Jump to content

Najbolji albumi 2023


azal

Recommended Posts

Ajmo picke. 

Pogledao sam sta izlazi u decembru, i jedino me Moon Safari novi zanima tako da mogu da zapocnem. 

Mrzi me da rangiram i to ali sam napravio playlistu pesama sa mojih omiljenih albuma iz ove godine

 

Ako vas mrzi da klikcete:

Kostnatění - Úpal
Seven Impale - Summit
Sulphur Aeon - Seven Crowns and Seven Seals
Baroness - Stone
Afterbirth - In But Not Of
Ok Goodnight - The Fox and the Bird
Thantifaxath - Hive Mind Narcosis
Altari - Kröflueldar
Dødheimsgard - Black Medium Current
Enslaved - Heimdal
Katatonia - Sky Void of Stars
Nothingness - Supraliminal 
Triumpher - Storming the Walls
Nightmarer - Deformity Adrift
Sacred Outcry - Towers of Gold
The Anchoret - It All Began With Loneliness 
Sarmat - Determined to Strike
Omnerod - The Amnesal Rise 
Polymoon - Chrysalis
Horrendous - Ontological Mysterium
Subsignal - A Poetry of Rain
The Chronicles of Father Robin - The Songs & Tales of Airoea - Book II
Red Cain - Näe'bliss
Wytch Hazel - IV: Sacrament
Anubis Gate - Interference 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

album godine mi je Incendiary - Change The Way You Think About Pain

dalje, bez nekog redosleda:

Final Gasp - Mourning Moon
David Eugene Edwards - Hyacinth
Hexvessel - Polar Veil
Fange - Privation
1476 - In Exile
Quasarborn - Novo oružje protiv bola
Varathron - The Crimson Temple sam tek juče uzeo da slušam ali mi sigurno ulazi u top

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbolji:

Izrod - Sarajevski Odisej
Ch'ahom - Knots of Abhorrence
Conjureth - The Parasitic Chambers
Suhnopfer - Nous sommes d'Hier

ostalo:

Disguised Malignance - Entering the Gateways
Hallucinate - From the Bowels of the Earth
Moonreich - Amer
Mortual - Evil Incarnation
Penny  Coffin - Conscripted Morality
Teitan - In Oculus Abyss
Tenebro - Ultime Grida Dalla Giungla
Totenmesse - Fiktionlust
Thy Darkened Shade - Liber Lvcifer II: Mahapralaya
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Go kurac od godine jos jednom, kvantitet pobedjuje kvalitet po obicaju. Opet sam dosta vise slusao stare stvari i u tome uzivam bez razocaranja koja me uvek docekaju kod novih izdanja..

Od metala sta mi se kao dopalo:

Metallica - 72 Seasons (sama cinjenica da mi je ovo kao album godine je pakao)

Dying Fetus - Make Them Beg for Death (krsten album ali nista epohalno)

Enslaved - Heimdal (isto)

Immortal - War Against All (isto, ne znam samo sto je ovo zanemareno meni skroz ok)

Nemetal:

Paramore - This Is Why (mislio sam da je ovaj bend zajebancija s pickom ali u stvari su skroz korektni)

Slowdive - Everything Is Alive (isto nahejtovano na konto toga 'nije dobro ko ono pre' ali skroz korektno)

Ima jos dosta stvari koje nisam pustio Swanse npr i gomila blekcine Furia, Urfaust, BAN, itd al se nesto i ne potresam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam, pored svog silnog meloblacka, thrasha i powera iz ove godine izabrat onako užagao, prerazvučen album mi je nezamislivo. 77 minuta najgeneričnijeg heavy-ja iz početka i sredine 80-ih zamislivog, i to uz produkciju neprihvatljivu za underground bendove, a kamoli multimilionerski bend. Za to vrijeme mogu Zaklanu Čeljad preslušat 7 puta zaredom i vrijeme bi mi bilo beskonačno bolje potrošeno.

 

7 minutes ago, Angelystor said:

Ajmo mini anketa, koliko puta ste obrnuli u proseku te albume sa listi? Koliko #1 album?

Svaki po 5 puta minimum.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

41 minutes ago, Angelystor said:

Mislim da sam ove godine preslušao albuma iz 2023. koliko ceo azalov best of spisak :haha:

Ajmo mini anketa, koliko puta ste obrnuli u proseku te albume sa listi? Koliko #1 album?

Meni je to kriterijum, tih 5-6 albuma sam obrnuo par puta, neke sam i aktivno slusao. Bilo je tu dosta nekih koje sam pustio jednom ali be boli k da ih stavljam na listu da bi bila egzoticna..

