Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

Jel postoji neka tema na kojoj nas dvojica nismo napravili spam? :):)

Ne znam, tek sam nedavno naložio ženu na cyberpunk, pa smo sada u nekom fazonu da nađemo te neke filmove... Moraću da poručim kosača od nekoga sa YUma, pošto ga u klubu nema... Gledali smo i "Hakere" sa Anđejilom Džoli u glavnoj ženskoj ulozi, i vrištao sam od smeha koliko je glup film...

 

Aj' sad još jednom, ali sa malo više detalja...

1. Jel to PCI kartica, ili ona što ide na WIFI port?

2. Sistem je bez frke prepozna, right? Ono kao plug 'n' Pray, sama se instalira i konfiguriše i pojavi u taskbaru?

3. Šta kaže kada se "isključi", jel iskoči onaj popup što kaže "no WAN signal", ili šta je god ekvivalent "network cable unplugged"?

4. Recimo da pretpostavimo da se gasi kada je malo veća količina/brzina podataka koja se skida. Probaj da potvrdiš ovo npr. slanjem, a posle i skidanjem nekog velikog fajla (10ak MB) sebi na emajl. Probaj download iz brauzera, a probaj i preko torenta, pa eksperimentalno utvrdi imali to veze sa količinom podataka. Probaj da skineš nešto veliko sa nekog FTPa, čisto da budeš siguran.

5. Ja bih tako uradio, pa bih onda išao dalje i razmatrao u čemu je problem. Sistem eliminacije...

:pivopije:

 

PCI kartica,ubacivao sam je u sva cetiri PCI slota na ploci i opet isto.

Sistem prepozna karticu,ubacim drajveri softver i sve radi ok,prilikom skidanja fajla od 2-3 mb

kartivca se iskljuci,pokazuje signal 0%.Nakon par minuta sama sa aktivira.

Preko Morpheusa bez problema skida torrent fajlove.Poslednji koji sam skinuo bio je 5,4 Gb

Mejl funkcionise bez problema.Preko Rapid Sharea zapocne skidanje i opet se iskljuci,signal 0%? (wireless network disabled) Da nije problem u anteni ili kablu?Ali opet ako nije dobra antena ili kabl to ne bi uopte radilo?

Probao sam i sa FTP-om skine nekad 10 nekad 30mb i iskljuci se,u fazonu signal 0%

Hvala unapred :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, samim tim što Firefox nema apsolutno nikakve veze sa IE, oni ne koriste iste foldere niti podatke. Znači, nijedan folder nije deljen između njih, sve je zasebno. Naravno, prilikom instalacije možeš da mu kažeš da importuje sve što može iz IE-a. Kao što je napisao niking, odgovor na pitanja 1-4 je ne, ali ću napisati gde je šta.

 

1. Sva ona setovanja u stavci "Internet" u control panelu koja su mi se do sada odnosila na IE, odnosiće se na FF, right?

U Firefox-u se opcije nalaze pod Tools/Options. Ono što će te najviše interesovati je pod Content (blokiranje pop-up prozora, uključivanje/isključivanje podrške za JavaScript i Javu, povezivanje Firefox-a sa pojedinim tipovima fajlova), Privacy (podešavanja za cookie-ja, brisanje podataka koje je Firefox skinuo sa neta), Security i Advanced (u tabu Network/Settings je podešavanje proxy servera).

 

2. Koristi isti Temporary Internet Files, right?

3. Kolači su na istom mestu (kod mene je na C:\Documents and Settings\Urosh\Cookies), right?

4. History mi je na istom mestu (kod mene je na C:\Documents and Settings\Urosh\Local Settings\History), right?

5. Postoji li tamo Favorites, i ako postoji, gde stoje ti linkovi? Kod mene su na C:\Documents and Settings\Urosh\Favorites...

Firefox manje-više sve stvari drži u C:\Documents and Settings\<Username>\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\TralalaXYZ.default

Da bi video podatke o cache-u, kucaj about:cache.

Cookies su u cookies.txt fajlu.

Bookmarks su u folderu bookmarkbackups.

 

Korisni linkovi:

http://www.mozilla.org/support/firefox/tips

http://www.securityfocus.com/infocus/1832

 

6. Šta je sa Java runtime environmentom, koji je konfigurisan i šljaka sa IEom, kako se sada to uklapa sa ovim?

Ako je već instaliran i konfigurisan, treba da radi i pod Firefox-om. Koliko znam, JRE se ne instalira posebno za svaki browser?

 

7. Šta je sa flash pluginom, jel će FF opušteno da prikazuje fleš sadržaje koristeći IEov plugin?

Ne, instaliraćeš ga iz Firefoxa i sve će raditi kako treba.

