Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

objektivno, covjek cesto ne moze da pojede toliko povrca koliko mu je potrebno u nekim dnevnim dozama.. zbog nacina zivota, izabrace radije brzu hranu.. to kapiram, ali ono recimo za uzinu uvijek radije moze da se uzme banana/jabuka nego cips ili keks.

 

nije losa opcija blendadi povrce i voce.. ja licno po 5-6 razlicitih vocki dnevno guram u blender - mislim da je dovoljno.. s povrcem ista stvar..

pogotovo sad kad idu vrucine..

 

na meniju obavezno bi trebalo da se nadju supe i Corbe.. manje srcanih udara, vise kretanja :D

 

mrkva, kukuruz, grasak, persun, luk, krompir, paprika, teletina.. ne moze se pogrijesiti.

 

shopsku salatu jedem uz doruchak, uz ruchak i uz vecheru (ako vecheram) a chesto je napravim i izmedju obroka.

nekad presechem onim cacikijem :)

a zelena salata i paradajz i krastavac ponekad idu u sendviche i ovako i onako.

mislim da je to sasvim dovoljno. jebesh voce.

 

chorbe od povrca ne volim i vegetu bojkotujem :puke:

 

 

inache, navukla sam se na maslinovo ulje, konachno sam mu nashla pravu upotrebu (neshto kao brza marinada :) ) ... i tako :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kopipejstovah tvoj post :D

Hvala!

Ako imaš sada neki voćni koktel da preporučiš, i'd appreciate that as well :da:

Jbt. - ko o cemu - ja o nekim supama i corbama :)

Ali stvarno mi prijaju ovih dana...

Jos jedan savet za blender (opet corba :ph34r: )

Proprzis na ulju par sargarepi (secenih na krupno), glavicu - dve crnog luka na ploske, zacinis vegetom, nalijes vodom i u to krknes da se prokrcka dosta paradajza. Sve to fino izblendas i dobijes paradajz corbu. E sad fora ;) Ubacis u masu izdrobljene pistace, a moze i pavlaka. :njamnjam:

 

A sto se voca tice, evo jedan ooooopasan recept za vocne palacinke.

Filujes ih ovako: na puteru proprzis jabuke secene na tanke kriske, u to ubacis suvo grozdje, koje je odstojalo u rumu i prelijes karamelom...mmmmmmmmmmm

 

 

shopsku salatu jedem uz doruchak, uz ruchak i uz vecheru (ako vecheram) a chesto je napravim i izmedju obroka.

Nista bez Cezar salate :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravis dresing tako sto umutis kasiku majoneza sa malo gnjecenog belog luka i maslinovog ulja, dodas krutone (prepecen hleb - tost - secen na kockice), moze u to i slana srdela ili ringlica, kako je ovde zovu i u tu masu nacupkas dosta zelene salate (ja stavljam i obicnu i onu ukrasnu crvenu (lola rosu), jer ima specificniji ukus). U to sunes sitnije seceno przeno pilece belo meso i malo proprzenog suvog vrata, paradajz secen na kockice i malo rendanog kackavalja i sve promesas.

I posle se ubijes od ukusa dok jedes :rockdevil:

Mis'im salata... :) :) :)

Jednim udarcem i salata i glavno jelo :D

Znas one glupe reklame za sampon, tipa "Muskarci ce vas obozavati, a zene zavideti" :) :) :)

E taj slogan moze 'ladno da se primeni za ovu "salatu" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se ta na glavu popela.. ovdje to dodje ko osnovna neka salata, s tim da se koristi ranch dresing.. sto bi trebalo da je ukusa ko sova sto rece..

 

 

inace, krutons nigdje nisam nasla obicne - prepecen hljeb sto kazes.. sve su s nekim ukusima.. ja ih pravim kuci, ali ih malo premazem maslinovim uljem i umacem u persun, bosiljka, bijeli luk.. to vec moze samo da se klopa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedne preporuke ako hocete dobar, kvalitetan dorucak... recepAt je francuski...

