Jump to content

Potrebna pomoć, Yumetal majstor


krezavy

Recommended Posts

Ma kakav napon, da je njega, ne bi mogla ni da se uključi. Je l' se uvek u istom trenutku zaglupi? Pretpostavljam da je problem sa elektronikom, verovatno neće da prebaci na određeni deo ciklusa.

 

Uglavnom, sutra ću da prelistam ZZP i da vidim šta je najbolje da im se kaže. U svakom slučaju možeš da pomeneš Tržišnu inspekciju i Društvo za zaštitu potrošača, a svi oni se ježe i kad čuju za Poresku upravu.

 

Napisaću ujutru šta bih radio, ne mogu sad da čitam zakon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nadji taj zakon, odstampaj, posalji im mail sa citatom zakona i zovi ih telefonom, i ko god da ti se javi - trazi "menadzera".

to sa regulatorom napona sto ti pricaju nema blage veze s mozgom i njihovom garancijom.

 

--

kontam da nije toliko bitno sta pricas sa njima, samo je vazno da upotrebis sledece reci: "clan zakona", "trzisna inspekcija", "prijava", "inspektorat", "poreska uprava", "tuzba", i slicno. ;-)

 

i najvaznija fraza: "sa kim pricam, molim vas kako se vi zovete?" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јесте, слажем се са вама. Такође типујем на проблем са електроником - верујем да је неки од сензора у питању (машина је од 8 килограма, а приметила сам да врло често разлику прави, то колико сам је напунила вешом - ако ставим три ствари у њу, забаговаће се сигурно; ако је поприлично напуним, онда доста ређе, али опет...). Ова прича са напоном је мени од почетка смешна - на крају, знам и ја покоју о струји и напону - али тако ми и треба кад се поставим фино и у "нећу да им се мешам у посао"-фазону. Али они баш нашли, па зашли.

 

Не могу да кажем - дошли су три пута за четири дана, чачнули понешто (нпр, мењали дисплеј?! да би га после вратили) , а онда два пута носили машину. Само проблем је што - мој проблем није решен. Машина и даље ради кад јој се и како ћефне, а ја при сваком укључивању призивам све богове којих се сетим и пиљим у онај дисплеј, хипнотишем га погледом да одброји како треба... Тугица.

 

Сад размишљам - немам више шта да се гањам са сервисерима; никакве вајде од њих. Ишла бих директно у Candy да изложим проблем и припретим чиме год будем могла.

 

Курузе, љубим те, погледај тај закон и срочи нешто да звучи опасно... :haha:

 

_______

 

edit

 

@imaginos

 

Јесте! Да знаш да ти изрази баш често праве разлику у томе да ли ћеш или нећеш завршити посао. Свакако морам да научим да баратам њима... :(

Edited by sunessence

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sunessence

 

ne moze se ugovoriti garancija kraca od dve godine, tacno kaze dmd

 

ali ne zavaravaj se, ne mozes nista preterano artikulisano i civilizovano da uradis, samo nabod

 

znaci imate vremena da im jebete mater i da im jebete mater. u sustini, mozete svaki dan da im dolazite i da im jebete mater. dobra fora je da recimo odete u radnju i ponasate se totalno retardirano i maltretirate im musterije (u krajnjoj liniji je to i za njihovo dobro) dok ne popuste, ne mogu vam nista. mozete da im spricnete malo macijeg urina u radnju, to je dobar prank recimo isto potpuno bezopasan.

 

zasad ne racunajte ni na kakvu organizovanu podrsku, imamo trzisnu inspekciju ali... ma zaboravi

cek cek imamo i centar za zastitu potrosaca mnogodobra stvar, odnosno vic.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koja si 'sekcija' na RTS-u? :)

Montaza

 

Moji matorci su imali tako neki "neresiv" kvar, na kraju su prodali masinu dok je jos bila u garanciji (muko moja predji na drugoga style) i kupili nelku jednostavniju koja i danas radi bez problema.

