Jump to content

Islam


Wolf

Recommended Posts

@Elam - Hmmm... glede Boga i lokalizma. U Kur'anu se više puta pominje da su poslanici slani svim narodima, ali da su ih oni "ubijali ili u laž uterivali". Takođe kaže da su navedeni poslanici, relevantni za područje u kojem je Muhamed živeo, samo neki od njih.

 

Kapiram, ako Svevisnji i postoji ima mnogo preca posla nego da ide okolo i verbalizuje. Nekako ljudi kad razmislaju o Bogu, razmisljaju uvek lokalno iako pricaju globalno. Pazi sad, pa taj lik je po toj logici samo Zemlju posetio bar 4 puta, znaci prvi put kad je kreirao i jos trired da uruci Jevrejima, Hriscanima i Muslimanima Word of God. Mislim, alo. gde su tu stotine milijardi drugih galaksija, treba i to odrzavati.

 

Tu je problem, što ljudi često razmišljaju o Bogu antropomorfno i dodeljuju mu osobine ljudi (i samim tim ograničenja). A sa islamskog stanovišta, za to su krivi i ljudi koji su menjali Tevrat i Indžil (Jevanđelje), te opisivali kako se Bog "umorio" od stvaranja Zemlje. O prirodi Boga najsažetije govori jedan vrlo poznat i snažan ajet:

 

"Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Večni! Ne obuzima ga ni dremež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja njegova!? On zna šta je bilo i pre njih i šta će biti posle njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!"

2:255

 

Oni su bili ti koji tvrde da im se Bog obratio, niko to dosad niti je mogao da potvrdi niti da opovrgne. Ideja je UVEK bila da tu knjigu, tu rec mogu da citaju samo oni najposveceniji, i apsolutno do pojave stamparske masine niti si mogao da nabavis kopiju niti si smeo da citas. Ode glava. Jednom kad se pojavila presa, mimo volje religioznih radnika iz bilo koje 3 vere, Rec je sisla u raju.

 

Bojim se da ovde upadaš u klasičnu zamku, da Islam stavljaš rame uz rame sa Judaizmom i Hrišćanstvom u pogledu nekih stvari - a upravo je Kur'an došao kao odgovor na iskrivljenje teorije i prakse kod ove dve spomenute skupine. Što u samom Kur'anu, što kroz učenja Muhameda, svako se ohrabruje da ga čita i proučava, uči ga i podučava druge. U jednom hadisu se prenosi da je Poslanik rekao kako će na onom svetu biti nagrađen onaj ko tečno čita Kur'an, a onaj koji ga čita sričući i sa mukom - triput više (zbog truda, naravno). Niko ti ne može zabraniti da tumačiš Kur'an, zapravo obaveza je uključiti mozak čitajući ga inače nikakve vajde nema(!), ali na primer ne može svako da ga tumači u pravnom smislu i govori za nešto što nije dozvoljeno raditi da jeste. U Islamu nema posrednika između jedinke i Boga - tu je Kur'an, tu su hadisi, a na kraju ako zatreba pomoć ili ima nedoumica, tu su ljudi koji su se posebno posvetili učenju i dubljem razumevanju.

 

I tu je dobro primetio Ivan, poenta je u slobodnoj volji, jer Bog kaže više puta u Kur'anu da je on poslat svima, pa ko je obdaren razumom, neka shvati. Iako čovek ne bi rekao gledajući šta se dešava po svetu, ali u Islamu je razum na prvom mestu - zato su ljudi sa psihičkim oboljenjima oslobođeni verske prakse, zato se ne uzimaju alkohol i opijati, i slično.

 

Ivane, ako te interesuje da čitaš više verzija, samo napred, ni ja ne znam arapski, još učim da čitam, pa se za razumevanje snalazim između ovog našeg i engleskog prevoda. Postoji na primer i sajt gde su stavili uporedo sve engleske prevode, pa svako može da napravi neki presek čitajući: http://www.islamawakened.com/quran/.

