Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Evo par dobrih stvari zadnjih sto sam pogledao:

 

Monsieur Lazhar (2011)

 

Jako dirljiva drama koja se bavi odrastanjem, uklapanjem u novu sredinu, odnosima razlicitih ljudi..

Gluma je super pogotovo decija, pa tako film ima dusu i ostavlja jako melanholican utisak.

 

28 Days Later... (2002)

 

Verovatno je svako do sad gledao, al ja eto nisam posto sam hteo prvo da procitam strip. Al izgleda da nema veze sa stripom posto se tamo radnja obavljala u nekim severnim sneznim predelima koliko se secam, i negativci su bili vampri..

Ugl. jako kul post-apokalipticna atmosfera i skroz 2000s osecaj. Kosi uglovi, muzika, super je..

Cak i ne smeta sto pozajmljuje malo od romerovih filmova..

 

Threads (1984)

 

Ovo je verovatno najmracnije nesto snimljeno ikad a da nije dokumentarac. Film je ralni prikaz nukearnog rata iz ugla obicnih ljudi, od mirnijih dana pre nuklearki, pa preko televezijskih reportaza o sukobima i bezanja obazrivijih u sela, do pada bombe, pecurke na horizontu i svih ostalih horora nakon toga. Jako crn i depresivan film, mislim da ga cak i ne bih preporucio osim ako niste morbidno radoznali. Ali u svakom slucaju sjajan..

 

Nocturnal Animals (2016)

 

Vidim da ima dosta negativnih kritika u vezi sa prostom radnjom, kao slabijom simbolikom i sl. Iskreno meni je bio odlican, mislim da svi elementi lepo rade posao. Glumci izvanredni, a film je prelep na oko. Bez obzira sto je radnja u osnovi prosta pa onda malo zakomplikovana jer je podeljena na 3 paralelne price (koje su u stvari jedna koja sluzi da nam priblizi situaciju i osecanja glavne likse predstavljene u dve price sadasnjosti i proslosti), mislim da bi valjalo da se film pogleda vise puta da bi sve to leglo na svoje..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

It comes at night - meni se svideo, pre triler nego horor i naslov je malo misleading, ali dobro odslikava paranoju i tenzije u jednoj neprirodnoj situaciji.

 

Life(sci-fi) i baby driver(sta god da je ono) sam odgledao oko 45 min i nisam mogao vise. Nocturnal animals sam, nazalost, odgledao do kraja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nećemo razgovarati o novom Blade Runner 2049. U stvari nećemo spominjati rogobatan naslov filma. Definitivno.

 

 

 

Uvek sam skeptičan kada film koji važi za kultan (a i meni se lično dopao i ostao u lepom sećanju, barem jedna od verzija koju je sakatio deda Ridley Scott) treba da dobije nastavak više od 30 godina, kasnije. Čak i kada je u igri vešt režiser poput Denis Villeneuve, koji poseduje solidan rad filmova iza sebe, skepsa je uvek prisutna.

 

 

 

Isprva sam se još više zgrozio kada sam video koscenaristu Michael Green-a koji je već dovoljno zloglasan jer je napisao Green Lantern-a (Sećate se kada je Ryan Reynolds prosjačio u sferama superherojskog filma? Ne? Još bolje po vas.) i poslednjeg Alien Covenant-a. Ni trejleri me nisu oduševili i samo su mi nabijali presiju da će ovo biti promašaj koji se neće lako zaboraviti.

 

 

 

Ali kada se najmanje nadaš, tračak svetlosti se razvije u bioskopskoj sali. I bi svetlost i kažeš unutar sebe posle dva sata i četrdesetak minuta, haleluja! Novi Blade Runner valja!

 

 

 

Daleko je to od savršenstva i lovorika koje trenutno kupi, ujedno je ovo bio sizifovski posao da se od nečega što ima pozamašan legat iza sebe, napravi nova tvorevina koja će moći da stane rame uz rame sa originalom. Uspeo je većinu tih kutijica koje čine dobar film, da ištiklira sa nekolicinom nedostataka.