 

Te fensi masine su problematicne, nama stize znj roba a servis to ne ume ili nece da popravi, a s obzirom da je zastita potrosaca kod nas na nivou, isplati im se jer u vecini slucajeva se ljudi pomire sa sudbinom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

У ствари, мислим да је време квалитетне беле технике иза нас. Данас се мање-више све прави да служи онолико колико траје гарантни рок, јер се произвођачу другачије не исплати. И то је у реду - кад купујем технику, увек имам то на уму, али имам маму која је јако слаба на ту "шминку". Видела дисплеј и заљубила се. Платила машину бога оца, узела кредит за њу, а све време сам јој говорила да ће је једнако добро (а сад тврдим - и боље) служити упола јефтинија. Срећа па сам је бар за шпорет наговорила да узме нормалан.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije tacno, i danas se prave dobre masine i uredjaji bele tehnike, bosch, gorenje itd. candy je sranje

uredjaji imaju vise delova nego pre istina, ali su i funkcionalniji - normalan tradeoff. kod automobila je ista prica. najgluplje mi je kad cujem kako su nekad pravili bolje automobile nego danas. malo sutra. i tad su pravili skart automobile ali znalo se koji su dobri, kao sto se i danas zna s tim da su danasnji jednostavno napredniji, ekonomicniji, brzi i udobniji.

to sto im se kvare elektronske komponente nije nesto krucijalno jer su one toliko disposable i foolproof za servisiranje (osim u srbiji naravno gde je sve komplikovano)

problem je u nasoj sredini i neprofesionalizmu

Edited by Čarli
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Itekako je problem u robi koja se šalje na tržišta poput našeg. Otvarao sam klime na kojima piše Midea, Samsung, LG, Vivax... Unutra su sve apsolutno iste, čak Samsung dolazi sa manje opreme, neke nisu imale ni utikač.

 

Evo sad na terasi imam dve potpuno identične veš mašine. Na jednoj piše BEKO, na drugoj Altec (ili nešto slično), a u šraf su jednake.

 

A drugo, u visokoj klasi proizvoda nema problema, ali prosečan kupac u Srbiji nije u stanju da takve uređaje sebi priušti i zato je bolje da kupi starije, ali proverene aparate, nego sprdnju koja se valja po prodavnicama.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi ste u pravu. Danas kada platiš više za uređaj ne plaćaš nužno kvalitet izrade već "feature". Recimo ako platiš mašinu za veš 10k dinara više, ne znači da si kupio kvalitetniju spravu već jebeni displej sa gomilom "inteligentne" elektronike. Isto važi za skoro sve uređaje, ne samo za belu tehniku. Ne tvrdim da ne postoji kvalitet, nego da moraš mnogo više da paziš šta kupuješ u srednjoj cenovnoj klasi, pa maletene da vodiš svaki put nekoga ko se razume u materiju pri kupovini. Jer kod nas dodatno postoji faktor uvoza govana za istočno-evropsko tržište.

 

Što se tiče problema sa veš mašinom, moj Whirlpool je imao sličan problem sa stajanjem programa, ispostavilo se na kraju da je majstor morao da je rasklopi celu i ispregleda, neki metalni zamajac se iskrivio bio i sjebavao ceo program. Kupljen novi, ugrađen, sve ko podmazano. Naravno lik nije hteo da se cima ozbiljnije dok mu se nisam popeo na glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Itekako je problem u robi koja se šalje na tržišta poput našeg. Otvarao sam klime na kojima piše Midea, Samsung, LG, Vivax... Unutra su sve apsolutno iste, čak Samsung dolazi sa manje opreme, neke nisu imale ni utikač.

 

Evo sad na terasi imam dve potpuno identične veš mašine. Na jednoj piše BEKO, na drugoj Altec (ili nešto slično), a u šraf su jednake.

 

A drugo, u visokoj klasi proizvoda nema problema, ali prosečan kupac u Srbiji nije u stanju da takve uređaje sebi priušti i zato je bolje da kupi starije, ali proverene aparate, nego sprdnju koja se valja po prodavnicama.

 

mmm ima tu istine ali kad sagledas celinu problema mislim da treba uracunati dostupnost informacija u danasnje vreme. znaci prosecno sposoban potrosac danas se razlikuje od onog od pre 30 godina po tome sto mora vise da se informise ali to je danas ekstremno lako zbog interneta tako da nema opravdanja da neko kupi sta ti ja znam samsung frizider (da, postoje i uzasni su) ili beko (turska firma, mos' misliti) ves masinu jer to nisu ozbiljni proizvodjaci sa dugogodisnom reputacijom.