Edited by hezbollah

Share this post


Link to post
Share on other sites

@d4rk3lf - Izvini, prevideo sam tvoj post, ustvari verovatno je uleteo dok sam ja pisao ovaj moj traktat... ;)

 

Na tu priču sam slučajno naleteo i nemam neki poseban komentar. U stvari, to sam prvi i jedini put put video na jednom domaćem pravoslavnom sajtu, na čijem forumu čak nedozvoljavaju muslimanima da učestvuju. Kažem "čak", zato što i na islamskim forumima za koje ja lično smatram da naginju ka malo "tvrđoj" strani, imaju podforum koji se zove dijalog sa nemuslimanima, gde svako može pitati i diskutovati (dokle god ne vređa, naravno). Ne znam, meni je to tada ličilo na neki izum veroučitelja SPC da po kratkom postupku odbace bilo kakav razlog za dijalog, jer nikada nisam naišao na tako nešto drugde. Pominali su nekakvog Nestorija, verovatno je to ime koje tražiš?

 

Ta priča je u svakom slučaju tanka, iz bilo čije perspektive da gledaš, a ja svakako verujem da nema nikakve veze sa istinom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta priča je u svakom slučaju tanka, iz bilo čije perspektive da gledaš, a ja svakako verujem da nema nikakve veze sa istinom.

Pa i ja ne verujem.

A i da jeste, to ništa ne dokazuje.

Sad, da l' je Nestorije, il' ne, ne mogu da se setim, ali pitaću ortaka.

 

Sada jedno, verovatno već milioniti pu postavljeno pitanje:

Kako Islam gleda na praštanje?

Da li treba praštati (kao u hrišćanstvu) čak i neprijateljima, ili treba ići onim "oko za oko, zub za zub (rogozub za rogozuba :) )"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba praštati, naravno. ;)

 

Tvoje je pravo da poravnaš račune, ali ako oprostiš, to je još bolje po tebe u očima Uzvišenog.

 

Ima dosta ajeta gde se ovo spominje, ja ću navesti jedan koji sam našao iz prve:

 

"Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj meri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive."

16:126

 

A kad sam već na toj stranici, ne mogu odoleti ovo da postavim, kako za vas, tako i za braću i sestre u veri ako čitaju ovo:

 

"Na putu Gospodara svoga mudro i lepim savetom pozivaj i s njima na najlepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na pravom putu."

16:125

 

;)

 

 

edit - stalno neki typo! :)

Edited by hezbollah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pominješ često "Ajate". Šta je to?

Ja sam do sada shvatao da je to nešto poput citata iz Kurana, ili grešim?

 

Što se tiče praštanja... znači, ipak je dozvoljeno čoveku da se osveti istom merom koja mu je načinjena (iako je bolje ne svetiti se). Hvala na odgovoru.

Kako Islam gleda na vlast? Da li se treba vlastima pokoravati, ili je najbolje izopštiti se iz društva i živeti u skladu sa Alahovim pravilima negde na planini? Pitam ovo, zato što povlačim paralelu sa hrišćanstvom i monasima. Da li su derviši nešto poput monaha?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na čemu, i drugi put. ;)

 

Kur'an je sastavljen iz 114 sura (tematskih celina, poglavlja), a svaka sura iz različitog broja (numerisanih) ajeta. Ajet je prosto jedna manja celina; to može biti jedna ili više rečenica, nekada je sasvim razumljiv nezavisno od konteksta, a nekada je vezan za prethodni i/ili naredni ajet.

 

Kada obeležim citat sa 2:255, kao u jednom od gore navedenih slučajeva, to znači da je u pitanju druga sura, 255-ti ajet. ;)

 

 

Izopštavanje iz društva nikako nije poželjno... vrlo je bitno težiti skladnom životu u zajednici, koncept porodice ima visok prioritet, te neka dugotrajna izopštavanja, ekstremni asketizam, celibat i slično nisu nikako u duhu Islama. To se smatra preterivanjem, a Islam je suštinski put sredine i umerenosti - sam Poslanik je govorio: "Nemojte se preopteretiti, inače ćete propasti. Ljudi (pre vas) su se preopterećivali i propali su. Njihove ostatke možete naći u manastirima i prebivalištima pustinjaka". Čovek treba da teži izbalansiranom životu u svom prirodnom okruženju, to je bitna poruka.

