaciji.

 

Za Tarkovskog kazu da je trovan isto kao i Anatoliy Solonitsyn, posto su umrli na isti nacin. Mada ja ne kontam sto bi ga KGB ubio.

 

Dudl back homicu!! Meti to kevi u pasulj posle.

Fantastika kao i fikcija su zanrovi koji nisu sputani nikavim stegama i koji imaju naveci moguci stepen raznovrsnosti. To sto tebe sputava realnost i volis da analiziras dela psiholoski je druga stvar. ja sam to prevazisao jos u osnovnoj analizirajuci likove poput tebe. Onaj kome treba neki pisac da bi mu trabunjao o tome ima ozbiljan nedostatak deduktivnog razmisljanja. Knjige u kojima je radnja sporedna, a akcenat bacen na opis polja maslacaka i aleje cempresa uz osvrt na svrab u dupetu glavnog protagoniste su cisto gubljenje vremena, a kao sto znamo vreme je ono cega sve manje imamo. Karl Maj u opisu akcije Old Setrhenda kao i priprema iste u svakoj knjizi ima dublje psiholosko tumacenje od bilo kojeg trtomudaca kojeg ti citas uz duzno postovanje. NIsu svi pisci imali tu srecu da su mogli pisati ono sto je lepo i sto vole nego su morali zbog knjizevnih kriticara, citaj delbelih bubuljicavih nolajfera, pisu ono sto nikog zivog ne bi trebalo da interesuje.

Edited by HEFEST
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Al reći da je Dostojevski baljezgarija, to je stvarno smelo, a rekao bih i glupavo.

 

Pa taj njegov gorepreporučeni "Kockar" je kratka i pitka knjižica, koja nema ičeg suvišnog u sebi, usuđujem se reći da bi se i budali svidela.

 

To je on sam rekao. Ja bih se slozio sa covekom jer ga upravo zbog njegovog realnog osvrta na svoje stvaralastvo podosta cenim. Ako vec citate coveka onda treba i da znate da je covek vise puta pokusavao samoubistvo zbog toga sto je bio prisiljen da pise to, a nije mogao da pise fantastiku koju je cenio iznad svega. Konstantno je bio u depresiji zbog toga i razumem ga u potpunosti.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dozivim da se na yumetalu peglaju zbog knjiga

Kakvo smo visokointelektualno drustvo :rockdevil:

 

Jel ko od vas citao Aksjonova?

Da jesmo ne bi se uopšte vodile ovakve rasprave :haha:

Nisam, al' su mi preporučili mnogi... Ne znam šta duzmem prvo od njega, daj neku preporuku, madr :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ne znam da li znas, ali mnoge stvari iz fantastike se na kraju stvarno i dese ili ih ljudi na kraju izmisle. Eto ZIl Vern je predvideo nastanak prenosa vesti, lunarnih modula, tejzera, svemirskih brodova koji slecu u more, elektricne podmornice, video konferencije i tako dalje. Edgar Rajs Barouz takodje kao i Artur Klark.. Svi su mogli tada da ih gledaju sa podsmehom. Tako su i Teslu ovde gledali. Vidim da smo i dalje glupi kao sto smo i onda bili. Sto se mojih prica tice dodji kod mene u goste pa posle reci ovde da li si promenio misljenje. Neke stvari imam i zabelezene. :mhihi: Naravno nisam bloger da bih vodio dnevnike, ali zato imam za svedoke zive ljude pa nek ti oni pricaju, a ja cu da cutim.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam vec, fantastiku volim da gledam na TV-u, cisto kao kratkotrajnu zabavu, mada ima tu i ozbiljnih filmova.

 

Uzeo sam nedavno da citam Artura Klarka, jebem ga, zaboravih kako se zove knjiga, Ostrva na nebu valjda, smorio sam se, jbg. vise volim vizuelno to da dozivim nego da zamisljam. Volim recimo i Odiseju od Kjubrika, ali knjigu nikad nisam citao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Skoro ni jedna knjiga fantastike ne valja ni kurcu pretocena u film. U istoriji ukupno mozda par. To nije nacin za konzumiranje iste. Mozda za par stotina godina. Kako su samo oskrnavili Dzona Kartera sa Marsa ili neke druge legendarne knjige je stvarno tuzno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekranizacija je uvek delp za sebe, i samo tako je isprevno posmatrati ga. Ostalo su babe/zabe stvari.

 

Citala sam samo Moskva-kva-kva od Aksjonova, prve dve trecine knjige su mi genijalne, posle je zglajzno sa konceptom, ne svidja mi se. Ali procitacu jos nesto od njega, za svaki slucaj. Volim Peljevina, ali mi je "zivot insekata bilo muka da citam kolilo mi je bilo neinventivno i dosadno, za razliku od recimo "omon ra" i "zute strele".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

I lista dolazi skoro do kraja ako ne ubrajamo horore i misterije u fantastiku.

 

Solaris, Clockwork Orange, Fahrenheit 451, Invasion of the Body Snatchers, Planet of the Apes, Total Recall, Jurassic Park, Minority Report, Children of Men, Hourglass Sanatorium, Saragosa Manuscript...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...