 

Ves masine su takav proizvod koji prirodno i pripada visoj klasi. naime, kad ljudi porede ves masine od pre 30 godina sa onima sada zaboravljaju da su tada one kostale ko svetog petra kajgana i da ih je imao prilicno mali broj domacinstava. svakako manje nego danas.

da uzmes samo high-end segment danasnjeg trzista ves masina i uporedis sa celokupnim trzistem ves masina od pre 30 godina verovatno ces videti da je samo taj segment veci od nekadasnjeg celokupnog trzista a da zadovoljstvo kupaca nije opalo dramaticno (mozda se i povecalo zbog dodatih ficra itd).

to sto pored tih postoji znacaj procenat onih koji kupuju jeftinije uredjaje ne znaci da covecanstvo u 21-om veku ne ume da proizvede normalnu ves masinu koja se nece stalno kvariti.

 

To je normalno u kapitalizmu.

ono sto nije normalno je sto mi zivimo u jebenoj propaloj zemlji gde ne da ne mozemo normalnu ves masinu ili kola da priustimo (nekad smo mogli, pre nego sto smo propali) nego ne mozemo mnogo bazicnija dobra da priustimo

 

Tako da kad ljudi pricaju kako je sve sto se proizvodi danas sranje zapravo pokusavaju da pobegnu iz realnosti i okruzenja opste propalosti i da anuliraju ocigledan problem i tragediju naseg drustva tako sto koriste poznatu logicku falaciju o "dobrim starim vremenima". sere mi se od toga, to je jedna vrsta kukavicluka. ako si bedan bar priznaj da si bedan. ja sam bedan i nije me sramota da priznam da je to sto imam sranje jer nisam imao para za bolje.

 

da pricamo o hrastovim stolovima, vintage motociklima, katanama i zurlama bila bi druga prica naravno, ali pricamo o nekim uobicajenim proizvodima.

disklejmer: ovaj rant se ne odnosi nikako na bilo koga s ove teme, nije me niko sa foruma ponukao na takvo razmisljanje onako lelemudim klasicno

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je sve to u teoriji, ali prosečan stanovnik ove zemlje nema para. I to je kraj priče. Drugo, informiše se preko komšije, reklama sa televizije i bilborda po gradu.

 

Ovde potrošačka kultura ne postoji, ljudi misle da se uređaji kupuju kao krompir - uđeš u radnju, ošacuješ mašinu i kažeš da se pakuje, a to se ne radi tako. Zato i imamo gomile onih koji kupuju đubre, od patika do mp3 plejera.

 

Prosečan Srbin nema pojma o bilo čemu, prosečan trgovac u Srbiji će nabiti cenu do neba, a prodavati krš, jer zna da je kupac glup, a inspektor koji treba da ga kontroliše potkupljiv.

 

A razlika postoji. Nekada je mašina bila skupa, ali je bila dobra. Ljudima Gorenje mašine i frižideri rade po 25 godina, često i više. Sada postoji mnogo više proizvođača, ali i mnogo bofla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

to sto pored tih postoji znacaj procenat onih koji kupuju jeftinije uredjaje ne znaci da covecanstvo u 21-om veku ne ume da proizvede normalnu ves masinu koja se nece stalno kvariti.

 

Može, naravno. Ali bi koštala kao sv. Petra kajgana, baš kao i ona od pre 30 godina. Zato je i koštala toliko, što je pravljena da traje. Danas se tehnologije jako brzo menjaju i napreduju, pa se ne isplati praviti nešto što će da traje 50 godina, jer će već posle 3 godine da izađe iz "mode". Jednostavno, neisplativo je. Ako hoćeš jeftinu mašinu, ona ne može biti dobra koliko i skupa mašina. Naravno, postoji i segment tržišta koji se interesuje za skupo, ali je taj segment mali, naspram onog segmenta koji hoće jeftiniju robu. Nije to samo tako kod nas, tako je i u svetu, a pogotovo u zadnje vreme zbog ove krize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cak i ne bi kostala ko svetog petra kajgana. kostala bi oko 450-500e. dobre masine koje se danas prave isto mogu da potraju kao i one od ranije. to za tehnologije koje se menjaju donekle vazi si ga opasno preuvelicao: ranije su se isto brzo menjale tehnologije, izlazili su novi i pozeljniji modeli, makar i nemali fensi displej.

sto se ves masina tice, taj 'segment koji se interesuje za skupo' uopste nije mali, kao sto nije mali broj kupaca natprosecno skupih automobila, nego je itekako pozamasan u razvijenijim zemljama.

ljudi to vide kao investiciju.

kao sto je kuruz rekao, nasi ljudi ne razumeju bas to da kad kupujes neku skuplju stvar investiras u svoj dusevni mir i kvalitet zivota, to je ta potrosacka kultura.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam pričao isključivo za veš mašine, nego uopšteno kad sam spomenuo tehnologije. Imaš ti oblasti u kojima kad nešto kupiš, već je staro, toga ranije nije bilo.

