Jump to content

Tool


nazgaroth

Recommended Posts

odobravam premestaj

 

ako cemo kategorizacija svi bi oni trebali da idu na prog posto im je zvuk u osnovi progresiva, ali to su bendovi unikatni zato sto imaju jedinstven zvuk i na neki nacin su inovatori svako na svom polju sto ih cini avangardnim, specijalnim

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam radila klasifikaciju muzike na kompu po zanrovima i sada se mnogo teze snalazim nego kad su mi svi bili djuture u jednom folderu, bas zbog ovog sto Chess prica :haha: . Ima smisla opet i sto Carli kaze jer je tool i kod mene u alternativi a ne u avangardi.

Samo ne znam koliko je to prakticno sa ovog forumskog aspekta :da:

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to progressive. Sve što pomijera granice i što je van šablona.

 

Avangarda je samo podžanr progressive-a, samo malo nenormalniji.

 

pro·gres·sive

9. Music Of or being a style that emphasizes virtuoso technique, rhythmic and melodic complexity, and unconventional forms and instrumentation: progressive rock; progressive jazz.

 

evo nesto progresivno ali ne da nije avangardno (kao sto tipicno nije) nego je negde na oko -10 na skali avantgadnosti:

http://www.youtube.com/watch?v=kpIBKHiqyAU

 

Avant-garde music

The term avant-garde is applied to music when it is considered "ahead of its time" by critics or fans, i.e., it contains unique or original elements, or it explores unusual fusions of different genres.

 

progresivno do daske, 16/32 fazon:

http://www.youtube.com/watch?v=EvtOYfSIiyI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantgarde = iz francuskog dolazi ta riječ znači prethodnica.

Tool nije prethodnica ničemu, tj. nije da je izumio nešto novo.

Dobar bend, drugačiji, ali teško da bi neki novi žanr ili pravac proizašao iz njihovog stila.

Općenito meni pojam avangardnog metala nekako ne paše.

 

Edit - Čarli me pretekao za dvije minute sa definicijom avangarde. :mrgreen:

Edited by Mile

Share this post


Link to post
Share on other sites

avangardni metal je majusni podzanr koji delimicno vuce korene iz blek metala, ukljucuje nekoliko znacajnih ali relativno nepoznatih bendova i to je to.

 

druga strana medalje su skroz neodredivi bendovi kao mr bungle

 

nesto sto bi se danas moglo smatrati avangardnim metalom je liturgy ali njih niko tako ne naziva sto znaci da je ta odrednica u sustini izumrla

 

tool jeste prilicno avangardna pojava kao bend ali "muzikoloski" to nije to, zato sto su oni vise to bili u svojoj pojavi i spotovima nego u muzici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro sam radila klasifikaciju muzike na kompu po zanrovima i sada se mnogo teze snalazim nego kad su mi svi bili djuture u jednom folderu, bas zbog ovog sto Chess prica :haha: . Ima smisla opet i sto Carli kaze jer je tool i kod mene u alternativi a ne u avangardi.

Samo ne znam koliko je to prakticno sa ovog forumskog aspekta :da:

 

sa forumskog aspekta, sistematika je sad okej osim sto je ovo u sustini *misc* podforum i nema bas previse razloga da nosi 'vakav naziv (zbunjuje nove clanove khm khm). jedino sto bi moglo je da se vec postojeca sludge i stoner soba ivuce iz doom-a i da se bendovi odavde koji mogu komotno tamo da idu kao sto su isis i mastodon prebace a da se nakace i tradicionalno alt-metal bendovi, znaci aic, tool, helmet posto je to manje vise ta ista americka prica, ima dosta preklapanja (noviji bend kao npr kylesa koji ima decidedly alt zvuk).

 

e onda nu metal moze da bude podforum toga a metalcore i nwoahm moze da normalno egzistira i dilingeri recimo bi isli tamo sto je jedino logicno (nu metal stvarno nema nikakve veze sa metalkorom u uzem smislu, tako da i to moze biti ispravljeno). moze da se pridoda i djent u naziv ako vec mora.

 

i onda moze da ostane avantgarde metal za stvarno avangardne i neke teze odredive metal-related pojave (a mogu da ostanu i swansi i godflesh recimo).

 

ta-daa

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEFEST-e, progressive metal nije samo to sto si naveo.

 

Progressive metal su i bendovi kao što su PoS, koji su snimili albume tipa "BE" i "Scarsick", a koji su u vrijeme Entropije iskočili iz šablona DT clone bendova i napravili super priču. "Entropia was described as "a well-needed breath of fresh air for a genre that was full of self-parody and self-indulgence".

Progressive metal su i bendovi kao što su Psychotic Waltz koji su čak i prije PoS radili nešto nesvakidašnje. Derivacija toga benda je Deadsoul Tribe koji nije avangarda, nije virtuoso, nije klasicni alternativni metal, nego je kombinacija svega toga, virtuoznosti najmanje, a opet su klasifikovani kao prog.

 

" virtuoso technique, rhythmic and melodic complexity, and unconventional forms and instrumentation" - Totalno mi prvo padne Defyance na pamet a ne Meshuggah

 

Muzika je danas toliko kompleksna i šarenolika da jednostavno ne moze da se podvede strogo pod jednu odrednicu.

 

Ovo sto si ti naveo nije prog metal, nego generično sranje od benda.

Edited by In The Flesh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spada u alternativu kakav god da je..

 

pa i ne spada s obzirom koliko su ti bendovi bili cisto komercijalni. ok i soundgarden je bio komercijalan u svoje vreme ali bar su bili originalni i imali dugacak alternativni staz.

 

@itw

defyance je klasa.

 

nisam ni rekao da je sav prog metal kao taj klip, a sve to sti si ti naveo nije uopste posebno avangardno sto je parametar relevantan za diskusiju. jeste ponesto ali ne izvan uobicajenih prog obrazaca, davno ustanovljenih i u samom prog roku.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jebemuježa ja to i pričam.

 

vidim zabunu :haha:

ali u pitanju je nesporazum...sve u svemu i da zavrsim - to sto nesto povrsno zvuci avangardno ne znaci da jeste avangardno (makar i malo) ako je deo genre convention-a. avangardno i progresivno su dve posebne skale i ako mozes imati skroz avangardan bend koji nije nimalo progresivan (a mozes) i progresivan bend koji nije nimalo avangardan (a to pogotovo mozes) onda nije logicno reci da je avangarda neki next step progresive. avangardnost doduse ni nije bas skala nego je vise binarna odrednica, ili jesi ahead of time ili nisi. a to moze biti bend iz bilo kog zanra potpuno nevezan za progresivu, npr sonic youth.

 

Dokoni ste. :haha::redface::wub:

 

lou je kriv, samonovao je ctharlija

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti bendovi koji su rodonacelnici zanrova se uobicajeno klasifikuju sa svojim "potomstvom", sabati, cf, bathory. njihov zvuk se jasno i veoma cujno odrazava u potonjim bendovima koji ih uzimaju za inspiraciju, sto znaci da to i nije toliko ispred svog vremena, vec je u pitanju jedan modalitet kreativnog izrazavanja koji rezonuje sa vremenom.

 

a sonic youth niko ne moze da bukvalno citira (bez veceg blamiranja), iako su i oni uticajni, taj uticaj je vise difuzan i javlja se kod kasnijih generacija bendova nego kod metalaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...