Nova metalika ima vise rifova nego svi ti kul noviteti na gomili..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

45 minutes ago, Angelystor said:

Mislim da sam ove godine preslušao albuma iz 2023. koliko ceo azalov best of spisak :haha:

Ajmo mini anketa, koliko puta ste obrnuli u proseku te albume sa listi? Koliko #1 album?

Ja svaki novi album koji mi se svidi obrnem bar 5 puta, a i one koji mi se ne svide uglavnom više od jedanput jer neki albumi hvataju na drugu i treću loptu, osim ako mi je nešto baš smeće pa da ne gubim vreme. Kod mene je trend da novitete uglavnom mnogo više slušam u drugoj polovini godine, a stare albume u prvoj. A kad nešto hoću da slušam milion puta onda kupim cd, nije mi bitno da imam kolekcije ili neke mid tier albume samo da bi mi zauzimali mesto na polici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja omiljena tema, dodjem da besplatno izvacarim bendove od par ljudi ciji muzicki ukus cenim, koji odrade ceo rudarski posao pronalazenja i preslusavanja

 

 

Ono sto sam sam skontao a da mi je bilo ok ove godine:

Baroness - Stone

Paramore - This is Why ( ovo sam najvise slusao, licni album godine )

Hexvessel - Polar Veil

 

Od domacih Quasarborn - Novo oružje protiv bola , sami vrh nema sta

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 hours ago, Talvi said:

 

plus sam lajv klipove na yt izvrteo baš momački isto

Ahah, pošteno, svaka čast.
Mislim da ovoliko skroblova jedne pesme nisam imao još od I-ove "Storm I Ride"

2 hours ago, Haos sam ja said:

Ja svaki novi album koji mi se svidi obrnem bar 5 puta, a i one koji mi se ne svide uglavnom više od jedanput jer neki albumi hvataju na drugu i treću loptu, osim ako mi je nešto baš smeće pa da ne gubim vreme. Kod mene je trend da novitete uglavnom mnogo više slušam u drugoj polovini godine, a stare albume u prvoj. A kad nešto hoću da slušam milion puta onda kupim cd, nije mi bitno da imam kolekcije ili neke mid tier albume samo da bi mi zauzimali mesto na polici.

I meni je tako neki prag, ako mi se svidi i ostao u listi, verovatno ću ga (bar) 5x pustiti. Samo me intrigira uvek kad vidim ovde liste sa po 20-30+ albuma koliko je toga stvarno dobro, a koliko samo eto prihvatljivo na par slušanja.  Ali eto novi Primordial sam pustio 6-7 puta, a ne bih ga stavio u best of listu.
Plus što meni uvek fali distanca vremena. Sad da sastavljam listu naj albuma za 2022. mislim da bi se pola razlikovalo od onoga što sam pre godinu dana stavljao na temu za 2022.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebemliga, ja poslušam sigurno 100+ novih albuma svake godine. Kad se osvrnem na svoje liste od prethodnih godina, izmenio bih po nešto svakako + ubacio nešto što do tad nisam čuo, ali nekih top 10-15 godine su mi uvek albumi koji mi se baš baš sviđaju i koji su mi stvarno top, možda bih samo ponekad izmenio raspored među njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, Angelystor said:

Mislim da sam ove godine preslušao albuma iz 2023. koliko ceo azalov best of spisak :haha:

Ajmo mini anketa, koliko puta ste obrnuli u proseku te albume sa listi? Koliko #1 album?

ja turim sve sto mi se solidno dopadne na jednu plejlistu koju pustam na shufflu ili nesto selektivno sa nje relativno cesto, kad ne slusam diskove, nema nista novo interesantno, ili ne znam sta bih slusao. 

cesto se vratim toj plejlisti, tako da sam sve sto sam stavio poprilicno dosta puta preslusao. radim od kuce i muzika ide maltene konstatno, dok radim i dok ne radim. plus slusam muziku i u prevozu i kad pesacim, tako da stvarno skoro stalno slusam nesto 😄 

imam Tidal, koji ne izbacuje nikakvu statistiku, jbg. 

staying power je realno najveci problem. 

evo sad ako pogledam sta sam stavio u 2022

--------------

albumi koji su mi se bas svideli:

Altars - Ascetic Reflection
Ashenspire - Hostile Architecture
Doldrum - The Knocking, Or the Story of the Sound That Preceded Their Disappearance 
Satan - Earth Infernal
Wilderun - Epigone
Moon Tooth - Phototroph
Phantom Spell - Immortal's Requiem 
Haunter - Discarnate Ails
Blut Aus Nord - Disharmonium - Undreamable Abysses
Disillusion - Ayam
Doomocracy - Unorthodox
Spell - Tragic Magic
Greg Puciato - Mirrorcell
Miscreance - Convergence
Faceless Burial - At the Foothills of Deliration
Hammers of Misfortune - Overtaker 
Daeva - Through Sheer Will and Black Magic 

albumi koji su mi se solidno svideli: 