 

A segment koji se interesuje za skupo jeste mali, pa i na zapadu. Ne vozi baš svako Rols Rojs ili Majbah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kakav crni rols rojs i majbah. pa uzmi nemacku veliku cetvorku, japance o cemu mi pricamo ovde

i pre je bilo to "nesto kupis, vec je staro", uzmi kako su se kompjuteri brzo razvijali osamdesetih, prvo neka patnja pa malo malo mek, pa amiga zverina izjebe sve zivo. svako je prizeljkivao to kad se pojavilo, pa makar juce kupili mek.

ili recimo automobili koju su transformaciju doziveli osamdesetih, uzmi audi 100 trecu generaciju itd.

 

edit: inace link onaj u mom pretposlednjem postu nije onaj koji sam hteo da okacim

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas je sve diskutabilnog kvaliteta i u sve treba sumnjati.Pogotovo sto stalno upozoravaju bas na kvalitet bele tehnike kod nas.

Moji su uvek kuburili sa ves masinama,koja god da je,ova poslednja je popravljana bar 30 puta...sve su to sitni kvarovi,ali je opet kvar.

Nekadasnji tv i danasnji npr su klasican primer koliko je nekada bilo kvalitetnije.Prvo,tv star nekoliko godina niko nece ni da popravlja,one drevne si mogao da opravljas kako pozelis,samo zamenis deo,tranzistor,podesis sliku i teraj.zvuk je 10x bolji od bilo kog danasnjeg tv-a.Pravili su se od kvalitetnijih,trajnijih komponenti,pravljen da traje vise od 10 godina,danas se tv,u svetu,posle 3-4 godine menja,niko nije lud da popravlja,odma' uzima novo.U svakom kvartalu izadje po neki nov model,bolji od prethodnog,sledece godine on je vec mator.traze se jeftiniji materijali,za masovniju proizvodnju,obicno bez problema rade dok traje garancija,a onda koliko pregura.

A nama su takve mogucnosti da iscrpimo uredjaj do maksimuma,toliko ni na testovima ne sanjaju da neko koristi.

Kompovi i njihove komponente takodje,Al zato je nekad kostao oko 1500 maraka,a danas moze da ga priusti svako..

Evo konkretno,3 DVD-a sam promenio u poslednje 3 godine,a imam neki stari citac iz 1997. i posledniji kad mi je crkao,reko aj da ovo cudo stavim,dok ne kupim nov sutradan,i gle cuda,sljaka i dalje.Eno ortak i dalje ima drevni monitor,star preko 10 godina,sljaka i dalje(dao tetki da se sluzi s njim),meni godinu dana nakon isteka garancije TFT flipnuo...ja za 6 godina 2 napajanja promenio,on na jednoj masini koju nikad nije gasio, nije nikad.Jeste ta masina sad slabija od mog moba 5x,ali sljaka bez problema.Mobilni telefoni...takodje mnogo kvalitetnije radjeni nekada nego sada.Bas ovo sto kaze sisus,neisplativo je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad kupujes neku skuplju stvar investiras u svoj dusevni mir i kvalitet zivota, to je ta potrosacka kultura.

 

Спорна машина је била најскупља у радњи. Вероватно и у граду. Коштала је 54к пре две године (погреших малопре кад сам писала - купљена је 2010.-е; гаранција је две године и заиста истиче у септембру месецу, тако да имам мало времена да нешто урадим :\ ). Кева намерно није хтела да узме неку од 20к, баш зато да би се поштедела оваквих ситуација. А претходна Candy машина коју смо имали трајала је пуне 24 године и за време санкција је прала три породице са четворо мале деце. И кад смо је избацили и даље је радила, само слабо цедила веш на крају.

 

А ова машина не сме да се покваси, па је прекривамо кад се туширамо. Мора да има паузу од бар једног сата између два прања, а претходној смо душу узимали: некад ми се чинило да је не гасимо уопште.

 

Тако да ја сад заиста не знам где може у Београду да се купи машина од које је реално очекивати да пере пуне 24 године. И да може да је поправи мајстор-Пера из комшилука, а касније и ја. Ако знаш где има, реци, брате слатки, и скупљам паре за њу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...