 

>>>Uzmete krisku integralnog hleba, stavite u toster, prelijete sa malko maslinovog ulja i naredjate gomilu povrca na taj sendvic... naravno u srazmeri koja odgovara vasem metabolizmu <<<

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, melinda, to je BASH recept :rolleyes:
To je kako bi dorucak trebao da izgleda...>>Rucak: isprzite pecurke, sa malo belog luka, persuna (da malo ubije miris) onda dodate neki ljuckast zacin (ja volim da stavim harissu) onda za to vreme kuvate spagete, zatim na kraju gledajte da sve istovremeno zavrsite i odmah pomesajte pecurke sa spagetama. Ukusno, jednostavno, zdravo...<<<

edit: uostalom mozete vi da trpate svakakvo smece u vasa usta, ali vremenom ce se odraziti i onda kada se dodje u godine kada se to sve odrazi, onda bi svi voleli da su vodili racuna u mladosti... Uostalom meni je totalno idiotski da ne mogu da kontrolisem svoje nagone, sta znam u mojoj porodici jednostavno smo navikli na crni hleb, puno povrca, voca, ribe naravno i mesa, i svi jedemo kada smo gladni ali umereno... Prevencija je keva.

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da i onda kada budete matori bice vam zao sto ste se prejedali i hranili nezdravo, imali keksualne odnose, pili hladnu vodu, stajali na promaji...da sve to niste radili...hm...opet bi umrli...

Salim se ali mnogo je tesko u danasnje vreme razmisljati o zdravom nacinu zivota a kamo li ga sprovesti...Naravno da bi bilo veoma korisno kada bi vodili racuna o sebi i ishrani...

 

Pa ne znam koliko su bas spagete zdrave...testenine...

Takodje i 'kontrolisanje' nagona moze biti stetno...odnosno opterecenost time sta je dobro a sta ne...

 

( Al sam se malopre najeo...meso, jaja, masline, senf, jogurt... :icon_ne: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je kako bi dorucak trebao da izgleda...>>Rucak: isprzite pecurke, sa malo belog luka, persuna (da malo ubije miris) onda dodate neki ljuckast zacin (ja volim da stavim harissu) onda za to vreme kuvate spagete, zatim na kraju gledajte da sve istovremeno zavrsite i odmah pomesajte pecurke sa spagetama. Ukusno, jednostavno, zdravo...<<<

edit: uostalom mozete vi da trpate svakakvo smece u vasa usta, ali vremenom ce se odraziti i onda kada se dodje u godine kada se to sve odrazi, onda bi svi voleli da su vodili racuna u mladosti... Uostalom meni je totalno idiotski da ne mogu da kontrolisem svoje nagone, sta znam u mojoj porodici jednostavno smo navikli na crni hleb, puno povrca, voca, ribe naravno i mesa, i svi jedemo kada smo gladni ali umereno... Prevencija je keva.

 

to bi vec mogao da bude recep, i dalje mi se ne svidja kako zvuchi (testo i pechurke... i samo to... eek.)

 

al dodjesh i predstavish hleb i povrce kao recept, pa to je sjajno.

 

shto se tiche nagona.... ja ih volim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preventiva jeste bitna, ali...

Evo npr. selen je veoma vazan, ali ga je gotovo nemoguce uneti u organizam putem povrca, jer vecina biljaka nema toliko dubok korenov sistem da bi mogla da ga apsorbuje. Zaboravljate na sindrom kiselih kisa, zbog kojeg se zemljiste "spira" i vecina korisnih mikro i makro elemenata odlaze u dublje slojeve...

Da ne pricam o zagadjenosti vazduha, pesticidima, hormonima u mesu i sl.

To je borba sa vetrenjacama.

A unos vitamina tek...Zabluda je da treba piti sumece tavlete. Sta je C vitamin koji kupimo tako? Cista hemija :da: Askorbinska kiselina - smuckana supstanca a i b. I sta onda? Vise stete nego koristi...Jetra mora da ga preradi. Mora da se izluci putem bubrega i tako opterecujemo i jedno i drugo. Pa antioksidanti...Najvise ih ima u onom "belom" sto ljudi skidaju sa pomorandzi, odmah ispod ljuske...

...ma da ne gnjavim vise.

Ko se mnogo opterecuje time, na dobrom je putu da uleti u hipohondriju.

Ali, nije na odmet malo pripaziti, a telo nam salje impulse sta mu prija, a sta ne ;)

Meni npr. ne prijaju jabuke. I mleko :da:

I koliko god bili zdravi, znam da bi mi lakse pao kamen u zelucu, nego jabuka.

Poenta - slusajte SVOJ organizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Људи су чудо, и даље не могу да верујем да људи купују наочари по пијацама - од ока: "Дај ми ове"!

Продавац каже која је диоптрија и ти само узмеш!

Јер је јефтино.

И упропастиш вид.

Тако је и са исхраном и свиме осталим, како рече мудра Сова - слушај себе, свој организам и делај у складу са тим и неким општим корисним нормама (не пуши, не пиј, буди умерен, спавај добро итд.), ово све друго је потпуно субјективне природе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...