 

 

 

Vileneuve je odradio i više nego valjan posao, čovek je samoprozvani fan prvog dela i vidi se da je prvenac studiozno prošao i od toga načinio nacrt da nastavak dobije više na izgradnji kompleksnog distopijskog sveta budućnosti. Naprosto od nekih panorama ponestaće vam dah, i bez razmišljanja će završiti u blu-ray kolekciji kada ga izdaju.

 

Pohvale idu i njegovom čestom kolaboratoru, Roger Deakins-u (sarađivali na Prisoners, Sicario) bez kojeg ceo ovaj svet ne bi bio živahan/vitalan.

 

 

 

Da pređemo na uloge, Ryan Gosling kao Agent K. je na svojem autopilotu, ali ima par novih bravura i emocija koje iskazuje dosta uverljivo.

 

 

 

Žene u ovom filmu kradu šou muškarcima, Ana De Armas kao Joi hologram koji ima ljubavnu vezu sa Agent K, je pravo otkrovenje i posle ove uloge, trebalo bi da je shvate ozbiljnije, a ne samo kao prelepo lice.

 

 

 

Sylvia Hoeks glumi hladnu Luv, definitivno fizički najzahtevnija uloga, po ličnom ukusu, verovatno i najbolja uloga u novom Blade Runneru. Nadam se da će ona zasijati u još filmova.

 

 

 

Robin Wrigh kao Lt. Joshi, uf, ne znam, nekako je uvek nezahvalno kada igraš jebeni stereotip nardkanog komandanta policije (u ovom slučaju Blade Runner odseka) i , ali njoj toliko leži da bude ledena i hladna i dominantna, da joj je sve oprošteno.

 

 

 

Deda Ford je ispuno svoju kvotu pojavljivanja u filmu koji ga je učinio zvezdom godinama kasnije. Malo je čudno gledati gerijatriju kako pokušava da bude živahan, ali je makar pojavljivanje opravdano naspram onog u Star Wars-u.

 

 

 

Muzika, kao i originalni OST koji je radio legendarni Vangelis, ovde se radi o nečemu posebnom, nenormalno je kako pogađa svaku scenu i gradi fenomenalnu tenziju isprepletenu sa melanholijom i još više nadograđuje Vangelisov stil i zvuk u novu muzičku tvorevinu, ovo će biti obavezno štivo za svakog ko sebe smatra audiofilom. Sada pošto je tu bilo nekakvog previranja, nisam baš siguran ko je od tri moguća kompozitora najzaslužniji za kompletan rad, ali potpisani su samo Zimmer i Walfisch, a Johann Johannsson navodno ne sme zbog ugovora da priča o tome šta je njegov rad, no valjda će se i to saznati u nekom momentu, jer bi bilo šteta da je njegova većina, a da su ova dvojica opušteno ušetala tik pred kraj i pokupila kajmak i slavu...

 

 

 

Za sada su išle samo hvale, evo konkretno i tih nedostataka, film je predugačak za svoje dobro, postoji jedan segment koji deluje previše razvučeno jer kao da nisu znali šta da rade u određenom momentu, a i možda su tako kupovali vreme da dovrše ostatak filma.

 

 

 

Generalno ni sama priča nije toliko kompleksna, dosta inspiracije crpi iz noir filmova, što samo po sebi nije loše, ali kada bude kakvih preokreta, lako će biti uočeni.

 

 

 

Za one koji su očekivali odgovore iz prvog dela, neće ih dobiti, možda i najmoćnija stavka filma je što na sitne mrvice i jedan veliki grumen se nadovezuje na prvi deo, ali usput postavlja razna pitanja o nama kao ljudima i uz razne teme i vinjete koje bi pasovale kakvoj seriji (Black Mirror tebe gledam!) jednostavno nisu mogle da budu dobro istražene kroz dva sata i tih četrdeset minuta, ali je lepo što su ubačene, jer je sve to u duhu pisanja samog Filipa K. Dika. On je oduvek bio čovek koji je mogao beskrajno da ih postavlja, ali ne i da podari odgovore, tako da je i sa te strane film uspešan prevod njegovih dela. Ko je ljubitelj njegovih knjiga videće razne ideje implementirane u ovom filmu.