 

8. Jel može u tom FFu da se namesti kojim programom ću da gledam izvornjak i koji program mi se aktivira klikom na email-link?

Izvornjak? :) :) :) To je source code? Kucaš about:config, promeniš view_source.editor.external u true, u view_source.editor.path ukucaš kompletan path do editora, i to je to. U about:config inače možeš ručno da izkonfigurišeš praktično sve - igraj se malo. :)

 

9. Jel taj FF u potpunosti konta HTML 4.0, CSS, flash, frejmove, php, itd sve po propisu, ili su sad za to potrebni neki pluginovi?

Apsolutno, i više se drži standarda nego IE. Zbog toga će ti se verovatno desiti da poneku stranicu nećeš uspeti da vidiš kako treba, jer autori nisu vodili računa o standardima. Recimo, na www.kss.org.yu (Košarkaški savez Srbije) meni sa leve strane ne prikazuje se dobro jer su ga očito prilagodili samo IE-u, koji se vrlo loše pridržava standarda kada je CSS pozicioniranje u pitanju. Bez korišćenja DOCTYPE u kodu stranice (a oni ga ne koriste) apsolutno je nemoguće napraviti stranicu koja će se videti kako treba na svim browserima.

 

:pivopije:

 

Još bih samo da napomenem da i dalje koristim IE7 (iako Firefox mnogo više) i da nemam apsolutno nikakvih problema sa njim. Nikada mi neće biti jasno zbog čega ga ljudi toliko pljuju... Kapiram da je 90% ljudi negde pročitalo da je bušan k'o sir, da je sranje, da je govno, da je glup, ali da to viču na sav glas a da zapravo nikada nisu imali nikakvih problema sa njim - e to mi nikako nije jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PCI kartica,ubacivao sam je u sva cetiri PCI slota na ploci i opet isto.

Sistem prepozna karticu,ubacim drajveri softver i sve radi ok,prilikom skidanja fajla od 2-3 mb

kartivca se iskljuci,pokazuje signal 0%.Nakon par minuta sama sa aktivira.

Preko Morpheusa bez problema skida torrent fajlove.Poslednji koji sam skinuo bio je 5,4 Gb

Mejl funkcionise bez problema.Preko Rapid Sharea zapocne skidanje i opet se iskljuci,signal 0%? (wireless network disabled) Da nije problem u anteni ili kablu?Ali opet ako nije dobra antena ili kabl to ne bi uopte radilo?

Probao sam i sa FTP-om skine nekad 10 nekad 30mb i iskljuci se,u fazonu signal 0%

Hvala unapred :pivopije:

reklamiraj staru karticu i kupi novu..izgleda da komunikacija iste sa kompom ne sljaka ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mikica

 

Meni se to dešava jednom u 6 meseci kada mi se kartica pregreje od konstantnog rada - mašinu ostavim po 15 dana upaljenu, a downloadujem bez prestanka kao manijak. Meni je uvek pomagao cooldown od sat-dva.

 

Obzirom da se tebi to učestalo događa i to samo u novom računaru, na pamet mi pada samo da postoji psroblem sa napajanjem kartice ili frekvencijom PCI slota koja je setovana u BIOS-u. Pogledaj pri bootovanju mašine da li imaš neke opcije koje se odnose na te stavke i poigraj se sa njima, možda upali. Možda je clock PCI slota podignut malo iznad 32-33MHz.

 

Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mikica

 

Meni se to dešava jednom u 6 meseci kada mi se kartica pregreje od konstantnog rada - mašinu ostavim po 15 dana upaljenu, a downloadujem bez prestanka kao manijak. Meni je uvek pomagao cooldown od sat-dva.

 

Pozdr

To da se kartica pregreje od konstantnog rada ne pije vodu. Ako dodje do nekog disbalansa u hladjenju pregrevanje dolazi u nekom vremenu koje se meri minutima. Moze da se pregreje ako imas neki temperaturni pik u kuci, ali da se nesto pregreje kao posledica dugotrajne ukljucenosti je zabluda. Osim toga ne treba nijednoj kartici da se "ohladi" sat vremena. To sto ti je pomogao cool down u trajanju od 2 sata slucajno se poklopilo sa nekim drugim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta informacija bi i meni koristila, ako budem planirao da pređem na 64bit Windoze, uzevši u obzir da sam Kerio addict.

 

To da se kartica pregreje od konstantnog rada ne pije vodu. Ako dodje do nekog disbalansa u hladjenju pregrevanje dolazi u nekom vremenu koje se meri minutima. Moze da se pregreje ako imas neki temperaturni pik u kuci, ali da se nesto pregreje kao posledica dugotrajne ukljucenosti je zabluda. Osim toga ne treba nijednoj kartici da se "ohladi" sat vremena. To sto ti je pomogao cool down u trajanju od 2 sata slucajno se poklopilo sa nekim drugim stvarima.