Elder - Innate Passage
Heavy Meta - Mana Regmata
Messa - Close
Tulip - Derangement, Exquisite Tenderness
Hath - All That Was Promised
Wormrot - Hiss
Wake - Thought Form Descent
Pyrithe - Monuments to Impermanence
Cave In - Heavy Pendulum
Venus - Project Lambda
Judicator - The Majesty of Decay
Floating - The Waves Have Teeth
Destrage - SO MUCH. too much.
Sahg - Born Demon
Sonja - Loud Arriver
Riot City - Electric Elite
Sumerlands - Dreamkiller

-----------------

11 od ovih sam kupio, 15 verovatno nisam nijednom pustio u 2023

st ne znaci da nisu dobri album, nego jbg, mora biti bas dobar da bi se vracao albumu, jer previse albuma postoji na svetu, novih i starih 😄 

Edited by azal

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 hours ago, azal said:

cesto se vratim toj plejlisti, tako da sam sve sto sam stavio poprilicno dosta puta preslusao. radim od kuce i muzika ide maltene konstatno, dok radim i dok ne radim. plus slusam muziku i u prevozu i kad pesacim, tako da stvarno skoro stalno slusam nesto 😄 

 

Ovo važi i kod mene, jedino što mi je odnos novi tekući albumi prema "novi" bendovi/albumi (za mene) generalno godinama prešao na ovu desnu stranu.

Sad vidim doduše da sam ja za 2022. stavio samo top5, i ne bih ništa menjao, ali da ga jebem ako sam Sigh pustio u poslendjih 10ak meseci.

Staying power je istina problem, a problem i vreme da se dozvoli da mi "sazre" album u glavi. Ne koristim nikakav streaming npr., trpam mjuzu na SDD, i često albume koji mi se svide ostavim da "vise" na kartici, ali provalim da posle nekog vremena dosta njih kad vidim na fonu nemam želju opet da pustim, pa batalim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni mršava godina u smislu kvantiteta, ako se zapitam čemu bih dao 8+, nema trika da sastavim ni top 5, a kamoli top 10. No, zato su izašla dva monstruozna albuma za sva vremena koja sam obrnuo sigurno po 30-40x svaki:

Dødheimsgard - Black Medium Current

Da mi je neko rekao da će DHG posle 8 godina pauze i mršavog/veštačkog/usiljenog A Umbra Omega izbaciti ovakvo remek delo, rekao bih mu da je lud. Otišle su sve kočnice, svi pritisci, sva očekivanja i stilska usmerenja, a ostala je samo esencija Vicotnikovog genijalnog, psihotičnog, sentimentalnog uma. Ako postoji muzika koja zvučno predstavlja arhetip crnog sunca, to je onda ovaj album. Jedina zamisliva zamerka je da je ovo možda trebalo izbaciti pod Vicotnikovim imenom umesto kao DHG album, jer zaista zvučno i stilski nema mnogo dodira sa prethodnom diskografijom, a i više je solo projekat nego ikad. No, album kao album nema loše sekunde.

Ruïm - Black Royal Spiritism

Ne znam šta je Blasphemeru tačno donelo preseljenje u Portugal, ali žao mi je što to nije uradio pre 15 godina, jer je ovaj album iskristalisana esencija zvuka koji gradi celu karijeru. Svi najbolji elementi sa Wolf's Lair Abyss, Chimera i Ordo ad Chao sažeti - ne, sublimirani - u album koji je istovremeno pitak i surov, aristokratski i močvaran, uz trademark disonantni zvuk koji već 20 godina mnogi pokušavaju, a niko suštinski ne uspeva da skine. Izdanje toliko puno sebe da se autor čak usudio i da nazove pesmu "Večna disonanca", a i da obradi samog sebe kroz "Fall of Seraphs". Arogantnost koja je u ovom slučaju potpuno opravdana.

Razočaranje godine svakako novi Misthyrming, ne zato što je album toliko loš (ima ponešto da se probere), već zato što su se i zvučno i stilski jezivo uprosečili u odnosu na gotovo savršenog prethodnika; o katastrofalnim imenima pesama (aliteracija u 2023. godini, zaista?) i tekstovima da ne govorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misthyrming izašao prošle godine

 

ja svake godine početkom januara u foobaru napravim liste poput "metal 2023", "domaća i nemetal 2023" i "trance 2023", pa tu idu noviteti
stižem da slušam sve dosta puta, tako mi se i izdvoje moji skriveni favoriti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...