 

 

 

I eto, to su neki generalni utisci, možda ga još jednom pogledam čisto da vidim da mi kakvi detalji nisu proleteli, ali jedno je sigurno, nećete dobiti bolji i inteligentniji blokbaster ove godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja isto sinoc gledao i sto se mene tice prevazisao ocekivanja.

 

Nije toliko noir kao prvi deo ili original, valjda jer se vecina filma desava dosta po svetlosti dana. Ali boje ... Boje su me raspametile. Narocito one radioaktivne zute i pesak. Predobro odradjeno. Savrseno. Muzika na nivou Vangelisa, ali kao sto ti rece, nisam siguran ko je realno odradio sve ...

 

U svakom slucaju, jedina mana je Rachel CGI, totalno bespotrebno, niti doprinosi prici, niti su odradili dobro, bezveze. Osim toga, sve ali apsolutno sve je meni bilo savrseno. Voleo bih da su odradili malo vise scena po gradu i da dodaju jos malo vise smeca i da to bude jos jedan omaz originalu, ali ok, to sam samo ja koji sada zahtevam bas savrsenstvo, a nisam ocekivao apsolutno nista. Sto se mene tice, ja cu film proglasiti za mainstream film decenije, dacu 9/10 i verovatno proglasiti za sci fi film u poslednjih 20 godina. Nabavljam blue ray cim izadje, jer ovo ne vredi da se gleda bilo kako. I ici cu u bioskop jos jednom sigurno da odgledam, jednostavno vredi videti ovo u full dolby surround i 3d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

novi blade runner.

 

film je fantastican po mnogo osnova: muzika, kamera, gluma, boje, atmosfera, sve osim jedne stvari.

 

.... film je neverovatno dosadan. mucno i nepotrebno dosadan i pretenciozan. na pola sam hteo da izadjem iz sale.

 

 

kao savrsena riba za 10-ku koja cuti (samo zna da peva) i sa kojom nema seksa . tako nekako. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shinigamy, predložak priče jeste noir, imaš detektiva, slučaj i misteriju i obrt. Znaš li ti na šta sada liči Sean Young? Uništio je alkohol i opijati, ta scena je bila jako efektivna i ne bih rekao da je ono bio 3d, već devojka koja jako sliči njoj.

 

 

Jesi pazio na času? Enterijeri policijske stanice, K stan, ono sirotište na đubrišut, prljavštine je bilo na izvoz i definitivno su odradili bolji world building od samog originala. Što se tiče ponovnog gledanja, da, treba to ponoviti, samo da publika bude zahvalna da ne priča i ne drnda telefone.

 

Ja bih žarko voleo da ga pogledam u IMAX-u. Ali pošto ga nemamo ništa od toga.

 

Imaginos, pazi ni original nije bio nešto bolji po tom pitanju, umeo je da bude jako, jako, spor, a čak mu je i priča iz današnjeg vizure jednostavnija od novog filma. Tako da koliko god voleli original, treba priznati da je nastavak dobro nadogradio svet, priču i likove. Bolji je film.

 

Ako ih tako promatraš onda nije ni čudo što dolazi do suše. :haha::bigblue:

Treba tu truda i otvorenog uma, i onda će ti se otvoriti novi horizonti. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaginos, pazi ni original nije bio nešto bolji po tom pitanju, umeo je da bude jako, jako, spor, a čak mu je i priča iz današnjeg vizure jednostavnija od novog filma. Tako da koliko god voleli original, treba priznati da je nastavak dobro nadogradio svet, priču i likove. Bolji je film.

 

Ako ih tako promatraš onda nije ni čudo što dolazi do suše. :haha::bigblue:

Treba tu truda i otvorenog uma, i onda će ti se otvoriti novi horizonti. :wub:

 

sve se slazem s tobom, jeste vrhunski film u svakom smislu, ali meni je bilo dosadno dok sam gledao, ne drzi mi paznju. umesto da pratim sta se desava ja mislim "kako su dobro napravili ovaj auto", ili "koliko je dobar kadar sa drvetom" ili "kako su do jaja narandzaste boje" (kad sretne harison forda) itd. da me pitas sta se desavalo u filmu - ne bih umeo da objasnim detalje. recimo, ni sad mi nije jasno ko je tacno jared leto i sta uopste hoce. :haha: ali atmosfera jebe kevu.