 

Kojim drugim stvarima?

 

Moja wi-fi kartica se u normalnim situacijama ne greje uopšte (metalni "poklopac" koji štiti ceo čipset karte nije ni topao) jer ne postoji komponenta koja bi dizala njenu temperaturu. Temperatura u kućištu je normalna, i pored dva hard diska, grafičke karte i čipseta koji se mnogo greje (NF4, jebiga).

 

Leti mi se po nekad desi da klima bude isključena i da temperatura u stanu postane nepodošljiva (30ak stepeni?), i pošto mi velika 12ica vent iza prednje mreže na kućištu veoma lako se podigne temperatura unutra. Zimi se isto desi kada malo preteram sa grejanjem. U takvim uslovima se po nekad (gore pomenuta frekvencija) desi da zabode wireless kartica, a sa drugim komponentama nisam primetio nikakve anomalije pa sam pretpostavio da je moj Linksys malo osetljivji na takve stvari. Disekcijom kućišta :) video sam da je kartica primetno zagrejanija nego uobičajeno.

 

Moguće da sam ja prevideo nešto u celoj ovoj priči, samo sam hteo da pomognem čoveku. Kod mene se dešavao i konflikt sa drajverima, ali to je sasvim druga priča: drugi su simptomi i rešava se sa par klikova, eventualno reboot ako postoji problem sa dizanjem servisa zaduženog za wi-fi od drajvera za karticu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bas siguran da li je za ovu temu ali nije ni za jednu drugu. Dakle, da li neko zna gde na netu mogu da nadjem testove za polaganje vozackog (b kategorija) u nekom printabilnom formatu?

Nailazio sam na neke programe i sl. ali bas bi mi trebalo nestyo sto moze da se stampa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Mikica

 

Meni se to dešava jednom u 6 meseci kada mi se kartica pregreje od konstantnog rada - mašinu ostavim po 15 dana upaljenu, a downloadujem bez prestanka kao manijak. Meni je uvek pomagao cooldown od sat-dva.

 

Obzirom da se tebi to učestalo događa i to samo u novom računaru, na pamet mi pada samo da postoji psroblem sa napajanjem kartice ili frekvencijom PCI slota koja je setovana u BIOS-u. Pogledaj pri bootovanju mašine da li imaš neke opcije koje se odnose na te stavke i poigraj se sa njima, možda upali. Možda je clock PCI slota podignut malo iznad 32-33MHz.

 

Pozdr

 

Probao sam sve zivo i opet isto.Jebi ga mozda je do kartice.

Moracu da zamenim karticu.e sada koju uzeti?

Da li neko zna koje su PCI kartice dobre?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko kako da ubacim banerce ( reklamicu ) na PHPbb forum?

Veliki baner imam, ali hocu jedno malo banerce gore levo npr. Imam kod, al ne znam gde da ga sibnem :confused: Koji fajl da otvorim ( index.php neki template fajl, jebem li ga ) :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocu da kupim TFT LCD monitor... Sad, ja sam svojevremeno pratio shta sve postoji na trzishtu i kakve trebaju odlike hardware-a da budu, medjutim zadnje tri godine sam ispao iz tih pricha, poshto sam prestao da se bavim prodajom hardvera. Sada kupujem sebi komp i nabrzinu sam obnovio znanje, izabrao sve shto mi treba itd ;D osim monitora.

 

Pa bih voleo da chujem preporuke i iskustva sa TFT LCD monitorima i koliko se realno dobro kotiraju u odnosu na high-class CRT monitore (recimo ja sam ranije radio na EIZO monitoru a sada imam SyncMaster 959NF)

Na shta treba obratiti paznju, kakve cifre treba da se vrte (dinamichki kontrast i ta sranja za koja ni ne znam shta su :mrgreen:) kolika treba da bude dijagonala widescreen monitora da bi visina ekrana bila ista kao 19'' CRT kockastog, koje monitore preporuchujete, itd... ?

 

 

@Profa - 90% ljudi mozda i prichaju bez razloga da je IE bushan ko sir samo jer su to chuli od nekog, a nisu imali problema, ali ja sam se lichno uverio da IE ima vishe rupa nego resheto i da su vece nego u Dzene Dzejmson :bigblue::) Firefox ni sam nije skroz savrshen ali do sada ipak radi ko bombonica i nisam imao ni izbliza (pu,pu, daleko bilo!!!) takvih problema kao sa IE-om.