 

Vlast... hmmm... čitao sam neke diskusije skoro u vezi toga, jer se u modernom društvu nameće pitanje kako da se musliman postavi uzimajući u obzir ubeđenje da ljudski zakoni ne mogu biti bolji i pravedniji od Božijih. Vlast treba poštovati, musliman u svakom slučaju ne bi smeo izazivati nered u svom okruženju, ali ni trpeti nepravdu i tiraniju. Koliko znam, važi teza da je bolja pravedna vlast pa i ako je od nemuslimana, nego tiranija koja potiče od nekog muslimana.

 

Derviši su zapravo neka vrsta sekte, iz prostog razloga što svojom praksom odstupaju od nekih osnovnih islamskih premisa. Na primer, padanje u trans znači svojevrstan gubitak veze sa razumom, što se kosi sa nekim elementarnim načelima, kao i samopovređivanje. Ne poznajem dovoljno tu tematiku, ima tu još stvari, ali generalno gledano, svakom poznavaocu same prirode Islama treba da je sumnjiva svaka vrsta preterivanja, a dervišima preterivanje nije strano. Kao i tzv. vehabijama, na primer, ali bolje da ne započinjem tu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vlast... hmmm... čitao sam neke diskusije skoro u vezi toga, jer se u modernom društvu nameće pitanje kako da se musliman postavi uzimajući u obzir ubeđenje da ljudski zakoni ne mogu biti bolji i pravedniji od Božijih. Vlast treba poštovati, musliman u svakom slučaju ne bi smeo izazivati nered u svom okruženju, ali ni trpeti nepravdu i tiraniju. Koliko znam, važi teza da je bolja pravedna vlast pa i ako je od nemuslimana, nego tiranija koja potiče od nekog muslimana.

 

shirish neislamska uchenja. prochitaj iz sure Al-Ma'ida, ajet 45

 

koran direktno poziva na nasilje i terorisanje kafira. muhamed, njegovi naslednici, i njegovi iskreni sledbenici to drzhe kao obaveznu praksu. ako hocjesh da nam prosipash ovde priche o islamu, nemoj se stideti kurana i muhameda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svima!

lord of metal, koja to vera ne poziva na borbu, kako ti kazes nasilje?

zar se ne secas da je zapadna crkva pozivala na krstaske ratove protiv muslimana, a pritom srusila vizantiju i njihovu crkvu?

ubijali su se medjusobno, pljackajuci jedne druge a smatrali su se sledbenicima "Isusa"! nemoj biti pristrasan, svaka vlast bilo Bozja, bilo ljudska tezi da tu vlast i zadrzi, odbrani!

 

izvinjavam se, greska, mislio sam odgovoriti rogozu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra optimistički na Sajam knjiga, možda se negde nađe i Kuran!

tesko da ces na sajmu naci Qur'an! ovi iz neislamske zajednice se nece sa tim sloziti. To ce ugroziti riznicu mitropolita beogradskog Spahica!

Oni tamo od ljudi traze da budes njihov clan i ja mislim jos 50€ da bi dobio Qur'an. To za ljude koji klanjaju kod njih. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

мумине, моја вера, Хришћанство (данас се то зове Православље) позива прво на борбу против сатане и његових анђела. а што се тиче физичке борбе, дозвољена је само одбрамбена борба, док коран позива на освајачки рат, чак конкретно позива на одсецање глава и прстију..

Share this post


Link to post
Share on other sites

мумине, моја вера, Хришћанство (данас се то зове Православље) позива прво на борбу против сатане и његових анђела. а што се тиче физичке борбе, дозвољена је само одбрамбена борба, док коран позива на освајачки рат, чак конкретно позива на одсецање глава и прстију..