 

moracu jos jednom da gledam, mozda se utisak promeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja očekivanja za ovo ne da su prevaziđena, nego sam od izjave od pre 10ak dana da "novi Blade Runner ne treba da postoji" došao dotle da sam izašao iz bioskopa sa osećajem da želim film da pogledam što više puta moguće dok ga ima u bioskopu. Jednostavno jedan od najlepših filmova koje sam gledao u poslednjih nekoliko godina ako ne i duže. Perverzija kako dobro izgleda i sve pohvale u trud uložen i oko kvalitetnog nastavka priče, a i dodatne nadogradnje sveta, koji stvarno deluje kao da je 30 godina nakon "one" budućnosti, a ne neka nadogradnja na našu sadašnjost.

 

Moram da se dotaknem ovde i originala i da kažem da sam u BR49 uživao više nego što sam ikada u originalnom BR, a gledao sam ga nekoliko puta, različite verzije. Jedino što ga nikad nisam gledao na platnu, možda bi mi utisak bio bolji, ali opet, mislim da bi mi to samo doprinelo još više vizuelnom utisku. Ovako, imam dosta problema sa tim filmom i što se tiče kretanja priče, Deckarda, koji mi deluje kao najsmotaniji policajac ikada, i pacing-a koji je na sve strane. U novom, pacing je 90% filma spor, ali mi je odgovaralo kako su tekle scene i kada šta sam dobijao od informacija, da mi ni u jednom trenutku nije bilo dosadno. Takođe, "love interest" deo priče mi je mnogo veći utisak ostavio ovde nego u BR, iako je to, mini spoiler, maltene na čemu se gradi nastavak sa strane priče.

 

Imam dve mane sa filmom zasigurno, jedna je ono "premotavanje" scena sa ranijih delova filma i sl. objašnjavanja, mislim da su mogli slobodno malo suptilnije da prođu. Druga, lik Valasa, koji mi ima tako nedovršen arc na kraju da mi samo zbog njega smrdi da će da bude neki nastavak, što mi se uopšte ne sviđa. Toga sam se setio tek dosta kasnije po završetku filma kad sam video plakat i setio se da je i Leto u filmu :haha:

 

Zbog ovakvih filmova vredi ići u bioskope. Poseban pozdrav publici, pošto je uvek rizik kakav će okup biti, a bilaineka baš kvalitetna gospoda i dame okupljeni. Polupuna sala, čak ni kokice jebene niko nije jeo :mrgreen: Savršeno filmsko veče

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se sa ekipom, mnogo je dobar. ima duh prvog dela, s tim što je nabudženiji u skoro svakom aspektu. audio-vizuelno savršenstvo. gosling (tipično), kao i ford 35 godina ranije, uglavnom fura istu facu, sa povremenim izlivima emocija, ali ovde je to bilo u skladu sa ulogom pa nije problematično. žene fantastične, uprkos ne baš maštovito zamišljenim ulogama. najveće zamerke su mi manjak valasovog lika u završnici filma (verujem da je zamisao za potencijalni nastavak ustanak replikanata protiv njega) i generalni nedostatak neke dubine u samoj priči, manje-više je sve pravolinijski, tu je možda original malo bolji, mada je sam tok prvog filma dosta jednostavniji i za današnje standarde prevaziđen i već viđen mnoštvo puta. sve u svemu, veoma sam zadovoljan kako je ispalo sve ovo, iako sam bio jako skeptičan kada je najavljen i nakon izlaska prvog trejlera. gledaće se opet sigurno. 8,5/10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deckarda, koji mi deluje kao najsmotaniji policajac ikada, i pacing-a koji je na sve strane. U novom, pacing je 90% filma spor, ali mi je odgovaralo kako su tekle scene i kada šta sam dobijao od informacija, da mi ni u jednom trenutku nije bilo dosadno.