Edited by Legenda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam pre godinu dana kupovao LCD monitor svaki je imao neku manu u odnosu na CRT monitore visoke klase. Kontrast teško da ti bude problem, jedino prikaz boja, ugao gledanja i večiti trik sa "crna nije crna". Ako možeš da svariš prikaz "samo" 16.7 miliona boja, moj savet ti je da lično pogledaš više modela pa da odlučiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam neki strucnjak i to, ali evo mog misljenja i par saveta.

 

Na shta treba obratiti paznju,

na mrtve piksele. ne sme da ima ni jedan. ;)

a neke radnje nece da ti prikljuce monitor dok ga ne platis (konkretno ona rupetina od radnje preko puta pravnog, tamo su mi rekli da mogu da mi prikljuce monitor i provere bed piksele tek kad iskesiram :) :) ). jedini (meni poznat) nacin je da trazis da ti u radnji prikljuce monitor i da blenes u svaku tacku pazljivo, pa ako ima mrtav/los piksel da trazis drugi monitor da ti daju da vidis. po meni, monitor treba da testiras na skroz crnom i skroz belom. uslovi reklamacije u slucaju bed piksela su malo nepovoljni.. te ako ti se pojave u precniku od 1 inca, onda moze, te ako se pojavi ovoliko, te onoliko... raspitaj se.

 

mozda deluje debilno sto pricam na ovu temu, ali masa ljudi to uzima zdravo za gotovo i ne proverava kad kupuje, tako se jedan moj ortak zeznuo...

 

kakve cifre treba da se vrte (dinamichki kontrast i ta sranja za koja ni ne znam shta su :mrgreen:)
pojma nemam. jedine dve cifre koje mene zanimaju su dijagonala i cena. ;) sve ostalo gledam na oko kako mi se svidja, i citam sta ljudi kazu, pa tako odlucim. :)

 

kolika treba da bude dijagonala widescreen monitora da bi visina ekrana bila ista kao 19'' CRT kockastog,

20''

 

(4x)^2 + (3x)^2 = d^2

(16y)^2 + (10y)^2 = r^2

ako je 3x=10y (iste visine), i ako je d=19, dobija se r=20 (proveri).

 

sad vidim da si pitao za CRT. ako ja dobro kapiram vidljiva povrsina CRT-a je nesto manja od deklarisane dijagonale, tako da ce wide monitor 20" imati nesto vecu visinu od 19" CRT-a (pod uslovom da je tacno ovo sto sam rekao).

 

 

koje monitore preporuchujete, itd... ?
flatron 20" je popularan, kazu ne bez razloga.

takodje neki acer 19" (4:3) sto sam video mi je bio super, ali nisam zapamtio model.

 

mada, ti najbolje znas sta ti odgovara, pa vidi. inace, sta god uzeo, mislim da ne bi bilo lose da se pruzis za digitalni kabl (mada on po defaultu dolazi uz neke monitore, recimo flatrona 20"), slika je mirnija i nema onih talasa kao kad se koristi obican vga kabl... to stvarno vredi uzeti.

 

Firefox ni sam nije skroz savrshen ali do sada ipak radi ko bombonica i nisam imao ni izbliza (pu,pu, daleko bilo!!!) takvih problema kao sa IE-om.

samo opera! ;)

 

 

---

 

novi logo firefox-a. ;)

 

firefox%20logo.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Legenda

 

Kako te sluzi 959NF, jel ti izgleda slika tamnije nego sto bi trebalo?

Sto se tice kupovine novog, baci pogled na forum pc berze.

Meni igleda tamnije na 957DF. Napravim sajt, lepo izgleda, pogledam na mašini u firmi i probija koliko je svetlo. A izgleda da su se i kondenzatori malo ispraznili, mutna mi je slika dok se ne zagreje monitor, i ni tada nije savršena. :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Legenda

 

Kako te sluzi 959NF, jel ti izgleda slika tamnije nego sto bi trebalo?

Sto se tice kupovine novog, baci pogled na forum pc berze.

 

959NF je savrshen monitor shto se tice slike i kvaliteta iste, ali na nekim modelima zaista je tamnija nego uobichajeno. Radi ok na mom monitoru kada se odvrnu i brightness i contrast na 100 uz default 1 podeshavanje boja. Meni se svidja kako boje tako izgledaju (crna je i dalje crna, bela je bela, i sve je normalno :da: ) pa se nisam cimao da ga menjam iako bih mogao. Imam i drugi monitor isti takav koji super shljaka i sa slabijim posvetljenjem.

 

U svakom sluchaju mnogo je bolji od Samsungovih MB i DF monitora koji su u to vreme bili u masovnoj upotrebi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...