 

 

pitam ja tebe, zasto ste onda zapalili dzamije u nisu i beogradu? zasto skandirate noz, zica, srebrenica (mada ja bosnjake ne nazivam muslimanima, a ima medju njima veoma malo muslimana)? daj da popricamo sta je Islam, sa dokazima, a ne po misljenju da onaj ko je obrezan i ko ima "muslimansko" ime da je musliman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tesko da ces na sajmu naci Qur'an! ovi iz neislamske zajednice se nece sa tim sloziti. To ce ugroziti riznicu mitropolita beogradskog Spahica!

Oni tamo od ljudi traze da budes njihov clan i ja mislim jos 50€ da bi dobio Qur'an. To za ljude koji klanjaju kod njih. :rolleyes:

 

Uf, uf... polako brate, nemoj klevetati. Neću ulaziti u ta političarenja, ali ovo glede Qur'ana nije jednostavno istina, svako koga interesuje, bio musliman ili ne, može zamoliti za primerak i dobiće ga besplatno. Uostalom, sve te kopije prevoda su i dobijene kao poklon iz S.A., i u njima postoji napomena kako se ne smeju prodavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rogozube poslusaj ovo, i onda pitaj o ovome nekog ko za sebe kaze da je musliman.

 

Islam je obozavanje samo Allaha Jedinog, Koji nema sudruga, cisto i bez primesa shirka (ar. ortaka) u tom obozavanju. Tacnije naredba obozavanja samo Allaha Jedinog, Koji nema sudruga, podsticanje na to, prijateljevanje na toj osnovi, proglasavanje nevernikom onoga ko ga ostavi. Upozoravanje na sirk (ar. pripisivanje sudruga) u ibadetu (ar. obozavanju), strogoca zbog toga, suprotstavljanje zbog toga i proglasavanje nevernikom onoga koji ga uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam ja tebe, zasto ste onda zapalili dzamije u nisu i beogradu? zasto skandirate noz, zica, srebrenica (mada ja bosnjake ne nazivam muslimanima, a ima medju njima veoma malo muslimana)? daj da popricamo sta je Islam, sa dokazima, a ne po misljenju da onaj ko je obrezan i ko ima "muslimansko" ime da je musliman.

ко смо то "ми" палили џамије? ситуација са Православнима је као код вас, ту је отприлике проценат побожних људи међу нашим крштеним, као што је међу вашим обрезаним. Побожан Православан народ не пали, не бије се, не псује, не вређа, не скандира, итд итд..

 

знам ја шта је ислам, прави ислам, тј. како га ми Православни зовемо- Мухамеданство, и знам да је оно што ви зовете "Салафи Ислам" уствари Мухамеданство, тј. изворно учење Мухамеда, мени не мораш да објашњаваш, али је за мене Мухамед лажни пророк, и ту се наша прича завршава...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW, Kuran sam našao na Kairos štandu, ali me je Prometej pre toga toliko dekintirao da nisam imao para da ga uzmem :)

 

 

heh, pokusaj u dzamiji kod jusufspahica, ako Bog da oni ce ti dati. da sam u srbiji pokusao bih ti dostaviti Qur'an

 

da popricamo o Bogu? Zasto Ga ljudi uporedjuju sa samima? Zasto Mu pripisuju manjkavosti? Jednom rjecju, prave Ga nesposobnog! Prave Ga kao da je ljudsko bice. Cine ga da On ustvari nezna nista o onome sto je stvorio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam ja tebe, zasto ste onda zapalili dzamije u nisu i beogradu? zasto skandirate noz, zica, srebrenica (mada ja bosnjake ne nazivam muslimanima, a ima medju njima veoma malo muslimana)? daj da popricamo sta je Islam, sa dokazima, a ne po misljenju da onaj ko je obrezan i ko ima "muslimansko" ime da je musliman.

 

Ja sebe nazivam pravoslavnim vernikom (ako uopšte zaslužujem to ime) i mogu da ti kažem da se gnušam bilo kakvog čina paljenja i uništavanja bilo čije svetinje.

To što se u Nišu desilo, uradila je grupa maloumnih klinaca, koji nemaju ni koliko 2 grama mozga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...