 

Da si citao "Da li androidi sanjaju elektricne ovce" skapirao bi da je Dekard jos dobro ispao koliko je smotan u knjizi :haha: U knjizi se sve desava u 24h, dok u filmu imas utisak da je to razvuceno danima. Jbg, mora tako. Tako da je i ovaj drugi nastavak imao isti feel, a vrlo verovatno se sve izdesavalo u fazon 2 dana. Ali apsolutno se slazem sa tobom, film je toliko genijalan, da sam isao da ga gledam u IMAX bioskopu drugi put (nakon premijere u "normalnom") i mogu reci samo da mi je vilica visila do poda i drugi put kada sam gledao. Posebno sto u IMAX sferi imas utisak kao da si u filmu, i sve je toliko realno, narocito scene po onom pesku, neverovatno. Jedva cekam Blueray da izadje, i mozda bude neki directors cut pa da se gleda ponovo.

 

Izvrstan film, neverovatno da je ovako nesto ispalo iz Holivuda ... Ali da, flop u bioskopima kao i originalni blade runner, ali ce ostati kult naravno. A verujem da ce i treci deo da rade, a ako su pametni uradili bi neki crowd funding da se to napravi kako valja ako im fali love.

Edited by ShinigаmY
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i jesam čitao ;D ali razdvajam knjigu od filma maltene uvek, a pogotovo u ovom slučaju gde su mi obe "verzije" dobre, samo svaka na svoj način. E sad, nisam čitao knjigu već ihaha godina, ali se ne sećam da mi je Deckard toliko bio istaknut kao što je u filmu, gde mi onda njegove mane više dolaze do izražaja.

 

i mozda bude neki directors cut pa da se gleda ponovo.

 

Mislim da je ovo jedan film gde nam ne treba 3-4 različite verzije po raznim cut-ovima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

можда ће ово зазвучаити као самохвалисање, али у последње време пуцам од идеја. вуцо је као оклопно возило по сплиту!

 

морам наћи неку жичку да екранизујем своје тајне списе, те да посрамим и кјубрика а и дејвида линча, славца им...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Moram odmah da priznam da nisam baš neki ljubitelj pojave Robert-a Pattinson-a, mislim da sve to vuče korene još od početka njegove karijere u Twilight filmovima i šećerlemama od filmova koji su ubrzo usledili, ali konačno je došao red da se dokaže.

 

Za braću Safdie (režiseri i scenaristi) sam prvi put čuo kada je izašao trejler, vidim da imaju još jedan dugometražni film pre dosta godina i nekolicinu kratkih, koje ću zasigurno pogledati, jer Good Time je zaista bio dobar provod!

 

Kratki sinopsis:

Connie (Pattinson) je pljačkaš banaka i hoće da odradi jedan poslić koji bi mu omogućio da se novčano osigura i usput da se pobrine za svoga brata Nick-a (Benny Safdie) koji je ometen u razvoju, međutim ne ide sve po planu i Connie u toku jedne noći pokušava da pronađe izlaz iz crne rupe koja ga samo usisava dublje dok noć prolazi...

 

Vratio bih se na Pattinsona, ako sam ikada i sumnjao da ima talenta za glumu, ovde me je definitivno razuverio. Njegov prikaz Connie-a koji pokušava u totalnom adrenalinskom naletu da se izbori sa svim nedaćama, ima širok dijapazon emocija, a u tome i pospešuje režija braće Safdie jer su se odlučili da u krucijalnim momentima koriste krupne kadrove koji hvataju samo lica glumaca.

 

Time istovremeno dobijate jedan neprijatan efekat jer neke od scena umeju da budu intenzivne, a i ispadaju dobar prikaz ogledala duše samih likova. Verujem da je to učinjeno iz novčanih razloga jer film nije imao veliki budžet i onda je pohvalno kada se režiseri lako snađu da nadopune nedostatke kroz zanatske cake.

 

Radnja je poprilično haotična i nabujana adrenalinom, vizuelno film ume da bude i lep, to jest ako volite prljave boje neona, noći i sumnjivih lokaliteta, a kada uz sve to dodate i neočekivano intrigantan OST Oneotrix Point Nevera, dobijate audio vizuelni plezir.

 

Nadam se da će domaći distributeri pustiti u bioskope Good Time jer bih žarko želeo da ga vidim još jednom na velikom platnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...